Сценарій виховного заходу та супровідні три презентації до нього. Сценарій містить одну сценку, вірші, пісню та наукову інформацію стосовно пташок. Деякі елементи сценарію супроводжуються презентацією ілюстративного матеріалу. Сценарій розрахований на учнів 4-6 класів
Смичинська загальноосвітня школа I-IIIст.
Конспект відкритого виховного заходу
у 5 класі
Тема: «ПТАШОК ВИКЛИКАЄМО ДО РІДНОГО КРАЮ»
Класний керівник: Баранова В.М.
Смичин-2018р.
Тема: Пташок викликаємо до рідного краю
Мета: : поповнити знання учнів про роль птахів у природі і у житті людини; викликати інтерес до вивчення зразків усної народної творчості стосовно птахів; поглибити знання про окремі види птахів, їх особливості; розвивати пізнавальні інтереси учнів, увагу, спостережливість, навички активного мислення; виховувати бажання допомагати, природі, піклуватися про неї; закладати основи екологічної свідомості і культури.
Обладнання: мультимедійні презентації, аудіо записи
Хід заняття
Звучить музика. На сцені дівчата-квіточки та два промінчика із дзвіночками
1-Й СОНЯЧНИЙ ПРОМІНЧИК:
Годі, квіточки, вам спати
Час давно вже вам вставати
Гляньте, сонечко сміється
В небі жайворонок в’ється
В’ється, радісно співає
Він весну вам сповіщає.
2-Й СОНЯЧНИЙ ПРОМІНЧИК:
А весна та чарівниця
Щиро вам несе гостинці
Пташка, рибка, звір на волі
Божа бджілка, квітка в полі –
Всі весною оживають
Весну-красну прославляють.
(Квіти пробуджуються, позіхають, встають)
1- КВІТКА: Що трапилось? Чую дзвін! Та звідки він?
2- КВІТКА: Хто нас розбудив ми так солодко спали (позіхає)
3- КВІТКА: Ой, а мені холодно, я змерзла.
4- КВІТКА: Я здогадалась! Мабуть це вже весна.
1-КВІТКА: То чому не чути співу пташок.
2-КВІТКА: І струмочки чомусь не дзюрчать
3- КВІТКА: Певно ми зашвидко прокинулись, давайте ще поспимо.
(хочуть знову заснути, але промінчики настирливо будять їх дзвониками).
4- КВІТКА: Ні, ви чуєте? Нас справді хтось хоче збудити.
ПРОМІНЧИК1: Прокидайтесь, прокидайтесь. Це ми - сонячні промінчики
ПРОМІНЧИК2: Досить спати милі квіточки, на вас чекає велика справа.
1-КВІТКА: На нас? Але ж ми такі маленькі, безпомічні. Хіба ми можемо комусь допомогти?
1 ПРОМІНЧИК: Вставайте, будемо весну закликати, перелітних птахів зустрічати. Бо яка ж то весна, коли не чути голосного щебетання пернатих. Здавна вважали, що тепло приносять на крилах саме перелітні птахи.
2 ПРОМІНЧИК: То ж давайте, любі друзі, пташок прославляти та додому летіти їх закликати
ДІВЧИНКА1
Вже зовсім скоро пташки прилетять
З далеких країн до рідного дому
Жене їх туга крізь гори і доли
У край коханий до Українських хат.
І хоч голівки втомлені клонять
Крильми живіше міряють шлях
Скоро їм рідне всміхнеться осоння
Село родиме і рідний дах
Де низька стріха до землі припала
Старе гніздечко жде від зими,
Про нього птичка дрібна скучала
Про нього снились найкращі сни.
ВЕДУЧИЙ1 Так, птахи – це такі створіння, які завжди надихали людину на поезію, художнє мистецтво, високі почуття любові. Сьогодні на святі ви почуєте багато цікавої інформації, красивих віршів і висловів про птахів. Птахи завжди були не тільки об’єктами вивчення в біології, з давніх-давен про них співали пісні, складали легенди, прислів’я.
ВЕДУЧИЙ2 Так, справді, прислів’я це голос краю, в якому ми живемо, це момент фольклору України. От послухайте самі. (у супроводі презентації1)
ДІВЧИНКА
ХЛОПЧИК
ДІВЧИНКА
ХЛОПЧИК
ДІВЧИНКА
ВЕДУЧА1
1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів, тому цей день – 1 квітня є Міжнародним днем птахів, але ми закликаємо вас пам’ятати про охорону птахів не тільки в цей день, а завжди.
ХЛОПЧИК
Тріпоче серце пійманої птиці.
В руках моїх не чує доброти;
– Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
ДІВЧИНКА
– Хіба потоки загубили воду?
Хіба в полях уже зерна нема?!
Пусти мене, мій хлопче, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.
ХЛОПЧИК
Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,
В своїх руках легеньких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко
Від мене взяти кілька зеренець?
ДІВЧИНКА
– Пусти мене! Мені, дитино мила,
Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,
Яка розкрити крилець не дає!
ХЛОПЧИК
– Лети! Співай у небі гомінкому;
Хоч і маленький, зрозумів я все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!
ВЕДУЧА2
Птахи – постійні супутники нашого життя. Віддавна вони були для людини символом її почуттів, думок. Про них складали легенди, міфи, оповідання, казки, їх оспівували у піснях і поемах. Тож послухайте декілька легенд про птахів. (у супроводі презентації2)
ДИТИНА1
Лебідь.
Один із найголовніших язичницьких богів Білобог, за повір’ями, міг перевтілюватися у білого лебедя, тому волхви під страхом смертної кари забороняли полювання на нього. Лебеді завжди були в упряжці Купайла.
Лебідь у давніх русів – символ вірності, любові до рідної землі.
Крук (Ворон ).
У слов’янських міфах ворон називається “птицею віщою”, яка вміє говорити людською мовою. У казках ворон виступає власником золота, срібла і самоцвітів, які зберігаються в його гнізді, він приносить «живу» і «мертву» воду, дістає молодильні яблука.
Якщо зграї воронів супроводжували військо, то вважали, що вони віщують поразку і загибель багатьох воїнів. Ворон також віщує непогоду: якщо каркає – до вітру, бурі, заметілі (залежно від пори року). Вороняче каркання вважають поганою прикметою. Щоб захиститися від негативної прикмети, слід відповісти вороні: «Кар – на твою голову!»
ДИТИНА2
Зозуля – віща птиця, присвячена Богині Весни Живі. Вважалося, що сам Бог чи Богиня в образі зозулі літає лісами і віщує роки.
Почувши вперше зозулю, слід побряжчати монетами, «щоб водились гроші». Про це й приказка: «Сховай грошульку на зозульку», бо якщо в цей час грошей не виявиться, не буде їх протягом року.
Сова − сич, пугач є в українській народній поезії найзловіснішим птахом. За українськими народними віруваннями, сови й пугачі пішли з кішок, тому в них котячі голови, і крик їхній нагадує крик кішки. Поява сови і пугача поблизу села наводить нудьгу й смуток на всіх пожильців. Крик сови й пугача на хаті взагалі віщує пожежу або смерть когось із членів родини.
ЛАСТІВКА - символ весни і відродження, добра і щастя. Вона - Божа пташка, а тому, вбити її - великий гріх; зруйнувати гніздо-накликати на себе велику біду. Благословенний той дім, на якому поселиться ластівчина сім'я...
ДИТИНА3
ГОЛУБ - Символ Святого Духа. А також - щирої любові, злагоди й ніжності. Голуб і голубка в парі - символ вічної й вірної любові. Для всього людства-це птах усеземної любові, птах миру. За переказами, душа людини по смерті перетворюється в голуба.
ГОРОБЕЦЬ - проклята Богом пташка. Горобці не благословенні до їжі; Бог сплутав їм ноги, і вони не ходять, а стрибають по землі; їм Господь заборонив вилітати в теплі краї, через що їх дуже багато гине взимку.
Коли горобець б'ється в шибку, то це означає попередження про недобрі вісті, навіть про покійника в хаті...
Окрім цього, він символізує спритність, моторність і злодійство, точніше, спритність і моторність горобець виявляє заради злодійства. Недобра слава горобця підсилюється ще й тим, що він, як вважають, є єдиним птахом, котрий в'є гніздо на Благовіщення - це в той час, коли говориться: «На Благовіщення навіть пташка гнізда не в'є!».
ДИТИНА4
ЛЕЛЕКА - символ любові до батька-матері, котрі благословили тебе на світ, а тому це - й символ сімейного благополуччя, любові до рідної землі, Батьківщини. Щасливий той двір, де є гніздо лелеки, бо він - птаха священна, за розорення його гнізда - кара вогнем. А ще лелека приносить до оселі немовлят...
