Класний керівник
Уварова Т.О.
Андріївська ЗШ І-ІІступенів
Відділ освіти
Олександрійської РДА
Тема : «Пожежна безпека»
Мета:
поглибити знання учнів про причини виникнення пожежі, вчити ціну
вати людське життя та берегти своє здоров’я, ознайомити з
працею пожежників, з їх діями при пожежі;
розвивати пам'ять, увагу, творчу уяву учнів, мовлення, збагачу
вати словниковий запас;
виховувати навички обережного поводження з вогнем; привчати
учнів обережно і цивілізовано відноситися до вогню, нагадати про при
чини виникнення пожеж та правила безпечної поведінки в разі виникнен
ня пожежі; покращити знання учнів із деякими попереджувальними знаками та знаками заборони.
Обладнання: Гасла: «Іскру гаси до пожежі, бо вогонь не знає
меж», «Дотримуйся правил пожежної безпеки», загадка, , роздатковий
матеріал, ілюстрації, предметні малюнки, картки, вірші.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Добрий день, діти. Відгадайте, будь ласка, таку загадку.
Червоне кошенятко по жердочці біжить. (Вогонь)
(Пояснити слово «жердочка» - це тоненька паличка, по якій повзе вогонь)
Тема нашого тижня звучить так: «Про вогонь нам треба знати, з ним не мож
на жартувати».
Класний керівник
У житті людини вогонь відіграє
важливу роль. Зігрівання наших жител, приготування їжі, розви
ток науки і техніки пов’язані з вогнем. Були часи, коли люди не
знали вогню. Вони вживали сиру їжу, взимку мерзли від холоду,
великі хижі звірі нападали на людину. Тисячоліття знадобилися людині
для того, щоб навчитися добувати вогонь і користуватися ним
Але люди підкорили вогонь, опанували способи керування ним. Насам
перед наші предки навчилися добувати вогонь. Спочатку це був
важкий спосіб, адже потрібно було терти один сухий шматок дерева
об інший або висікати іскри ударом каменя об камінь.
Тому в ті далекі часи вогонь оберігали у вигляді багаття
як божество. Заборонялося кидати в багаття відходи, тому
що це могло «образити» вогонь. Багаття не можна було ворушити гост
рим предметом, щоб не поранити духа вогню.
Учень 1. Вогонь – друг
Вогонь людині допоміг їй розселитися по Землі, навіть у неможливих
для життя людини кліматичних умовах. Завдяки вогню залежність
людини від природи почала стрімко зменшуватися.
Без вогню неможливе життя на Землі. Він потрібен усюди: у будин
ках, і школах, на заводах і фабриках. Щоб виготовити ніж, трак
тор, автомашину, тепловоз, потрібен метал – чавун, залізо, сталь.
Вогонь плавить руду, допомагаючи людині одержати метал. Вогонь
надає руху пароплавам, автомашинам, самоскидам, ракетам.
Пара, одержана за допомогою вогню, електрика, що дає тепло,
енергію, світло, полегшують життя людини.
Учень 2. Вогонь дарує людям світло.
Вогонь дарує їм тепло.
Коли б тепло і світло зникли,
Життя б на світі не було.
Учень 3. Вогонь – символ
Зі схиленими головами люди дивляться на вічний вогонь біля пам’ятників героям, які беззавітно боролися за Батьківщину. Вогонь, запалений від сонячного проміння в далекій Олімпії, несуть у смолоскиповій естафеті бігуни, велосипедисти, веслярі, гімнасти, віддаючи данину благородним традиціям античного світу.
Класний керівник. Так, важко уявити навіть незначний відрізок часу,
який можуть прожити люди без світла, без тепла, що дарує нам вогонь.
Але, на жаль, вогонь приносить людям не тільки радість. Коли з
ним неправильно поводитись, може стати великим злим ворогом.
- Коли вогонь може стати Ворогом? (Коли виникають пожежі)
- А чому виникають пожежі? (Від неправильного поводження з вогнем від різних природних явищ).
Учень 4. Вогонь – ворог
Вогонь залишив свої сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст
і сіл зникли з лиця Землі в гігантських язиках полум’я. Безцінні
витвори розуму і талановитих рук попередніх поколінь перетворили
ся на порох. Вогонь знищив мільйони людських життів. За
своїми трагічними наслідками пожежі не поступалися епідеміям,
посухам та іншим лихам.
