Виховна година для учнів 5 класу " Традиції святкування Різдва"

Про матеріал
Виховна година " Традиції святкування Різдва" поглиблює знання учнів про традиції та звичаї українського народу, особливості святкування Різдва в кожній родині, виховує любов і повагу до Батьківщини.
Перегляд файлу

Тема.  Традиції святкування Різдва

Мета. Дізнатися про значення свята Різдва Христового для українського народу, про звичаї і традиції його святкування, особливості відзначення в кожній окремій родині.

Розвивати пам'ять, уважність учнів, їхнє зв’язне мовлення, вміння висловлюватися, творчу уяву.

Виховувати любов і повагу до Батьківщини,  звичаїв і традицій українців.

Обладнання. Мультимедійна презентація « Різдво! Величне свято серця», малюнки учнів

« Яким я бачу Різдво?».

                                                           ХІД  ЗАХОДУ

 

  1.  Мотивація навчальної діяльності.

 

1). СВЯТВЕЧІР
На столі — свята вечеря.
Вся родина — за столом.
Відчиняє ангел двері
Позолоченим крилом.

Благу вість нам сповіщає
Про народження Христа.
В хаті свято розцвітає,
Гріє душу доброта.

Пахне сіном і кутею.
Сяє зірка. Сніг скрипить.
І колядка над землею
З білим ангелом летить
Н. Гуменюк

РІЗДВЯНИЙ ВЕЧІР
Пшеничний сніп на покуті,
А на столі — кутя.
Годинники вицокують
Ісусове життя.

Зроїлися метелики
Якраз на торжество.
Сніжинки, як ангелики,
Злетілись на Різдво.

Належить батьку першому
Посмакувать куті,
І Божий храм звеличує
Родина в коляді.

І новина звіщається
У благовісний час:
Ісус Христос рождається,           
Благословляє нас!
Я. Бенза

2). Складання асоціативного ланцюжка до слова « Різдво».

II. Повідомлення теми, мети виховної години.

III. Робота над темою виховної години.

 

1).  Бесіда з учнями.

      - Яке свято називають Різдвом Христовим?

      - Чому воно має таку назву?

      - Коли відзначають в Україні це свято?

      - З якою метою люди співають колядки?

 

2). Розповідь вчителя ( з використанням презентації).

 

                                                       Історія свята

Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу. Свято Різдва Христового вважається другим після Пасхи (Великодня) великим святом, хоча у багатьох католицьких країнах народне благочестя досі відводить йому головне місце серед свят.

Різдво є одним з головних християнських свят, яке вирізняють унікальні звичаї і традиції, а також власні символи.

Значення цього свята настільки велике, що навіть хід нової історії і літочислення ведеться від Різдва Христового.

Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія — народження Ісуса Христа у Вифлеємі (Ісус у перекладі з єврейської означає «спасіння»). Усі християни переконані, що Ісус Христос був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. Православна церква святкує його 7 січня (25 грудня за старим стилем), а католицька церква — 25 грудня за новим стилем. Отже, 7 січня — це день народження Сина Божого на землі. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення – «наша ера».

 

Згідно з переказами Євангелія, мати Ісуса Христа Марія та її чоловік Йосип жили в Назареті, а до Вифлеєму прийшли, виконуючи наказ правителя Августа з'явитися всьому населенню на перепис. Оскільки на перепис населення Римської імперії зібралося дуже багато людей, Марія та Йосип не змогли знайти місця для ночівлі, а тому їм довелося шукати прихистку в невеликій печері, де за поганої погоди зазвичай ховалися чабани. Там Марія і народила Сина Божого. Тоді янгол спустився з неба й повідомив чабанам, які в цей момент не спали, що Бог народився. Чабани перші прийшли вклонитися немовляті.

На небі засяяла Вифлеємська зоря, що сповіщала світу про народження спасителя та вказувала шлях до Царя всіх людей. За пастушками до печери з Марією та Ісусом Христом прийшли язичницькі мудреці й принесли Богу подарунки: золото, ладан і миро. Золото символізувало царську владу, ладан — Божу волю, смирно — долю пророка. До речі, саме тих давніх часів сягає традиція виготовляти вифлеємську зірку та прикрашати нею новорічну ялинку.

 

3). Презентація малюнків « Яким я бачу Різдво?»

4). Розповідь вчителя (продовження).

                                              Святий вечір

 

Розпочинається Різдво 6 січня – Святий Вечір.

 З  появою першої зірки українці сідають за щедрий, але пісний стіл. Святий вечір прийнято проводити у колі всієї родини.

Святкова вечеря традиційно складається із 12 страв, які символізують 12 апостолів, 12 місяців року.  Головною різдвяною стравою є кутя - пшенична або ячмінна каша з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов'язково має стояти узвар.

Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти повинні допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям.

Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. Господар першим сідає за стіл, запалює різдвяну свічку і благословляє вечерю, після чого куштує кутю і роздає її родині.

Одну тарілку завжди ставлять лишньою – для духів померлих, які, вважається, неодмінно приходять на це свято. Тому після Вечері не прибирають нічого зі столу, щоб їх не образити. Господар починає трапезу із куті, за ним і вся родина. Існує думка, що на Свят Вечір треба їсти ложками, щоб у домі був мир і злагода і не було ніяких непорозумінь у стосунках, які символізує виделка. Вечеря триває не довго (близько двох годин), тому протягом цього часу не бажано вставати з-за столу.

 

Після куті вже можна переходити до інших страв - риби, грибів, борщу, вареників, тушкованої капусти, картоплі, узвару тощо. У різних регіонах України набір страв є різним та все ж зберігається їхня кількість.

Окремо варто зупинитися на оформленні столу. У старовину стіл вистилали соломою, а долівки дому сіном - це було символом ясел, на які поклали новонародженого Ісуса. Традиційно на стіл також насипають трохи зерна і покривають скатертиною, під яку по кутках столу кладуть зубчики часнику - він оберігає родину від хвороб і злих сил.

  Дідух

На почесному місці в домі повинен стояти Дідух – житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує урожай, добробут, багатство, дух предків і оберіг роду. Дідух – головний атрибут Різдва. Збирають його з різних злакових видів культур: колосків жита, пшениці, вівса, проса, а також добавляють у сніп різні духмяні трави.  Вважається, що присутність Дідуха в домі приносить гарний настрій, затишок і святкову атмосферу. Традиція ставити на Святу вечерю дідух  тягнеться з часів язичництва.

                                             

                                                          Різдво

Вранці 7 січня люди радісно вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують – «Славімо його!». У цей день прийнято ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів. У перший день Різдва закінчується піст, і люди можуть їсти м'ясні та інші ситні страви.

Важлива і незмінна традиція на Різдво – це колядування. Колядувати можуть діти, дорослі парубки та дівчата. У різних регіонах колядують не в однаковий час: де вже на Святий Вечір, десь − першого дня на Різдва, десь – на другий день після свят.

Хлопці та дівчата ходили колядувати окремо: хлопці з дзвоником та «зіркою», дівчата мали із собою ліхтар у вигляді місяця чи зірки, адже ходили колядувати ввечері, в хату не заходили, колядували на дворі. Хлопці ж співали під образами, сідали до столу, але ненадовго: вклонялися господарям та гостям і вирушали далі.

Часто колядники  носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Віфлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.

Заходячи у двір або в будинок, молодь або дітлахи просять дозволу заколядувати, а коли господарі погоджуються, колядники починають співати вітальні пісні-колядки та розігрувати жартівливі сценки. Найчастіше в таких піснях оспівуються господар і господиня, звучать побажання щастя, здоров'я та достатку. По закінченні співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші. Вважається, що чим більше колядників відвідає оселю, тим щедрішим буде для родини рік.

4).Конкурс на найкращу колядку ( у виконанні учнів).

 

5). Розповідь вчителя (продовження).

                                                           Вертеп

Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні було і залишається ходіння з вертепом. Вертеп – це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.

Варто зазначити, що традиції святкування Різдва в Україні не обмежуються статичним вертепом з ляльками. Широку популярність у нашій країні завоював і живий вертеп, в якому ролі різних персонажів виконують живі люди.

6). Проведення вікторини « Різдвяна зірка».

                 1. Де народився Ісус Христос? ( Віфлеєм)

 2. Для чого, за словами  Біблії, Бог послав свого сина на землю?

                 3.  Коли Різдво відзначають православні та  католицькі християни?

                 4. Яке значення має віфлеємська зірка?

                 5. Коли українці відзначають Святий Вечір?

                 6. Що собою символізують 12  пісних страв?

                 7. Головною різдвяною стравою є …

                 8. З чого розпочинається Свята Вечеря? ( молитви)

                 9. Чому після вечері посуд не прибирають зі столу?

                 10. Що таке дідух?

                 11. Що необхідно відповісти на привітання « Христос народився!»? ( « Славімо його!»)

                 12. Про що найчастіше співається в колядках ?

 

6). Розповідь учнів « Традиції святкування Різдва в моїй родині» .

7). Висновок  вчителя.

 

Різдво Христове – це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя. Незважаючи на те, що Різдво – день сімейний, дуже важливо в цей час допомагати хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.

У цей день також прийнято миритися з тими, з ким були у сварці, пробачати будь-які образи, щоб відчути всю радість та чарівність не тільки свята, а й життя.

Хай Різдво у вишиванці
Розбудить вас щасливо вранці!
І принесе у вашу хату
Радість і посмішок багато.
Розбудить приспані надії,
Достатком й щастям вас засіє,
Зігріє сонцем і любов'ю
Та подарує вам здоров'я.
 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Іванчук Леся
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
22 березня 2019
Переглядів
6630
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку