Подорож країною ,,Українська мова’’
Тема: Подорож до країни ,,Українська мова’’
Мета: поглибити знання учнів з української мови, ознайомити з окремими етапами її розвитку; розвивати уважність, кмітливість, спостережливість; розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови, прагнення її вивчати.
Обладнання: картки із назвами зупинок, прислів’я,
Хід заняття
I.Оргмомент
II.Оголошення теми і мети заняття
Щасливі ми, що народились і живемо на такій чудовій мальовничій землі, в нашій славній Україні.
І сьогодні тема нашого заняття…..
-Як ви думаєте,що це за країна? Чи хочете ви дізнатись про виникнення цієї країни,її багатства?
Чи любите ви подорожувати? А на чому б ви хотіли здійснити подорож?
Сьогодні ми будемо подорожувати на літаку.Отже зайшли всі до літака,зайняли місця і ….3,2,1 полетіли.
III. Подорож до країни ,,Українська мова’’
1 зупинка ,,Історична’’
Без мови не може існувати народ, його культура. Мова - це один з найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію.
А чи завжди люди вміли розмовляти ? Чи спілкувалися вони між собою за допомогою мови ? Про це можна довідатись , заглянувши у наше далеке - далеке минуле . ( легенда)
Жило на землі плем’я розумних людей . Вміли вони полювати ,готувати їжу на вогнищі .А всі ці знання зберігали в пам’яті , а діти вчилися у батьків , спостерігаючи за ними .
І жила в цьому племені сім’я : мама , тато і донька Ая . Одного разу пішли тато з Аєю до лісу і вистежили здоровенного ведмедя . Тато хотів вполювати звіра , та списа забув удома . Взяв тоді він шматок кори і намалював листа дружині (писати тоді вміли тільки так .) Мама „прочитала” листа і закричала . Збіглися всі родичі племені . А жінка їм пояснила , що її чоловіка хоче ведмідь з’їсти і показала кожному листа .
Всі схопили зброю і кинулись на допомогу . А мисливець , побачивши озброєних родичів , подумав , що його хочуть вбити і почав втікати . Бігав , доки не натрапив по дорозі на старця-мудреця . Почав просити у нього захисту .Коли все з’ясувалося , то люди племені ще довго сміялися . Та старійшини задумались і , щоб не було плутанини , вирішили придумати інше письмо , щоб легше було тлумачити написане. І придумали літери .
Не знали , як же назвати всі ці букви , а тут перед ними дівчинка гралася на ім’я Ая . Отож , вирішили , що першу літеру назвуть А , а остання буде Я . Згодом були названі всі літери .
Отже,багато років тому, коли люди жили в печерах, мова була дуже бідною. Вона складалася з небагатьох слів. Минали століття, змінювалися люди, удосконалювалась і мова, далі відбулась велика подія: люди винайшли письмо. Наше слов’янське слово бере початок за 30 століть до нашого часу у давнього народу - фінікійців. Це письмо запозичили і вдосконалили стародавні греки. Учений монах Кирило винайшов слов’янську азбуку. До 24 грецьких літер було додано ще 9 літер. На нашій українській землі ця азбука прийшла 1000 років тому. Вона повсякчас змінюється і вдосконалюється.
2 зупинка ,,Народна мудрість’’
Доповни прислів’я
Хто багато читає, …….( той багато знає). Книга вчить, ……..( як на світі жить).
Слово до слова складається…(мова)
Сім раз відмір- (один-відріж)
Бджілка мала-(а й та працює)
Хто людей питає, …(той розум має).
Не хвали себе, нехай інші ( похвалять).
Краще гірка правда, ніж солодка ( брехня).
3 зупинка «Поетична»
А тепер настав час усім нам разом бути поетами. Я буду читати вам віршики, а ви будете їх продовжувати.
Ходить лісом їжачок,
В нього шуба з … (колючок).
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а … (лисиця)
Облизала кішка кришку
І пішла ловити … мишку.
Я поклала спати кішку
У м’яке котяче … ліжко.
До землі зігнулась гілочка,
Як по ній пробігла … білочка.
Собі мама купила праску,
А мені новорічну … маску.
Ярослав у човен сів,
Ловить в річці … карасів.
-Обережним будь, Іванку,
Не розбий з варенням … банку.
Має Галя добру звичку
Класти книжку на … поличку.
4 зупинка «Пісенна»
Українська мова живе в прекрасних піснях нашого народу. Український народ дуже полюбляє складати пісні. Ви теж уже знаєте багато українських пісень. Адже недарма говорять «Пісня- душа народу».Тож давайте згадаємо українські пісні,які ви знаєте.Гра ,, Хто більше’’
Фізкультхвилинка
5 зупинка,, Чарівне слово’’
розшифрувати слово - о і п с о л к ч а (сопілочка)
Утворити нові слова із букв даного слова
6 зупинка,, У світі фразеологізмів’’
Замінити фразеологізми іншими словами:
Пекти раків набрати в рот води
накивати п’ятами робити з мухи слона
водити за ніс пасти задніх
байдики бити
7 зупинка ,,Юний мовознавець’’
Державна мова України (українська).
Остання літера алфавіту (я).
Буква, яка не є звуком (ь)
Скільки букв в українському алфавіті? (33)
Скільки голосних в українській мові? (6)
Скільки звуків у слові "кущ"?(4)
Який приголосний звук завжди м’який ?
Які букви можуть позначати 2 звука?
IV.Підсумок заняття
Любіть свою мову, бережіть її, пишайтеся нею, вчіться розуміти її красу і старайтеся самі розмовляти українською мовою правильно, красиво. Я хотіла б подякувати вам, дорогі діти, за те, що ви так гарно підготувалися до подорожі. І хотілося б, щоб від сьогоднішнього дня ви залишили у своєму серці хоча б одну краплину любові до рідної мови, щоб ви завжди пам’ятали, про те багатство, яке є у кожного з нас, і багатство це – наша рідна мова.