Виховна година «Мудра поведінка під час конфлікту».
Мета: ознайомити учнів зі способами розв’язування конфліктів; розвивати навички попередження та позитивного розв’язування конфліктів; виховувати толерантність, позитивне ставлення до власного життя, життя інших та негативне ставлення до правових порушень.
Очікувані результати:
учні:
Обладнання: стікери, зображення корабля, маркери, ватмани, ілюстративний матеріал із зображенням тварин, картина до гри «Плітка», вислови.
1. Організаційний момент
Привітання вчителя.
Доброго дня, мої друзі! Я рада вас сьогодні бачити на нашому занятті. Я бачу, ви дуже хвилюєтеся, тому для зняття емоційного напруження пропоную гру «Веселий фотограф». Умови гри. Із групи учнів вибирають «фотографа», який має фотографувати інших і в цьому процесі смішити їх. Кого розсмішив, той переходить до фотографа, і вони вдвох смішать інших.
2. Вправа «Правила групи»
- Не перебивати!
- Шуткувати доречно.
- Не критикувати, бути тактовним.
- Уміти слухати, говорити по одному.
- Кожен має право голосу.
- Поважати думку іншого.
3. Вправа «Очікування»
Отже, тема нашого заняття – «Мудра поведінка під час конфлікту». Зараз на стікерах напишіть ваші очікування від нашого заняття і приклейте їх біля корабля.
4. Вправа «Порівняння»
Учасники об’єднуються у два кола – зовнішнє і внутрішнє. Кількість учасників в обох колах однакова. Представники зовнішнього кола говорять одне одному: «Ми з тобою схожі…». І називають риси схожості. Представники внутрішнього кола говорять: «Ми з тобою різні…». І називають відмінні риси.
Питання:
5. Інформаційне повідомлення
У нас багато спільного, але всі ми різні, і наші інтереси здебільшого не відповідають інтересам інших. Тому нам часто приходиться вступати в конфлікти. Нерозуміння, образа, страх, незадоволення – усе це сигнал про те, що у вас із кимось загострилися стосунки. Будь які зіткнення інтересів називають конфліктом.
6. Вправа «Асоціації»
- Ми живемо у світі, де часто трапляються конфлікти. Із чим асоціюється слово «конфлікт»? Чому? (Запис на дошці). Імовірні відповіді учнів: крик, образа, ненависть, прірва, розбіжності, грім, вогонь, війна, стіна, ураган.
Вчитель. Конфлікт – це суперечність, що виникає між людьми. Конфлікти виникають під час зіткнення інтересів, поглядів, прагнень різних осіб чи груп людей. Конфлікти можуть бути прихованими або явними, але в основі їх лежить брак згоди.
Види конфліктів
|
Конструктивний |
Деструктивний |
Стабілізувальний |
|
Виробляють розумне рішення, яке задовольняє кожного |
Учасники прагнуть наполягати на своєму, а не дійти компромісу, не зрозуміти, а сильніше образити іншого |
Можливість для всіх залишитися при своїх інтересах |
7. Вправа «+ і – » (визначити позитивні і негативні функції конфлікту)
- Ми створили асоціації до поняття «конфлікт». Скажіть, будь ласка, чи є в ньому позитив? Який?
Висновок. Думають, що конфлікт – це завжди погано. Але насправді іноді конфлікти нам допомагають розуміти одне одного, бо якщо не говорити що тобі не подобається, ніхто про це й не дізнається.
8. Бесіда. Причини виникнення конфліктів.
- Які причини виникнення конфліктів у вашому середовищі?
(Плітки, зіткнення інтересів, небажання розуміти одне одного…)
9. Гра «Плітка»
- Чи вірите ви людині, яка бачила певну ситуацію на власні очі? Всі учні виходять за двері. Один залишається в класі і вчитель показує йому картинку. Той запам’ятовує, що на ній зображено, і передає словесно іншому, і так одне одному. Останньому показують зображення і роблять висновок, чи відповідає картина опису.
10. Робота в парах.
