Виховний захід: "День писемності"

Про матеріал
Даний матеріал можна використати для виховної роботи, на уроці українській мові для розширення знань про нашу рідну мову, прищепити цікавість до вивчення мови, виховати любов та повагу до неї.
Перегляд файлу

                           Година спілкування:

                   «Слово до слова – зложиться мова»

Мета: формувати в учнів розуміння того, що українська мова – це наш скарб,без якого не може існувати ані народ, ані Україна, як держава; розширювати знання про красу і багатство ураїнської мови; ознайомити дітей з українськими обрядами і звичаями; пробуджувати почуття національної гідності; виховувати любов до рідної мови, рідного краю, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти українською.

                                   Хід заняття:

  1. Вступне слово

Ми живемо на чудовій, багатій, мальовничій землі – на нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінець роду українського, що сягає сивої давнини. Ми українці і любимо свою землю, свій рідний край, з його багатющими народними традиціями, славною історією, мальовничою природою, багатою мелодійною мовою.

Згідно з указом президента 9 листопада оголошено Днем української писемності та мови. Але засновано його було значно раніше – ще в 1917 році – на честь преподобного Нестора Літописця. Він став достойним послідовником творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія.

Цього дня традиційно несуть квіти до пам’ятника Нестору літописцю, улаштовують урочисті заходи, зокрема нагороджують найкращих популяризаторів українського слова, заохочують книжкові видавництва, що випускають літературу українською мовою.

Мова – це найбільше і найдорожче добро кожного народу, це жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, роздуми, досвід, почування.

Пройшла наша мова тернистий і важкий шлях. Мову нашого простого українського народу передав нам у спадок і Григорій Сковорода, вдосконалив її І.П. Котляревський, а основоположником сучасної української мови став наш великий Кобзар – Т.Г. Шевченко. Він наказував нам, щоб ми любили, знали і вивчали її. Наш народ зберіг силу Кобзаревого слова.

У Конституції України, ст. 10, є такі рядки: «Державна мова в Україні є українська мова». Які б не були страшні сторінки нашої історії, наша рідна мова вижила і сьогодні розвивається.

День української писемності та мови – традиційне свято, що відзначається 9 листопада ще з 1997 року. 9 листопада – привід пригадати історію, поговорити про важливість української мови для сучасності та заохотити школярів (і себе!) безупинного вивчення нашої рідної мови!

  1. Бесіда «Навіщо нам українська мова?» 

Діти, подумайте над тим, що для кожного з вас означає «українська мова». Мова – це тільки засіб передання інформації та комунікації, чи щось більше? Чому важливо вивчати та поширювати українську мову?

  1. Вислови про мову
  1. Багатогранну річ, як мова, треба її любити. (Василь Сухомлинський)
  2. Раби – це нація, котра не має Слова. Тому й не зможе захистить себе. (Оксана Пахльовська)
  3. Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається. (Народне прислів’я)
  4. Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна і на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу. (Ліна Костенко)
  5. Щоб мова тобі повністю відкрилася, маєш бути залюбленим в неї. (Олесь Гончар)
  6. Засвоюючи рідну мову, дитина засвоює не самі тільки слова, їх сполучення та видозміни, але безліч понять, поглядів на речі, велику кількість думок, почуттів, художніх образів, логіку і філософію мови… (Костянтин Ушинський)
  7. Мова – це глибина тисячоліть. (М. Шумило)
  8. Скільки української мовної території, стільки й української державності. (Іван Заєць)
  9. Слово є вчинок. (Л. Толстой) Щоб кохати – треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й
  10. Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя. (Франсуа Вольтер)

Підсумовуючи, запропонуйте школярам у два-три слова сформулювати відповідь на запитання: «Що для мене значить українська мова?». Основні тези діти можуть записати до зошита, або ж красиво написати їх на аркушах, які можна розмістити у класному куточоку.

  1. «Стежками історії»

(Повідомлення підготували діти)

Діти,  що ви знаєте про історію виникнення Дня української писемності та мови. Нагадаю, що насамперед це свято вшанування пам’яті визначного діяча Нестора Літописця. З приходом писемної культури саме він відчув необхідність упорядкувати усні знання і перенести їх на папір, аби зберегти історичні факти для прийдешніх поколінь. Так було створено «Повість минулих літ». Запропонуйте учням переглянути пізнавальне відео про видатного історика України та його здобутки.

Ось деякі  із маловідомими фактами про великого діяча:

  1. У 11-го столітті саме монастирі були осередком науки. Сам Нестор Літописець із 1073 року був монахом Києво-Печерського монастиря.
  2. Закономірно, що все його життя було тісно переплетене з релігією, тому саме в монастирі подвижник писав про історію Київської Русі. 
  3. Саме тоді чоловіки, які збиралися лишитися в монастирі, проходили тривале випробування та мали виявити «старанність у духовному подвизі». Тому ми сміливо говоримо про те, що літописець був людиною дуже смиренною та сумлінною.
  4. Згідно з православною традицією, київський літописець є покровителем усіх, хто вчить і навчається, а також істориків, науковців і журналістів.
  5. Унікальність особистості Нестора-літописця в тому, у поєднанні аскетизму і глибокої духовніості з науковістю.
  6. Також із Києво-Печерського патерика нам відома розповідь про відлюдника Микиту, який впав у спокусу, і 13 ченців прийшли до нього в келію, щоб помолитися для вигнання з нього біса. І серед цих 13 ченців був і преподобний Нестор, що свідчить про те, що він мав авторитет духовного наставника серед братії.
  7. При всій авторитетності письменника, відомостей про його життя залишилося мало. «Преподобний говорить про себе лише тоді, коли треба сказати про  історію – як свідок тієї чи іншої події», – розповів керівник справами Української Православної Церкви.
  1. Конкурс «Кращий виконавець віршів про мову»
  2. Мовне асорті
  1. Державна мова України? (українська)
  2. Як називаються літери, що записані в певній послідовності? (алфавіт)
  3. Ск.букв в алфавіті? (33)
  4. Назви видатних укр. Письменників та поетів як Ви знаєте.
  5. Хто склав першу друковану книжку? (Іван Федоров, Роман Мстиславець)
  6. Як наз.найбільш перекладений збірник віршів Шевченка?
  7. Слова, що мають багато значень?
  8. Закінчіть « Слово до слова -зложиться  (мова)»

