Спортивно-патріотичний виховний захід
«Козацькі забави»
Мета: розвивати швидкість, спритність і силу; поглибити знання про козацькі звичаї; формувати здоровий спосіб життя; прищеплювати прагнення до систематичних занять фізичною культурою та спортом; виховувати любов до України, повагу до національних традицій; виховувати почуття колективізму та взаємодопомоги.
Місце проведення: спортивна зала.
Обладнання: кеглі, обручі, гімнастичні палиці, відерця, малі м’ячі, баскетбольні м’ячі.
Хід заходу
Команди шикуються в спортзалі для участі у заході.
Вчитель:
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани…
Та тільки одна на землі Україна,
А ми її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть…
Та тільки одну батьківщину
Ми маєм… її Україною звуть.
ХV століття – важкий час у житті Українського народу. Скрутно жилося йому під пануванням чужих володарів, бо скрізь в Україні було заведено панщину. Селяни працювали на панській землі, всю землю отримували у власність великі пани – вельможі. Багатостраждальна земля чекала героїв. І деякі чоловіки відгукнулися на заклик рідної землі і стали на її захист. Це були козаки. Сила, спритність і мужність яких змінила світ.
Козаки – це були ті люди, які завжди боролися за справедливість, людську гідність, чесність. Вони були сміливими, дисциплінованими, гордими і вільними людьми.
Дорогі діти! Ми сьогодні зібралися з нагоди великого свята – Дня українського козацтва, яке традиційно святкують 14 жовтня.
Наш народ завжди пам’ятатиме цю героїчну сторінку української історії, а хлопці завжди наслідуватимуть козаків.
До Дня українського козацтва ми проводимо ігри «Козацькі забави».
Сьогодні свято, конкурс нині,
Сьогодні все козацтво тут.
І в цьому залі радість лине,
Козацькі ігри всіх нас ждуть.
Жили козаки куренями так, як ви у школі своїми класами. У кожному курені був свій отаман — найсильніший та найрозумніший козак.
Отже сьогодні змагатимуться 2 курені. Почнемо з привітання команд: назва, девіз та емблема куреня.
Команда «Козаки»
Отаман:
Команда! Рівняйсь! Струнко! Наш девіз
«Славних предків ми – діти! Будемо вірно Вітчизні служити!»
Команда «Запорожці»
Отаман:
Команда! Рівняйсь! Струнко! Наш девіз
«Ми свою славу і волю не віддамо ніколи й нікому!»
Вчитель: Здавна в Україні козаки славилися силою та спритністю, мали лиху вдачу та кмітливу голову. Тож давайте побачимо, якими спритними є і наші учні.
Завдання 1: «Переправа на Хортицю»
Команди шикуються в колону по одному. У отаманів — гімнастичні обручі. За сигналом отаман, надягнувши обруч, приєднує до себе наступного гравця та дістається позначки приставним кроком. Там він залишає гравця, а сам біжить по наступного учасника.
Вчитель: Переправилися усі козаки на Хортицю. Добрий козак розпочинає свій день із гарної козацької їжі. А яка головна козацька їжа? Куліш! Куліш ми з вами зараз не варимо, хоча шкода, а ось картопля на нашому столі справжня господиня.
Завдання 2: «Посади і збери картоплю»
Перший учасник - розкладує обручі («лунки»), другий - садить в кожний обруч «картоплю» (м’ячики), третій - поливає висаджену картоплю, четвертий - збирає «картоплю» у ведерця, п’ятий - збирає всі обручі.
Вчитель: Молодці! Після того як козаки поснідали, вони вирушили в подорож. Щоб дістатися визначеного місця, їм необхідно подолати багато перешкод, які слід оминути чи пробігти «змійкою».
Завдання 3: «Мандрівка з перешкодами»
Напроти кожної команди — «лунки» (обручі) та «рови» (дві гімнастичні палиці, що покладено паралельно). Наприкінці кожної доріжки — кеглі. Учасник має оббігти «лунки», перестрибнути через «рови», добігти до кеглі та повернутися до команди.
Вчитель: Наші козаки завжди були сміливими воїнами, тому вони не зважали на ворогів і дуже швидко заряджали гармати ядрами.
Завдання 4: «Зміни булаву на ядро»
Напроти кожної команди — обруч, у якому стоїть кегля. Отамани тримають баскетбольні м'ячі. Учасникам необхідно добігти до обруча, покласти в нього м'яч, узяти кеглю, повертаючись до команди, знову замінити кеглю на м'яч, який слід передати наступному гравцеві.
Вчитель: Також козаки були вправними вершниками. Тож сідаємо на своїх коней та вирушаємо у далеку подорож. Дорога дуже хвиляста, нерівна, тому на конях мчіть швидко, але уважно!
Завдання 5: «Вправний вершник»
Направляючий кожної команди пересувається стрибками, тримаючи гімнастичну палицю між ніг («кінь»), оминають «змійкою» перешкоди (кеглі) до позначки, назад повертаєся стрибками по прямій, передаючи палицю наступному.
Вчитель: Хороший козак умів і гарно розважитися.
Завдання 6: «Козацький гопачок»
Кожна команда утворює коло, гравці кладуть руки на плечі своїх товаришів. За сигналом учителя команди присідають і голосно рахують до десяти.
Вчитель:
Хоч пройшли уже віки,
З днів славної Січі,
Будуть жити козаки,
В нашім серці вічно!
Ось і підійшли до кінця наші козацькі розваги. Бажаємо нашим козакам та вболівальникам наснаги, добра та творчого бойового натхнення. Нехай доля буде прихильною до вас! На все добре!