Виховна бесіда: «Причини виникнення пожеж в лісі та засоби боротьби з ними»

Про матеріал

Тема бесіди : «Причини виникнення пожеж в лісі та засоби боротьби з ними»

Мета:

-навчальна: формувати в учнів уявлення про шкоду і про користь, яку приносить вогонь; пояснити дітям причини виникнення пожежі; ознайомити з елементарними правилами протипожежної безпеки;

-розвиваюча: розвивати мовлення, мислення, увагу, дисциплінованість

-виховна: виховувати бережливе ставлення до свого життя та до збереження природи

Перегляд файлу

Раківська загальноосвітня  школа  І-ІІІ ступенів

 

 

                                                      Бесіда

«Причини виникнення пожеж в лісі та засоби боротьби з ними»                                              

 

 

 

 

 

                                                                 Підготувала і провила

                                    Кавуненко Р.С.

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Причини виникнення пожеж в лісі та засоби боротьби з ними

Мета:

 • навчальна: формувати в учнів уявлення про шкоду і про користь, яку приносить вогонь; пояснити дітям причини виникнення пожежі; ознайомити з елементарними правилами протипожежної безпеки;
 • розвиваюча: розвивати мовлення, мислення, увагу, дисциплінованість
 • виховна: виховувати бережливе ставлення до свого життя та до збереження природи 
 •  Обладнання: ілюстрації, зашифровані слова.

Хід заняття

І.Вступна частина

1.Вступне слово вчителя

Сьогодні ми поговоримо про правила поведінки під час виникнення пожежі. Ми вже не раз розмовляли про правила протипожежної безпеки. Сьогоднішній урок буде підсумком усього того, що ми вже вивчили про вогонь, про його наслідки, про його користь і шкоду. Це питання завжди залишатиметься відкритим і актуальним, адже щьороку у світі стається близько 5 мільйонів пожеж. Щогодини у вогні гине одна людина, 2-3 особи одержують травми і опіки, кожен третій загиблий - дитина. В Україні пожежі теж приносять багато біди. Щодня в Україні виникає до 120 пожеж, в яких гине в середньому 7 чоловік. А за рік ці цифри набагато збільшуються. Захистити себе може лише той, хто знає правила протипожежної поведінки.

ІІ.Основна частина

1.Розповідь вчителя

 Явище досить часте: щоб зайнялося дерево, іноді достатньо однієї іскри, одного удару блискавки 

                              ЩО ТАКЕ ПОЖЕЖА?

 Лісовою пожежею називають некероване, стихійне поширення вогню по лісовому масиву, що призводить до часткового або повного вигоряння рослинності, лісової підстилки, родючого шару ґрунту і викликає загибель не встигли піти від вогню мешканців лісу (в основному це недавно з`явилися на світ дитинчата і пташенята). Абсолютно всі лісові пожежі надзвичайно небезпечні, оскільки вогонь розгорається дуже швидко і, незважаючи на постійний моніторинг пожежонебезпечних районів, до моменту виявлення стихійного лиха вони нерідко встигають охопити чималий простір. Особливо небезпечні пожежі, що виникають в посуху, оскільки охоплюють територію в сотні тисяч гектарів, знищуючи розташовані біля лісу населені пункти і сільськогосподарські угіддя.

 

                       ПРИЧИНИ ЗАГОРЯННЯ

 

 Причини виникнення лісових пожеж зазвичай носять природний і антропогенний характер. Найпоширенішими природними факторами є блискавки - на їх частку припадає близько восьми відсотків загорянь. Якщо говорити про природні причини, то в цьому випадку спостерігається оновлення природи, оскільки в лісах, де росте величезна кількість молодих дерев, ймовірність загоряння через блискавок набагато менше, ніж в лісових масивах, що складаються з сухих і старих дерев. Більшість лісових пожеж на нашій планеті виникає все ж у результаті людської діяльності. Іноді їх викликають навмисно - і тоді вони рідко виходять з-під контролю (наприклад, для боротьби з шкідливими комахами або хворобами дерев). Також нерідкі лісові пожежі через недбалість (випадково кинутий недопалок або не до кінця дотушенний багаття), але наймасштабніші пожежі виникають через навмисних підпалів лісу для подальшої вирубки (характерна ситуація для прикордонних з Китаєм регіонів Росії). У цих випадках підпал зазвичай відбувається у важкодоступній місцевості. Пожежа характеризує стійкий запах гару, нетипові для території зміг і туман, масова міграція тварин і птахів в протилежну від стихії сторону. Коли з`являються перші видимі ознаки стихії (наприклад, в нічну пору горизонт забарвлюється жовтогарячою загравою), це зазвичай означає, що момент упущений і полум`я палахкотить: швидкість пересування вогню нерідко становить кілька кілометрів на годину і тільки своєчасне виявлення лісових пожеж дає можливість вчасно вжити заходів і зупинити стихію в зародку.

