ВИХОВНИЙ ЗАХІД ДЛЯ УЧНІВ 7-8 КЛАСУ
Мета: ознайомити учнів з найбільшим багатством Землі – водою та її значенням для всього живого, про зміни станів води. Ознайомити учнів з вченням японського дослідника Масару Емото про вміння води сприймати інформацію з навколишнього середовища. Формувати екологічну культуру, сприяти творчому розвитку, розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до води.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, плакати «Стани води», «Розчиннісь води», «Колообіг води у природі», виставка дитячих малюнків про раціональне використання води, відеофільм «Кожна краплина має значення».
Хід заходу
І. Вступне слово - ВЧИТЕЛЬ
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Так, діти, вода — джерело життя і всього іншого. Без неї неможливий побут, виробничі технології, процес ділення клітин. А організм людини на 75% складається з води.
Тема нашої виховної години: «Вода – це життя!»
Так це дійсно вода- найпоширеніша і найнеобхідніша речовина на Землі.
Вода це сік життя
Це ДНК природи,
Це наше майбуття –
Ця, Божа нагорода.
В грунті сухому насіння не зійде,
Не може вирости рослина.
І до бутонів їжа не дійде,
Й рослина зів’яне й загине.
Ми можемо без їжі прожити,
Дні , тижні й місяці,
Та воду якщо нам не пити,
То нам не прожити й три дні.
Крихітний зародок у воді,
В лоні матері дозріває,
І в цій ціллющій рідині
Здоров'я набуває.
По – суті ми є водою,
Вона тече в наших жилах,
Ми думаємо головою,
Найбільше ж у мозку води є.
Значення води важко переоцінити, тому у всі часи відношення людей до води було бережливим. Не випадково в народі є такі приказки «Там , де закінчується вода, там закінчується життя», « Вода – колиска життя».
ІІ. Основна частина
ВЕДУЧИЙ І
Щорічно 22.03 світ відзначає день водних ресурсів. Це свято було встановлено Генеральною Асамблеєю ООН для того, щоб нагадати всім людям про важливість цієї речовини.
Вода — безбарвна рідина — покриває понад 70% земної кулі, а її вік близько 4,5 мільярдів років. Лише 3% усіх водних ресурсів на планеті становить прісна вода, і лише 1% прісної води є придатним для пиття.
Вода, безперечно, — основа всього життя. Всі живі істоти складаються з води: риби — на 75%, тварини — на 75%, картопля — на 76%, медузи — на 99%, помідори — на 96%, яблука — на 85%. Навіть людина, і та, складається з води: у новонародженого в тілі міститься 86%, у старої ж людини — не більше 50%. Отож, можна зробити висновок, що старість – це не що інше, як сухість організму. Печінка дорослої людини щодня прокачує через себе близько двісті літрів рідини.
Протягом життя людина в середньому випиває і, відповідно, виділяє приблизно 75 т води. У рідкому середовищі відбуваються процеси травлення і засвоєння організмом поживних речовин. Завдяки воді з організму виводяться шкідливі продукти обміну – сеча, піт. Як стверджують спеціалісти, без їжі людина може прожити два місяці, а без води не проживе і п’яти днів. При втраті 2 % води людина відчуває спрагу, при втраті 6-8 % може втратитись свідомість, а при 10 % - з’являються галюцінації, людина не може нічого ковтати. Втрата 10-20 % води для людини - небезпечна для життя.
ВЕДУЧИЙ ІІ
Давайте відгадаємо загадки.
Що тут сталося за нічку?
Де була раніше річка –
Від санчаток видно слід,
Все скував довкола …. (лід).
Наша матінка – завія
Нас із сита всюди сіє,
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем. (Сніжинки).
Зоря-зірниця, красна дівиця,
По небу гуляла, плакала-ридала,
Місяць бачив — не підняв,
Сонце встало і забрало. (Роса.)
Росте вона вниз головою, '
Не в літню пору, а зимою.
І тільки сонечко зігріє —
Вона заплаче й швидко гине. (Бурулька.)
ВЕДУЧИЙ І
Птиця летіла, крила розпустила, сонце закрила. (Хмара).
Довго не має мене – все в’яне,
А прийду – оживає. (Дощ).
Текло, текло і лягло під скло. (Вода).
Сидить дід за подушками та й стріляє галушками. (Град).
Надворі горою, а в будинку водою. (Сніг.)
Хмара сива весь світ закрила. (Туман).
Вода, а літає. (Пара).
Один біжить, другий лежить, третій кланяється. (Вода, сніг, дощ.)
ВЕДУЧИЙ ІІ
Коли ми розгадували з вами загадки, то зрозуміли, що всі вони про воду.
У природі вода міститься в трьох станах:
— твердий стан (сніг, град, лід);
— рідкий стан (вода, туман, роса і дощ);
— газоподібний стан (пар).
Випарена молекула води проведе в повітрі близько 10 днів, перш ніж впасти з неба у вигляді опадів і заново повторити цикл.
Ніколи не замислювалися, чому айсберги не тонуть? Адже айсберг — це твердий лід, який як камінь повинен піти на дно. Виявляється все просто: замерзша вода має менш щільну структуру, а також містить у собі бульбашки повітря, тому не тоне. Гідрологічний цикл (кругообіг води) по всій планеті за один день виробляє більше енергії ніж все людство за всю свою історію. За 20 хвилин, одна гроза виливає на землю близько 125 мільйонів літрів води! Якби льодовики нашої планети раптово розтанули, то близько 1/8 всієї суші затопило б водою, а рівень у світовому океані піднявся б на 65 метрів!