Об'єднання учнів в пари по ілюстративному матеріалу зображення тварин. Учитель озвучує п’ять стратегій поведінки в конфліктних ситуаціях.
«Акули» - спроба досягти свого за будь-яку ціну, змусити іншого прийняти твої умови.
«Черепахи» - спроба триматися подалі від суперечок і конфліктних людей, ховатися у свій панцир.
«Ведмежата» - готові відмовитися від своєї мети на користь інших, тільки б зберегти гарні стосунки.
«Лисиці» - пошуки такого рішення, яке б задовольнило обох.
«Мудрі сови» - повага до своїх і чужих потреб, готовність до співпраці, прагнення об'єднати зусилля для розв’язування проблеми і максимально задовольнити потреби іншого.
Завдання. Опишіть свою стратегію поведінки відповідно з точки зору акул, черепах, ведмежат, лисиць, мудрих сов.
Ситуація: сестра затіяла прибирання. Акуратно і старанно вимила підлогу. У цей час брат забіг у брудних кросівках і забруднив вимиту сестрою підлогу.
Аналіз вправи.
11. Робота в групах.
Навички керування конфліктом.
Учитель пропонує класу об’єднатися в дві групи і провести гру «Барготи та рутери» (вплив стереотипу на спілкування).
Учитель читає казку
«Барготи та рутери»
Барготи живуть у країні, яка називається Баргонія. Мешканці Баргонії – прекрасні люди! Діти там майже ніколи не б’ються, а дорослі спокійно працюють. Їдять вони здебільшого рис, але тарілки барготів ніколи не бувають пустими. Погода в Баргонії не змінюється весь рік – там тепло і сонячно.
Рутери живуть у країні, яка називається Рутрією. Її мешканці дуже погані люди. Діти завжди сваряться, дорослі не працюють, ніколи не міряться і завжди б’ються. Погода в Рутрії завжди холодна і дощова.
Завдання групам: намалювати баргота і рутера.
Дати відповіді питання:
12. Інформаційне повідомлення
П'ять сходинок до розв’язання конфліктів.
Говорять, якщо у вас немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс. Конфлікт – звичайна і обов’язкова частина нашого життя. Чимало їх бояться, бо не знають, як поводитися, як розмовляти, як розв’язувати суперечку. Думають, що конфлікт – це завжди погано! Але насправді лише конфлікти допомагають нам розуміти одне одного, бо якщо не говорити, що тобі не подобається, ніхто про це й не дізнається.
У конфлікті ми почуваємося часто безпомічними, так, ніби знаходимося у глибокій ямі. Якщо ми хочемо вибратися з неї і вдихнути чистого повітря, то можемо це зробити одним способом – піднятися сходинками. При цьому не треба сотні сходинок – тільки п’ять!
Ось вони: (на дошці плакат «5 сходинок подолання конфлікту»).
13. Об'єднання в три групи
Розв'язати ситуацію в групі, користуючись пам'яткою:
Ситуація 1. Однокласники завжди сміються, критикують і обзиваються, якщо хтось із друзів зробить помилку в процесі навчальної діяльності. Через це в класі часто відбуваються бійки. Що робити?
Ситуація 2. Друг повідомляє, що не може вам повернути гроші вчасно. Ви розраховували на ці кошти,тепер у вас зривається важлива покупка. Ваші дії?
Ситуація 3. Ви приходите на урок після хвороби. Виявляється, що було задане не тільки усне домашнє завдання. На жаль, учора ваш однокласник не сказав про письмову роботу.
14. Рефлексія.
1. Що нового ви навчилися на нашому занятті?
2. Яка з поданих фраз вам найбільше подобається і чому?
На дошці вислови-епіграфи, які вчитель пропонує прочитати учням.
Будда
Англійське прислів’я
У. Черчіль
15. Вправа «Очікування»
Наше заняття завершується. Зніміть із дошки свої аркуші-стікери з очікуванням. Якщо ви задоволені результатом заняття, ваші очікування здійснилися, то перемістить його на корабель.
16. Вправа «Приємне побажання»
Учні встають в коло. Учні по черзі звертаються до товариша з побажанням та передають при цьому повітряну кульку