Тема. У країні рідної мови
Мета: Розширити знання учнів про українську мову; показати її красу та багатство за допомогою поетичного слова, українського фольклору; розвивати мовлення учнів; виховувати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну землю.
Хід заняття:
Вчитель. - Любі діти! Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну українську мову.
Учень 1. Запрошуємо вас
У найправдивішу казку.
До неї відкривається
Вхід через мить.
Учень 2. Із серцем відкритим,
З обличчям без маски
У світ цей чарівний
Сміливо ступіть.
Учень 3. Тут мешканці будуть
До нас всі гостинні.
Тож швидше в відчинені
Двері іди.
Учень 4. Господарка казки -
Красуня чудова -
Вийшла вітати
Гостей дорогих.
( Заходить дівчинка-мова, на платті якої наклеєні букви - українська мова).
- Я - наука непроста, хоча і цікава,
В королівстві я живу слова і забави.
І в свою майстерню мовну,
Доки ви зі мною,
Мовних скарбів пребагато
Візьмете з собою.
В подорож усіх вас кличу
До складних завдань.
Тож не зрадьте, любі діти,
Моїх сподівань.
Хто це думає, міркує, можу підказати:
Поскладайте літери ви швидко
На звичайно, -
Разом: Українська мова !
Вчитель. - Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.
Учень 1. Українська моя рідна мово,
В кожнім слові твоїм - цілий світ !
Бачу барви у нім веселкові
І калини червоний цвіт.
Учень 2. А ще небо блакитне, бездонне,
І ярило, й пшеничні поля,
Плескіт рік, шум гаїв невгамовний -
Вся моя українська земля.
Учень 3. Велична, щедра і прекрасна мова !
Прозора й чиста, як гірська вода.
Це Українська мова барвінкова
Така багата й вічно молода.
Учень 4. Вимовляю кожне слово,
Кожне слово, наче спів.
Найдорожча рідна мова
Мова діда і батьків.
Вчитель. - Якою цікавою є наша мова -
Запевнити вас я сьогодні готова.
Цікава мандрівка чекає на нас,
Чи кожен до неї готовий із вас ?
Полинемо ми у незвіданий край,
Лежить перед нами земля Мовограй.
(Поділ учнів на команди за кольорами)
1 ряд «Чомусики»
Девіз. Ми чомусиками стали,
Щоб усе насвіті взнати.
2 ряд «Пізнайки»
Девіз. Ми все хочемо пізнати
Щоб розумними зростати.
Мова. Ось конверт. Туди заглянем
І завдання прочитаєм.
Щось сама не розберу,
Допоможіть я вас прошу.
Перший конкурс «Відгадування загадок.»
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кудлатий.
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Любить літом полювати,
А зимою в лігві спати. (Ведмідь)
Сам вусатий, і у нього -
Довгі вуха, довгі ноги.
Дім завжди його на волі :
Під кущем, у лісі, в полі.
Навіть пень його страхає.
Хто лякливого вгадає ? (Заєць)
Сірі, малі, хвостаті,
Котику не дають спати. (Миші)
Летить – пищить,
Сяде – мовчить.
Хто його вб’є –
Свою кров проллє. (Комар)
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто оченята…
Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
Відгадайте, діти, хто
Має носик – долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
З лісу в ліс перелітає,
Де не сяде, там співає.
І кладе яєчка
У чужі гніздечка. (Зозуля)
Мова - Молодці, справилися з завданням.
З раннього дитинства нас супроводжує казка. Перегляньте , діти, казку «Рукавичка».
Наступний конкурс Чарівна торбинка. У мене є чарівна торбинка, а у ній знаходяться різноманітні предмети. Вам потрібно буде по черзі діставати ці предмети і називати у них перший і останній звук.
(Діти витягують речі, та називають предмети і звуки у них)
Мова: - Конкурс, який називається «Коли букви граються»
Букви мають звичку десь зникати для того, щоб ви змогли їх відшукати і поставити на місце. Спробуйте навести лад у цих віршах.
Через поле, через л . с
Поспішав у гості л . с.
Якось мама кличе донечку в садок:
Витруси, будь ласка, з-під вапна мішок.
Дівчинка мішечок вибивала- б . л а.
Став він чистий-чистий, а вона вся – б . л а.
Хтось штовхнув бика під б . к.
Розлютився дуже б . к.
Я сказав: бика не б . й,
Бо він кинеться у б . й
Конкурс „Переговори сусіда”.
(Діти вчать скоромовки, виходять парами і, розповідаючи скоромовку, намагаються переговорити сусіда).
Ходить квочка коло кілочка,
Водить діточок коло квіточок.
Карл у Клари украв корали,
А Клара у Карла украла кларнет.
На дворі трава, на траві дрова,
Не рубай дрова, бо трава здорова.
В ямі не спиться вусатому сому,
Сому вусатому сумно самому.
- Наступний Конкурс «Збери слова »
Вам потрібно прочитати слова кожного рядка, взяти з першого
слова першу літеру, з другого – другу, з третього – третю і т.д. й одержати нове слово.
Риба, рак, макарони, поле, салат, пір’їна – ракета.
Шия, скло, слово, масло, ручка – школа.
Парк, сіно, ліс, рідня, лілія – пісня.
Метро, дощ, сова, гора – мова.
Конкурс «Допиши вірш»
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з … (колючок)
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а … (лисиця)
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела … (курчаток)
По дорозі жук повзе,
На спині листок … (везе)
Свиня навчала діточок:
- Вмивайте вранці … (п’ятачок)
Гумореска Павла Глазового «Мова»
Вчитель. Ось і підійшла до завершення наша подорож. Бажаю вам успіхів у вивченні рідної мови, щоб кожен урок був для вас святом і відкриттям.
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно.
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірна і слухняна.
Нехай вона щоразу служить вам.
Вчитель. Думаю, що ваші серця запам’ятали слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості. Мову, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування.
Всім школярам я зичу перемоги
І знань глибоких, творів пречудових.
Хай стеляться у світ життя дороги,
І не забудьмо маминої мови!