7.Неологічні ребуси по-українськи

А ви знали, що наша мова багата на цікавинки, а ще вона має (або може мати) унікальні українські аналоги відомим запозиченим словам? Прикладом може слугувати проєкт «Словотвір», який заохочує використовувати ось такі новинки: «кросворд» українською звучатиме як «словопліт», «дедлайн» – «реченець», «таксі» – «візниця» тощо. Здатність до утворення нових слів – одна з характерних особливостей «живих» мов. І українська мова тут зовсім не виняток: упродовж століть наші предки утворювали чимало неологізмів (соняшник, мрія, відсоток, примірник тощо). Тож чому б нам зараз не поновити цю традицію?

Знайтіть  українські аналоги для запозичених слів шляхом розгадування цікавих ребусів.

1. Лайк: вподобайка

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_1%20%281%29.png

 

 

3. Фотографія: світлина

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_3.png

4. Попкорн: баранці

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_4.png

5. Скріншот: зняток

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_5.png

6. Пост: допис

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_6.png

7. Аватар: мармизка

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_7.png

8. Рюкзак: наплічник
https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_8.png 

9. Смайл: усміхайлик
https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_9.png 

10. Гімн: славень

https://naurok.com.ua/uploads/blog/Screenshot_10.png


Умотивуйте школярів використовувати українські неологізми у повсякденному житті. Кожного разу, коли у класі лунатиме запозичене слово, заохочуйте дітей шукати український відповідник та записувати його на шкільній дошці.

8.Вправа «Українські мовні родзинки»

Діалектизми – це ті особливі мовні родзинки, якими вирізняється кожна місцевість. Діалектизми виступають у ролі стилістичних засобів, що збагачують та урізноманітнюють мову, надають їй неповторного колориту. Як писав Максим Рильський: «...збагачення мови йде, безперечно, не тільки шляхом прямого утворення нових слів, неологізмів, а й шляхом переосмислення слів давніх, і шляхом умілого й доречного використання влучних і зрозумілих діалектизмів».

Пропоную вам знайти відповідність між колоритними діалектизмами та загальновідомими мовними еквівалентами. 

  1. Тремпель, ампулка, сявка, змійка.
  2. Любаска, канапа, дефіляда, філіжанка.
  3. Табулька, тормозок, порожняк, лайба.
  4. Фармазон, хімині кури, флеш.
  • плічки для одягу, кулькова ручка, хуліган, блискавка на одязі (Харківщина);
  • коханка, диван, гулянка, чашка (Галичина);
  • розрахунковий лист, поживна їжа, дурниця, велосипед (Донеччина);
  • брехун, сумнівна угода, пляшка зі спиртним (Одещина);

-Які діалектизми властиві вашому регіону? Наскільки вони вживані та чи треба сприяти їх поширенню?

9. Кінопоказ по-українськи

Влаштовуємо зі школярами перегляд українських короткометражних фільмів та соціальних роликів! Після перегляду кожного відео важливо обговорити основну ідею роботи, з'ясувати, що найбільше сподобалося, які висновки можна зробити.

Короткометражний фільм від Docudays UA про Безкоштовні курси української мови. У ньому продемонстровано унікальний досвід ініціативи, особливо у контексті сучасних подій, починаючи з Майдану. Відеодоробок не має прямих закликів до вибору української мови як основної для спілкування, проте, його наскрізна лінія – повага до слова.

Кумедний короткометражний мультфільм на слова гуморески Павла Глузового «Кухлик». Він демонструє різницю між російською та українською мовами, а також у цікавій формі натякає на важливість спілкування українською.

Відеодоробок української студентки на тему: «Яка гарна українська мова», де люди різних національностей діляться власними думками про нашу мову.

Короткометражний фільм ініціативи «Переходь на українську» пропонує до перегляду власний соціальний ролик.

Урешті-решт, День української писемності та мови можна святкувати хоч кожного дня в українських школах. Плекати українське слово та пам’ятати пращурів – ось найдієвіший інструмент у боротьбі з посяганнями не тільки на мову, а й на нашу державність!

10.Гра «Поясни жестом»

Дітям пропонується дібрати жести, що мають передавати зміст поданих слів:

«Чудово!» (Пальці в кулаку, великий палець піднятий вгору.) «От дивись мені!» (Погойдування вказівним пальцем.)«Увага! Всі прислухалися!» (Піднятий вгору нерухомий вказівний палець.)«От лишенько!» (Похитування головою, долоні на щоках.) «У жодному разі!» (Заперечне похитування головою та рухи руками.) «Що-що?» (Нахил голови трохи вбік.)«Йди сюди!» (Закличні рухи кистями. «Я радий тебе бачити!» (Дружні обійми.)

Гра «Крокодил»

 Це популярна гра, в якій за допомогою жестів, рухів і міміки учасники показують загадане слово, а інші гравці намагаються його відгадати. Ведучому забороняється вимовляти якісь слова або видавати звуки, використовувати або вказувати на навколишні предмети, показувати букви або частини слова. Щасливчик, який здогадається, про що йде мова, в наступному раунді сам зображує слово, але вже інше.

Ось бачите, як непросто розуміти один одного лише за жестами. Тому людство розвивалось, працювало над собою, і в цьому процесі зародилась мова. Ніхто достеменно не знає, як і коли це сталось, але всі розуміють: з’явившись одного разу, вона стала найбільшим надбанням людини.