ВЕДУЧИЙ І
Вода буває в трьох станах
Рідка: дощі, роса, тумани,
Тверда: це сніг і лід це іній, крига
Газоподібна – пар невидимий.
Вода – розчинник
Вода – це універсальний розчинник
Вона розчиняє тверді речовини
Вода поглинає рідини і гази
Все розчиняє швидко й відразу.
Вода – мандрівниця
Вода – це вічна мандрівниця
І їй на місці не сидиться
Твариннний світ її вживає
Із потом і сечею назад повертає.
Рослини також п’ють водицю
І випаровують дещицю.
Річки течуть в океани
На землю падають тумани
Холодна вранішня роса
Чарівна снігова краса
Це все вода, вона мандрує
Людина по воді подорожує
Вода всіх поє і годує.
ВЕДУЧИЙ ІІ
Вода - лікувальниця
Вода жива є у природі
Це різні мінеральні води:
Сірководневі, вуглекислотні, радіоактивні
Вони лікукють нас активно.
Слава мінеральній воді!
Ми з нею знову молоді.
ВЕДУЧИЙ І
Ми з вами розуміємо, що вода – це джерело життя. Без води все живе помре!
Але вже сьогодні вже більше 2 мільярдів людей у 40 країнах відчувають нестачу води… А до 2050 року на землі для потреб людей треба буде на 22 % води більше, ніж її є сьогодні в природі!
Просто треба воду використовувати раціонально. А бездумне, недбале використання води приводить до забруднення. І щоб очиститись воді під землею, потрібні тисячоліття!
Тільки задумайтесь, скільки води ми витрачаємо щодня:
на вмивання — 4 % на купання — 30 %
на злив у туалеті — 32 % на миття посуду — 3 %
на прання — 20 % на приготування їжі — 4 %
на прибирання 3 % інше — 5 %.
Давайте разом складемо правила, як потрібно берегти воду. (відповіді учнів)
ВЕДУЧИЙ ІІ
Бережіть воду!
- Закривайте кран.
- При чищені зубів користуйтесь водою із індивідуального стаканчика. І воду зекономите і так гігієнічніше.
- Посуд мийте у перекритій пробкою мийці.
- Приймаючи ванну не допускайте протоку води через переливну трубу.
- А краще купатися під душем, так гігієнічніше.
- Заради чашки чаю чи кави не кип’ятіть повний чайник води.
- Якщо виникли неполадки у водогоні, негайно викликайте аварійну службу.
Слово вчителя.
Саме до такого висновку прийшов Масару Емото - японський дослідник, відомий експериментами, спрямованими на доказ того, що вода має здатність сприймати інформацію від навколишнього середовища, що свідомість людини впливає на молекулярну структуру води.
Основний метод його доказів полягає у впливі на воду вимовленими і написаними словами й вивченні структури кристалізації такої води, яка, за його заявами, змінюється в залежності від змісту цих слів. Починаючи з 1999 р. Емото видає книгу «Послання води», що містить фотографії кристалів з поясненням, яка інформація була задана воді. (перегляд відео https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=4StXGiTTYFY)
ІІІ. Підсумок.
Інтерактивна гра «Так чи ні»
Вчитель : а зараз ми побачимо, що ж ви запам’ятали про воду, я буду називати твердження, а ви будете плескати в долоні , якщо вони вірні та тупотіти ногами, якщо твердження хибні:
1. Вода має пам'ять.
2. Якщо кран протікає води зовсім мало витікає.
3. Наповнювання ванни по вінця економить воду.
4. Вода в природі існує в трьох агрегатних станах.
5. Запаси води на Землі невичерпні.
6. Вода завжди рухається.
7. Якщо замість ванни приймати душ економиться близько 120 літрів води.
8. Всі живі істоти на Землі вживають воду.
9. Щоб отримати 1 кілограм м' яса потрібно 4650 літрів води.
10. Зуби потрібно чистити під проточною водою.
Вчитель: всі ви діти молодці,
Живіть із посмішкою на лиці,
Все ви вірно зрозуміли ,
Доведіть усе це ділом!
ВЕДУЧИЙ І
Народ теж вигадував прислів’я та приказки про воду, бо вважав, що вода це одне з головних багатств людства і її треба берегти. Давайте згадаємо, які ви знаєте?
Вода!
ЇЇ живильна сила,
Дала нам силу і тепло,
Вона життя у нас вселила,
Принесла у життя добро.
І пронеслась вона рікою,
Що народила, то знесла,
Своєю мокрою рукою,
Життя у хвилі віднесла.
Стихійне лихо, горе, сльози…
А сльози, чистої води,
Вода руйнує та лікує,
Вода бере і віддає.
Бурхливо річка протікає,
Життя своєю стежкою йде,
Життя іде і все минає,
Вода тече і віддає…
Звучить пісня «На камені ноги мию» (перероблена)
На камені ноги мию, на камені стою,
Навкруг мене вода чиста то я се не боюсь.
Навкруг мене вода чиста то я не боюся.
Сміттячко навкруг зібрала і тим я горжуся.
Деревинку посадила та й біля криниці,
Є там лавка, є там кухоль і є чим напитись.
Воду дощову збираю, город поливати,
Соломкою накриваю, щоб менше топтати.
А недавно я придбала, душову кабінку,
Менше води витрачаю тепер за хвилинку.
У повнесенькій машинці я перу білизну,
І водичку економлю на потреби різні.
В час вечірній поливаю, воду зберігаю,
Люди, воду бережіте, вас я закликаю!
1