Виховний захід
Клас: 2 – В
Вчитель: Сизонова О.О.
Дата : 28 лютого 2017 року
Час проведення: 12 : 00 – 12 : 45
Тема: « Гончарик – чарівник»
Мета: розширити знання учнів про професії, познайомити з професією гончар;
розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, спостережливість, кміт-
ливість; виховувати у дітей пошану до творчої праці свого народу,
повагу до людей праці.
Хід заходу
Слайд 1 Початок презентації
I. Організаційний момент
Слайд 2 Завдання: прочитайте вірш
Професія – гордість,
Професія – гідність,
Професія щастя людського основа.
Їх в світі багато чудових і різних,
І кожна потрібна у світі чудовім !
II. Актуалізація опорних знань
Вчитель: У світі існує багато професій. Сьогодні ми зупинимося на деяких.
Зараз пограємо в гру, яка називається: « Плутанина »
Слайд 3 Гра : « Плутанина »
Вчитель: На дошці малюнки професій.
Завдання: Відгадай, кому належать ці предмети та назви професію.
кухар продавець лікар будівельник
перукар листоноша вчитель гончар
1
До дошки виходять 8 учнів. Вчитель роздає дітям картки, на яких слова:
борошно |
чек |
вата |
лопата |
крем |
магазин |
бинт |
цемент |
ніж |
розпродаж |
термометр |
цегла |
ножиці |
крейда |
газета |
горно |
гребінець |
урок |
лист |
барило |
фен |
перерва |
телеграма |
двійнята |
Діти читають слова на картках та прикріплюють їх до малюнка,
називають професію.
Вчитель: Перевіряємо, як діти впоралися з цим завданням.
1) борошно, крем, ніж - кухар, що робить ? ( готує страви ) ;
2) чек, магазин, розпродаж - продавець, що робить ? ( продає товари) ;
3) вата, бинт, термометр – лікар, що робить ? ( лікує хворих);
4) лопата, цемент, цегла - будівельник, що робить ? ( будує будинки)
5) ножиці, гребінець, фен - перукар, що робить ? ( робить зачіску) ;
6) крейда, урок, перерва - вчитель, що робить ? ( навчає дітей) ;
7) газета, лист, телеграма - листоноша, що робить? ( приносить новини) ;
8) горно, барило, двійнята - гончар, що робить ? ( робить вироби із глини).
III. Повідомлення теми і мети заходу
Слайд 4 Вчитель: Тема нашого заходу: « Гончар – чарівник.»
Сьогодні ми познайомимося з професією – гончар.
А також дізнаємося, що таке:
– гончарство;
– кераміка;
– гончарна глина;
– горно, барило, двійнята та інші предмети цієї професії.
Вчитель: А зараз сторінка допитливих. Надаю їм слово.
Діти виходять до дошки.
Учень 1 : « Гончар » - в перекладі з грецької мови означає чарівник вогню. Адаменко Гончар – це людина, яка творить серцем і душею.
Гончар працює з гончарною глиною.
Грудка гончарної глини в руках майстра наповнюється життям.
Учень 2: Гончарна глина - це « чиста » глина.
Носенко Іноді майстри у глину домішують різні речовини:
пісок, золу, тирсу для покращення
якості та еластичності глини.
Учень 3 : Гонча́рство — це виготовлення керамічних виробів з гончарної глини.
Шира Наприклад: посуду, кахлів, іграшок, прикрас, сувенірів.
Це досить стародавнє ремесло.
2
Учень 4 : « Кера́мiка » - в перекладі з грецької мови означає гончарне мистецтво.
Янко Керамікою людство користується понад 14 тисяч років.
З часом люди навчилися випалювати посуд, що робило його
міцним i водонепроникним.
Учень 5: «Горно» - це піч. Якщо гончарство - це «душа »,
Штанько то піч - це « серце » гончарного мистецтва.
Учень 6: Гончарне коло або круг – це інструмент гончаря, який
Васільєв призначений для виготовлення круглих керамічних форм.
Гончарне коло працює за принципом обертання.
Вчитель: Дякуємо вам діти за цікаву інформацію.
Вчитель: Зараз познайомимося з гончарними виробами з глини та їх назвами.
Слайди 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13.
Це - горщик, глек, макітра, тиква, двійнята,
барило, куманець, плесканець, таріль ( або миска).
Вчитель: Діти, запам’ятайте !
Гончарні вироби , які мають темно-сірий, або чорний колір – вони такі не тому, що в глину додали багато золи, а тому , що це вироби випалені в печі за спеціальною технологією (без доступу повітря). Це, діти, димлена кераміка.
Вчитель: Запам’ятали ?
Діти: Так !
Слайд 14 Фізична пауза
Слайд 15 Гра: « Асоціація »
Вчитель:
Завдання: Вибрати предмети, які гончар використовує у своїй роботі.
Колективне виконання роботи.
Таблички – слова розміщені на дошці:
Вогонь, глина, горно, гончарний круг, вода, зола,
борошно, скло, вата, сіль, солома, смола.
Діти кріплять на дошку біля малюнку
Гончар слова:
Вогонь,
глина,
горно,
гончарний круг,
вода,
зола.
3
Слайд 16
Вчитель: Добру казку я пам'ятаю з дитинства,
Хочу, щоб цю казку послухали й Ви,
Нехай підкрадеться до самого серця
І зародиться в ньому зерно доброти.
Вчитель: Дивіться уважно і слухайте !
Перегляд відео – казка: « Гончар- чарівник» початок казки : 00 : 00 : 21
кінець казки : 00 : 04 : 12
Вчитель: Сподобалась казка ?
Учні: Так.
Вчитель: Були уважними ?
Зараз перевіримо.
Слайд 17 Гра: « Мікрофон »
Питання:
1. Вчитель: З чого починається робота гончара ?
Діти: З пошуку глини. ( Вірно)
2. Вчитель: Для чого гончар ретельно перемішує глину перед початком роботи ?
Діти: Щоб глина була еластична. ( Вірно)
3. Вчитель: На чому гончар виготовляє вироби ?
Діти: На гончарному крузі. ( Вірно)
4. Вчитель: Скільки виробів зробив гончар у казці ?
Діти: Три. ( Вірно)
5. Вчитель: Фарби, якими наносять малюнок виготовляють з чого?
Учні: З білої глини. ( Вірно)
6. Вчитель: В яку глину не додають барвників ?
Учні: У білу і червону. ( Вірно)
7. Вчитель: Міцними глиняні вироби стають під дією чого ?
Учні: Вогню. ( Вірно)
8. Вчитель: Міцними глиняні вироби стають де ?
Учні: У печі - горно. ( Вірно)
9. Вчитель: Скільки годин глиняні вироби тримають у печі ?
Учні: 12 годин. ( Вірно)
10. Вчитель: Якими словами закінчується казка ?
Учні: Наша казка матиме своє продовження. ( Вірно)
Вчитель: Молодці ! Ви були уважними.
4
Вчитель: Наша казка матиме своє продовження тому, що ми навесні
поїдимо …. Давайте подивимося куди ? Слайд 18, 19, 20
Вчитель: Що це за містечко ? Знаєте ?
Учні: Ні.
Вчитель: Діти, це селище Опішне - столиця українського гончарства.
Де побуваємо на майстер – класі і власноруч зробимо свистунця - півника.
Вчитель: А зараз відео екскурсія « Опішне – столиця українського гончарства.»
ІV. Підсумок заходу. Рефлексія
Питання:
1. З якою професією сьогодні познайомилися ? ( Професія - гончар)
2. Гончар » - в перекладі з грецької мови означає… ? ( Чарівник вогню)
3. На чому гончар виготовляє вироби ? ( На гончарному крузі)
4. Для чого глиняні вироби випалюють у печі ? ( Щоб вони були міцними)
5. Як називалася казка, яку ми дивилися ? ( Гончар- чарівник)
5