Виховний захід « Із сірниками гра – буде велика біда»
1 клас
Мета: пояснити дітям про причини виникнення пожежі. Акцентувати увагу на користі вогню та шкоді, яку він може заподіяти. Ознайомити з елементарними правилами протипожежної безпеки.
Хід заходу
Вчитель. Діти відгадайте загадку
Все він може спопелити,
Але може й обігріти,
Якщо студить нас зима.
Обережні будьте з ним
І сьогодні, і завжди,
Щоб не трапилось біди. ( Вогонь)
Зараз ми з вами поговоримо про вогонь. Вогонь буває корисним для людей. Коли вогонь наш друг? (Діти відповідають)
Вчитель. Отже, вогонь приносить людині користь. Але це небезпечний друг. Із ним треба поводитись обережно. Скажіть, дітки, коли виникає пожежа? Якої шкоди завдає вогонь?
Вихователь: Вогонь давній супутник людини. Від тоді, як за легендою, Прометей порушив заборону Зевса і невелику іскру божественного вогнища сховав у порожній очеретині і приніс людям на землю, вогонь став надійним помічником і товаришем для людей .
( запалюється свічка)
Вчитель: На вогонь можна дивитися без кінця. Якщо на нього довго дивитися, то можна щось розгледіти. ( Діти дивляться на вогонь і розповідають, що вони побачили.)
Вчитель: Як ви думаєте, діти, вогонь допомагає людині?
Діти:
1 Знають всі: без вогню
Не прожить ні єдиної днини
2. На вогні готують їжу,
Він нам світить уночі,
Як на вулиці морози –
Він працює у печі.
3. Подивіться-но, друзі, навкруг-
Вогонь для людини
Найнадійніший друг!
Вчитель: Не можна близько підходити до вогню, можна обпектися.
Не можна близько підносити до вогню предмети, вони можуть
загорітися і нанести шкоду людині або стати причиною
пожежі. Завжди пам ятайте про це , малята.
Діти:
1. Коли про обережність забудем –
Стає вогонь ворогом людям.
2. Ще й іншим буває вогонь –
Не зігріє він наших долонь.
Злий, як змій, і жорстокий, як ворог,
Може все спопелити на порох.
Сьогодні до нас в гості завітав Добрий і Злий вогники
( До залу заходить Злий вогонь)
Злий вогонь: Так, я такий! Я у світі найсильніший, найстрашніший,
найспритніший. Дружіть зі мною. Грайтися моїми друзями
такими гарними, маленькими сірничками. (показує)
( До залу забігає Добрий вогонь)
Добрий вогонь: Ні, ні, малята, з сірниками бавитися не можна, це небезпечно!
Злий вогонь: Та не слухайте ви цього боягуза, а краще ввімкніть праску,телевізор та лягайте відпочивати. А можете ще й газ запалити.
Добрий вогонь: Не слухайте ви його, малята, не можна електроприлади без нагляду залишати, а газ взагалі не можна дітям
самостійно підпалювати, це дуже небезпечно.
Вчитель: Не хвилюйся, Добрий вогонь, наші діти добре знають правила пожежної безпеки і завжди їх виконують, ось послухай.
( Показують малюнки і розповідають правила)
Діти: 1. Для розваги і для гри
Сірників ти не бери,
Бо з вогнем погані жарти.
Жартувати з ним не варто!
2. Не розпалюй сам багаття
Ані в лісі, ані в хаті.
Легко вогник запалити –
Та не легко погасити.
3. З грубки жару не беріть
Жар в собі вогонь таїть.
Хоч маленька жарина –
Для пожежі все ж причина.
4. Пам ятайте кожен раз –
Де бензин, мастило, гас –
Там вогонь – не підпускай!-
Спалахне усе і край!
5. Телевізор, плитку, праску
Умикать самим не слід.
Пам ятайте це, будь ласка,
Бо від цього стільки бід!
6. У розетку встромлять речі –
Дуже-дуже небезпечно!
Іскра може полетіти
І навколо все спалити!
( Діти виконують пісню « Дзвони 101»
Добрий вогонь: Давайте, малята, спочатку визначимо від чого буває пожежа.
( 1 завдання « Від чого буває пожежа?»)
(Діти по черзі дають відповідь на запитання «так» чи «ні»)
§ Чи буває вогонь від гри з сірниками?
§ Чи може загорітися телевізор?
§ Чи буває пожежа від того, що сердиться мама?
§ Чи виникне пожежа, якщо сушити білизну над плитою?
§ Ч буде пожежа від користування несправними електроприладами?
§ Чи загориться стілець під учнем, що крутиться?
Фізкультхвилинка « Пожежники» ( див. Додаток 1)
Злий вогонь: А тепер перевіримо, чи добре ви знаєте правила пожежної безпеки.
( 2 завдання « Мікрофон» Чи знаєте ви?)
· Як можна загасити маленький вогонь?
· Чому всі предмети на пожежному щитку червоного кольору?
· Чому не можна ховатися у кімнаті під час пожежі?
· Що потрібно робити, якщо вода з чайника загасила газ?
· Чи можна тушити бензин, який горить, водою?
· Чому полум я гасне, якщо його накрити важкою тканиною?
· Чи можна відчиняти вікна під час виникнення пожежі?
· Чому не можна гасити водою телевізор?
· Чому не можна вмикати електроприлади чи запалювати вогонь, якщо в приміщенні відчувається запах газу?
· Як можна захиститися від диму під час евакуації з приміщення?
Вчитель: Діти, різні випадки можуть трапитися в житті людини: і пожежа,і хвороба, і зустріч з грабіжником. І зараз ми перевіримо, чи
знаєте ви до яких служб треба звертатися у таких випадках.
1. Якщо пахне газ в квартирі,
Ти дзвони… 104.
2. Якщо з явивсь вогонь і дим –
То дзвони …. 101.
3. В хату вдерся злодій, біда!
Треба набирати … 102.
4. Якщо потрібні лікарі –
Швидше викликай…103.
Вчитель: А зараз ви послухаєте Казку і скажете, чому звірі поводилися неправильно? ( Додаток 2)
Вчитель: Ну що, Злий вогонь, ти переконався, що наші діти не тільки
добре знають правила пожежної безпеки, а й вміють їх
виконувати?
Злий вогонь: Бачу тут мені робити нічого. На пустощі з вогнем я тут нікого
не вговорю. То ж піду заховаюсь та буду чекати слушної
нагоди, коли ви забудете про обережність і будете робити
помилки.
Добрий вогонь: Ой, які ви молодці, хлопчики й дівчатка!
Але будьте з вогнем завжди обережні
І пам ятайте всі правила протипожежні!
А якщо пожежа враз
Здійметься на очах у вас,
Не панікуйте і завчасно
Придбайте справжній вогнегасник.
Лиш той, хто безпеку дбає,
Проблем з пожежами не знає!
Злий вогонь: А я хочу добавити:
Вогню боятися не треба,
Якщо порядок вдома в тебе!
Якщо працюють справно речі:
Магнітофони, праски, печі.
Пожежа в дім не завіта!
( Злий та Добрий вогонь прощаються і виходять)
Як побачиш: малюки
Взялися за сірники.
То ти маєш їх спиняти -
Сірники у них (забрати)
Як побачиш десь горить:
Мусиш ти в ту саму мить
До пожежників дзвонити
Про пожежу ... (сповістити)
Вивчіть правила пожежні.
Будьте завжди обережні.
Знає хай дитина кожна
Жартувать з вогнем ... (не можна)
А якщо трапилась біда.
Що ви будете робити ?
Не ховатись у куток,
а вогонь мерщій (гасити)
Якщо вогонь іще малий
Чашкою води залий .
А якщо вогонь не згас і багато диму -
Вибігай з кімнати враз
Із дітьми малими.
Всіх, хто є у домі.
Швидше клич на поміч !
Вчитель: Швидко пролетів безпечний час!
Я дуже рада, діти, за вас.
Про пожежу ви багато взнали,
І міцні знання показали.
Тільки пам ятайте: мало правила знати
Треба їх ще й виконувати!
( Дзвенить дзвоник.)
Вчитель: Ось і підійшло до кінця наше заняття в школі надзвичайних
ситуацій. До нових зустрічей.
Додаток 1
Фізкультхвилинка « Пожежники»
Ми в пожежників пограємо,
Швидко шланги розмотаємо,
Ось так, ось так, швидко шланги розмотаєм.
Ось вогонь у нас горить,
Будемо його гасить.
Ось так, ось так, будемо його гасить.
А тепер ми присідаємо,
Під дивани заглядаємо.
Ось так, ось так, під дивани заглядаємо.
Ось вогонь ми загасили,
На стільці швиденько сіли.
Все як треба ми зробили –
Відпочинок заслужили.
Додаток 2
Казка "Козенята і вогонь”
Вогонь працював у кози на печі –
Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят –
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора
Лишається в хаті сама дітвора
- Ми будем слухняні, синок запевня
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно потихеньку взяло сірники
І вогник маленький пуска між тріски:
- Ану, як у мами моєї гори –
І ось уже дим потягнувсь догори
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить
Сестричка з найменшим сховалась умить
А брат не злякавсь:
- Нуль один подзвоню!
Врятують пожежники нас від вогню!
- Ало! Загорілася хата в Кози!
Адреса: Діброва, провулок Лози,
А номер в нас другий,
Швидше сюди!
Мерщій порятуйте од злої біди!
Спішили сусіди – Лисиця й Ведмідь,
І Заєць – відомий усім скорохід.
І мчать у машині ген-ген із гори
Пожежники вмілі і мужні – Бобри.
Вогонь не давався, пручався, шипів,
Сердитий вогонь погасить не хотів –
Не дуже він любить сидіть у печі,
Варити куліш і пекти калачі.
Пожежу згасили,
Живі малюки,
І каже Бобер,
- Не беріть сірники!
І мовить Коза:
- Пам’ятайте завжди,
Що гра із вогнем приведе до біди!