Виховний захід з англійської мови
“THE LEGENDS OF BRITISH POP MUSIC”
Мета:
навчальна: удосконалення навичок говоріння в формах діалогічного та монологічного мовлення, розвиток навичок аудіювання під час прослуховування автентичних текстів, узагальнення вивченого матеріалу з теми «Музика»;
розвивальна: розвиток мислення, пам'яті, уваги, комунікативних умінь і навичок, розвиток творчих умінь.
виховна: виховання поважного ставлення до британської культури, розвиток здатності до взаємодії та співпраці в процесі вирішення дослідницьких та творчих завдань, виховання культури роботи в групі.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація Power Point, компакт диски з відеозаписами Beatles, Sting, Queen, плакати та фотокартки британських гуртів, роздатковий матеріал (тексти пісень – для аудиторії), проектні роботи учасників.
Попередня робота учнів (робота в творчих групах над проектами): підбір фотоматеріалів та плакатів британських легенд популярної музики, підготовка проектів про одного із британських виконавців чи гуртів, переклад однієї пісні із репертуару обраного виконавця чи групи.
Виховний захід з англійської мови
для учнів 8 класів
“THE LEGENDS OF BRITISH POP MUSIC”
Мета:
навчальна: удосконалення навичок говоріння в формах діалогічного та монологічного мовлення, розвиток навичок аудіювання під час прослуховування автентичних текстів, узагальнення вивченого матеріалу з теми «Музика»;
розвивальна: розвиток мислення, пам’яті, уваги, комунікативних умінь і навичок, розвиток творчих умінь.
виховна: виховання поважного ставлення до британської культури, розвиток здатності до взаємодії та співпраці в процесі вирішення дослідницьких та творчих завдань, виховання культури роботи в групі.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація Power Point, компакт диски з відеозаписами Beatles, Sting, Queen, плакати та фотокартки британських гуртів, роздатковий матеріал (тексти пісень – для аудиторії), проектні роботи учасників.
Попередня робота учнів (робота в творчих групах над проектами): підбір фотоматеріалів та плакатів британських легенд популярної музики, підготовка проектів про одного із британських виконавців чи гуртів, переклад однієї пісні із репертуару обраного виконавця чи групи.
Хід заходу
“Music is the universal language of mankind”
H. Longfellow
І. Організаційний момент.
1. Вступне слово вчителя. Представлення епіграфу. Оголошення теми та мети заходу.
Hello, Dear friends! Glad to see you! I hope you are fine today. We’ve gathered here today to travel to a very beautiful world, the world of music. We will talk about the legends of British Pop Music.
You can see the statement on the screen. It is H. Longfellow’s saying about music. Do you agree on that? Give your arguments.
We are going to work in teams. There are also some tasks for the audience. So be active and you will win the prizes.
Let me introduce our honorable jury. Applaud, please.
Are you ready to start?
ІІ. Основна частина виховного заходу (змагання між командами).
Teacher. We have 3 teams – the team of the 9-th form “In tune”, the team of 10-th form “Music fans”, the team of 11-th form “Music Stars”. Now, your task is to present your teams to the audience and to announce your motto. Who would like to start?
Презентація команд (учасники презентують свою команду – назву та девіз).
Teacher. That’s great! Thank you for your presentations. Now we can start our contest! Are you ready to start? So let’s go.
Contest 1
“Decoder”
Teacher. The first contest is “Decoder”.
I’ll give you 3 sayings about the music. But all the words are mixed up. Your task is to make the statement as quickly as you can.
Berthold Auerbach
(Музика змиває з душі сум’яття буденності)
John A. Logan
(Музика – це ліки для мозку)
John A. Logan
(Музика може проникати в найглибші місця душі»)
Task for the audience
Teacher (to the audience). While our teams are thinking, would you answer my questions?
- Why do we listen to music?
- Do you have any ideas?
Ok, let’s check with the answers on the screen.
Teacher. Great, let’s check how our teams coped with the task.
Contest 2
“Crossword”
Teacher. The second contest is “Crossword”. It is dedicated to music too. You can see it on the screen. I’m going to read each assignment to each team in chain. So listen attentively and try to guess the word.