Класний керівник. Вогонь може виникнути стихійно під час
якихось природних явищ: під час землетрусів, виверження вулканів,
під час грози, коли блискавка вдаряє в якийсь предмет. Це,
звичайно, катастрофа. (Показати малюнки). Але пожежа
може виникнути ще
й від халатності самих людей, а тим більше дітей, коли неправильно
з ним поводитись. Вогонь – це велике багаття, а пожежа охоплює
дуже велику територію або приміщення.
Загадка
Відгадайте, будь ласка, діти, таку загадку.
Живуть у тісній темниці
Без страху темноти
Хлоп’ята яснолиці –
Вогню малі брати.
І мають душу щедру,
Хоч дерева сини,
Згоряючи дощенту,
Вогонь дають вони.
(Сірники)
Запитання дітям :
А які ви знаєте ще причини виникнення пожежі ?
Доповнення. Класний керівник. Так, діти, пожежі можуть виникнути
від кинутого сірника, від пилососа, від не вимкнутої електропраски (утюга),
від електричної та газової плити, у транспорті, у лісі, на полі, у лузі.
Вогонь охоплює спочатку дрібні, а потім більші предмети, горить
спочатку кімната, а потім цілий будинок;
на полі від одного запаленого колоска може згоріти ціле поле пшениці,
на лузі може загорітись сіно;
у лісі від маленького непогашеного багаття може згоріти ціла площа
дерев, гинуть звірі, птахи, бо вони не встигнуть вчасно втекти.
Подивіться, діти, яка краса у лісі. Скільки там красивих дерев, птахів,
тварин. І все це може знищити за лічені хвилини необережно
кинутий сірник чи недопалок сигарети.
Ознайомлення з професією пожежників та діями учнів під час
пожежі (По можливості запросити
пожежника)
Отже, під час виникнення пожежі дітям потрібно обов’язково не
розгубитись і погукати на допомогу дорослих. А ще зателефонувати
по телефону за номером 101, щоб вам допомогли пожежники.
Вони за лічені хвилини прибудуть
на місце виникнення пожежі і приступлять до своїх обов’язків –
гасити пожежу. Пожежними можуть бути вертольоти, кораблі,
літаки, поїзди, машини. На всіх видах транспорту працюють
пожежні команди, які гасять пожежі.
- Чим займаються пожежники, коли немає пожежі?
Так, коли немає пожежі, то пожежники тренуються, змагаються на
швидкість і силу, спритність, знання, винахідливість, дисципліну,
кмітливість, взаємовиручку. Найкращий пожежник одягає бойове с
порядження за 18 секунд, через 30 секунд він займає місце
в кабіні машини. Їх називають бійцями «вогняного фронту», адже щоразу їм загрожує смертельна небезпека.
Ось послухайте деякі віршовані поради.(Розповідають діти)
1. Для розваги і для гри
Сірників ти не бери,
Бо з вогнем погані жарти.
Жартувати з ним не варто!
Ані в лісі, ані в хаті.
Легко вогник запалити –
Та не легко погасити.
3. З грубки жару не беріть
Жар в собі вогонь таїть.
Хоч маленька жарина –
Для пожежі все ж причина.
4. Пам’ятайте кожен раз –
Де бензин, мастило, гас –
Там вогонь – не підпускай!-
Спалахне усе і край!
5. Телевізор, плитку, праску
Умикать самим не слід.
Пам’ятайте це, будь ласка,
Бо від цього стільки бід!
6. У розетку встромлять речі –
Дуже-дуже небезпечно!
Іскра може полет
Все до тла може згоріти!
ІІІ.Завдання. Пам’ятка для учнів. Доповніть речення
найбільш вдало.
а) Коли палає вогонь, треба швидко вибігати на вулицю… (через двері
чи через вікно, розбивши його).
а) Коли загорівся одяг, то треба … (впасти на підлогу і качатися,
щоб загасити полум’я).
в) Спасати потрібно малюків, взявши … (їх на руки).
г) Якщо пожежа невелика, загасити її … (піском, або грубою
тканиною, накинувши її зверху (ватне одіяло, шуба тощо)).
Класний керівник. Не кожен вогонь можна гасити водою! Вода –
провідник тепла. Про це ви будете вивчати пізніше, в старших класах.
д) При опіках звернутись по телефону до швидкої допомоги за номером … (103).
Завдання. Дати відповіді на запитання,
Картки роздає вчитель.
Картка №1. Назвіть основні причини виникнення пожежі.
Картка №2. Поясність поняття: «Вогонь добрий», «Вогонь злий».
Картка №3. Поясніть поняття між вогнем і пожежею.
Картка №4. Як правильно викликати пожежний загін?
Картка №5. Які первинні заходи гасіння вогню ви знаєте?
Картка №6. Відгадайте загадку: «З язиком, але не лається».
Картка №7. Назвіть 5 електропобутових приладів, від експлуатації яких може виникнути пожежа.
Картка №8. Що знаходиться на протипожежному щиті?
Картка №9. Чи все, що горить, можна гасити водою? Чому?
Картка №10. Назвіть легкозаймисті речовини.
Картка №11. Назвіть пожежно небезпечні об’єкти села.
ІV. Підведення підсумків
Як можна загасити маленький вогонь?
· Чому всі предмети на пожежному щитку червоного кольору?
· Чому не можна ховатися у кімнаті під час пожежі?
· Що потрібно робити, якщо вода з чайника загасила газ?
· Чи можна тушити бензин, який горить, водою?
· Чому полум’я гасне, якщо його накрити важкою тканиною?
· Чи можна відчиняти вікна під час виникнення пожежі?
· Чому не можна гасити водою телевізор?
· Чому не можна вмикати електроприлади чи запалювати вогонь, якщо в приміщенні відчувається запах газу?
Додаток
|
||
Треба завди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем
|
|
101 |
Класний керівник.А зараз переглянемо виступ
Виступ учнів
" Пожежна безпека "
1-й учень:
Всіх в цій кімнаті вітаємо щиро,
Зичимо щастя, здоров’я і миру!
2-й учень:
Хай вам вогонь буде вірним слугою,
Хай не загрожує лихом-бідою.
3-й учень
Хай не палають пожежі ніколи
1-й учень:
Хай вам вогонь буде вірним слугою,
Хай не загрожує лихом-бідою.
2-й учень
Хай не палають пожежі ніколи
Ні в ваших домівках, ні в лісі, ні в полі.
(Звучить пісня на мелодію пісні «Василечки» Н.Май)
Щоб пожежі не зазнати,
Треба правила вивчити.
І у будень, і у свято
Їх виконувать завжди.
Треба добре пам’ятати
І дорослим, і малятам:
Приведе маленька іскра
До великої біди.
4-й учень:Що?! І тут якісь правила? У школі правила поведінки,
на дорозі правила руху. А ви про які згадували?
1-й учень:
Про надзвичайно важливі правила протипожежної безпеки!
4-й учень:
Кому вони потрібні? Жили без них люди 1000 років і горя не знали.
2-й учень:
Горя, кажеш не знали? Знали, ще й якого!
3-й учень:
Такого, що ні в казці сказати, ні пером описати.
1-й учень:
Хіба у пісні заспівати!
(звучить пісня на мелодію пісні «Колечко»)
Герострат розвів під храмом вогнище-вогнище.
І лишилось від храму тільки попелище.
Діти грались сірниками біля гарного коня
Миттю Троя запалала і згоріла вся дотла.
Приспів:Щоб вогонь вас не привів до біди, халепи
Треба добре знати всім правила безпеки!
Хан Батий прийшов у Київ і цигарку запалив,
Впав недопалок додолу і весь Київ спопелив.
Ці уроки історичні треба всім запам’ятать
Знати правила безпеки і завжди виконувать!
Приспів:Щоб вогонь вас не привів до біди, халепи
Треба добре знати всім правила безпеки!
4-й учень:
Невже це все правда?
1-й учень:
Та ні, це казка. Стара казка на новий лад.
Казка «Дід і баба» Виконують учні
Дід. Казав тобі, бабо, не вмикай у одну розетку одночасно і праску, і пральну машину, і телевізор, і електропіч. Догралась до короткого замикання і лишилися біля розбитого корита!
Баба. А може, до Золотої Рибки звернутися?