 

 

                                          ТИПИ ПОЖЕЖ

 Лісові пожежі складаються з декількох етапів, а тому характеристика і класифікація лісових пожеж в чому залежить від того, коли саме вони будуть зупинені: Загоряння - вогонь охоплює не більше двох гектарів, а тому попередження лісових пожеж на цій стадії обійдеться мінімальними діями і засобами: погасити їх неважко; Мала пожежа - від 2 до 20 гектара; Середній - від 20 до 200 гектара; Великий - від 200 до 2 тис. Гектара; Катастрофічний - перевищує 2 тис. Гектара. Цікаво, що лісові пожежі бувають різного типу і в залежності від того, як саме і на якій швидкості рухається вогонь, фахівцями була розроблена класифікація лісових пожеж.

 

 

 

 

                                           НИЗОВІ

 Під час низової пожежі повністю знищується лісова підстилка, трави, мохи та інша рослинність. Вогонь пересувається в одну сторону з вітром на швидкості від одного до трьох метрів в хвилину, а висота полум`я коливається від п`ятдесяти сантиметрів до трьох метрів. У свою чергу, цього виду пожежі бувають двох типів: Швидкі види лісових пожеж зароджуються навесні, після того, як просихає верхній шар ґрунту. Вони знищують верхню частину грунту, лісову підстилку, молоді деревця і підлісок. Вогонь поширюється дуже швидко, але оскільки місця з високою вологістю обходить стороною, ліс вигорає не до кінця. Стійкі - характерні для середини літа. Хоча вони повільніші, стійкі пожежі повністю спалюють лісову підстилку, молоді дерева, підлісок, при цьому сильно травмують старіші дерева: у них сильно обгорають коріння і кора.

                                   ВЕРХОВІ

Розвиваються верхові лісові пожежі в сухий вітряний період, виростаючи з низової пожежі. Незважаючи на те, що верхова пожежа вважається завершальним етапом стихії, завдяки величезній кількості іскор, які він випускає на багато метрів вперед, він також породжує і низові пожежі. Швидкість пересування верхових пожеж коливається від 3 до 100 м / хв. Виділяють два типи: Втікачі - швидкість їх багато в чому залежить від руху повітряних мас, а тому коливається від 3 до 100 м / хв; Повальні - пересуваються повільніше, близько 8 км / год, зате йдуть суцільний вогненної стіною, через що ліс повністю згоряє.

 

 

                                      ПІДЗЕМНІ (ГРУНТОВІ)

 

 Поява підземних лісових пожеж насамперед пов`язано із загорянням торфу, при цьому більшість з них відбуваються після удару блискавок (торф схильний самозайматися, якщо його вологість менше 40%). Лісові торф`яні пожежі повільні - за добу вони долають близько одного кілометра, а тому малопомітні (при цьому вогню зовсім не видно, хоча дим підніметься по всій площі загоряння). Вони мають іншу спрямованість, оскільки горять в глибину: зазвичай торф`яної пласт прогорає вглиб від 25 сантиметрів до кількох метрів, знищуючи грунт і коріння дерев, викликаючи загибель рослин. Гасяться лісові торф`яні пожежі погано: для горіння торф не потребує кисні, а вода на нього не діє. Тому пожежа нерідко закінчується тоді, коли пласт торфу повністю вигорає. У Росії були неодноразово зафіксовані випадки, коли торфовища горіли під снігом до тих пір, поки не починалося весняна повінь.

