Розробка виховної години для учнів 1-4класів. Діти в ігровій формі говорять про культуру харчування, ознайомляться з поняттям «продукти харчування», вивчають назви українських народних страв та технологію їх приготування, визначають залежність здоров'я людини від впливу на ньго продуктів харчування.
Тема. Продукти харчування наші друзі і вороги
Мета. Виховувати культуру харчування, пропаганда здорового способу життя серед
учнів; ознайомити із понятим «продукти харчування», припадати назви українських народних страв, та технологію їх приготування; визначити залежніс і ь здоров'я людини від впливу па ньго продуктів харчування; виховувати прагнення берегти своє здоров'я, як найдорожчий скарб, вести здоровий спосіб життя..
Обладнання: виставка літератури з теми, малюнки, прислів’я, картки.
«Головним скарбом життя є
не багатства, що у тебе в скринях... Головним скарбом життя є здоров'я, і щоб його зберегли. потрібно багато що знати». (Авіцена.)
Хід заняття
І. Вступне слово.
У всі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього, винаходили все нові й нові ліки від хвороб і способи зміцнйти свій організм і залишатися бадьорими на довгі роки.
Наші предки вважали, що хвороби людям приносять злі духи, або чорні сили (відьми, чаклуни). Ще хвороби пов'язували із карою богів, рятуючись від якої, люди намагалися задобри ти їх дарами і жертвами.
Серед своїх богів давні греки з особливою шаною ставилися до бога лікування Асклепія та його доньок — І 'ігієї та І Іанацеї. 1 Іерша вміла запобіга ти захворюванням (звідси назва галузі медицини — гігієна), а друга лікувала тд зцілювала людей (звідси вислів: «Панацея від усіх бід»).
Міцне здоров’я багато в чому залежить від правильного харчування.
Правильне харчування - це основа тривалого та плідного життя, запорука здоров'я, бадьорості, гарантія профілактики різних недуг.
Ми їмо для того, щоб жити. А жити - це значить одержувати енергію.
Живлення має бути помірним. Кількість енергії, що поступає з їжею, повинна приблизно відповідати кількості енергії, що витрачається. Надлишок харчової енергії переходить в жир, що викликає ряд серйозних ускладнень ^Організмі.
Живлення має бути всіляким. Денний раціон людини повинен містити рекомендовану кількість і співвідношення білків (м’ясо, риба, молочні продукти, яйця), жирів і вуглеводів, а також мінеральних речовин і вітамінів.
Шкідливі продукти
Цукерки, шоколад, інші солодощі мають підвищений вміст цукру. Цукор в такій кількості пригнічує дитину, робить її в'ялою та лінивою. Від цього може з’являтись небажання навчатись.
Чіпси. В них багато жиру, який дає підвищене навантаження на систему травлення, в результаті чого дитина приходить додому неголодною і відмовляється від нормального обіду. Поки організм зайнятий перетравлюванням чіпсів, він витрачає багато енергії. Цю енергію він забирає в мозку, що призводити до пасивності на заняттях. !
Але скажемо декілька слів про корисні та смачні продукти. По-перше, це фрукти. Вони багаті на вітаміни. Вітамін С допомагає сплавлятися із втомою та стресами, підвищує імунітет, допомагає бути активними і уважними. . Нежирний сир, йогурти добре підійдуть під час особливо стресових ситуацій) Наприклад, перед важливою контрольною, перед екзаменом.
Не забувайте часто пити. Вода поновлює клітини всього організму, вимиває шкідливі речовини, та й просто бадьорить. Окрім води добре пити соки, чай з лимоном, мінералку. Вкрай не рекомендуються газовані напої: вони тільки надають відчуття втамування спраги. Насправді вони забирають цінну воду з організму.
На сніданок рекомендується їсти продукти, багаті па білки та клітковину. Це можуть бути яйця, пластівці для сніданку, мюслі, вівсяна каша. Якщо додати до пластівців меду, окрім клітковини організм отримає так необхідну йому глюкозу. Увечері краще за все їсти продукти, багаті па крохмаль: макарони, рис, картопля.
Вони допоможуть і спокійно заснути. Останній прийом їжі, за рекомендацією дієтологів, має відбуватися не пізніше, ніж за 3 години до сну:
їжте більше...
Морква, біб і цибулина,
бурячок і капустина,
ще й картопля — шусть у горщик.
Ну й смачний ми зварим ... (борщик).
Довго з тіста їх ліпили, у окропі поварили.
Потім дружно ласували,
ще й сметанки додавали. (Вареники)
І поживне, і смачне, біле, пінне, запашне.
Залюбки малята п’ють, здоровенькими ростуть. (Молоко)
І пухкенька, і смачна.
Із пшениченьки вона.
