8 липня о 18:00Вебінар: Проєктне навчання: розвиваємо логічне, критичне та креативне мислення школярів

Виховна бесіда"День матері.Історія виникнення і традиції святкування"

Про матеріал
У травні, коли прокидається від сну природа, коли дзвенить у блакиті пташиний спів, коли травами і квітами замайориться земля, теплий весняний вітер приносить до нас Свято Матері. Сьогодні ми поговоримо про те як і коли виникло це свято. Як його святкують в інших країнах.
Перегляд файлу

Тема: День матері. Історія виникнення та традиції святкування.

Мета: Розширити й поглибити знання учнів про значення матері в житті людини, формувати у дітей культуру почуттів, виховувати в них повагу та любов до матері, бережливе ставлення до неї, розвивати смислову, образну пам’ять, вміння висловити свої почуття.

                                                   Хід заняття

І Вступ

1 Організаційна  частина

Добрий день. Мене звати Аліна і сьогодні я проведу з вами заняття.

2 Повідомлення теми заняття

 Слово «мама» росте з нами тихо, як ростуть дерева, сходить Сонце, розквітає квітка, як тихо світить вечорова зоря і гладить по голівці рідна рука. Мати – захист і притулок для дитини, вона її опора і совість. Все, що є у нас найкращого, все від неї, від рідної неньки.

У травні, коли прокидається від сну природа, коли дзвенить у блакиті пташиний спів, коли травами і квітами замаїться земля, теплий весняний вітер приносить до нас Свято Матері.

Сьогодні ми поговоримо про те як і коли винекло це свято. Як його святкують в інших країнах.

ІІ Основна частина

1 Історія виникнення

Перші згадки про свято датуються ранніми періодами. Розповідають, що схоже свято існувало у древніх греків – це був день вшанування богині Реї, матері усіх богів. А у стародавньому Римі відзначали день богині-матері Кібеле. Святкування тривало 3 дні у березні. Кельти вшановували богиню Бріджит – войовничу жінку, яка поєднала в собі тендітність та неймовірну силу. 
 

Британці ще з 17 століття влаштовували "Материнську неділю". Це була четверта неділя посту, під час якої місцеві вшановували своїх матерів. Коли почалися вікторіанські часи, діти з бідних сімей часто працювали далеко від рідні. Впродовж року їх відпускали додому тільки на один день, тому вони намагалися принести своїм мамам чи бабусям маленький подаруночки, на кшталт букету квітів. Цікаво, що з тих часів і до сьогодні британським мамам у цей день прийнято дарувати тортик, прикрашений 12 кульками марципанів.

А в  Америці вперше про день матері заговорили 1872 року, коли відома американська пацифістка Джулія Ворд висловила ідею щодо цього свята – єдність матерів за мир у всьому світі. Щороку вона влаштовувала у Бостоні масові мітинги. На жаль, її слова не були почуті.

У 1907 році естафету перейняла Анна Джарвіс. Передчасна смерть матері стала для неї справжньою трагедією. Вона вважала, що не змогла у повній мірі віддячити мамі та виразити їй свою любов. У пам’ять про неї жінка намагалася переконати державних чиновників запровадити це свято. Анна писала листи до всіх конгресменів, сенаторів та публічних осіб, державних установ та законодавчих органів. У цьому її підтримали багато жінок. І їй таки пощастило – 1910 року штат Вірджинія першим офіційно відсвяткував День матері. А через 4 роки тодішній президент Вудро Вільсон погодився відзначати цей день кожної другої неділі травня. Саме там 8 травня 1914 року вперше офіційно, на рівні країни відзначили це свято.

Згодом, по закінченні Першої світової війни, традиція розповсюдилася й по інших країнах. Першою тенденцію підтримала Швейцарія. Ще близько 30 країн обрали для цього дня інші дати: норвежці святкують День матері у лютому, вірменці – у квітні, білоруси – у жовтні, аргентинці та індійці – у жовтні, іспанці та португальці – у грудні. І кожна з країн святкує його по різному.

Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була Олена Кисілевська, редактор тижневика «Жіноча доля». Також, 1929 року «Союз українок» зініціював впровадження цього свята на Тернопільщині. Організації «Просвіта», «Рідна школа», «Пласт», «Сокіл» та інші організовували концерти, конференції, фестивалі по всій Східній Галичині]. Відтоді, День Матері відзначали дуже широко.

У 1939 свято заборонила радянська влада. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулося в Україну.

За часів незалежної України свято встановлено «…на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…» згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. Відзначають його щороку у другу неділю травня.

2 Традиції святкування

 В різних країнах світу склався свій підхід до того, як відзначати День Матері, але є і загальні традиції: кожна дитина, незалежно від того, скільки йому років і де він знаходиться, в цей день вітає маму, дякує за терпіння і труд і зізнається в любові. Що стосується місцевих традицій, то, наприклад, в Індії свято носить релігійний характер: жінки встають до того, як піднімається сонечко, і моляться про здоров'я і благополуччя дітей, а на вулицях проходять фестивалі, у рамках яких вшановується материнська любов.

Сьогодні в Україні та інших країнах світу прийнято носити в цей день на одязі квітку: якщо вона кольорова – мати жива, якщо біла – то це вшанування померлих матерів.

Цього дня в церквах правили молебні за здоров’я матерів і за упокій померлих. З усіх-усюд  з’ їжджалися до рідної домівки діти. Мати пригощала їх смачними стравами, очищала свяченою водою. Під маминою вишнею чи грушею закопували шматок хліба, дрібні гроші – «Щоб у добрі та спокої довіку бути».

 Усі  почесті цього дня – Матері. Їй традиційно дарували ложку і сон-траву – символ життєвої снаги та спокою. Найяскравішим виявом любові до рідної неньки були зібрані на світанку росяні пелюстки яблуневого цвіту, яким обсипали матір. А ті, кому не було вже до кого поспішати, ставили на знак пам’яті свічку перед образом Богородиці, несли на могили матерів склянки з водою і зерном і дві гілочки – вишневу та яблуневу і схилялися над ними з лівого боку – від серця.

Цікаво, що День матері відзначається не тільки на державному рівні, а й на релігійному. Напевно, травень не випадково обрали для цього свята – це місяць Пречистої Діви Марії, до якої ще українські козаки та князі звертались за допомогою та заступництвом. Навіть для древніх слов'ян цей місяць був особливим: вони вважали, що природа-мати пишно одягає свою дочку-землю квітами та зеленню, щоби та дарувала людям життя. 

В Австралії, наприклад, цей день не є ні офіційним, ні державним святом. Та це не заважає місцевим жителям вшановувати своїх матерів. Австралійці дарують подарунки свої мамам на знак поваги ще з 1924 року. Але історія цього дня досить своєрідна: одна панночка, на ім’я Джанет Гайден якось потрапила до державного будинку для жінок. Їх там було чимало і всі вони були покинуті та забуті. Джанет вирішила підбадьорити їх і розпочала масштабну акцію – почала збирати пожертви від місцевих підприємців, державних чиновників, простих чоловіків та школярів, аби зробити цим жінкам подарунки. Очевидно, ідея всім припала до душі, тому що наступного року усе повторилось. Сьогодні, окрім дати святкування, традиційними тут стали і хризантеми, які отримує кожна матуся.

Японія вперше відсвяткувала День матері 6 березня 1931 року. Це був день народження імператриці Коджюн. Однак свято не набуло популярності. Зате після Другої світової війни, коли вплив США в Японії був особливо відчутним, місцеві перейняли традицію і до сьогодні святкують День матері у другу неділю травня. Місцеві жителі дарують жінкам в цей день гвоздики. І, хоча японці завжди славились не найпривітнішим ставленням до жінок, вони розуміють, що центральною фігурою традиційної сім’ї завжди була, є і буде жінка.

У Канаді День матері так само популярний, як Різдво або День святого Валентина. Ресторани переповнені, а торгові центри — у справжнісінькій облозі. З нагоди свята до одягу прикріплюють квіти. Особливо популярні гвоздики. На домашній кухні цього дня можуть бути тільки мамині чада: вони печуть для мами торт, який підносять з недорогими подарунками. Головне — увага.

А от у Мексиці на День матері, навпаки, на додачу до квітів обов’язково дарують мамі дуже дорогі презенти, на які працювати доводиться не один місяць. День матері тут є одним з найважливіших свят. Починається він з богослужіння на честь Пресвятої Богородиці, яка, на думку мексиканців, втілює в собі найкращі риси материнства. 

У Німеччині вперше День матері, або Muttertag, святкували 1922 року. Через десять років свято стало загальнонаціональним: мамам підносять квіти, листівки й маленькі сувеніри як прояв любові, подяки й поваги. Як правило, святкується другої неділі травня. Але якщо припадає на Pfingstsonntag (П’ятидесятницю), — відзначається на тиждень раніше.

У Франції звичай ушановувати матір запровадив Наполеон, а
1950 року офіційно було засновано День матері — La Fete de Meres, відзначають який останньої неділі травня (якщо збігається з П’ятидесятницею, переносять на першу неділю червня). У французів квіти — не обов’язковий подарунок. Залежно від бажань, це можуть бути книжки, набори косметики, парфуми, купони в СПА або фірмові магазини. Оскільки відмінною рисою французів є любов до вишуканої їжі, дуже популярні й такі подарунки, як хороше вино, шоколад, дорогі сири. Традиційно в День матері замовляють вишуканий сніданок або вечерю для всієї сім’ї в хорошому ресторані. У цей особливий день мами не готують, натомість діти демонструють їм свої кулінарні творіння — святковий пиріг, а також власноруч виготовлені вироби й особисто складені з нагоди свята вірші.

В Японії День матері називається дуже весело: «ха-ха но хі», від японського слова хахаоуа, що означає матір. Із самого початку його святкували в день народження імператриці Koюн, матері імператора Акіхіто. Нині День матері відзначається, як і в більшості країн, другої неділі травня. Таку традицію запровадили християни, що осіли в Японії 1913 року. 

У Таїланді День матері відзначають на широку ногу, не навесні, а восени, починаючи з 1976 року — 12 серпня. Цього осіннього дня з’явилася на світ її величність королева Сірікіт, яка вважається матір’ю нації. Вона має велику підтримку й симпатію своїх підданих за намагання поліпшити життя народу. Підготовка до Дня матері починається за кілька тижнів до свята. Будинки прикрашають національними прапорами та портретами королеви, гірляндами квітів і різнобарвними вогнями. У Бангкоку біля Великого палацу влаштовується грандіозне шоу феєрверків. Ще рано-вранці посадові особи, представники королівської армії, а також студенти й викладачі збираються, щоб пройти до Великого палацу і вручити представникові королеви квіти, після чого вони врочисто співають пісню «Мати Королівства». Увечері в палаці відбувається церемонія запалювання свічок, яка символізує повагу до королеви, подяку за її довге життя. Але кожен таїландець ушановує і власну матір. Діти стають на коліна перед мамою, висловлюють любов і подяку, підносять їй квіти жасмину, білий колір якого означає чистоту безмежної материнської любові. Важливою частиною цього свята є пожертви в храмах, роздавання милостині.

Восени, в жовтні, й в Індії з незапам’ятних часів святкують дев’ятиденний фестиваль Дурга Пуджа на честь богині-матері Дурги. І ось уже 10 років, як своє свято мають звичайні індійські матері. Цього дня, як і в багатьох інших країнах світу, мамам дарують квіти й подарунки, а крім цього влаштовують сімейну вечерю поза домівкою, щоб бодай у свій день мами відпочили від кухні. 

У Південній Африці цього дня діти, незалежно від віку, вбираються в червоний і рожевий одяг. Яскраві кольори символізують живих матерів. Біле вбрання — сум за втраченими. День матері тут — це також привід продемонструвати свою любов і подяку не тільки мамам, а й бабусям і всім близьким і коханим жінкам. 

У Єгипті День матері, який іще називають тут День сім’ї, припадає на 21 березня. Побажання, слова поваги та любові адресуються насамперед матері. Джерела шанобливого ставлення до материнства зберігає давньоєгипетська міфологія. У давнину єгиптяни поклонялися богині Ісіді, яка вважалася ідеальною матір’ю та дружиною. У сучасному Єгипті День матері — це не тільки привід висловити повагу своїй власній матері, а й усім нинішнім і майбутнім мамам, яких тут вважають охоронницями таємниці й дива життя.

ІІІ Заключна частина

День матері - це день, коли ми можемо подякувати нашим мамам за усе те добре, що вони для нас зробили, за їх самопожертву і любов. Тому не забудьте привітати своїх найрідніших матусь 12 травня. Цього дня ви можете подарувати їм щастя!

docx
Додано
21 квітня 2019
Переглядів
746
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку