Виховне заняття на тему «Бережи книгу-це твій друг і порадник»

Про матеріал
Тема: «Бережи книгу-це твій друг і порадник» Мета: поглибити знання учнів із історією походженням книги, її значенням у житті людини; професіями людей, причетних до створення книги; розвивати інтерес до художньої літератури; виховувати бережливе ставлення до книги. Тип заняття: заняття- подорож. Обладнання: презентація.
Перегляд файлу

Тема: «Бережи книгу-це твій друг і порадник»

Мета: поглибити знання учнів із історією походженням книги, її значенням у житті

людини; професіями людей, причетних до створення книги; розвивати інтерес до

художньої літератури; виховувати бережливе ставлення до книги.

Тип заняття: заняття- подорож.

Обладнання: презентація.

Хід заняття

І. Вступна частина

  1. Привітання

Слайд № 1

Вже дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Тож і ми часу не гаймо

Працювати починаймо.

  1. Актуалізація опорних знань

Я дуже рада знову бачити ваш веселий, дружній клас.

- А скажіть ви вважаєте себе дружнім класом?

– Діти, а хто такі друзі?

Друзі – це ті, хто готовий прийти тобі на допомогу, поділитися своїми думками, розвеселити, розказати цікаву історію.

Перш ніж ми з вами дізнаємось тему заняття, я пропоную вам відгадати загадку.

Слайд № 2

Без язика, а говорить,

Без голови, а все розуміє,

Без ніг, а скрізь буває. (Книга)

Так, діти, а чи можна назвати своїм другом книгу?

Книги по-різному допомагають людям: одні навчають, інші – розважають, ще інші – дають поради в різних життєвих ситуаціях. Якісь книги розкривають нам таємниці світу природи, рідного краю, а якісь – цілого Всесвіту. Скільки у людей потреб – стільки і різних книг. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.

Я думаю, що вам цікаво зазирнути у книжковий світ?

  1. Повідомлення теми і мети заняття

- Діти, а ви любите подорожувати? (Так).

На сьогоднішньому занятті я пропоную вам здійснити подорож у світ книги, згадати, як книга до нас прийшла, люди яких професій залучаються до її створення.

Отож, давайте вирушимо у країна яка має назву «Бережи книгу-це твій друг і порадник»

-Ви готові?

ІІ. Основна частина

Слайд № 3

  1. Перша станція «Історична»

Ну як же без краплинки історії.

- Хто знає як виникла книга?

Первісні люди почали задумуватися, як їм передавати знання, повідомлення.

- А які перші книги ви знаєте?

У прадавньому Вавилоні, десь близько 5 тисяч років тому, з’явилися перші книги. Сторінками перших книг були стіни печер, камені, глиняні таблички. Але тут на таких сторінках багато не напишеш. Проте книжки вдосконалювалися. Робили їх у місті Пергам. Вимочували телячі шкури, старанно вишкрябували, вибілювали вапном і сушили. Папір був дуже міцний і називали його пергамент. Але на одну книжку йшло 4-5 десятків телят.

 Наступним вдосконаленям був папірус. Виготовляли цей папір із болотяної тростини. А наш сучасний папір винайшов китаєць Чай Лунь.

- Діти, а чи довгий шлях пройшла до нас книга? ( Так, довгий).

- А як виготовляють сучасні книги?

З дерев. Дерева зрубують, і вони слугують матеріалом для виготовлення паперу.

Для виготовлення одного підручника треба спиляти 1000 ялинок. А ще папір можна виготовляти з макулатури. 30 кг макулатури зберігає 1 берізку. З 1 кг макулатури можна виготовити приблизно 25 учнівських зошитів. А книг нам треба сила-силенна.

- Яке значення книги у житті людини?

А чи варто над цим задумуватися?

Адже ми не питаємо себе, яке значення має хліб чи повітря? Так і без книги життя не можливе. З давніх-давен люди прагнули до знань. Від одного покоління до іншого передавалось усно: як добути вогонь, як виростити хліб. Оскільки людська пам'ять вміє забувати, то прадавні люди, щоб не загубити знання у часі придумали книжку.

- Діти, а для чого вам книжки? ( Щоб вчитися; розглядати малюнки…)

- Що цікавеньке ви дізналися для себе на станції «Історична»? ( Історію виникнення книги…)

Слайд № 4

  1. Друга станція «Видавнича»

- Діти, а чи знаєте ви, як народжується книга?

Багато людей сумлінно працюють, щоб книга була гарною, цікавою та корисною.

-Діти, а книги яких авторів ви любите читати?

-Хто у вас в сім`ї полюбляє читати?

-Чи часто ви відвідуєте бібліотеки?

-Хто дає вам поради щодо вибору книг?

-Дуже часто ми обираємо книги з гарними малюнками, крисивим великим шрифтом, цікавою паліторкою, але ми ніколи не задумуємось скільки сил було прикладено, щоб виготовити цю книжку.

Я пропоную вам зараз таке завдання. Я читатиму вірш про людей, які залучаються до створення книги, не називаючи їх професії (робитиму паузу), а ви маєте вставити слова-назви.

Слайд № 5-8

1. Я пишу цікаві твори                               2. Фарбами розповідаю

Для дорослих і дітей                                  Про усе, що йдеться в них.

 Я …(письменник),автор тексту ,               Я…. (художник), я малюю

Автор задумів,ідей                                      Ілюстрації для книг.

3. Помилки й неточності                            4.Я для вас книжки друкую,

Уважно виправляю.                                      Отже звуся я ….(друкар)

Я…… (редактор)                                        Поставляю в магазин,

 Тексти всі   я перевіряю  .                          Тільки якісний товар        

- Молодці, тепер ви знаєте скільки потрібно сил та люди яких професій залучаються для того, щоб виготовити одну книгу

Слайд № 9

  1. Третя станція «Поетична».

