Тема: «Школа ввічливих наук»
Мета: активізувати та збагатити словниковий запас учнів; формувати комунікативну компетентність, мовленнєву культуру школярів; розвивати діалогічне мовлення, пам'ять, мислення; виховувати ввічливість, повагу до старших і однолітків.
Обладнання: презентація, квітка «Чарівні слова», зображення тварин-символів та метелика, роздруковані слова з пропущеними літерами.
Хід заняття
І. Організаційний момент
1. Привітання до вчителів, гостей заходу.
2.Створення позитивного настрою.
- Перед початком нашого заняття ми скажемо один одному такі слова:
Щоб нам разом працювати,
Треба всім таке сказати:
- Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь,
Впевнений, кмітливий я
Хочу отримати нові знання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На дошці є зображення чотирьох тварин які є символами.(Додаток 1)
- Хто зображений на картинках? ( Вовк - це символ свободи, незалежності. Сова – символ мудрості та знань. Бджола – це символ працьовитості, організованості. )
- А остання тварина є символом чого? (Єдиноріг – це символ добра)
Ви такі ж як вовк - незалежні та вільні, як сова – вчитеся, щоб стати мудрими і багато знати, та як бджілка багато працюєте щоб навчитись;
А як до вас відноситься єдиноріг
- Добра людина, яка вона? (Щира, дружня, ввічлива, співчутлива)
- Як ви думаєте, чи потрібно говорити про гарні манери, ввічливість? (щоб бути вихованою людиною; з добрими і чуйними людьми завжди хочеться дружити).
ІІІ. Оголошення теми заняття. (слайд 1)
- Прослухайте вірш. (слайд 2)
«Ключики малі»
До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі,
їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам'ятать неважко
Маленькі ключики твої це
«Дякую» й «Будь ласка».
- Ключики ці дійсно є чарівними. Вони відкривають людські серця.
- Що ж це за ключики? (Дякую й будь ласка)
- Як називають такі слова? (Ввічливі слова)
- А як називають людину яка використовує ці слова? (Ввічливою)
- То що ж таке ввічливість?
Ввічливість – це вміння поводитися добре, показуючи повагу до інших людей. Це означає говорити ввічливі слова та допомагати тим, хто цього потребує. (слайд 3)
ІV. Основна частина.
- Давайте перевіримо хто з вас знає більше ввічливих слів (відповіді дітей).
- Ще є ось такі ввічливі слова: добрий ранок, добрий день, добрий вечір, смачного, добраніч, перепрошую, вибачте, дякую, будь ласка, вітаю, будьте здорові, гарних вихідних, до побачення. (слайд 4)
- Поки я прямувала до класу, щоб показати вам цікаву квіточку, в мене розсипались пелюстки, ви допоможете мені зібрати «Квітку ввічливих слів»? (слайд 5)
- Які слова ми з вами використовуємо у школі? (Добрий ранок, Добрий день, Вибачте, Дякую, Будь ласка, До побачення).
- Дякую, ви молодці!
Вправа « Загублені літери » (Додаток 2)
- На дошці ми з вами бачимо слова, але в них загубились літери, вам потрібно відновити літери, але хто буде виходити і записувати літери у слово має розповісти ситуацію у якій ми використовуємо це ввічливе слово.
Слова на дошці : ВИБАЧТЕ, ДОБРАНІЧ, ВІТАЮ, ДЯКУЮ, БУДЬ ЛАСКА.
Вправа «Продовж чарівні слова» (слайд 6-9)
Учні йдуть щоранку в школу.
Дзвонить дзвоник:
«Дзень-дзелень»
Учні вчителя стрічають
І говорять … (Добрий день)
Допоміг тобі товариш –
Поспіши з подякою.
Не забудь йому сказати
Гарне слово… (Дякую)
Як задачу вирішити?
Дуже-дуже важко.
Тут сказати треба другу:
Допоможи … (Будь ласка)
Коля наш образив Валю.
Чути схлипування, плач.
Що сказати треба Колі?
- Люба, Валечко, … (Пробач)
- А зараз пограємо у гру.
* Гра « Світлофор ввічливості» з використанням ЛЕГО (слайд 10-15)
- На парті у вас лежить ЛЕГО, дві цеглинки.
-Якого кольору? (Зелене – ввічливо, червона – неввічливо)
(Неправильно)
- Як мав сказати хлопчик? Яке ввічливе слово він не назвав?
(Правильно)
- Чи вірно говорить дівчинка?
(Неправильно)
- Що невірно говорить хлопчик? Як правильно потрібно відноситись до мами?
(Правильно)
- Чи любите ви своїх рідних? Як часто ви їм допомагаєте?
(Неправильно)
- Що дівчинка зробила непавельно? Як вона повинна була зробити?
VІ. Підсумок заняття.
* Перегляд відео «Чарівні слова» Надії Красоткіної (слайд 16)
Завдання: Плескати в долоні кожен раз, як почуєте чарівне слово, та порахувати їх.
Чарівні є слова
У нашій рідній мові
Чарівні є слова.
Слова ці всім відомі,
Бо сила в них жива.
«Добридень», «До побачення»
I усмішка сія!
Велике мають значення
Ось ці прості слова!
Як скаже син чи донечка
«Спасибі» вам, «Будь ласка!»
Ясніше сяє сонечко,
В словах — любов і ласка!
Ось ці прості, живі слова
Не забувайте, діти!
Від них і радість ожива,
В очах промінчик світить.
Від цих чарівних, добрих слів
Тепліше людям жити.
Якщо ти їх не говорив,
То треба говорити!
Це «Дякую» і «Добрий день»
«Пробачте», «Йдіть здорові».
Вивчайте діти їх щодень
У нашій рідній мові!
- Скільки разів ви плеснули у долоньки? (8 разів)
- А які слова ввічливості ви запам’ятали з віршика? А з заняття?
- Ми так гарно складали квітку, що до нас прилетів метелик , давайте допоможемо йому долетіти до квіточки (Додаток 1) (діти складають руки великими пальцями навхрест, та імітують політ метелика).
- А зараз я пропоную вам намалювати квіточку на аркушах і написати на пелюстках ввічливі слова, які ви запам’ятали. Потім ми зробимо конкурс малюнків.
- Мені дуже сподобалося, як ви працювали. Я сподіваюся, що після нашої години спілкування ви станете ще трішечки добрішими, уважнішими до людей, своїх рідних, однокласників і до себе.
* Використані джерела для створення заняття:
1. https://naurok.com.ua/urok-vvichlivosti-1-klas-305195.html
Додаток 1
Додаток 2
ДЯ_УЮ
ДОБР_НІЧ
В_ТАЮ
ВИ_АЧТЕ
Б_ДЬ ЛА_КА