Мова первісних людей була дуже бідною. Вона складалася з небагатьох слів. Значення кожного такого слова були нечіткі, їх супроводжували рухами,які допомагали людям порозумітися. Рухами вказували: « Піди туди!», « Візьми оце!», «Допоможи підняти!». Та з часом збагачувалась новими і новими словами. І вже сьогодні наша мова багатослівна, барвиста, милозвучна, неповторна…

Так сталося, що українська мова століттями зазнавала утисків і гонінь. Досить згадати сторінки історії нашої держави, щоб зрозуміти: рідна мова разом з усім народом пережила чимало випробувань. Немає, мабуть, куточка в нашій Батьківщині, де б не намагалися знищити українську мову, обмежити її вживання, послабити її силу і вплив на народ. Тож буде не зайвим нагадати слова Олени Пчілки, які вона написала 100 років тому: «Давайте будемо розмовляти по-українському. Ми довго ждали сього. Бо неподоба цуратися свого рідного слова!»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виховний захід

Святий Миколай Україну захищай!

 

Вихід ведучих

1.Є свято гарне в Україні,

Це свято казки чарівне,

Як Миколай в святій торбині

Слухняним ласощі несе.

2.Це свято раз буває в році

Воно нікого не мене,

Бо Миколай Святий із неба

В оселю кожну зазирне.

3.За вікном сніжок летить,

Вітром завіває,

Тож спішіть усі до нас

На свято Миколая!

4. Ну, а хто сюди прийшов,

Раді вас вітати

Веселіться і радійте

На нашому святі!

Пісня

Під музику вибігають ангели (таночок ангелів)

 

1-й Ангелик:

Слава Богу! Слава Україні!

Ми прийшли до вас всі нині.

Хочем дітям повідати,

Що прийшло прекрасне свято.

2-й Ангелик:

Миколай святий в дорозі,

Скоро буде на порозі.

Він до вас сьогодні йде,

Подарунки принесе.

3-й Ангелик:

А тепер заглянемо в українську хатину,

Де Миколая чекають Іринка з Максимом.

У них чудова родина,

Але тато в розлуці з ними.

Він на фронті країну захищає,

Миколай про це все знає.

 (Сценка: діти з матусею розмовляють)

Мама

Завтра свято Миколая,

Всі люди його чекають.

І дорослі, і малі поважають Чудотворця.

Він приносить нам надію,

Що діждемось скоро миру.

Захистить він нас із вами,

Україну й весь народ,

Воїнів із нашими татом

Вбереже від куль проклятих.

 

1 дитина

Я так чекаю Миколая,

Мій татко на війні нас захищає.

Давно вже я його не бачив.

За ним сумую, та не плачу.

Адже у мене є сестра і мама,

Не хочу, щоб вони  переживали, 

Я їх підтримую, втішаю

І весело , знай, розмовляю.

2. дитина. 

У ніч святого Миколая,

Я спати, друзі, не лягаю.

Буду чекати Чудотворця,

Який загляне у віконце,

А потім зайде до кімнати,

Щоб подарунки заховати.

3. дитина

От тут- то я його спіймаю:

“Моє шанування, Святий Миколаю!

Скажи мені хлопчині

Коли закінчиться війна в Україні?”

А він мене погладить по голівці

І скаже: “Почекай, потерпи, козаче, ще трішки.

А зараз вибери собі із моєї торбинки

Цукерки, одяг, ігри чи книжки...

4. дитина.

Бери, у мене дарунків багато

Для чемних хлопчиків і дівчаток.

А я йому: зроби так, щоб повернувся мій тато.

І  усі, хто зараз воюють на війні,

Щоб  перемогли і залишилися живі.

5. дитина

Миколай може все, давно це знаю.

Святий воїнів захищає, і вдень, і в ночі про них подбає,

Недарма День народження Збройних сил України

В один день зі Святом Миколая віднині...

Сьогодні спати не лягаю...

Миколая виглядаю..

(Ангелятка заспокоюють діток)

1-й Ангелик:

Сьогодні свято Миколая,
Перемагає лиш добро.

2-й Ангелик:

А ви малята, вірте в чудо,
І вірте в казкові ви дива.
Тоді життя казковим буде,
І буде світ миру й добра.

Пісня

Янгол

Знаємо, що в Україні

Ждуть усі добру новину,

Хочуть діти миру, щастя

Ну, і звісно подарунків

Теж хотілося б малятам:

І дівчатам, і хлоп’ятам.

Миколайчик:

Миколай про це все знає,

Тому й дуже поспішає.

Він прийде до вас ось-ось,

Чую я його  вже кроки.

                                          Стукіт у двері

Миколайчик:

Так. Це - Миколай, вітайте.

Його в дружно зустрічайте.

Піду двері відчиню,

Миколаю допоможу.

Він несе в мішку пакунки, 

Дітям щедрі подарунки.

 (Хлопчик відкриває двері, а тут забігають Антипки)

 

Вбігає 4 Антипка. (Танцюють під реп)

1.Що ж, привіт мої хороші.

Бачу, ви мене чекали,

Цілу нічку виглядали.

А прийшли ми, діточки,

Щоб піднести …різочки.

 

2.Знаю, що ви пустували,

Книжок зовсім не читали.

Маму й тата нервували,

Про уроки забували, 

 

3.Лінувалися, брехали,

Друзів, ближніх ображали.

 

4.Ох, гріхів ви назбирали!

Тож не буде Миколая,

Він до вас вже не прийде,

Вашу школу промине,

Хай до інших дітей йде.

Миколайчик:

Що за диво, це ж Антипки!

Не нароблять вони лиха!

Ти, чортяко, не бреши.

Не чини тут нам обман,

Бо отримаєш ти сам

Гідну відсіч тут від нас,

Не обдуриш ти ніяк,

З неба світлих янголят.

Миколайчик:

Тут нема дітей поганих,

Вони люблять тата й маму,

В школу зранку поспішають.

Старших себе поважають.

Янгол:

Всі предмети добре знають,

Люблять щиро Україну,

Рідну мову всі плекають,

Меншим себе помагають.

Янгол:

То ж, Антипки, ви мовчіть,

Більше так не говоріть.

Ми ангелики із небі,

Бачимо усе, що треба,

Зараз Миколай прийде, 

Вас в пекло прожене.

Виганяють чортів

Пісня 

Миколайчик

Де сьогодні Миколай?

Його немає у тихому раю,

Він не сидить у небесній оселі,

А прямує в українські міста і села.

Там його діти виглядають,

Подарунків від нього чекають.

Янгол

Заходить Старенький у кожен храм,

Щоб побувати на службі,

Де моляться до нього і Бога люди.

Вислухати щирі прохання треба Святому,

Щоб потім прислати нам допомогу.

Янгол

Пересидіти у сховищі тривогу,

Збити з курсів ракетам дорогу.

Стільки зробити треба Святому,

Щоб наблизити нам перемогу.

І не знає він ні сну, ні втоми.

РАЗОМ: Дякуємо тобі, МИКОЛАЮ, за ДОПОМОГУ!!!

 

Пісня

Стукіт, заходить Миколай

Миколай:

Слава Богу! Слава Україні!

Любі хлопчики й дівчатка!

Я прийшов вас привітати. 

Від душі вам побажати:

Миру любій Україні,

Вашій славній всій родині: 

Ще читав ваші листи,

Їх приходить так багато, 

Ледве встиг їх прочитати.

Пишуть українські діти,

Що не треба їм дарунків,

Хочуть миру, перемоги,

Бачити батьків удома,

Мріють вчитися у школах,

Без сирен і без «Тривоги»,

Влітку з’їздити на море,

З друзями гуляти вволю.

Ждуть закінчення війни,

Просять допомоги всі.

Знайте  - буде перемога!

 

Миколай. Діти, ви любите  читати книги? (Так) А українські казки знаєте?(так). Тоді зустрічайте незвичайних гостей – героїв українських  казок.

 

Виходять герої казок(старшокласники)

Котигорошко:

Привіт, друзі! Ви впізнали мене? Я – Котигорошко. Я завжди борюсь за правду та захищаю слабших. Пам’ятайте: справжня сила не в руках, а в серці! Будьте сміливими, захищайте тих, хто потребує допомоги, і не бійтеся труднощів. Вірте  у свої сили, як я вірив у свої!

Мудра Оленка:

А мене звати  мудра Оленка. Я завжди допомагаю людям та підказую вірний шлях. Діти, слухайте своє серце і шукайте знання! Мудрість приходить до тих, хто хоче вчитися і допомагати іншим. Пам'ятайте: добрі вчинки роблять вас справжніми героями!

Котик і Півник:

Півник: Діти, а про Котика і Півника ви читали казку? (Так).Молодці!  Ось наші поради.

Котик: Цінуйте своїх друзів і завжди будьте поруч, коли їм потрібна допомога. Разом ми можемо подолати будь-яку біду!

Півник: А ще пам’ятайте: дружба – це справжній подарунок! Будьте добрими та терплячими .

Мавка:

А я  лісова Мавка. Я  розумію мову тварин і рослин, оберігаю ліси та поля.Закликаю вас,друзі,бережіть природу, робіть добро.Не забувайте, що в кожному листочку і кожній квіточці живе чарівний світ, якому потрібен ваш захист.

Коза-Дереза:

 А я, Коза-Дереза! Рада бачити вас усіх у цьому затишному залі. Я скажу вам так: сміх і радість – це найкращі ліки! Завжди залишайтеся веселими і ніколи не сумуйте.  Даруйте один одному усмішки та гарні слова.

Лисичка-сестричка:

Привіт, друзі! А мене всі  вважають хитрункою, і забувають, що я  дуже гарна та розумна.  Діти, розум – це великий скарб, який є у кожного з вас! Старанно навчайтесь, щоб ставати ще  розумнішими.  І  намагайтись  не хитрувати, адже маленька хитрість може  перетворитись на справжній обман!

Івасик-Телесик:

Діти, а вам подобається казка про мої пригоди? Впізнали мене? Я – Івасик-Телесик! Пам῾ятаєте, як я зміг перехитрити злу Відьму? Іноді мудрість важливіша за силу. Отож, і ви  будьте обачними та кмітливими! Слухайте своїх батьків, щоб не потрапити в халепу!

Кирило Кожум’яка :

   Я -  Кирило Кожум’яка.Я завжди захищаю свою землю і своїх рідних, бо в цьому моя честь і гордість. Тож любіть свою землю, своїх друзів і будьте завжди вірними та сміливими!Знайте: справжня сила — не лише в руках, а й у серці!

Чарівниця Марічка:

Друзі,  я -  добра чаклунка Марічка. Хай у ваших серцях завжди горить вогник добра! Допомагайте тим, хто поруч, і пам'ятайте, що кожен з вас має свою маленьку чарівну силу – силу доброти!

 

МИКОЛАЙ:

Дякую, любі друзі,

Так потішили мене,

Що пропала моя втома,

Відпочили мої ноги,

Треба йти мені вже далі,

Обійти кожну оселю,

У містах й далеких селах.

Хочу вас я привітати 

І дарунку вам віддати

Ви їх щиро заслужили,

Бо у злагоді всі жили.

Миколай роздає подарунки

Вихід ведучих

Миколаю! Ти здійсни наші бажання,
Всіх дітей й дорослих сподівання.
Мирного життя і ПЕРЕМОГИ
Принеси до кожного порогу!

 

Щоби об’єдналися родини,
Зазвучав щоб знову сміх дитини.
Всі з війни вернулися живими,
Щоб був дім з фіранками новими,

 

Щоб і кіт, і песик в тому домі,
І свята для друзів і знайомих,
Щоб птахи співали у садочку,
А бабуся шила нам сорочку,

 

Дід навчав рибалити онуків,
Щоб були в нас працьовиті руки,
Щоб казки звучали й колискові,
Щоб були живі всі та здорові!

 

Ось такі бажання, Миколаю!
Зможеш їх здійснити? Вірю й знаю!

Дай щастя і радості кожній людині,
Достатку й любові у дім.
Дай волі і злагоди нашій країні
Й добра українцям усім!

 

Миколай

Почув вас, любі! Бажаю щастя!

І оминуть незгоди, лиха та нещастя,
Бажання миру –це в нас головне!.

Нехай війна найшвидше промине,
Щоб ви могли навчатись та радіти,

Щасливо і спокійно в Україні жити!

 

От настав прощання час.

Залишаю вже я вас.

Знов прийду я через рік,

На велике світле свято!

Разом з героями: З Миколаєм вас, малята!

Фінальна пісня

 

 

 

 

 

 

 

                   Сценарій  родинного свята

                    «Моя родинонька свята»

(Святково прибраний зал, звучить ніжна мелодія.)

1.Сьогодні у нашім класі свято

Ми дуже раді Вас вітати

В домівці нашій – рідній школі –

Сердечно й щиро привітати.

2.І сподіваємось, що кожен

Для себе щось узяти зможе.

Хтось настрій добрий запозичить,

Бо посмішка усім нам личить.

Хтось  - слову доброму зрадіє,

Бо про добро усі ми мрієм.

3.Гостей дорогих

Ми вітаємо щиро,

Стрічаємо з хлібом,

Любов’ю та миром!

4.Дозвольте усім побажати

Багато хороших і сонячних днів.

Дідусям і татам,

Бабусям і мамам,

Сестричкам з братами

Палкий наш привіт.

4.Хай це родинне свято в нашім класі

Ще більше здружить і зріднить всіх нас,

Бо найщасливіша та людина –

Що друзів має поряд, повсякчас.

Діти виконують пісню (про родину)

 

  1. Прекрасно , коли в сім’ї панують мир і злагода, взаєморозуміння, повага, кохання, вірність, теплота, затишок.

 

  1. Сім’я – що значить це, то кожен знає,

Хто зріс в сім’ї і хто сім’ю сам має.

І хоч як не приховуй , не таї:

Залежить наше щастя від сім’ї.

Якщо міцніє хоч одна родина –

Міцною стане й наша Україна.

 

  1. Я з’явився на світ із любові та мрії.

Із щасливих татусевих й маминих снів.

Ще були в тата й мами високі надії.

Як же мама зраділа!  Як тато зрадів!

 

  1. Народилось дитятко, маленька кровинка,

Що від тата і мами життя поведе.

Ще безпомічна,крихітна їхня дитинка,

Але виросте скоро,час швидко іде.

 

  1. От ми  вже й підросли.  Ходим в школу щоднини.

Любим дуже книжки, ігри різні, свята.

Але дуже важливо ще те  для дитини,

Коли тато є і мама родина свята.

 

  1. Сімейний вогонь палає,

Теплом заповнивши дім.

На тебе постійно чекають:

Увага, турбота, любов.

 

  1. Тоді легко і просто, завжди є порада,

Є підтримка і ласка, любов, доброта.

Пригорнутись до тата і мами я рада,

І тоді найскладніша проблема проста.

 

  1. А тепер вітання щирі

Ми шлемо своїм батькам,

Щоб у злагоді і мирі

Літ ще сто прожити Вам.

 

  1. Хай Господь дарує з неба

Вам щасливії літа,

Щоб наповнювало завжди

Чашу радощів життя.

 

  1. Всі ми знаєм, що в серці батька і й мами

Ми назавжди лишимось дітьми…

Та сьогодні, все ж погодьтеся з нами,

Перед вами – дітлахи.

  1. І ніхто не в силі зупинити

Невгамовний плин років.

То ж вітання щирі шлють вам діти

Для своїх таких батьків.

Пісня «Цьомки»

 

  1. Мами й тата – найрідніші, найближчі кожному з нас люди. Від них ми одержуємо життя. Вони вчать нас людських правил, вкладають в наші вуста добрі слова.

 

  1. Головою кожної сім’ї  є батько. Батько – захисник роду, народу, годувальник сім’ї. Батькове слово – закон . Споконвіку сини слухали батька, брали з нього приклад.
  2.  Тато мій дуже гарний, сміливий і дужий

 Він уміє, напевно, все в світі робить!

 Я люблю свого таточка рідного дуже!

 Ну, та як же мені татуся не любить?

  1. Тато завжди зі мною, мені він читає,

Водить в поле ранкове стрічати зорю.

І в футбол разом з нашими хлопцями грає.

І, звичайно, за все це я тата люблю.

20.Самостійними бути нас тато навчає.

Бути мудрими,  добрими тато нас вчить.

Бо життя непростим дуже часто буває,

А тому треба вчитися в світі цім жить.

21.Де знайти співачку, аби оспівати,

Де ті фарби взяти, аби замалювати?

Хоч би я співала краще за пташатка,

То не виспіваю, як люблю я татка.

23.Хоч би, як веселка,

Я всі фарби мала

Та любов до татка

Я б не змалювала.

Але є на світі

І на теє сила,

щоб любов’ю серця

серденько сповила.

24.За слова миліший,

Кращий за малюнок

Нашим таткам милим

Буде поцілунок!

(Діти ідуть цілують татусів)

Пісня «Папа»

25.Душею кожної сім’ї є мама. Мама – скільки в цьому слові ніжності, світла, довіри. Мама – це життя.

26.Слово мама входить у наше життя тихо й непомітно. От тільки не дано нам запам’ятати цю мить. Як не згадати  й того дня, коли над нашою колискою вперше схилилася наша неня. Вона оберігає нас від усього злого.

Шановні наші мами, ви – невичерпне джерело нашої сили, любові.

27. Чи є в світі що світліше, як мамині очі?

Які зорять за дітками вдень і серед ночі.

Чи є в світі що світліше, як серденько мами?

Яке б’ється для дитини днями і ночами.

Чи є в світі що миліше, як мама кохана,

яка робить для дитини з вечора до рання.

28.А чуєш як в грудях у нас б’ється серденько?

Бо серце нам дала також наша ненька.

Я знаю, тим серцем ми маємо жити

І Бога, і маму, і край свій  любити.

29.Гарна ти матуся! Добра, люба,щира,

Ти мене ще змалку звичаю навчила.

І щодня навчаєш як любить родину,

Мову нашу гарну, рідну Україну!

 

30.Скільки в мами сонця, щирого тепла.

Скільки, в мами радості,щедрого добра.

Всі ночі не спала – сон наш берегла.

Ніжне своє серце і тепло дала.

31.Найкращі дні для наших мам – це дні, коли щасливі їхні діти. Від нас залежить, скільки днів таких ми зможемо їй дати. Даруймо ж радість нашим матусям, бо їм турбот та горя вистачає

          32.  Молитва за маму

( дівчинка в українській сорочці із свічкою в руках)

Є у мене найкраща у світі матуся,

За неї до тебе, Причиста, молюся.

Молюся устами, молюся серденьком,

До тебе, небесна Ісусова ненько.

Благаю у тебе дрібними словами

Опіки та ласки для рідної мами.

Пошли їй не скарби, а щастя і долю,

Щоб дні їй минали без смутку, без болю.

Рятуй від недуги матусеньку милу,

Даруй їй здоров’я, рукам подай силу,

Щоб вивела діток у світ той, у люди,

Щоб ними раділа – пишалась усюди.

(Діти дарують подарунки-обереги.)

Пісня «Квіти для мами»

33.Бабуся – невтомна бджілка і пече, і варить, і онуків приголубить. Діти – це діти, а справжні діти – це онуки. Онуків любить більше ніж дітей.

34.Бабуся! Це мамина або татова мама. Вона прожила вдвічі довше, неї ніж мама чи тато, бачила в житті вдвічі більше. І ти, мабуть, удвоє дорожчій  для, бо ти дитина її дитини.

35.Рідненькі бабусі!

Ви завжди у роботі.

На вас кинуті діти

Нема часу й хворіти.

36.Бажаємо вам радості, щастя й любові,

Бажаєм, щоб завжди були ви здорові,

Щоб настрій завжди був веселий хороший,

Щоб в кожній кишені водилися гроші.

 

37.Я своїй бабусі пісню заспіваю,

Вона для мене сонечко й краса.

Подібної до неї я не знаю,

Коли б зшукав всю землю й небеса.

38.Моя бабуся люба,гарна й мила,

Вона найкраща від усіх людей.

І хоч вона вже трохи посивіла,

Але так щиро любить нас – дітей.

39.Дорогі бабусі! За щоденними турботами ми не маємо часу щиро подякувати за все добро,яке ви зробили для дітей, онуків.

Побажаємо вам сто років жити. Без горя, сліз і без журби. Хай з вами буде щастя і здоров’я на многії літа, назавжди.

40.Щоб від життя була лиш радість,

Любов і шана від дітей.

Хай Бог здоров’я Вам дає,

А матір божа завжди береже.

Танець від хлопчиків.

41.Постійним помічником бабусі є дідусь - господар родини. Мудре, хоч іноді й суворе дідусеве  слово, вміння заохотити до праці, розповісти цікаві спогади, добрі повчання – все це нам дуже необхідне. Саме таким незамінним помічником і доброзичливим учителем він є для кожного з нас.

42.Мій сивий  , лагідний дідусю,

Я до землі тобі вклонюся,

За теплоту твою і ласку,

За мудре слово, гарну казку.

43.Не дарма вважає наша вся рідня,

Що на діда ззовні дуже схожий я.

Підросту ще трішки, усього навчусь

І таким завзятим стану, як дідусь.

44.Зовсім не старенький

Любий мій дідусь.

Ми з ним добрі друзі

І я цим горжусь.

45.Він такий розумний

Все на світі знає,

Бо книжок багато

Він завжди читає.

46.Щастя, здоров’я, золота міхи,

А ще крім того, в домі потіхи.

Хай радість у вашому домі вирує,

А внуки за працю і щирість шанують.

Танець. Вальс

47. Ми, діти, не обділені батьківською любов’ю, увагою, підтримкою. За все це ми дуже вам вдячні і завжди будемо про це пам’ятати.

 48. На завершення нашого свята ми хочемо подякувати всім вам за вашу любов і ласку, за тепло ваших сердець та низенько вклонитися.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Сценарій шкільного свята Букваря

 

Ведучий : Зібрались дружно ми на свято

                  Сьогодні в цей прекрасний час,

                  Щоб вам удачі побажати

                  І запросити читанку до нас.

Ведуча :   І тато й мама вам бажають

                 Доріг щасливих і дзвінких,

                  А школа кожен день вітає

                 Першокласників малих.

Ведучий : В першім класі урочистий

                  День прощання з букварем.

                  Світить сонце променисто,

                  Всіх вітають вас з цим днем.

 

Пісня “Перший клас”

 

  1. Дзвінок веселий кличе

Першокласників на свято,

Не запізнюйтесь! Скоріше!

Час з буквариком прощатись!

 

  1. В першім класі-урочистий

День прощання з букварем.

Пригадай, що ти колись-то

Був маленьким школярем.

 

  1. Буквар взяли ми перший раз,

Як зайшли у перший клас.

І як нам радісно сказати:

Тепер вже вміємо читати.

 

  1. Ми всі вчимося залюбки

Гартуємось, міцнієм.

Читаєм з захватом книжки,

І про майбутнє мрієм.

 

  1. Татусь наш! Мамо рідна!

Ну як же вам не дякувать в цей час!

Зате, що розум, щедрість, вміння-

Все віддаєте ви для нас.

За вашу працю, ласку і любов

(Всі) «Спасибі» вам скажем знов

Пісня «Мій букварик, мій букварик»  - 2 куплети

Танець з ляльками.