На цій станції ми відчуємо себе авторами книги, справжніми поетами та пограємо в гру «Буріме».

Гра «Буріме»

А чи знаєте ви що означає слово «буріме»(слово «буріме» в перекладі з французької – «римовані закінчення»)

Це літературна гра, суть якої полягає у придумані віршів за римами.

Вам дається по три слова:

Слайд № 10

сонце                  їжачок                   настане

пораділо             прийшов               вода

віконце               бурячок                 розтане

Ваше завдання, вибрати один стовпчик із словами та скласти  віршики де б ви використали всі ці слова. На виконання завдання у вас є 5 хвилин, розпочинаємо.

Ну що ж я гадаю ви вже готові. Хто бажає перший озвучити свій вірш?

Ви всі великі молодці у вас вийшли чудові віршики.

Слайд № 11

  1. Четверта станція «Казкова»

На цій станції ми полинемо у справжню казку.

- Ви любите казки? (Так).

- Хто ваш улюблений казковий герой? ( Відповіді дітей).

-Добре діти, давайте перевіримо як ви уважно читаєте казки.

Слайд № 12

 Гра «Назви казку»

Я буду вам зачитувати  короткі розповіді, а ваше завдання зрозуміти про яку казку йде мова.

1. «Я вирішив просто подорожувати світом і не знав ,що все так станеться. Я гадав ,що всі так само добрі як мої бабуся та дідусь. Але виявилося ,що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі.»

                                                                                       (Колобок)

2. «Оце так хвіст у цієї Мишки. Не зрівняти його ані з кулаком дідуся ,ні з кулаком бабусі. Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би всі дивувалися з мене. Лежало б я на видноті.»

                                                                   (Золоте яєчко. «Курочка ряба»)

3. «Відверто кажучи, неприємно, коли тебе взуває Кіт. Бо в нього кігті. Він здряпав і розірвав усі мої устилки. Я за звичайно розумію, що уся ця біганина заради хазяїна, але дуже вже боляче»

                                                                       (Чоботи кота. «Кіт у чоботях»)

4. «Я залишилася жити тільки завдяки цій маленькій тендітній Дівчинці. Вона обігрівала мене, годувала, напувала. Як чудово жити! Радіти  сонцю, вітру, теплу!» 

                                                                 (Ластівка із казки «Дюймовочка»)

Що ж я бачу ви дуже добре знаєте казки, тому ми можемо вирушати далі.

Слайд № 13

  1. П’ята станція «Народомудрія»

Народ здавна любив і поважав книги. Без книги людина сліпа. Книга відкриває нам цілі світи. Зараз ми пограємо у гру «Склади прислів’я».

Гра «Склади прислів’я».

На екрані ви бачите різні частинки прислів’їв, ваше завдання скласти ці частини, щоб утворилося ціле прислів’я, та пояснити як ви його розумієте.

Отже, починаємо!

Слайд № 14

- Книга вчить, як на світі жить.

- Читання – ось найкраще навчання.

- Книга для розуму, що теплий дощ для посівів.

- Розум без книги, що літак без крил.

- Знання – сонце, а книга – вікно.

Слайд № 15

  1. Шоста станція «Бережлива»

-А як потрібно ставитися до книг, щоб вони якнайдовше зберегли свій вигляд?

-А як можна допомогти старим книгам?

-Чому потрібно берегти книги?

Створення книги –це праця багатьох людей, письменників, художників, редакторів, друкарів. Книгу виготовляють із целюлози, а целюлоза міститься в деревах.

Отож, щоб виготовити одну товсту книгу потрібно зрубати одне дерево.

Отже, бережемо книгу-бережемо ліс, а ліс –зелені легені країни.

Слайд № 16

Складання правил бережливого поводження з книгою.

Діти, так як ви вже деякою мірою знаєте, як правильно поводитися з книгами, давайте нагадаємо правила бережливого ставлення до книги.

1.Книжку потрібно читати за столом.

2.Брати книгу потрібно чистими руками.

3.Перегортати сторінки за верхній кутик сторінки.

4.Не можна класти в книгу олівці, ручки та інші речі, які можуть зіпсувати книгу.

5.Для того, щоб швидко знайти потрібно сторінку, користуйтеся закладкою.

6.Не читай книгу, коли їси.

7.Не роби записів, не підкреслюй слова, не малюй на сторінках.

8.Не перегинай книгу під час читання, від цього випадають сторінки.

Ну що ж, ми з вами пригадали правила бережливого ставлення до книги, і я сподіваюсь ви всі будете їх дотримуватись.

ІІІ. Заключна частина

  1. Вправа мікрофон

От і завершила наша з вами захоплююча подорож.

-         Що вам сподобалось найбільше?

-         Чи дізнались ви для себе щось нове?

-         А що вам найбільше запам’яталось?

Пам’ятайте книга – це джерело знань та досвіду. Лише за допомогою книги ми можемо відкрити для себе нові світи, поринути у світ пригод і знайти відповіді на багато питань.

Часом книги розказують нам повчальні історії, іноді допомагають дізнатися про таємниці океану, або космосу, будову рослин або походження тварин і людей. З  допомогою книг ми розвиваємо своє мислення.

На жаль, у наш час книги замінили гаджети і люди стали менше читати, що не може не засмучувати. Бережіть книгу. Книга – це золото!

Дякую вам за заняття!

До побачення, до нових зустрічей!

 

docx
Додав(-ла)
Малюк Оксана
Додано
4 квітня
Переглядів
694
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку