Виховна година
" Ввічливість, як основа вихованості "
підготувала вихователь ГПД Беховська В.В.
Мета.: Узагальнити знання учнів про правила поведінки вдома, в школі, в громадських місцях. Виховувати шанобливе ставлення до старших, батьків, взаємоповагу, ввічливість, виявляти піклування про
молодших, слабших. Розвивати пам'ять, логічне мислення, зв’язне мовлення, увагу, уяву, творчість, активність, навички комунікативної поведінки.
Хід заняття
І. Оголошення теми і мети спілкування
Сьогодні ми уявно відвідаємо клуб «Юних шанувальників культури», який знаходиться у казковій країні Добрих і Ввічливих людей. Отже вмощуйтесь зручненько і слухайте уважненько.
ІІ. Основна частина
За чистими-чистими полями, дрімучими-дрімучими лісами, за далекою дорогою, за цукровою горою є чудова казкова країна Вихованих і Ввічливих Людей. І там у високій башті живе найосвіченіша на всьому білому світі Фея. Вона з шоколадною медаллю закінчила Інститут Гарних Манер.
Фея. Добридень, діти! Сьогодні я хочу розповісти вам про свою чарівну країну, у якій живуть дуже виховані, чемні, ввічливі, добрі люди. А все тому, що у нас є школи ввічливості і доброти, і всі обов’язково їх відвідують.
Скажіть, кого ми відносимо до сім’ї? А що таке родина? (Відповіді учнів)
|
Любіть свою хату, Хоч і небагату. Тут ви бігали до мами Дрібними ногами. Тут ви підростали, Божий світ пізнали,
|
Звідси батько вас за руку Вів до школи на науку. Гей, нема - то в світі краще, Як та рідна стріха. Тут є ваше щастя, Радість і потіха. Б. Лепкий |
– Як ви гадаєте, за що любить автор свою домівку?
– А за що любите ви свою хату, дім? Що вони значать для вас?
– Подумайте, що ховається за словами «етика спілкування удома»?
– А може удома не обов’язково добре поводитись, бути чемним, вихованим? Адже вас ніхто з чужих людей не бачить, коли ви вдома. (Відповіді учнів)
Діти, а давайте розкажемо про те, як потрібно ставитись до членів своєї родини. Розкажіть про стосунки між
Я щиро радію за вас, друзі мої. А на перерві пропоную вам розважитись і відгадати мої загадки.
Розтопить серце всякого сердечне слово … (дякую).
Якщо ти їсти вже не в силах, то скажеш мамі що? (Спасибі).
Зеленіє древній пень, коли почує … (добрий день).
Коли згорає сонце у росі, й зоря лягає лагідно на плечі,
серед знайомих, рідних голосів ми чуємо привітне … (добрий вечір)
Коли тебе впіймають раптом за підказку, ти вчителя розчулиш …. (вибачте будь ласка).
Щоб знову зустрітись в годину призначену,
кажу завжди щиро я всім … (до побачення).
Ну що ж, діти, перейдемо до теми наступного уроку.
О, мені дуже цікаво, чи ви так само добре знаєте правила поведінки у школі, а то я знаю таких дітей, які вдома такі хороші, виховані, а в школі справжні «зірвиголови». Може і у вашому класі є такі? У нас в класі тільки виховані діти, вони дуже люблять свою школу і знають навіть про неї вірш. Ось послухай.
Учень. Школа
Школо наша, школо, Як зло оминати,
Пригорни нас, мила, А добро чинити.
Пригорни усіх нас, Бджілоньки - на квіти,
Як голуб, під крила. Дітоньки - до школи,
Ти нас всіх научиш, Там збирають мудрість,
Як у світі жити, Як мед у полі бджоли.
(М. Підгірна)
Як ви гадаєте, чому школу називають "другою домівкою"?(Відповіді учнів)
– А чи знаєте ви правила поведінки в школі? Дайте мені, будь ласка, відповіді на такі прості питання:
Обговорення етичних ситуацій Ситуація 1
На шкільному подвір'ї розмовляли дві вчительки. Повз них проходив Петрик:
– Доброго дня, Ірино Миколаївно! - привітався він до своєї вчительки. Запитання і завдання для учнів:
• А як би ви вчинили?
Ситуація 2
Закінчується урок малювання. Дуже цікаве й важливе завдання в дітей – намалювати підсніжник. За партою сидять подруги Наталка та Іринка. Наталка уже намалювала гарну квітку. А в Іринки - не виходить, у неї аж сльози виступили на очах. А Наталка вже закінчила роботу, сидить, весело всміхається та навіть не збирається допомогти подрузі.
Запитання до учнів:
Ну що ж, любі, і знову ви чудово впорались з завданням. Моїй радості немає меж. Отож, залишився ще один урок-іспит. Але спочатку відпочинемо і зробимо на перерві фізкультхвилинку
Фізкультхвилинка
Вчитель. А тепер продовжимо нашу роботу і приступимо до обговорення третьої теми «Як поводитись у громадських місцях».
Але спочатку скажіть, що це за громадські місця? (Бібліотека, магазин, кінотеатр, театр, музей, транспорт, храм тощо)
Ти знаєш, Феєчко, ми на цю тему говорили уже не один раз. Тому ми сьогодні тобі розкажемо загальні правила поводження, адже у різних громадських місцях потрібно поводити себе по різному. Наприклад, у бібліотеці не можна себе поводити як в магазині, у кінотеатрі є свої правила, а в храмі ще інші.
Що ж робити? Часу у нас уже зовсім мало залишилось. Але знаєте існують правила одні для всіх громадських місць і діти тобі зараз їх назвуть.
як Людина.
Які ви чудові діти, як мені було добре серед вас. Тепер я зрозуміла, що країна Добрих і Ввічливих Людей не тільки там, де я живу. Вона простягається туди, де живуть такі виховані, добрі люди, як ви. Нажаль мені час повертатись додому. Я буду усім розповідати про вас. Бажаю вам вирости хорошими, добрими, ввічливими, здоровими Людьми.
ІІІ. Підсумок заняття.
- Отже ми сьогодні з вами відвідали уроки чарівної Феї ввічливості.
- Чи сподобалось вам?
- Я також вами дуже задоволена і надіюсь, що ми не просто говорили про красиві, добрі справи, а що ви й у житті будете їх застосовувати.