Виховна година на тему: «Птахи – наші друзі»
Мета: вчити дітей називати та розрізняти птахів; формувати узагальнене поняття про перелітних і осілих птахів; показати зв'язок змін у житті птахів зі змінами в природі; розвивати пізнавальну активність, пам'ять, зв’язне мовлення, уміння спостерігати,зорову та слухову пам'ять; виховувати турботливе ставлення до пташок, бажання брати активну участь у їх охороні.
Обладнання: ілюстрації із зображенням птахів, презентація, індивідуальний роздатковий матеріал.
Хід заняття
I. Організація класу.
До гостей поверніться,
Привітайтесь, посміхніться,
Хай сьогодні в кожне серце
Прийде часточка тепла
І всім – всім ми побажаємо
Здоров’я, щастя і добра!
II. Мотиваційний етап.
Прилетіли гості, сіли на помості.
Без сокири, без лопати збудували собі хати. (Птахи)
III. Дихальна гімнастика.
-Яка головна ознака птахів, що відрізняє їх від інших тварин? (Тіло вкрите пір’ям). Пташки подарували вам свої пір’їнки і хочуть з вами пограти.
Пташка пір’ячко дала –
Щоб пограла дітвора.
Будемо дути я і ви:
Легке пір’ячко, лети!
IV. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Причиною відльоту є не холод, а голод. Зникають комахи, трав’янисті рослини в’януть, водойми замерзають. Основна проблема для перелітних в тому, що з похолоданням зникає доступ до їжі і води.
А ті птахи, які живляться і комахами і плодами та насінням рослин залишаються зимувати у нас, бо можуть знаходити собі корм і переносять холодну пору не так важко. Називаються осілими. Взимку вони переселяються ближче до людей і потребують нашої допомоги.
V. Гімнастика розуму. Загадки.
1. Маленький хлопчик у сірій свитинці.
По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець).
2. Стрекотуха білобока. Звуть усі її ..(Сорока).
3. Перший я приніс весну, розбудив усе від сну.
Заспіваю під вікном, люди звуть мене.. ( Шпаком).
4. Уночі гуляє , а вдень спочиває
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова).
5. Жовтогруді щебетушки,
Мають чорні капелюшки
Сірі лапки, білі щічки,
Називаються ..(Синички).
6. Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає.
За вікном гніздо будує
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка).
7. В мене є великий хист,
Я співаю як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. ( Соловей).
VI. Дидактична гра « Групування птахів».
VII. Гра « Пазли».
Діти складають малюнок птаха з частин і пояснюють до якої групи він відноситься: осілих чи перелітних. (Дятел, лелека).
VIII. Пташина їдальня.
1. Бесіда.
- Що взимку страшніше для птахів голод чи холод?
Так, птахи взимку дуже страждають від голоду. Крижаний вітер гуляє, носиться між будинками й деревами, забирається і під густе пір’ячко. Щоб зігрітися їм треба стрибати, літати.
Але добре відомо, хто ситий, тому голод не страшний.
Тепер нам пора про пташину подбати
Від голоду уберегти.
Для неї годівнички малі змайструвати
І крихти туди принести.
Бо ж ми у теплі і достатку живемо,
І нам не страшні холоди.
А крихтами хліба ми пташку спасемо
Від голоду і від біди.
2. Вправа « Асоціативний кущ».
- Який корм для пташок ми покладемо в годівничку?
- Що не можна класти в годівничку?
IX. Фізкультхвилинка.
Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечко хутко сіли.
X . Гра «Гості годівнички». Робота в парах.
I. група: сорока, ворона, дятел, ластівка
II. група: синичка, горобець, сойка, лелека.
XI. Вправа “Сюрприз від пташок».
Сьогодні загадку я вам загадала,
Без рук, без сокир хатки збудували
Відгадка була зовсім недалечко,
Виходить,що це…(Пташине гніздечко).
XII . Підбиття підсумків.
Ми друзі і вірні і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю
Нехай звеселяють природу –
Співають для нас у гаю.