Дід. Звернутися, звісно, можна. Але ж і її можливості не безмежні. Так що вчи, бабо, правила протипожежні.
Казка «Баба Яга»
Баба Яга. Ой лишенько! Запросила, на свою біду Змія Горинича в гості. А
він надумав посеред хати вогнем дихати! Була в мене хатка на курячих
ніжках, а лишилися самі курячі стегенця-гриль. Добре, хоч ступа в
гаражі стояла та вціліла від вогню…
2-й учень:
Ну то що, варто вчити правила протипожежної безпеки?
4-й учень:
Ваші правила безпеки не цікаві і нудні!
Від життя вони далекі, не потрібно це мені!
3-й учень:
Не хочеш мати з вогнем халеп — то слухай правила в стилі РЕП!
1-й учень:
Пам’ятайте дітлахи:
Сірники не іграшки!
Всім, хто грається з вогнем
Не уникнути проблем!
2-й учень:
Якщо в лісі ви гуляли
І багаття розкладали —
Треба вогнище залити
Щоб біди не наробити.
3-й учень:
Як не хочеш мати клопіт
І великі збитки,
Вимикай як ідеш з дому
Електричну плитку.
1-й учень:
Увімкненні газ, телевізор чи праску
Без нагляду залишати не слід.
Пам’ятай це, будь ласка,
бо від цього стільки бід!
2-й учень:
Якщо ж лихо не минуло
І пожежа спалахнула —
Цінних не втрачай хвилин,
Телефонуй на 101.
4-й Я все зрозумів
3-й Дивись, порозумнішав він.
4-й учень:
Візьміть мене
1-й учень:
Що, візьмемо?
2-й учень:
Чому й не взяти.
3-й учень:
Та треба ще його навчати.
4-й учень:
Хіба я ще не все вивчив?
1-й учень:
Ні, ще не все. Що ти знаєш про знаки пожежної безпеки
4-й учень:
Я знаю дорожні знаки, розділові знаки, ще знаки зодіаку, а про такі щось не чув.
2-й учень: Ну тоді дивись і слухай !
(звучить пісня на мелодію пісні «Учат в школе», під час виконання якої учасники загону демонструють заборонні та попереджувальні знаки)
Знак заборони «Забороняється користуватися відкритим вогнем.»
Знак заборони «Забороняється пти»
3-й ученьЦі два знаки як брати,
Придивись уважно ти:
Перший знак заборона вогонь відкритий.
Там, де другий знак висить,
заборонено курить,
Це повинні знати і дорослі, й діти.
1-й учень. Попереджувальний знак
Треба дуже добре знать.
Подивися і запам’ятай віднині:
Де встановлено його,
Не розпалюють вогонь,
Бо там є легкозаймисті речовини.
2-й учень .Ось іще один із них
Попереджує усіх:
Може вибух статись, будьте обережні
Попереджувальний знак «Пожежнонебезпечні. легкозаймисті речовини»
Попереджувальний знак «Вибухонебезпечно»
Знак евакуації «Вихід тут (лівобічний)»
Знак евакуації «Вихід тут (правобічний)»
Знак евакуації «Направляюча стрілка»
Знак евакуації «Покажчик виходу»
3-й учень.Ну а ці підкажуть всім.
Яким шляхом залишить дім,
Якщо в ньому раптом спалахне пожежа.
4-й учень:
Дякую, друзі, вам за науку
З радістю вам подаю я руку.
Стану пожежником юним, завзятим,
Буду людей від біди рятувати!
(звучить пісня на мелодію пісні «Не давайте суму жити» Н.Май)
Слухайте усі, близькі й далекі,
Щоб вогонь вам не приніс біди
Правила пожежної безпеки
Треба всім виконувать завжди.
Щоб вогонь був другом вірним,
А не ворогом лихим,
Обережним будь і пильним,
Не впускай пожежу в дім.
А якщо прийшло в оселю горе,
Принесла пожежа лихо в дім,
Миттю до пожежників хоробрих
Зателефонуй на «101»
Хай почують нашу пісню
І дорослі, і малі,
Хай пожежі не палають
На рідній землі!
Класний керівник ... (Діти одержують смайлики за участь в заході)
Використано ресурси з інтернету.