Всеукраїнська акція «Годівничка»
Номінація «Розробка заняття про зимуючих птахів»
Підготувала:
вчитель початкових класів
Вацлавпільського ліцею
Пулинської ОТГ
Житомирської області
Удюк Світлана Миколаївна
Допоможемо зимуючим птахам
Мета:
- ознайомити учнів із зимуючими птахами своєї місцевості;
- розширити уявлення про заходи по охороні птахів взимку;
- заохочувати учнів до необхідності допомоги птахам у холодний період року;
- показати роль птахів у природі й житті людини;
- розвивати уважність, спостережливість, пізнавальний інтерес, логічне мислення, формувати навички роботи у групі, опанувати методи раціонального навчання;
- виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання допомагати птахам, почуття доброти та відповідальності, екологічну культуру.
Обладнання: зображення різних птахів; годівнички, зроблені учнями та їх батьками, насіння і зерна, ноутбук, презентація «Зимуючі птахи».
Хід заняття
Вітання
- Дітки! Я пропоную стати всім в коло.
Привітаємося.
Доброго ранку всім!
Давайте усмішки усім дарувати:
І друзям, й сестричці, і мамі, і тату.
Хай радість злітає у небо, як птах,
І добрі слова у нас на вустах.
Вправа «Даруємо комплімент»
(діти вибирають із кошика слова –
компліменти для однокласників).
Оголошення теми і мети заняття.
- Діти, ми повинні не тільки говорити чарівні слова, а і вміти робити добрі справи. І саме сьогодні ми наше заняття присвятимо добрій справі, а саме допомозі нашим добрим друзям – птахам, які залишаються в нас зимувати.
Розповідь вчителя.
Птахи – невід’ємна частина природи. Вони прикрашають діброви, луки, степи, ліси. Птахи – окраса парків і садів. Чи можна уявити собі весну без їх дзвінкої пісні.
Птахи – це діти повітря. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі і моря.
Птахи – непосиди. Скачуть з гілки на гілку, перелітають з дерева на дерево, але так і білка вміє. А от летіти за тисячі кілометрів і потім повертатися назад можуть лише птахи.
Перегляд відео зимуючі птахи:
https://www.youtube.com/watch?v=9GBYGtQFCgs&ab_channel=MultiZnaikaTV
Фізхвилинка
– А зараз ми побудемо птахами:
Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечко хутко сіли.
Інсценізація вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима». На сцену виходить з стільцем дівчинка-старшокласниця (вона виконує роль матері) і з дитячим стільчиком учень початкових класів (він виконує роль синочка). Ставлять стільці у центрі сцени під кутом один до одного і сідають.
Синок: Мамо, іде вже зима,
Снігом травицю вкриває,
У гаю пташок вже немає…
Мамо, чи кожна пташина
У вирій на зиму відлітає?
Мати: Ні, не кожна.
Онде, бачиш, пташина сивенька
Скаче швидко отам біля хати, –
Ще зосталась пташина маленька.
Синок: Чом же вона не втіка?
Нащо морозу чека?
Мати: Не боїться морозу вона,
Не покине країни рідної,
Не боїться зими навісної.
Жде, що знову прилине весна.
Синок: Мамо, ті сиві пташки
Сміливі, певно, ще й дуже,
Чи то безпечні такі, –
Чуєш цвірінькають так,
Мов їм про зиму байдуже!
Бач – розспівалися як!
Мати: Не байдуже тій пташці, мій синку,
Мусить пташина малесенька дбати,
Де б водиці дістати краплинку?
Де під снігом поживу шукати.
Синок: Нащо ж співає? Чудна!
Краще шукала б зерна.
Мати: Спів пташині потіха одна, –
Хоч голодна, співа веселенько,
Розважає пташине серденько.
Жде, що знову прилине весна.
(Піднімаються, забирають стільці і покидають сцену.)
Вчитель:
Діти, а ви любите птахів? Ми милуємося їх красою, мелодійним співом, радіємо пташкам, коли вони повертаються з теплих країв. Але поки що зима, холод, сніг, довгі непривітні ночі, а за вікнами наших теплих осель живуть пташки, які не відлетіли до вирію, а залишились поруч із нами і тому потребують нашої допомоги.
Діти, пригадайте, яких птахів ви знаєте?
(діти називають птахів)
А назвіть пташок, які не відлітають у теплі краї, а зостаються зимувати з нами? Чим корисні ці птахи?
(відповіді учнів)
Вчитель: Розкажіть нам вірші про птахів.
Учень:
Між дорослих і малечі
Пташка бачить все навкруг
Дружно сяде вам на плечі,
Якщо ви їй справжній друг.
Учень:
Подивіться: у дворі
В чорних шапках снігурі
Ще й червоні фартушки
Одягли собі пташки.
Значить сніг і холоди
Наближаються сюди.
Учень:
У скрутний і зимовий час
Залишилися у нас
Дятел, ворон і сорока
Гамірлива – білобока,
Та синички з снігурами,
Горобці із голубами.
Учень:
Та жаль, що всюди віхола
Поживу замела.
Сніг, мов білі килими
І долі ні зерна.
Я хліба накришила їм
Посипала пшона.
Горобчики наїлися
Всі радо розлетілися
Цвірінь – цвірінь – цвірінь.
Аплікація
- Вирізати птахів та приклеїти в середину картки. Назвати їх.
Гра «Впізнай птаха за словесним описом».
7. У цієї птиці велике, довгасте тулуб, великі сильні ноги. Ходить вона великими кроками. Дзьоб міцний, великий. Голова, горло і крила - чорні, а решта тіла - сіре. (Ворона.)
