Тема заняття: БЕРЕЖІМО ВОДУ!
Мета: вчити розуміти потребу в воді всього живого; пояснити скільки прісної і солоної води на Землі; виховувати ціннісне ставлення до економного витрачання води.
Заняття проводиться у старшій дошкільній групі разом із учнями початкових класів, які є помічниками вчителя у проведенні практично-пізнавального заняття.
Хід заняття
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Рефлексія.
- Діти, з яким настроєм починаємо наше заняття? (Діти показують відкриті долоньки, якщо хороший настрій; ручки стиснуті у кулачки, якщо настрій поганий.)
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Сьогодні у нас незвичайне заняття. Я хочу запросити вас до чарівної лабораторії. Лабораторія – це місце, де проводять досліди, відкривають щось нове і цікаве. А допоможуть у цьому мої помічники – учні початкової школи. Вони для вас підготували ряд завдань та цікавої інформації.
Що роблять у лабораторії? Правильно, проводять досліди. Але, щоб потрапити в лабораторію і дізнатися тему нашого заняття, нам треба розгадати кросворд і прочитати ключове слово, яке відкриє нам двері чарівної лабораторії. Допоможуть нам у цьому загадки.
1-й учень читає загадки, а 2-й учень записує у кросворд відгадані слова.
Він такий безстрашний і могутній,
Що не боїться гірських круч-
Звик з них все життя зриватися
І головою вниз кидатися,
А, піднімаючи хмари бриз,
Потім об каміння розбиватися! (Водоспад)
|
Вранці намисто заблищало, Всю траву собою заткало. А пішли шукати їх вдень Шукаємо, шукаємо - не знайдем. (Роса) Мене чекали, Мене звали, Коли пішов - втекли. (Дощ) Над лісами, містами, Над просторами полів Пропливають каравани Небувалих кораблів. Тримають шлях навколо землі Ці диво-кораблі. (Хмари) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Яке слово вийшло? Правильно, «Вода».
ІІІ. Оголошення теми заняття.
- Сьогодні ми поговоримо про воду, якої води більше і про те, чому потрібно її економити.
ІV. Розкриття теми заняття.
Бесіда за допомогою опорних картинок.
- Яка буває вода? (тепла, гаряча, холодна, прісна, прозора, газована тощо).
- Що вода робить? (тече, ллється, дзюрчить, розтікається, капає, замерзає, тане)
- Для чого вода потрібна людині? (пити, митися, купатися, готувати їжу, прати, поливати рослини, мити посуд тощо).
Тепер ми знаємо ключове слово, і я запрошую вас у чарівну лабораторію, де ми будемо проводити досліди і дізнаємося багато цікавого про воду.
1. Вступне слово вчителя. Прісна вода необхідна людині для життя, в той час як її на планеті Землі дуже мало у порівнянні із солоною водою. Більшість води зосереджена в айсбергах, льодовиках і сніжних вершинах. Використовувати її незручно, а доступ до неї обмежений. Вода річок та озер і підземні запаси не такі вже і великі.
Мої помічники допоможуть провести дослід і ви побачите скільки прісної води на Землі.
2. Практична робота. Дослід 1. Скільки прісної води на Землі?
Нам знадобиться: посудина об’ємом 1 л, маленькі посудини; мірний циліндр з міліграмовими поділками.
1. Наповнимо літрову банку підфарбованою рідиною. Умовно це вся вода на Землі.
1 л = 1000 мл.
Уся вода на Землі – це прісна і солона вода разом.
972 мл – солона вода (океани).
28 мл – вся прісна вода на Землі (учні тримають посудини для того, щоб діти могли візуально побачити і порівняти кількість води у посудинах).
Уся вода на Землі Солона вода Прісна вода
= +
1000 мл 972 мл 28 мл
2. Виміряємо 28 мл води і переллємо її у невелику посудину. Умовно це вся прісна вода на Землі. Вона знаходиться в айсбергах, підземних водах, поверхових водах, у ґрунті і в повітрі.
3. Розіллємо 28 мл води у кілька менших посудин:
Уся прісна вода на Землі
3. Підведення підсумків практичної роботи.