 

 

                                        ЯК ДІЯТИ

 

 Оскільки лісові та торф`яні пожежі нерідко поширюються по величезній території, відразу після виявлення вогню, потрібно терміново інформувати відповідні служби, довіривши роботу фахівцям: правила гасіння лісових пожеж говорять про те, що звичайними засобами стихію не загасити. Це пов`язано з тим, що вогонь рухається на величезній швидкості, а тому спроби боротися з вогнем на одному конкретному ділянці приречені на провал. Лісова пожежа часто зупиняють за допомогою штучних перешкод - канав, траншей, вирубок (словом, роблять все, щоб зупинити природне поширення полум`я). Як швидко вдасться ліквідувати вогнище загоряння, багато в чому залежить від дій місцевого населення, від їх поведінки в лісі, дотримання правил протипожежної безпеки, а також наскільки вчасно вони повідомлять про біду. Місцеве населення, дізнавшись про небезпеку, має бути готове до термінової евакуації - міра поведінки, нерідко необхідна для захисту їх життя, оскільки багато хто загинув, відмовляючись вчасно переїхати в безпечний район. Кожен житель повинен враховувати, що про свою безпеку бажано подбати самому і заздалегідь покинути небезпечний населений пункт.. Якщо під час пожежі чоловік опинився серед лісу, головне - не панікувати. Щоб захистити своє життя, потрібно піднятися на дерево або височина, зрозуміти, в який бік рухається вогонь. Так, буде легше прийняти рішення, куди йти від стихії: вогонь зазвичай рухається в ту ж сторону, що і вітер. Якщо стихія наближається дуже швидко, потрібно якомога швидше відступати, намагаючись обійти її з навітряної сторони, при цьому голову, обличчя і відкриті ділянки тіла потрібно максимально захистити одягом. Пересуватися бажано не серед дерев. Якщо лісова пожежа не дає можливості покинути територію, повністю перекривши всі шляхи до відступу, для захисту свого життя, потрібно відшукати водойми, кам`янисті височини або відкриті простори. Слід враховувати, що перебувати біля дерев ні в якому разі не варто, адже вони можуть спалахнути, впасти.

 

2.Робота з ілюстраціями

- Коли вогонь стає ворогом для людини? (Відповіді учнів) Пожежі завдають чималих матеріальних збитків державі та громадянам, а також створюють загрозу життю людей. Щоб успішно запобігати пожежам, необхідно знати причини їх виникнення.

3 ГРА  Якщо ж все-таки сталася пожежа, необхідно вміти її загасити. Зараз ми спробуємо дізнатися, які речі нам в цьому можуть допомогти. У нас є зашифровані слова. Кожна буква позначена певним малюнком. Нам необхідно прочитати ці слова за допомогою коду.

 • вогнегасник
 • пісок
 • вода
 • покривало
 •  

6. Розповідь про правила виклику пожежників

Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з одного предмета на інший. Тоді обов'язково необхідно викликати пожежників за номером 101.

 •                  Якщо ви зателефонували за номером 101, що необхідно сповістити пожежній службі? (Відповіді дітей)

Доки чекатимете на приїзд пожежників обов'язково треба вибиратися із задимленого приміщення. Вдихаючи отруйний дим, людина може знепритомніти вже через 2-3 хвилини, а через 5 - померти. До 80% людей, постраждалих під час пожежі, гинуть саме через дим.

 •                  Згадайте, як можна вберегти себе від отруйного диму?

Отже, у приміщенні, де багато диму, треба рухатись пригнувшись або повзком. Для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину.

 

III. Заключна частина

1. Гра «Так чи ні!»

- Можна гратися із сірниками.(Ні)

- Рятувальну службу викликай за номером 102! (НІ)

- Увімкни електроприлади і йди до школи.(Ні)

- Сірники дітям - не іграшка.(ТАК)

- Ялинку прикрасимо бенгальськими вогнями. (Ні)

- Під час пожежі заховаюсь під ліжко.(Ні)

- Захистити органи дихання під час пожежі можна тканиною. (Ні)

- Можна залишати ввімкнені електроприлади без нагляду. (Так)

-Можно в лісі розпалювати вогонь(ні)

 

 

2.Бесіда за змістом заняття

- Що може бути причиною виникнення пожеж?

- Як поводитися під час пожежі?

- За яким номером можна викликати пожежників?

 - Як поводитися у задимленому приміщенні?

3.Словесна оцінка роботи класу

 

 

docx
Додано
14 червня 2018
Переглядів
829
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку