ІВКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ
Виховна година
на районний конкурс методичних матеріалів та віртуальних ресурсів
з виховної роботи «Нова українська школа: виховання цінностей»
Номінація: Методичні матеріали
на тему:
108 хвилин, що сколихнули весь світ
підготувала
Іонова Ольга Миколаївна
Номер телефону: 099 43 44 804
Електронна пошта: oionova1981@gmail.com
Мета заходу: розширити уявлення дітей про космос, повторити історію розвитку космонавтики, збуджувати інтерес до астрономії; розвивати пізнавальні здібності учнів і зацікавленість історією космонавтики та її майбутнім; виховувати постійну потребу в поповненні знань, національну свідомість і патріотизм, прищеплювати почуття поваги й любові до рідного краю, викликати інтерес до його минулого й сучасного; формувати в учнів такі групи компетентностей:
• комунікативні (вміння донести свою думку);
• соціальні( формування в учнів ціннісних орієнтацій на збереження природи, гармонійної взаємодії людини і природи, );
загальнокультурні( ознайомлення учнів з науковими досягненнями в ракетобудуванні та астрономії , використання інформації з історії)
• здоров’язберігаючі( формувати в учнів ціннісних орієнтацій на збереження природи, уміння екологічно виважено взаємодіяти з довкіллям )
• самоосвітні та саморозвивальні (заохочення до самоосвіти).
Обладнання: мультимедійна презентація
Викладач. Слайд 1 Вступ/
Відповіді на ці та інші питання ви дізнаєтеся сьогодні.
Ведучий 1. Слайд 2. Сонце, зірки і планети здавна притягували погляди людей. Навіть в сиву давнину людина намагалася порахувати зірки, цікавилися небесним світилом - Сонцем, спостерігали за Місяцем. І вже в 4 столітті до нашої ери грецький учений і мислитель Арістотель дійшов висновку, що Земля - куля.
Ведучий 2. Слайд 3 .Наша Земля не стоїть на місці , а обертається навколо своєї осі, і одночасно вона обертається навколо Сонця разом з іншими планетами.
Сонце - це зірка. Воно знаходиться в центрі планет, а планети обертаються навколо нього. Відкрив це Микола Коперник, польський вчений на початку 16 століття нашої ери. Він створив геліоцентричну систему світу. (Геліос - Бог Сонця). За це відкриття він переслідувався церквою.
Наша Сонячна система налічує 8 планет.
Назвемо їх (перша, найближче до Сонця - Меркурій, Венера потім, третя наша планета Земля, потім Марс, Юпітер - найбільша планета, Сатурн, Уран, Нептун). Сподіваюся ви знали, що до 2005 року в ряді планет був Плутон,але його зняли з цього ряду і тепер він має назв малої планети.
Ведучий 1 Слайд 4 Наука не стояла на місці. На початку 17 століття в 1609 році, італійський фізик, астроном Галілео Галілей створив перший телескоп.
Ведучий 2. Слайд 5 Продовжувачем ідей Коперника і Галілея став наш Ціолковський Костянтин Едуардович - вчений і винахідник, основоположник сучасної космонавтики. У дитинстві він майже повністю втратив слух і з 14 років навчався самостійно. Він першим обгрунтував можливість використання ракет для міжпланетних повідомлень
Ведучий 1 Слайд 6 Однодумець і учень Ціолковського, Сергій Павлович Корольов, став активно шукати шляхи створення ракет. Ще в 1935 році Корольов говорив про те, що якщо буде «процвітання ракетної справи, то буде і час, коли перший земний корабель вперше покине Землю». Він, згодом і став організатором ракетної та космічної програм, засновником практичної космонавтики.
Ведучий 2. Слайд 7 Під його керівництвом був запущений перший штучний супутник Землі. Сталося це на початку жовтня 1957 року. Цей день вважають початком космічної ери на Землі.
3 листопада 1957 з космодрому «Байконур» здійснено пуск ракети - носія, яка вивела на навколоземну орбіту 2 штучні супутники Землі з живою істотою на борту, собакою Лайкою. Повернення супутника на Землю не планувалося, тому на 7 добу польоту собака була приспана. Однак, на думку деяких вчених - фахівців, собака загинув вже в перші три доби польоту від перегріву Супутника. «Супутник -2» з Лайкою на борту здійснив 2570 обертів навколо Землі і згорів в атмосфері 4 квітня 1958.
Ведучий 1. 19 серпня 1960 з космодрому Байконур (СРСР) здійснено запуск ракети-носія, яка вивела на навколоземну орбіту радянський космічний корабель «Супутник-5» («Другий корабель-супутник»). На борту корабля знаходилися собаки Бєлка і Стрєлка. 20 серпня на території СРСР здійснив м'яку посадку спусковий апарат з собаками. Вперше у світі живі істоти, побувавши у космосі, повернулися на Землю. 1 грудня в космос полетіли собаки Мушка і Бджілка, проте через збій спускний апарат не сприйняв команду на повернення і був втрачений.
Ведучий 2. 22 грудня зроблена нова спроба вивести тварин в космос. На ділянці виведення трапилася аварія третього ступеня ракети-носія, і спускний апарат здійснив аварійну посадку. Загинули пацюки, комахи, рослини, а собаки Перлина і Жулька залишилися живі. 9 березня 1961 один виток по навколоземній орбіті зробила Чорнушка, а 25 березня - Зірочка. Обидві собаки неушкодженими повернулися на Землю. Все було готове до польоту людини в космос.
Ведучий 1 Слайд 8 Восени 1958 року С. П. Корольов приступає до розробок серії одномісних космічних кораблів «Восток» для польотів по навколоземній орбіті. Призначений для першого польоту людини в космос.
Ведучий 2.Слайд 9 В той час, коли Корольов вів свої наукові розробки в Смоленській області, Гжатському районі, селі Клушино 9 березня 1934 в робочий - селянській родині народився хлопчик. Назвали його - Юра.
Усього в родині Гагаріних було 4 дітей: Валентин (1925 р.), Зоя (1927 р.), Юрій (1934 р.), Борис (1936 р.).
Ведучий 1. Слайд 10 Батьки Юрія Гагаріна - Олексій Іванович і Ганна Тимофіївна були дуже працьовиті, дружні, і в дітях виховували працьовитість. У дитинстві Юра пас гусей, полов, поливав город, прибирав в будинку . І у всьому прикладом служили батьки. Іноді траплялося, що Юра разом із сільськими дітлахами пустувати: міг залізти в чужий сад.
Ведучий 2. Хлопчик з радістю і захопленням дізнавався новини. Адже тоді ще не було телевізорів, радіо було і то не в кожній родині. Великою подією було. Коли в колгосп прийшов перший трактор. Потім у будинку провели репродуктори, схожі на картонні тарілки. Через них дізнавалися про героїчну працю Стаханова та інших подвигах. Подвиги героїв обговорювалися з хлопцями особливо докладно. «Я буду як Чкалов» - часто говорив Юра.
Ведучий 1 - А хто такий Чкалов? (Льотчик – першовідкривач 20-22 липня 1936 екіпаж Чкалова з другим пілотом Г. Ф. Байдукова і штурманом А. В. Белякова здійснив безпосадочний переліт через Північний Льодовитий океан з Москви в Петропавловськ-Камчатський і далі на далекосхідний острів Удд (нині о. Чкалов) , подолавши відстань 9374 км за 56 год 20 хв. 18-20 червня 1937 з тим же екіпажем здійснив переліт з Москви до Ванкувера (США) через Північний полюс (8504 км за 63 год 16 хв).
Ще не навчаючись в школі, Юра зі старшими ходив у клас. Йому дозволяли знаходитися в класі. Навіть іноді його викликали до дошки, просили прочитати вірш. Коли почалася війна, Юрі виповнилось 7 років. 1 вересня 1941 він відправився в 1 клас.
Ведучий 2. У 1943 році в село увійшли німці. Вони спалили школу, розоряли будинки, били жителів села, грабували їх. Хлопці, поряд з дорослими, намагалися всіляко шкодити німцям: розкидали по дорогах старі цвяхи, биті пляшки, в вихлопні труби машин заштовхували камені, шматки глини. Багато чого довелося випробувати за роки війни: і голод, і холод, і приниження. Тим дорожче і довгоочікуване була перемога.
Ведучий 1. Слайд 11 Після війни, як і мільйони інших школярів, хлопчик навчався у школі, закінчив її. Вступив в ремісниче училище, яке закінчив з похвальним листом.
Ведучий 2. Слайд 12 Потім вступив до Саратовського індустріального технікуму. Навчаючись в технікумі, йому потрібно було приготувати повідомлення про К.Е. Ціолковського. Він дуже зацікавився його ідеями. Вивчення життя Ціолковського було одним із захоплень Гагаріна. Навчаючись на останньому курсі технікуму Юрій вступає в Саратовський аероклуб ДОСААФ і 24 вересня 1955 року його закінчує.
Ведучий 1. Слайд 13 Після закінчення Саратовського аероклубу - служба в Заполяр'ї
Слайд 14 В цей же час він одружується на Валентині Горяєва. У них народжуються дві дочки: Галина і Олена.
Трохи згодом його зараховують до загону підготовки космонавтів. Юра нічого і нікому не говорив про підготовку до польоту, але все частіше його почали викликати в Москву.
Ведучий 2.Слайд 15 Незабаром після польоту в космос закінчив Військово - повітряну інженерну академію імені Жуковського
Слайд 16 І ось настав довгоочікуваний день
Ведучий 1. Слайд 17 Все частіше виявлялося, що за всіма видами підготовки ніяких, самих найменших, відхилень у старшого лейтенанта Гагаріна не було. І в неробочій обстановці нааколо Гагаріна постійно збираються його товариші, рівняються на нього. Юрій Олексійович був лідером. З шістьох претендентів на перший політ обрали Гагаріна і Титова. Хто з них стане першим космонавтом, офіційно не було оголошено. Остаточне рішення належало прийняти на космодромі. Засідання Державної комісії відбулося на Байконурі 8 квітня 1961. Було затверджено завдання на політ. Повідомлено про варіанти в разі неполадок. Керівник підготовки Каманін Н.П. доповів, що кандидати в космонавти готові до виконання програми, назвав імена. Командиром пропонувалося затвердити Юрія Олексійовича Гагаріна, дублером - Германа Степановича Титова. Комісія прийняла рішення одноголосно. Політ призначався на 12 квітня 1961 року.
Ведучий 2. Слайд 18 Позивні Корольова - «Зоря!», Гагаріна - «Кедр!».
Слайд 19 В своєму важкому костюмі, незграбно ступаючи, Гагарін підійшов до ліфта, обернувся до проводжаючих.
Він зробив кілька кроків, піднявся на майданчик ліфта, ще раз обернувся до проводжаючих
- До зустрічі! - І підняв руки в прощальному привітанні
Світ затамував подих. Світ слухав голос людини, що пролітав над океанами і країнами, і люди цих країн старанно вчилися вимовляти слова: Гагарін, Юрій, космонавт ...
Ведучий 1. Слайд 20 Закінчено всі перевірки. На стартовому майданчику включають динаміки. Йде зворотній відлік часу. З космонавтом підтримується зв'язок. Його інформують про всі дії на майданчику. Він повідомляє всім про своє самопочуття. Все нормально
Ведучий 2. Слайд 21 корабель «Восток» був у польоті 108 хвилин. Зробив один оберт навколо Землі і благополучно повернувся на Землю.
Земля дізналася ім'я героя, який проклав дорогу в космос, до зірок, простого, симпатичного чоловіка
Місце приземлення: село Рівне, біля міста Енгельса, Саратовська область.( выдео на 2.09 хв)
Ведучий 1. Слайд 22
Вернулся!
Взлёт за взлётом сотрясали воздух.
Человек сказал: - Теперь - я сам!
И в минуту ближе стали звёзды
к юношеским радостным глазам.
И в минуту все тысячелетья
замкнутости жизни на Земле
кончились полётом на ракете -
на могучем нашем корабле.
Ведучий 2.У прийомников толпились семьи
Начался необычайный век-
В те минуты солнечной системе
Душу дал советский человек.
Дальним маяком сверкнул Меркурий,
Солнце грело корпус корабля,
А Земля всё спрашивала: «Юрий,
Юрий, как ты чувствуеш себя?»
Проверяла сердце, чёткость пулса,
А когда герой помчался к ней,
Слово гордой радости : Вернулся!
Стало лучшим словом для людей!
Ведуча 1. У Юрія Гагаріна була улюблена пісня, яку знаємо і ми з вами. Ця піня називається «Ніжність». Пісня написана в 1965 році композитором Олекандрою Пахмутовою і поетами Сергієм Гребейнниковим і Миколою Добронравовим. Цей шедевр входить в цикл піень «Обіймаючи небо» , присвяченого радянським льотчикам …Автори пісні були добре знайомі з першими космонавтами, льотчиками-випробувачами. Ця пісня присвячена ним, підкорювачам небес, які ризикували кожного разу своїм життям. Їм була знайома фраза Сент-Екзюпері - «льотчик відлітає і не повертається». Тому був вибраний Екзюпері, не лише тому що він льотчик, але як письменник, як творча людина очима поета міг дивитися з космосу на Землю, Всесвіт. Відомо, що Володимир Комаров перед польотом просив Юрія Олексійовича Гагаріна передати Миколі Добронравову вдячність за пісню «Ніжність». (Льотчик-випробувач Володимир Михайлович Комарів з цього польоту не повернувся, він загинув 24 квітня 1967 року). А коли загинув Гагарін, ця пісня стала сприйматися як реліквія, присвячена йому.
Ведучий 2. Слайд 23 Після старту Ю.А. Гагаріна пройшло 48 років. За цей час багато чого змінилося в космонавтиці. І техніка потужніша, і підготовка екіпажів складніше, і програма робіт на орбіті більші. Космічні кораблі стали багатомісними. На орбіту одночасно можуть відправитися відразу кілька людей. Тепер роботи в космосі тривають по - три місяці, а то півроку. Відлітає у небо одна експедиція - інша вже готується до польоту.
Ведучий 1Люди вже встигли звикнути до професії космонавта. Та й самих космонавтів стає все більше. Вдивіться в ці обличчя. Кожен з цих людей проклав свою дорогу в космос - дорогу, яка і сьогодні, вимагає від людини великої мужності, витривалості та самовіддачі. І зараз, коли ми з вами знаходимося в цьому теплому і затишному класі, десь далеко-далеко в космічному просторі, високо - високо над нашими головами космонавти несуть свою відважну і важку вахту.
Ведучий 2.Слайд 24 Герман Степанович Титов. Льотчик-космонавт, генерал-лейтенант авіації. При підготовці першого в світі космічного польоту був дублером Ю. Гагаріна. Свій космічний політ зробив 6 -7 серпня 1961 на кораблі-супутнику «Восток-2» перебував у польоті більше доби і зробив більше 17 витків навколо Землі. Герой Радянського Союзу.
Ведучий 1.Слайд 25 Олексій Архипович Леонов. Льотчик - космонавт, генерал - майор авіації. Здійснив два польоти в космос. Перший - у березні 1965 року, другим пілотом на космічному кораблі «Восток-2». Під час цього польоту Олексій Архипович Леонов вперше у світі вийшов з кабіни космічного корабля у відкритий космос. Другий свій політ Леонов здійснив у липні 1975 року командиром космічного корабля «Союз-19».
Це був перший спільний політ радянського космічного корабля Союз 2» і американського космічного корабля« Аполлон ». Олексій Архипович Леонов - двічі Герой Радянського Союзу.
Ведучий2. Слайд 26 16 червня 1963 з космодрому Байконур (СРСР) здійснено запуск ракети-носія, яка вивела на навколоземну орбіту радянський космічний корабель «Восток-6». Космічний корабель пілотувала перша в світі жінка-космонавт Валентина Терешкова. Терешкова Валентина Володимирівна (р. 1937), російський космонавт. Льотчик-космонавт СРСР (1963), перша в світі жінка-космонавт, кандидат технічних наук, полковник (1970), громадський діяч, Герой Радянського Союзу (1963). Політ на «Сході-6» (червень 1963)
Ведучий 1. Слайд 27 САВИЦЬКА Світлана Євгенівна (р. 1948), російський космонавт, льотчик-космонавт СРСР, двічі Герой Радянського Союзу (1982, 1984), заслужений майстер спорту (1970). Політ на "Союзі Т-5, Т-7» і орбітальної станції «Салют-7» (серпень 1982), «Союзі Т-12» і орбітальної станції «Салют-7» (липень 1984). Зробила два польоти в космос. Вперше жінка - космонавт Світлана Євгенівна Савицька вийшла у відкритий космос, де провела кілька цінних наукових експериментів. Вона двічі Герой Радянського Союзу.
Ведучий 2. Слайд 28’’ БУРАН ", пілотований орбітальний корабель, третій ступінь ракетно-космічної транспортної системи багаторазового використання« Енергія-Буран ». Створений наприкінці 1980-х рр.. в науково-виробничому об'єднанні «Енергія» під керівництвом генерального конструктора системи В. П. Глушко і конструктора корабля Ю. П. Семенова. Здатний доставляти на навколоземну орбіту і назад екіпаж з 2-4-х осіб, до 6 пасажирів і різні вантажі. Можливий політ як в автоматичному, так і пілотованому режимі тривалістю до 30 діб. Являє собою повітряно-космічний літак з низькорозташованим крилом дельтовидной форми. Стартова маса до 105 т, посадкова - 82 т, довжина 36,4 м, діаметр фюзеляжу 5,6 м, розмах крила 24 м, розміри відсіку корисного вантажу 4,7 х 18,3 м.
Ведучий 1. Слайд 29 Місяцеходу (Місячний самохідний апарат), автоматичний або керований пристрій для роботи і пересування по поверхні Місяця. Перший автоматичний місячний самохідний апарат, керований із Землі, - радянський «Луноход-1» (1970). У 1970-75 запущено 2 радянських місячних самохідних апаратів. Максимальна маса 840 кг, максимальна пройдена відстань 37 км, тривалість роботи біля 1 року.
Першими, хто здійснив політ на Місяць були американці: Ніл Армстронг і Едвін Олдрін.
Ведучий 2. Слайд 30 Не всі космонавти поверталися з космосу. У квітні 1967 року при поверненні на Землю через аварію парашутної системи загинули Володимир Михайлович Комаров . Владислав Миколайович Волков льотчик-космонавт. Здійснив два польоти. Один разом з космонавтами Георгієм Тимофійовичем Добровольським і Віктором Івановичем Пацаєва в червні 1971 року космічний корабель «Союз-11» не повернувся з космосу. Це була перша в світі довготривала пілотована орбітальна наукова станція. При спуску з орбіти через розгерметизацію спускного апарата весь екіпаж корабля загинув.
І перший космонавт теж загинув під час тренувального польоту Історія космосу пишеться і зараз. На космічну орбіту виведено космічні кораблі, які везуть до зірок туристів. Але ми з вами повинні пам'ятати імена тих людей, які стояли біля витоків космонавтики.