Помічники-лаборанти склали для вас пам’ятку. Отже, запам’ятайте:
1. Найбільше прісної води на Землі зосереджено в айсбергах. Але люди не можуть використовувати цю воду для пиття, поливання городів, миття, прання.
2. Під землею води більше, ніж у всіх озерах і річках.
3. Вода потрапляє на Землю з атмосфери у вигляді дощу, снігу, граду і поповнює запаси води у озерах та річках. Ця вода дуже важлива для людей, тварин рослин.
4. Найбільше води на Землі у морях і океанах. Але міста, розташовані поблизу моря (Одеса, Миколаїв, Маріуполь), не можуть використовувати морську воду для промисловості і побутових потреб.
5. Морську воду можна опріснити, але це вимагає великих затрат електроенергії. Доступна людям вода - це лише 4 краплини з літра води! Тому опріснена морська вода дуже дорога. У країнах, де запаси прісної води обмежені, люди платять за воду значно більше і використовують її економніше. Нам теж треба економити воду, бо так ми заощаджуємо електроенергію.
4. Динамічна пауза. Масаж обличчя
|
Водичка, водичка, вмий моє личко, Щоб очі блищали, Щоб щічки червоніли, Щоб сміявся роток, Щоб кусався зубок. |
Потерти долонями щічки. Пальцями провести, не натискаючи по очам від внутрішнього краю обличчя до зовнішнього. Подушечками пальців легенько постукувати по щічках. Масажувати пальцями підборіддя. Масажувати великими пальцями скроні. |
5. Практична робота.
Дослід 2. 6. Як зробити воду чистою
- Вода з великої річки тече по спеціальних трубах і потрапляє до нас в дитячий сад і ваші будинки - ці труби називаються водопровідними. Для того щоб ми з вами могли пити чисту воду, вмиватися і мити руки, потрібно берегти воду - не витрачати її даремно. Якщо ви помили руки або обличчя, не забувайте закривати кран.
- Діти, тепер подивіться: перед вами дві ємності з водою. Як ви думаєте, вода в них однакова?
- Ні! В одній ємності вода чиста, а в іншій брудна.
- А яку воду ви хотіли б випити? Чому?
- Тому що тут вода чиста, а в цьому графині брудна. Воду потрібно пити чисту і кип'ячену.
- Давайте всі разом спробуємо очистити брудну воду. Для цього візьмемо воронку, вкладемо в неї листок спеціального паперу і почнемо пропускати брудну воду через лійку. Подивіться, що у нас виходить. Вода стала чистою.
- А що стало з нашим папером? Він став брудним.
- Якою водою ви хотіли б користуватися: чистою чи брудною? Чому? Що потрібно робити, щоб наші річки, моря, океани були чистими?
V. Підсумок
Вікторина
1. Якої води більше на Землі: прісної чи солоної?
2. Де найбільше міститься прісної води?
3. Де найбільше міститься солоної води?
4. У якому вигляді потрапляє вода на Землю?
5. Чому воду потрібно економити?
- З нещільно закритого крану витікає багато краплинок води. Ось яку розмову краплинок я почула, коли кран був не закритий:
- Джерельце всохло,
Струмок заслаб,
А ми із крану -
Крап, крап, крап.
Міліють ріки і моря,
Не витрачайте воду
Зря, зря, зря.
Лише мине трохи літ,
Води не стане,
Hі, Hі, Hі.
- На завершення заняття давайте спробуємо разом прочитати вірш. Я читаю початок, а ви кінцівку.
Ти вранці личко умиваєш,
У синій хвилі риба грає.
Йде дощ і шелестить трава:
Жива, жива, жива, жива...
Запам'ятай же назавжди:
І я з води, і ти з води,
Запам'ятай на майбуття:
Земна вода — Землі життя.
- Діти, давайте разом економити і берегти наше природне багатство – воду!
2. Рефлексія.
- Діти, з яким настроєм закінчуємо наше заняття? (Діти показують відкриті долоньки, якщо хороший настрій і ручки стиснуті в кулачки, якщо настрій поганий.)