Кросворд № 1 «Зимуючі птахи»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
1 |
|
|
|
2 |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
7 |
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Горизонтально: |
Вертикально: |
5. Хто комах з кори виймає, про здоро- в’я лісу дбає. 6. Птах, що сприяє розповсюдженню дубів. 7. Птах, що виглядаючи з дупла по-га-дючому крутить головою, а при небезпеці ще й шипить, висунувши язик. 8. Птахи, яких, за легендою, княгиня Ольга використала для помсти за смерть свого чоловіка. 9. Птах, що може дивитися в одному напрямі обома очима. 10. Сова, що занесена в Червону книгу України. 12. Область поширення певного виду птахів. |
1. Група птахів, що живиться різноманітною їжею. 2. Птахи, яких люди здавна використову- ють як ловчого при полюванні. 3. Великий лісовий птах, самець якого має чорне оперення і над оком яскраво-червоні брови. 4. Найбільш галасливий птах наших лісів. 10. Птах – найкращий пернатий дереволаз. 11. Птах, що інколи гніздиться в димарях. 13. Групи птахів, що постійно живуть на певній території. 14. Птахи з дзьобом, нижня і верхня щелепи якого зігнут і перехрещуються між собою. 15. Об’єднання птахів за ознакою родинності. |
Відповіді: Горизонтально: 5 – дятел; 6 – сойка; 7 – крутиголовка; 8 – горобці; 9 – сова; 10 – пугач; 12 – ареал.
Вертикально: 1 – всеїдні; 2 – соколи; 3 – тетерук; 4 – сорока; 10 – повзик; 11- галка; 13 – осілі; 14 – шишкарі; 15 – колонія.
Кросворд № 2 «Зимуючі птахи»
|
|
|
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
9 |
|
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Горизонтально: |
Вертикально: |
1. Група птахів, пташенята яких народжуються зрячими і здатними самостійно здобувати їжу. 2. Лісові птахи, що вигодовують своїх пташенят взимку. 5. Птах, що виглядаючи з дупла по- га-дючому крутить головою, а при небезпеці ще й шипить, висунувши язик. 7. Птах, забарвлення дзьоба якого залежить від віку. 10. Птах, якого називають санітаром лісу. 12. Групи птахів, які ніколи не відлітають у теплі краї. 13. Найбільш сильний і підступний денний хижий птах. 14. Чорно-білий птах наших лісів. |
3. Птахи, що для зимівлі переміщаються на незначні відстані. 4. Хижі птахи, яких приручали як ловчих при полюванні. 6. Найбільша сова. 7. Що птахам найстрашніше взимку? 8. Самці цього великого лісового птаха мають чорне оперення і яскраво-червоні брови. 9. Птах, що може рухатись по вертикальному стовбуру дерева вниз головою. 11. Об’єднання, що утворюють граки при гніздуванні. 15. Область поширення певного виду тварин.
|
Відповіді: Горизонтально: 1 – виводкові; 2 – шишкарі; 5 – крутиголовка; 7 – грач; 10 – дятел; 12 – осілі; 13 – яструб; 14 – сорока.
Вертикально: 3 – кочові; 4 – соколи; 6 – пугач; 7 – голод; 8 – тетерук; 9 – повзик; 11 – колонія; 15 – ареал.
Вчитель:
Надворі зима, холодно. Але зима не тільки холодна, а й голодна. Особливо для пернатих друзів пташок, які залишилися зимувати. І тому в зимуючих птахів одна надія – на людину. Отже, пташок треба охороняти і допомагати їм прогодуватися взимку.
А чи знаєте, дітки, що їдять пташки?
(різне насіння, зерно, крихти хліба, крупи)
Так, молодці, та достати насіння – це ще пів справи. Потрібновиготовити годівниці, куди потрібно насипати насіння та зерно. А ви зробили, дітки, годівнички?
Учениця:
Годівнички ми зробили
На берізках почепили
Разом з друзями у годівничку
Ми насипали пшеничку
Будуть птахи прилітати
І пшеничку ту клювати.
Вчитель:
Молодці, я бачу ви зробили вдома дуже гарні годівнички, які ми повісимо на дерева на допомогу нашим птахам. Тож давайте зараз візьмемо насіння та зерно і насипимо його в свої годівнички.
(діти беруть насіння, крихти хліба, різне зерно і сиплять в годівнички)
Вчитель:
Молодці. Я бачу ви стали справжніми друзями птахів і вони не будуть голодні взимку.
А зараз вам треба відповісти на цікаві запитання, вибрати правильну відповідь.
А) холод Б) голод В) коти
2. Яка пташка виводить пташенят взимку?
А) шишкар Б) ворона В) лелека
3. Який птах опирається на хвіст, коли сидить на дереві?
А) горобець Б) страус В) дятел
4. Коли температура тіла горобця нижча?
А) взимку Б) влітку В) однакова у всі пори року
5. Чиї пташенята не знають своєї матері?
А) зозулі Б) гуски В) синички
Підсумок заняття
Вчитель:
Треба завжди пам’ятати
І дорослим, і малятам,
Наші друзі – пташенята
Треба їх оберігати.
Взимку їм допомагати.
Ось і підійшов до закінчення наш захід.
Що нового ви дізнались про зимуючих птахів?
Чи потрібно охороняти цих пташок і допомагати їм вижити взимку?
А тепер нам залишилось розвісити годівнички, які ви підготували у шкільному саду. І не забувайте класти туди корм для пташок.
Пам′ятай:
Птахів не можна годувати:
Чорним хлібом, бо він набухає у зобиках птахів і може викликати їх загибель;
Солоними горішками, чіпсами, коксовою стружкою, сухариками – у природі такої їжі не існує і для птахів вона шкідлива
Використана література: