Білицька загальноосвітня школа
І-ІІІ ступенів №10
Добропільської міської ради
Відповідальний:
вчитель трудового навчання та інформатики
Кулішов Олександр Миколайович
2019
Майстер-клас «Виготовлення народного оберегу для дому»
Тема: Виготовлення саморобного народного оберегу для дому – «Домовичка».
Мета: сприяти засвоєнню теми «Народні обереги. Виготовлення саморобного народного оберегу для дому – «Домовичка»»; формувати вміння планувати свої дії у відповідності до поставленої мети та успішно реалізовувати її; розвивати підприємницькі навички, творче мислення, художньо-естетичний смак під час роботи з виробами; розвивати технічне й аналітичне мислення, кмітливість, самостійність виконання роботи, ініціативу, прагнення до самовдосконалення; розкривати творчі задатки та індивідуальні конструкторські здібності кожного учасника; виховувати потребу в праці, культуру праці, акуратність, самостійність і точність у роботі, бережливе ставлення до обладнання, інструментів та матеріалів.
Очікувані результати: Робота на занятті передбачає узагальнення знань учасників з теми «Народні обереги. Виготовлення саморобного народного оберегу для дому – «Домовичка»», мотивацію присутніх до самостійного виконання роботи з виготовлення оберегу; розвиток зорової та слухової пам’яті, просторової уяви; виховання культури спілкування; розвиток предметних та ключових компетентностей.
Девіз уроку: «Все, що я пізнаю, я знаю, для чого це мені треба, де я можу ці знання застосувати».
Навчально-методичне забезпечення: тканина мішковина, дерев’яна стружка, дерев’яні колеса (підставка під виріб), клей, очі, декоративна мотузка (шнурок), ножиці, квіти для декору, відео-презентація, вислови.
Інтеграція: трудове навчання, історія.
Форми та методи роботи: вправа «Самоналаштування», метод «Мозковий штурм», метод «Незакінчених речень», практична робота.
Хід заняття
І. Організаційний момент. Повідомлення теми заняття.
— Доброго дня! Сьогодні на нашому майстер-класі ми узагальнимо знання з теми «Народні обереги» та виготовимо саморобний народний оберіг для дому – «Домовичок».
Вправа «Самоналаштування»
Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на занятті.
Я особистість творча.
Я бажаю учасникам успіхів на занятті.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту, особливий зв’язок між інтелектуальним життям особистості і прояви її сил в активній діяльності» - сказав Василь Сухомлинський.
Вміти робити щось незвичайне своїми руками стало дуже модним останнім часом. Всі підробки в стилі «hand-made», безумовно, користуються надзвичайно високим попитом серед власників особливого індивідуального стилю. До того ж, майстрам, які вміють, а найголовніше люблять займатися рукоділлям - це приносить задоволення та зовсім не маленькі доходи.
VI. Засвоєння, систематизація та узагальнення знань, умінь та навичок.
Наші предки з давніх-давен вірили в силу оберегу. Вони вважали, що своє помешкання необхідно оберігати від знегоди, злого духу, недоброго ока. Оскільки наші пращури споконвіку були землеробами, то й за допомогою вони зверталися до всього, що родить матінка земля.
Метод «Мозковий штурм»
Оберіг — найдревніший предмет, якому приписують надприродну здатність відвертати від його власника хвороби, біду, приносити щастя і гаразди, чарівний предмет, що призначений захищати свого власника. Також вважається, що він може принести удачу, попередити про небезпеку, поліпшити стан здоров'я. Через це обереги зажили неабиякої популярності ще з давніх-давен.
Давньослов’янські вірування настільки сильно увійшли в традиції і побут українського народу, що навіть з приходом християнства вони не зникли, а лаконічно вписалися у християнську культуру. Такими давніми традиціями стало освячення зілля, маку, плодів.
І хоча ми вже давно відійшли від язичницьких вірувань, та все ж символічне значення оберегу тісно пов’язане з українським побутом і є невід’ємною частиною нашої культури.
На фоні відео https://www.youtube.com/watch?v=8pgVYJ_iaQg&feature=youtu.be
Так, всім відоме символічне значення багатьох рослин, яке ми використовуємо і сьогодні:
безсмертник – символ довголіття;
горіх, лікарські трави – символ міцного здоров'я ;
злаки, боби – символ достатку, ситності;
колоски жита та вівса – обереги краси;
кукурудза – символ здоров'я у дітей ;
горох, квасоля – символ добробуту;
гречка – символ теплоти подружніх стосунків, оберігає від зради;
пшоно – символ багатства;
мак – охороняє від різних наврочень;
насіння гарбуза – символ родючості;
насіння соняшника – символ сонця, життєрадісності, сімейного щастя;
перець – символ чоловічого здоров'я;
льон – материнська любов та вірність;
часник, вироби з солоного тіста – відганяють від хати біду та нещастя.
Більш сучасними оберегами стали предмети, виготовлені руками людини, які в побуті мають також своє призначення. Наприклад:
рушник – поєднує людину з її пращурами;
віник, перевернутий догори – відганяє нечисту силу;
личаки – домашній затишок, сімейне щастя;
хлібна лопатка або писана ложка – символ уособлення достатку в будинку і хлібосольне господарів;
підкова – символ щастя.
V. Практична частина.
— Ще одним невід’ємним оберегом родини є «Домовичок».
Домовик — міфічна істота, яка оселяється у новозбудованому будинку разом з новоселами. Домовик має вплив на добробут сім’ї, бо він господар дому, бог хатнього вогню і печі, охоронець не тільки будинку, а й усіх, хто живе у ньому.
Домовик невидимий, але інколи (переважно вночі) показується, попереджаючи про нещастя або, навпаки, — про велику радість.
— Перед тим, як розпочати виготовлення оберегу, повторимо правила з техніки безпеки під час майстер-класу.
Практична робота.
— Щоб пошити Домовичка з мішковини Вам потрібно:
— У кожної групи на столі вже є заготовка з тканини. Це тіло вашого оберегу.
V І. Підсумок заняття
Підведення підсумків уроку.
— Сподіваюсь, що ви отримали корисну інформацію, удосконалили знання, вміння та навички з даної теми й пропоную вам таке завдання на останок.
Рефлексія.
Метод «Незавершених речень»
- На занятті я дізнався…
- На занятті я навчився…
- Більш за все мені сподобалось…
Схема виготовлення: