Майстер-клас. Виготовлення квітів для прикрас японською технікою «канзаші»Л. С. Маховицька, вчитель трудового навчання
Номер слайду 2
Мета: -ознайомити учнів з історією виникнення одного з видів японського декоративного мистецтва - стилю «канзаші»;-розширити і поглибити знання учнів про культуру Японії;-навчити виготовляти квіти із атласних стрічок;-формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства;-прищеплювати любов до народного мистецтва;виховувати естетичний та художній смак. Обладнання: атласні стрічки, свічка, ножиці, клей.
Номер слайду 3
Багато дівчат, які слідкують за модою на прикраси, напевно бачили, а може бути, вже й носять квіти канзаші. Це хитромудре слово – назва японських прикрас для волосся.
Номер слайду 4
Мистецтво канзаші своїм корінням сходить до 17 століття, до другої половини періоду Едо, коли японки почали створювати складні зачіски, щедро прикрашені всілякими шпильками і гребенями. У перекладі з японської «канзаші» - шпилька.
Номер слайду 5
Саме шпилька для волосся дала назву новому оригінальному вигляду декоративно-прикладного мистецтва, яке жваво і живе донині, набуваючи все більше прихильників по всьому світу.
Номер слайду 6
Традиційні канзаші створюють з деревини самшиту, сакури, павловнії, магнолії, золота, срібла, черепахового панцира, нефриту, коралів, агата, бурштину. У давнину найдорожчі екземпляри виготовляли з кістки журавля. Сьогодні дешеві канзаші роблять зі звичайного пластику.
Номер слайду 7
Канзаші стали незамінним атрибутом традиційного японського жіночого костюма, але навіть у сучасній Японії вони не втрачають своєї актуальності. Кожна жінка, що одягає кімоно, неодмінно прикрашає зачіску канзаші.
Номер слайду 8
Популярний цей вид аксесуарів і серед молоді, не кажучи вже про зачіски наречених, навіть якщо церемонія проводиться в європейському стилі.
Номер слайду 9
Крім того, сьогодні канзаші використовуються не тільки для прикраси зачісок, але і для виготовлення оригінальних аксесуарів, біжутерії, декору одягу. Дуже часто вартість канзаші в рази перевищувала вартість кімоно.
Номер слайду 10
Сучасна Японія служить доказом збереження добрих традицій у виконанні костюма. Жінки і донині, надягаючи кімоно, обов’язково доповнюють свій вигляд класичними канзаші.
Номер слайду 11
За кілька століть з’явилися різні види канзаші, але серед рукодільниць нашої країни популярний- «цумамі канзаші". Це прикраси, які зроблені у вигляді квітів.
Номер слайду 12
Ця техніка була офіційно визнана як традиційне японське рукоділля в Токіо з 1982 року. У жіночому японському костюмі квіти «цумамі канзаші» залишаються незамінною прикрасою.
Номер слайду 13
Європейський варіант наряду сучасної японської нареченої обов’язково буде супроводжуватися вишуканою і розкішною прикрасою.
Номер слайду 14
Неповторність і витонченість — головні особливості мистецтва « цумамі канзаші», техніка виготовлення канзаші нехитра і доступна для всіх, хто хоче навчитися. Використовуючи техніку канзаші, ви зможете виготовити красиві прикраси для волосся, які зможете носити самі або подарувати своїм близьким.
Номер слайду 15
А допоможе вам в їх створенні наступний майстер-клас:
Номер слайду 16
ІІІ. Практична частина. Для виготовлення канзаші вам знадобляться: атласна стрічка, нарізана на квадратики, пінцет, голка і нитки того ж кольору, що і стрічка, клей, шпилька, кілька намистин і свічка або запальничка.
Номер слайду 17
Отже, існують два основних види пелюсток для канзаші – круглий і гострий.
Номер слайду 18
Почнемо з гострого: Візьміть шматочок стрічки і зігніть його навпіл по діагоналі,
Номер слайду 19
потім ще раз навпіл,
Номер слайду 20
і в третій раз … теж навпіл.
Номер слайду 21
Власне кажучи,повинен вийти ось такий багатошаровий трикутник.
Номер слайду 22
Тепер гострий кут трикутника, де сходяться кінці тканини обпалюємо над полум’я свічки і притискаємо пальцями, щоб все як слід скріпилось. Тупий кут трикутника потрібно трохи підрізати і теж “спаяти”. Обрізати потрібно залежно від того, яку товщину пелюстки ви хочете отримати. Таких пелюсток-заготовок потрібно зробити кілька штук. Потім зібрати їх на нитку щоб вийшла квітка. Потім замаскуйте порожню серединку намистинкою або гудзиком, посадивши її на клей. І все!
Номер слайду 23
Виготовлення круглої пелюстки: Починаємо так само: квадратик складаємо навпіл.
Номер слайду 24
Тепер гострі кути трикутника притягуємо до тупого і споюємо. Вийшов знову квадратик.
Номер слайду 25
Зараз заготівлю потрібно перевернути спаяним куточком вниз, бічні куточки притягнути до центру квадрата і спаяти їх.
Номер слайду 26
Складіть заготовку навпіл, а потім переверніть і розправте пелюстка.
Номер слайду 27
Коли пелюсток буде потрібна кількість, можна збирати квітку.
Номер слайду 28
Тепер ви можете використовувати створені квітки, щоб зробити з них прикраси для волосся, прикріпивши їх до шпильки, невидимки, обруча або резинки.