Зі здобного тіста,
проситься, щоб з’їсти. (Пампушка)
До ді тей па кожне свято просять в гості завітати, бо солодкий і смачний.
Здогадались, хто такий? (Торт)
10 найшкідливіших продуктів харчування
Дієтологи раз по раз удосконалюють списки найбільш шкідливих для здоровя продуктів. І яскраво-червоним маркером ставлять чергові табу в нашому повсякденному меню. Останній список харчових заборон виглядає так.
Нічого хорошого не принесе поїдання картоплі-фрі.
компонентів менше всього. А можливі наслідки споживання «смачної хімії» навіть не
досліджені до кінця.
А зараз разом з вами, діти, ми попробуємо скласти правила харчування.
(Учні разом з учителем складають правила )
харчуватися помірно, але різноманітно; вживати їжу, багату на білки;
вибирати свіжі овочі та фрукти;
помірно вживати м'ясо, молоко, сир. яйця;
використовувати йодовану сіль;
вживати їжу, багату на клітковину;
віддавати перевагу хлібу грубого помолу, вживати горіхи; боби;
солодощі вживати лише зрідка;
харчуватися з урахуванням вікових потреб, фізичного та розумового навантаження.
• їжа людини повинна місти ти всі ті речовини, які використовуються організмом на відновлення енергії, що витрачається ним, а також на його зростання і розвиток, якщо організм ще молодий.
Питання: які це речовини?
Відповідь: це білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода.
Прислів'я свідчить: «Худий обід, коли хліба немає». У старі часи у кожної хорошої господині не пропадало пі шматочка хліба. Для того, щоб хліб не пропадав, потрібно навчитися його правильно зберігати. Якщо він зачерствіє, не викидайте його. З черствого хліба можна приготувати безліч поживних і смачних блюд
Назвати: щонайбільше блюд з черствого хліба – житнього і пшеничного.
Відповідь: грінки, бутерброди, гарячі закуски, суни, соуси. пудинги, Десертні блюда, запіканки, пироги.
Яке ваше улюблене блюдо? ( Діти дають відповіді)
Питання: назвіть прислів'я і приказки, в яких згадуються продукти харчування Відповідь'. І.Хрін за редьку солодший.
1 1.Перший млинець - грудкою.
12.Калина сама себе хвалила, що з медом хороша.
ВАРЕНИКИ — одна з найпоширеніших страв з вареного тіста з начинкою. Остання бути могла навіть пісною чи скоромною – залежно від християнського календаря. Як начинку використовували сир, смажену капусту, варену товчену картоплю, мак, калину, вишні ті інші ягоди, яблука, варені і товчені сухофрукти, варену квасолю горохове пюре, пшоняну та гречану кашу й навіть борошно.
Борщ – одна з найпопулярніших українських страв.
Балабушки (балабухи) – невеличкі булочки круглої форми з кислого тіста. Пекли їх у
святкові дні чи в неділю найчастіше з пшеничного або гречаного борошна. У деяких районах (Слобожанщині, півночі Полтавщини) балабушки не пекли, а варили.
ВЕРГУНИ — просте печиво, нехитрі ласощі, які виготовляла, із прісного тіста па яйці й сироватці або маслянці. І тісто для вергунів розкачували у тонкий корж, різали на прямокутники чи ромби, у яких робили внутрішній надріз. Потім вивертали у середину надрізу раз чи двічі і смажили у киплячій олії до золотавого кольору. Робили вергуни іі іншої форми: тонкі пластівці з тіста змащували олією і згортали рулетом, а потім пекли у негарячій печі, однак перевагу віддавали вергуни, виготовленим у перший спосіб.
ГАЛУШКИ — типова для української кухні страва. Прісне тісто, замішане на воді чи сироватці з яйцем, розкачували качалкою, щоб товщина коржа була 1- 1,5 сім. Різали тісто смутами шириною
2—3 см. потім відщипували від кожної невеликі шматочки і кидали вжндсолсчпні окріп (кипляче молоко, м'ясну або овочеву юшку).
ДЕРУНИ користувалися великою популярністю у народній кухні, особливо у північних районах України. Сиру картоплю терли на тертушці,, зливали зайву рідину, додавали ложку-дві білого борошна чи картопляного крохмалю. яйце, терту сиру цибулину, ретельно розмішували і смажили оладки на олії чи смальці.
КАПУСНЯК (капуста засипана, капуста з пшоном) - - друга за значенням,після борщу рідка овочева страва. Квашену капусту дрібно сікли, заливали окропом і марили з картоплею. морквою та пшоном. У готовий капусняк клали засмажену на салі цибулю і ще раз проварювали.
VI. Підсумок заняття
Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам’ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від вас залежить, чи зумієте ви зберегти його на довгі роки.