Тема: Користь та важливість водно-болотних угідь.
Мета: дати визначення водно-болотні угіддя, у чому полягає особливість, важливість водних ресурсів; розвинути знання про болота , їх користь для населення та екосистеми; виховувати екологічну свідомість у панянок, бережливе ставлення до природи.
Обладнення: комп'ютер, мережа інтернет, повідомлення, відеоролики.
Зміст
І. Актуалізація опорних знань панянок
1. Метод рефлексії
Пригадайте з раніше вивченого, що Вам відомо про водойми, болота нашої місцевості, країни.
2. Вступне слово вихователя
2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь (ВБУ)
Звичайно, одне з найважливіших призначень ВБУ – це забезпечення людства прісною водою, очищення та фільтрації поверхневих вод; наприклад, у пониззі Дністра угіддя зменшують прояви засолення внаслідок поповнення водоносних горизонтів прісними водами. Тож тема нашої виховної години «Користь та важливість водно-болотних угідь!» сьогодні ми спробуємо з'ясувати чим водно-болотні угіддя допомагають створити умови для життя.
3. Робота зі словником.
Во́дно-болотні угі́ддя, або вологі землі (англ. wetlands) — ділянки місцевості, ґрунт яких є аквіфером з постійною або сезонною вологістю. Такі ділянки місцевості можуть бути частково або повністю зайняті водоймищами. Водно-болотними угіддями є мілководні озера чи ділянки морського узбережжя, верхові та низові болота, також деякі інші. Вода у водно-болотних угіддях може бути прісною, морською і солонуватою. Найбільші водно-болотні угіддя у світі — Пантанал, вони розташовані в Бразилії, Болівії та Парагваї.
ІІ. Виклад нового матеріалу
Протягом багатьох років люди використовують водно-болотні угіддя у своїй господарській діяльності: це збір різноманітних рослин, плодів, грибів, заготівля очерету, випасання худоби, рибальство, мисливство, забір води, вирощування рису; ВБУ забезпечують людство відновлюваними природними ресурсами для народних промислів, будівництва та опалення.
ВБУ беруть безпосередню участь у захисті берегової лінії від ерозії та пом’якшені впливу повеней або штормів, продукуванні будівельних матеріалів тощо.
Крім того, водно-болотні угіддя використовуються для виробництва продуктів харчування рослинного та тваринного походження, від яких залежить добробут щонайменше одного мільярда людей у всьому світі. Наприклад, за приблизними підрахунками водно-болотні угіддя надають екосистемних послуг на 47 трильйонів доларів США щорічно.
ІІІ. Підсумки виховної години
1.Висновок.
Отже, водно-болотні угіддя є ресурсом, який має велике соціально-економічне, культурне та наукове значення, і їх втрата є непоправною шкодою.
Останні оцінки показують глобальне зниження рівня біорізноманіття, при цьому водно-болотні екосистеми зникають УТРИЧІ швидше ніж ліси. Вважається, що близько 40% світових популяцій рослин і тварин живуть та розмножуються у водно-болотних угіддях, деякі ендемічні види можуть жити лише в межах певних водно-болотних угідь, існування більшості видів риб та амфібій на певних стадіях життєвого циклу можливе лише у межах водно-болотних угідь.
2. Перегляд відеоматеріалів, фрагментів за темою: «Водно-болотні угіддя і клімат».
https://www.youtube.com/watch?v=p52Ov8IlpFU
3. Бесіда за запитаннями
- Які ви знаєте водно-болотні угіддя в нашій місцевості?
- Хто проживає там з птахів чи тварин?
- Які рослини, ягоди ростуть на болотах?
- У чому полягає користь від водно-болотних угідь, на вашу думку?
- Що нового ви сьогодні дізналися на виховній годині?