Окрім цього, лелека є символом вогню і сонячного світла: він завжди прилітає з наближенням бурі або грози. Вважають, коли дівчина вперше весною побачить лелеку високо в небі, то цього року обов'язково вийде заміж, а якщо вже в гнізді - то ще рік залишиться в батьківському домі...
СОЛОВЕЙКО - Свята і вільна Божа пташка, співець добра і кохання, символ весни і волі, високого натхнення і неперевершеного таланту. Він - передвісник справжньої весни в лісах та гаях.
Має соловейко і свою магію: якщо співає він у пізню пору літа, треба готуватись до великої біди...
ДИТИНА5
СИНИЦЯ - вісниця всього доброго, легкого і веселого. І сама живе легко і весело: мало їсть-п'є, зате багато радіє своєму пташиному життю, Сонцю і Небу, котрих славить своїм особливим співом. Знається вона і на близьких прогнозах: якщо б'ється в шибку, то звіщає про гостей.
СОРОКА - символ лихого, бо служить лихому. Якщо вона комусь стрекоче - то на неочікуваних гостей або попереджає про малоприємну звістку.
За переказами, сороку створив сам чорт і вона служить йому замість коня.
ДИТИНА6
ОРЕЛ - символ відваги і сміливості, справжньої гордості та чоловічої краси. А ще він символізує зарозумілість і самовпевненість - тоді його політ може завершитись падінням...
СОКІЛ - вважається посередником між світами, бо в нього найясніші очі та найшвидші крила. Окрім всього, сокіл має і магічну силу: його ім'я згадується в добрих замовленнях...
ВЕДУЧА1
А зараз дізнаємося, як ви вмієте загадки відгадувати. Перевіримо, наскільки глибокі ваші знання про птахів
ДИТИНА1
Маленький хлопчик у сірій свитинці
По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
ДИТИНА2
Ось хатина, в ній – Співак
Як цю пташку звати…(Шпак)
ДИТИНА3
Стрекотуха білобока
Звуть усі її …(Сорока)
ДИТИНА4
Не лікар, а дерева лікує.
З дерева лунає звук:
Хто там стукає: тук-тук? (Дятел)
ДИТИНА5
Ноги довгі, мов жердини,
Чванькувата ця пташина,
Нові чоботи убрала,
По болоту почвалала. (Чапля)
ДИТИНА6
Довгі ноги - довгий ніс.
Прилетів – обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.(Лелека)
ДИТИНА7
В хазяйстві я господар,
Воджу череду пташок,
Вранці рано вас розбуджу –
Дасте проса кушільок.(Півень)
ДИТИНА8
Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.(Сова)
ВЕДУЧА2: Як чудово моя колега ведуча провела з вами гру «Загадка-відгадка», ви показали гарні знання з орнітології. Тепер пропоную трошки поглибити їх. До вашої уваги презентація пташиних рекордів
Перегляд презентації3
ДІВЧИНКА
Шануй, примножуй скарб неоціненний,
Який вручила нам свята земля!
Насаджуй сад і прочищай джерельце,
І скривдити не дай маленьке пташеня.
Пісня «Солов’ї»
Я вберуся у віночок,
В коси стрічку заплету
І наслухаюсь до схочу
Соловейка у саду.
Приспів:
Солов’ї, солов’ї
Найдзвінкіші на Вкраїні
Солов’ї.
Солов’ї, солов’ї,
Лине пісня солов’їна
По землі.
Розливає спів пташина,
Прокидається село
І сміється Україна
Бідам всім своїм на зло!
Приспів:
Солов’ї, солов’ї
Найдзвінкіші на Вкраїні
Солов’ї.
Солов’ї, солов’ї,
Лине пісня солов’їна
По землі.
Програш
І коли душа сумує
В череді похмурих днів,
У садочок тихо йду я,
Щоб послухать солов’їв.
Приспів:
Солов’ї, солов’ї
Найдзвінкіші на Вкраїні
Солов’ї.
Солов’ї, солов’ї,
Лине пісня солов’їна
По землі.
Солов’ї, солов’ї
Найдзвінкіші на Вкраїні
Солов’ї.
Солов’ї, солов’ї,
Лине пісня солов’їна
По землі.
ВЕДУЧА1 На цьому наш захід, присвячений Міжнародному дню птахів оголошується закритим.
ВЕДУЧА2 Бережіть природу і вона збереже вас. Дякуємо за увагу.