Vertically
Horizontally
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C |
|
|
|
|
|
|
|
|
S |
O |
n |
g |
|
|
|
С |
|
|
|
N |
|
|
|
|
|
L |
|
|
|
C |
|
|
|
|
|
A |
N |
T |
H |
E |
M |
|
|
|
|
S |
|
|
|
R |
O |
C |
K |
|
|
S |
|
|
|
T |
|
H |
|
|
|
I |
|
|
|
|
|
O |
|
|
|
C |
|
|
L |
Y |
R |
I |
C |
S |
R |
A |
p |
|
|
|
|
R |
H |
|
|
L |
o |
|
|
|
|
|
A |
|
|
|
p |
|
|
|
|
|
R |
|
|
|
u |
|
|
|
|
|
T |
|
|
|
l |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
r |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Contest 3
Teacher . Music plays an important role in British cultural life. Musical interests range from pop music and rock music, which are extremely popular, especially among young people, to classical music and opera.
Pop music – is a modern music of an uncomplicated character, played mainly on electric guitars and drums, often with a singer.
Now, dear teams and audience, look at the screen. You will watch a video about British music. Try to understand it and remember those singers and groups, which you will see.
Video about British music.
Teacher. There is an assignment on the screen. You have to decide, whether sentences are true or false.
Say if it is “True” (+) or “False”(-)
Contest 4
“Word search”
Teacher. I’ll give you a paper with a lot of letters. Look carefully through the horizontal and vertical lines and you will find 7 names of those English bands and singers, which were mentioned in the video. Try to find and underline them
R |
O |
L |
L |
I |
N |
G |
S |
T |
O |
N |
E |
S |
H |
Y |
L |
E |
O |
Y |
H |
K |
O |
L |
R |
A |
T |
S |
P |
I |
C |
E |
G |
I |
R |
L |
S |
R |
S |
I |
D |
R |
E |
K |
E |
E |
N |
M |
D |
R |
E |
T |
N |
b |
F |
A |
Q |
T |
A |
L |
E |
V |
L |
Y |
A |
G |
T |
B |
O |
U |
R |
L |
A |
P |
E |
P |
S |
P |
P |
A |
F |
F |
E |
L |
T |
O |
N |
J |
O |
H |
N |
J |
M |
G |
P |
E |
R |
S |
T |
U |
I |
R |
T |
K |
K |
T |
L |
I |
N |
I |
N |
B |
E |
A |
T |
L |
E |
S |
L |
O |
D |
L |
E |
I |
E |
A |
N |
I |
L |
O |
O |
G |
E |
O |
R |
G |
E |
M |
I |
C |
H |
A |
E |
L |
L |
S |
E |
F |
D |
I |
E |
N |
D |
S |
S |
E |
E |
Task for the audience
Teacher (to the audience). Dear students, look at the screen. There you will see words – the names of music styles. But the letters are mixed up. Try to guess what music style is the first one?
Teacher. Let’s check how our teams coped with the task.
Contest 5
“Presentations”
Teacher. The next contest is presentation of your projects, dedicated to those English singers or groups, you’ve chosen before).
Team № 1 –“The Beatles”
Yesterday
Yesterday, all my __________ seemed so far away
Now it looks as though they're here to stay
Oh, I ______________ in yesterday
______________, I'm not half the man I used to be
There's a shadow hanging over me
Oh, yesterday came ___________
[Chorus:]
Why she _______ ____ ______ I don't know, she wouldn't say
I said _________ wrong, now I long for yesterday
Yesterday, love was such _ ____ _____ to play
Now I need a place to hide away
Oh, I _________in yesterday
Team № 2 – Sting
«Englishman in New York»
I don't __________ coffee I ________ tea my dear
I like my toast done on the ______
And you can _______ it in my accent when I _____
I'm an Englishman in New York
See me ________ down Fifth Avenue
A walking cane here at my _______
I take it _________ I walk
I'm an Englishman in New York
I'm an _______, I'm a legal_______
I'm an Englishman in New York
I'm an ______, I'm a legal ________
I'm an Englishman in New York
(Possible students’ answers:
1)“I don't drink coffee I take tea my dear” - It’s an example of the English tradition to have tea. Tea is the national drink of Englishmen.
2)“I like my toast done on the side” – Traditional English breakfast consists of bacon and eggs, porridge, toast with marmalade, a cup of tea.)
Team № 3 “Queen”
Students are singing the second couplet of the Queen’s song "We are the champions” and the jury is summarizing the scores of every team.
Teacher: Dear friends, thank you for the presentations.
Tell me please,
Teacher. Now I would like to listen to the jury. They are going to tell us the results of the contest. But before it, I would like to say, that actually that’s no matter, who will became a winner, remember, that we all are the champions and we are worthy to be the winners. I hope, you enjoyed our competition and have enriched your knowledge about British music and traditions.
The juries are announcing the results.
Winners are rewarding with prizes – compact discs.
1