Сценка про дівчинку.

 

(Дівчинка стоїть і читає Буквар, а збоку лежить лялька.)

 

Дівчинка : Я кинула ляльку

                   Сиджу і мовчу.

                   Ой, ніколи гратись,

                    Бо літеру вчу!

(Підходить до  дівчинки ведуча).

 

Ведуча: - Оксанко, а скільки літер ти вже вивчила?

Дівчинка: - Ой, багато! Аж 33

Ведуча: - То ж на свято їх проси.

Дівчинка: -  Шановні літери, ласкаво просимо на свято.

 

(Входять діти).

 

Учень: Нас 33, нас 33.

             У нас міцна сім’я,

             Складаємо слова нові.

             Від А до Я.

Учень : Ми мрію любимо й книжки,

              Життя у нас буя.

              Вчимося в школі залюбки

              Від А до Я.

Учень : Знай рідну мову і вивчай,

              Вона твоя й моя,

              То перш за все абетку знай

              Від А до Я.

Ведуча : Де ви, друзі живете?

 Звідкіля так дружно йдете?

      Учень : Ми, літери, великі і малі,

                    І живемо у букварі.

      Ведуча : Скажіть , будь-ласка, шановні діти, а чи завітає Букварик до нас на свято?

      Учень : Завітає. Тільки треба його гарно попросити.

     Ведуча : То попросіть.

     Учні      : (Всі) Любий Букварику, ласкаво просимо до нас свято!

     (Заходить Букварик)

Букварик :

Спасибі, хлопчики, дівчатка,

Що Букваря на світле свято

Ви не забули запросити.

За шану я вам вдячний, діти.

В Країну Знань вам шлях відкрити

Я щиро всім допомагав.

Як з літер слово утворити,

Вас, новачків, навчав.

Рік швидко пролетів,

Ви підросли і помужніли.

Тепер вже знаєте багато

Та гарно вмієте читати.

 

Ведуча:  Сьогоднішнє ваше свято – це перша сходинка у вашому шкільному житті,яку ви подолали власною працею. Як було тяжко починати писати! Не слухалися букви маленьких дитячих рук.

     Діти сходять.

     Ті зійшли, а ті вийшли.

  1. В мене вдома є підмога.

Труднощів я не боюсь,

Бо зі мною допомога:

Мама і рідний татусь.

 

  1. Недавно – дуже дивно-

Здавалося мені:

І як писати рівно

Ці літери трудні?

 

  1. Сонце світлі зайчики

Сипле у шибки.

Кришать крейду пальчики,

Пишуть палички.

 

  1. І навіть з пальчиками

Я впоратись не міг.

Криві та з карлючками,

Ну, просто, як на сміх…

Пишу- виходить криво.

Неначе пада в бік.

А потім, як на диво,

Писав,писав і звик.

 

  1. Старався я немарно,

       Кривуль ніде нема.

І ручка пише гарно,

І виписує сама.

І літеру, і кому

Я можу написать і вже несу додому

Похвалу «Молодець»

 

  1. Добре нам читається

Вчителька всміхається

А як хтось не знає-

Хмуриться вона

 

  1. Взяли до рук портфелики,

Взяли лискучі ранці.

І, наче ті метелики,

Полинули у танці.

  Хто виступає залишається на сцені, всі решта зійшли показати щоб зійшли (на пальчиках)

Танець. Полька

Буквар :

Я мандрую по країнах, я з абеткою дружу,

І малечу, як зустріну, грамоті одразу вчу.

Я щасливий дуже, і тому радію,

Що всі діти в першім класі вже читати вміють.

От і ми гуртом і розбирем, як ви мене учили,

Чи всі зі мною – Букварем, весело дружили.

 

  1. .Ми літери відомі,

Ми всякому знайому,

Але про кожну літеру

Ви знаєте не все.

 

  1. Ми літери не звичні,

Ще й дужче симпатичні.

Бо кожна буде вчити,

Як на світі жити.

 

Ведуча: Тато з мамою в турботі,

               Бо щоденно на роботі.

               Виробляють щось чи щось рахують,

               Ким твої батьки працюють?

Ведучий: Той, хто професій не знає,

                  Часто в житті блукає,

                  Марно ви часу не гайте,

                  Професій більше пізнавайте.

(Пісню виконують учні 5 класу.)

 

Абетка

 

  1. Треба знати, що без плану

Не збудується й майдану

Точно вирахує вектор

Геніальний архітектор

 

  1. Батько в мене-будівельник

Він новий будує дім.

Коли виросту, то сяду

В кран підйомний разом з ним.

 

  1. Судно, скарб, людей, печери..

В мулі залишки галери…

Відшукає все це в раз

Під водою водолаз.

 

  1. Впевнено оркестр звучить-

Зал зачарований мовчить.

Прекрасна музик5а хвилює,

Диригент оркестром тим керує?

 

  1. Сталаб я екскурсоводом,

Спілкувалася б з народом,

По музею б я ходила,

Про мистецтво говорила.

 

  1. Він дізнається для нас

Про Китай і про Канзас,

Про найдовший в світі міст

Розповість нам журналіст.

 

  1. Хто за рух відповідає,

Розклад поїздів складає?

Залізничник, мій дідусь,

В нього я порядку вчусь.

 

  1. Історик вивчає події і дати,

Щоб шану героям Вітчизни віддати,

Хай дітям своїм перекажуть батьки

Про подвиг народу в воєнні роки.

 

  1. Шторм його не налякає

Адже він штурвал тримає.

Через море й океан

Водить судно капітан

 

  1. З понеділка по суботу ходить лікар на роботу,

Якщо раптом захворію, може вийти і в неділю.

Він мені призначить ліки, перевірить горло, ніс

Скаже їсти борщ і кашу, щоб одужав я й підріс!

 

  1. Інструмент беру у руки –

Линуть чисті, ніжні звуки.

Люди кажуть : «Це талант!»

Добре грає музикант.

 

  1. У кафе чи ресторані

Допоможе пану й пані,

Страв обрати варіант

Пособить офіціант.

 

  1. На виклик пожежна машина летить,

Сміливий пожежник в кабіні сидить.

Його телефон «101» люди знають,і

І в разі пожежі завжди викликають.

 

  1. Всім відомо, що давно

Люди винайшли кіно,

Слід вам знати, що тепер,

Головний там режисер.

 

  1. В саду працює садівник: дерева обгортає,

Кущам він форму придає, троянди поливає.

Створив він затишок в саду, охоче я туди іду.

 

  1. Тренер навчає футболістів,

Фігуристів і штангістів,

І від турнірів українських

Веде до ігор Олімпійських.

 

  1. Прийдуть до школи діти малі

Там їх зустрінуть учителі,

Будуть навчати читати, писати

І один одному допомагати.

 

  1. Нам фото на пам’ять фотограф зробив,

І нашу родину він там відтворив.

Нехай дуже швидко минають роки,

На фото родинне дивлюсь залюбки.

 

  1. Художник чудові картини малює,

В музеї милуюсь пейзажами я,

Там рідна природа, річки і долини,

Лани золоті, Україна моя!

 

  1. Шахтар – професія складна, дитина кожна знає.

Вугілля для країни він у шахті добуває

Працює він з наснагою – ми вдячні із повагою

 

  1. Знає він обов»язки, знає всі права

Це юрист досвідчений – світла голова.

Він закони пояснить у своїй країні.

Зможе він допомогти будь-якій людині.

 

    Пісня «Прощай, прощай букварику»

 

Буквар:

Що я скажу вам від душі,

мої малі товариші?

Я весь рік учив вас,

Ви тепер письменні.

Допоміг я вам відкрити

Диво те чудове,

Як з маленьких зернят-літер

Виростає слово

Літеру за літерою

Вчили ви щодня, підійшли до світлого,

справжнього знання.

 

  1. Добрий Букварику, перша книжко!

Хочеться навіть поплакати трішки:

Жаль розлучатися, хоч і треба,

Ми не забудем ніколи про тебе!

 

  1. Спасибі тобі за добру науку,

За паличку першу і першу букву,

за перше слово і першу казку,

за першої вчительки щиру ласку!

Ми пам’ятатем довгі роки

Мудрі й повчальні твої уроки.

Буквар:

За науку в перші дні. Що ви скажете мені?

 

  1. Прощавай букварику,

В школі перший друже,

Ми тобі букварику дякуємо дуже.

Буквар:

А тепер вам,діти,

Ось із ким дружити.

(Заходять підручники).

           Буквар:

Читанко добра,

Прийми естафету,веди школярів по дорогах планети.

Хай відкривають їх розум і руки

Незнані шляхи на планеті Науки.

Ой книжко гарна та нова!

Які ти скажеш нам слова?

 З чим новим до нас ідеш?

Що цікавого несеш?

 

Читанка:

Я ваша перша читанка,

Красива в мене свитонька-

Цікаві сторінки, є вірші та казки.

Хай збудуться всі побажання хороші,

Я вас в далеку дорогу запрошую.

Буду ще довго потрібною вам,

Потім колегам своїм передам.

 

Українська мова:

Як найчарівніша колискова

Плекає з дитинства вас рідна мова.

То піснею злине, то гарною казкою,

То словом докори, то ніжною ласкою

Під мамине слово ви виросли нишком,

Шануйте, малята, цю добру книжку!

 

Математика:

Ви вже вмієте, друзі хороші,

Порахувати задачку і грошу.

Я ще навчу вас зірки рахувати,

Зводити вежу, мости будувати.

Навчу літаки посилати до Арктики,

Якщо ви полюбите математику.

 

Природознавство:

Природознавство вам розкаже:

Де лягає сонце спати,

 І звідки вітер віє, звідки тінь,

І сніг чому лапатий,

 І заєць чом такий вухатий,

Чого бджолі дрімати лінь,

Від чого запашна малина,

Куди повзе рогатий жук-

Це все, малята,розкажу.

 

Виходять до книг.

  1. Із вами ми подружимо,

Дари усі заслужимо.

Ви руки нам подайте,

Про все розповідайте!

 

  1. Гарну казку розкажи,

Світ широкий покажи,

Веди, веди щодня

По сходинках знання.

 

  1. Ми навчилися писати,

ми навчилися читати,

Ми зустрілися у школі

Із новою дітворою.

 

  1. І сьогодні всі разом

Від щирого серця

Ми приносимо свою

Подяку Буквареві.

 

Буквар:

Тож витри піт солоний із чола

І трудись, забувши про утому,

Бо людина ціниться по тому

Чи вона зробила що могла.

Ось б’є Годинник часу,

Час настав прощатись нам

Дуже прошу, дорогенькі,

У своїх малих серденьках

Залишити назавжди

Хоч краплину дивини.

І та зірочка- зірничка

Буде вам світити вічно.

 

Ведучий: Школа – велика дитяча країна,      

                 В ній відкривається білий ваш світ.

                 Тут пізнає себе кожна дитина,

                 І відправляється звідси в політ.

 

Ведуча: Знань надається тут першооснова,

               Навчатись, дружити вчимося ми в ній.

               В школі так щиро сміятися вмієм,

               Рішення легко приймаємо в ній.

 

Учні: (всі) Дякуємо тобі, рідна школо!

Ведучі сходять.

  1. Різні в світі є країни,

Різні люди є на світі,

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти.

 

  1. Там шумлять степи безкраї,

Наче вміють говорити,

Там ясніше сонце сяє,

Там солодше пахнуть квіти.

 

  1. Є у нас одна країна,

Це наша славна Україна.

Про Україну, рідний край,

Ти завжди – завжди пам’ятай.

     Фінальна пісня : «Я школярик малесенький»

 

docx
Додано
31 грудня 2024
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку