Мета виховної години: формувати відчуття відповідальності за природу як національну і загальнолюдську цінність; формувати навички дбайливого ставлення до рослинного світу, зокрема до хвойних лісів – «легенів» нашої планети; розвивати самостійність, відповідальність за свої вчинки та вміння відстоювати своє світо- і природобачення; розвивати театральні здібності та практичні навички у виготовленні новорічних композицій.
Виховна година для учнів 7-8 класів
Тема. Замість ялинки – зимовий букет!
Мета: формувати відчуття відповідальності за природу як національну і загальнолюдську цінність; формувати навички дбайливого ставлення до рослинного світу, зокрема до хвойних лісів – «легенів» нашої планети; розвивати самостійність, відповідальність за свої вчинки та вміння відстоювати своє світо- і природобачення; розвивати театральні здібності та практичні навички у виготовленні новорічних композицій.
Обладнання: декораціїї до казки; маленькі гілочки хвойних рослин, старі диски, клей, пластилін, свічки, суха манка, новорічні шари, буси, шишки та ін. прикраси.
На дошці плакати: «Не рубай ялинку – прикрась краще гілку!», «Коли зникне остання ялина – тоді зникне і людина», «Хвойні ліси – «легені» планети. Не нищіть їх!»
Хід заняття
Вступне слово вчителя.
На початку нашої ери ліс становив 51 %. Та за два тисячоліття відбулися великі зміни. Лісів залишилося трохи більше 14 %, для порівняння — ліси Фінляндії становлять 89 % території країни.
Учені підрахували, що для задоволення різних потреб сучасної людини впродовж життя необхідно приблизно 300 дерев. Адже ліси є джерелом обробленої, меблевої, целюлозної промисловості. Бездумна вирубка лісонасаджень призвела до різкого скорочення території лісів в Україні.
1-й учень. З давніх часів люди пильно оберігали дерева, вважаючи їх священними. Ніхто не міг зламати навіть гілочку, а з нищівниками розправлялися дуже суворо, навіть страчували. За старовинним повір'ям, дерево — людина, на яку розсердився Бог, і тому її тіло обросло корою, ноги вросли в землю, вона не може говорити, тільки шепоче. Проте душа в ній залишилася. Як же піднімається рука на живе? Як не болить душа, коли бачиш зрубане дерево?
2-й учень. А новорічні ялинки?! Адже їх зрубала рука людини. Рубала для себе, для своєї забаганки, яку називає традицією. Сотні тисяч ялинок прикрашають наші квартири в новорічні свята. І як сумно бачити в перші ж числа січня ці ялинки, викинуті на смітник як непотріб. Так непомітно можна вирубати й останню ялинку на нашій планеті.
1-й учень. Сьогодні ми вас запрошуємо в новорічну казку!
(Театралізоване дійство?, придумала учениця 8 класу Кривинець А. )
Зимова казка
У лісі ялинка маленька росла,
Весела й пухнаста,
Зелена й струнка.
А поруч великі ялинки росли,
І кроху оцю полюбляли вони!
З цією ялинкою звірі дружили,
Біля ялинки хороводи водили,
Завжди їй співали і танцювали,
І подаруночки дарували.
Ну, а ялинка звірят рятувала,
Завжди і у всьому допомагала,
Тільки розправить лапки свої –
І врятувала усіх від біди!
І ось рано-вранці ялинка співала,
Просто співала, нічого не знала…
Вона ще не знала, що люди лихі,
Що хочуть під корінь зрубати її!..
Вже Дід Мороз на оленях спішить,
Іскра в очах Дід Мороза блищить.
Потрібні у хату всім людям ялинки,
Чіпляти шари, візерунки, сніжинки.
Хлопчик з татусем до лісу пішли,
Вони вибирали ялинку собі,
Щоб дуже красива ялинка була,
Зелена, пухнаста, весела, струнка!
І вийшли вони на галявину вмить,
А перед ними красуня стоїть!
«Дивися, татусю!» - хлопчина сказав,
«Яка ж ця ялинка гарненька!»
І тато швиденько сокиру дістав.
Та чує, хтось плаче тихенько…
Побачив зненацька:
Тремтять гілочки…
І каже до нього маленька:
«Ой, добрії люди, я справжня, жива!
Прошу вас, мене не чіпайте!
Я в лісі коханім на радість зросла.
Не треба! Мене не вбивайте!
Я дам гілочок вам і шишок своїх
Ми зробим букетів зимових для всіх!
Ви вдома поставте букет на столі,
Нехай прикрашають його малюки:
Повісять цукерки й красиві шари,
Сніжинки і буси, й смачні яблучки.»
«А й справді», - подумав розумний татусь.
З дарунками з лісу в село повернувсь.
А вдома зробили букет пречудовий –
Для всіх дітлахів подарунок зимовий!
Вчитель. На сьогоднішньому занятті ми будемо виготовляти новорічні букети. Погляньте, кожна композиція, букет нічим не гірше новорічної ялинки. Вони цілком можуть створити відчуття свята, атмосферу таємничості.
Новорічний букет — це ваша фантазія, втілення вашої мрії, вашої уяви.
2-й учень. Для виготовлення таких букетів потрібно зовсім небагато: просте бажання влаштувати свято собі й близьким людям. Саме новорічним букетом можна виразити свою індивідуальність. Відчуйте себе творцями, створіть затишок і атмосферу свята у своїх букетах, прикрасьте квартиру новорічною композицією.
А якою? Вибирайте самі.
1-й учень. Передноворічні дні — це час, коли заготовляється велика кількість хвойних дерев. Заготовляють для того, щоб через один-два тижні після Нового року вони опинилися на смітнику. Задовольняючи свої забаганки, що називаються традицією, під сокирою зникає не окрема ялинка, а цілі квартали лісу.
2-й учень. Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням виконують переважно екологічні, естетичні, виховні функції, мають обмежене експлуатаційне значення і підлягають державному обліку та охороні.
3-й учень. Оригінальний новорічний букет чи композиція з ялинових чи соснових гілок надовго заполонить будинок запахом хвої і створить святковий настрій, але вже не ціною життя цілого дерева: підраховано, що жителі 2000 квартир, які замінили ялинку на композицію чи букет, урятують від вирубки 1 га лісу. Крім того, новорічний букет надає великі можливості для вираження індивідуальності, простір для фантазії. Встановити їх набагато дешевше, швидше і простіше. Новорічні композиції краще вписуються в малогабаритні квартири, залишають набагато менше сміття, довше зберігають свіжість.
Таким чином, відроджена традиція новорічного оздоблення інтер'єру гілками хвойних дерев, з одного боку, підтверджує наші сподівання, створюючи таку саму новорічну атмосферу, як і звичні новорічні ялинки, а з іншого — дозволяє святкувати Новий рік, не завдаючи лісові великої шкоди.
Дамо шанс на життя нашим ялиновим і сосновим лісам!!!
Практичне заняття
Діти працюють або самостійно, або невеличкими групами.
Спочатку треба взяти непотрібний комп'ютерний диск. На нього в середину за допомогою пластиліна прикріпити свічку і маленькі гілочки ялинки. Можна додати шишку, невеликі блискучі шари або буси. Потім змастити гілочки клеєм і добре посипати манкою. Це – сніг. Ось композиція і готова!
Рефлексія. Виставка новорічних композицій.