Виховний захід з елементами тренінгу
у 1 класі
«Коли ти сам удома. Побутові небезпеки»
Людмила БОЙКО
вчитель початкових класів
Яготинського ліцею № 2
Тема. Коли ти сам удома. Побутові небезпеки
Мета: ознайомити учнів із правилами безпечної поведінки вдома; формувати вміння і навички, що допоможуть уникнути побутових небезпек за відсутності батьків; спонукати учнів до виконання правил поведінки вдома; виховувати обережність, уміння діяти розсудливо в різних життєвих ситуаціях.
Обладнання: презентація у програмі Power Роіnt; роздатковий матеріал до гри «Лото», «Побутова хімія»; сигнальні картки
I.Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться,
Один одному всміхніться!
Пролунав уже дзвінок –
Починаємо урок.
(СЛАЙД 1)
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності. Послухайте уважно вірш і скажіть, яка пригода трапилася з хлопчиком.
Один удома
Сьогодні мама зранку
Пішла у магазин,
А синові сказала:
А ще тебе прошу:
Помий, будь ласка, посуд,
І яблука в корзинку
Склади й постав під стінку.
Закрий у ванній кішку,
Щоб не було біди,
І по обіді в ліжко
Сестричку поклади.
Отак сказала мама
І десь пішла собі,
А в сина переплуталось
Усе у голові.
Він посуд склав під стінкою,
Накрив його корзинкою.
Гарячою водою всі яблука помив,
Сестричку, бідолашку, у ванній зачинив.
І вкрай намучив кішку, заштовхуючи в ліжко.
Так, справді дуже важко, коли ти сам-один,
Коли надовго мама іде у магазин.
-
Що ж трапилося з хлопчиком?
-
Розкажіть, чим ви займаєтеся, коли залишаєтеся вдома самі.
-
Повідомлення теми та мети заходу
-
Сьогодні ми поговоримо про будинок, де живе кожен із нас, і про звичайні речі в нашій оселі. А також зустрінемося з героями казок, простежимо за їхніми діями і вчинками, навчимося приймати правильне рішення, коли немає вдома дорослих.
( СЛАЙД 2)
-
Основна частина
-
Робота над загадками
-
Кожен будинок - це не просто дах і стіни. Своє житло людина наповнила зручними механізмами, пристроями. У будинку кожної людини багато речей: побутова техніка, посуд, одяг, меблі, гострі і ріжучі предмети і багато іншого. Усі ці речі - наші помічники, вони допомагають людині. Відгадайте про них загадки!
(СЛАЙД 3)
-
Гостре лезо маю - все ним нарізаю. ( Ніж)
-
Іншим шиє, сама гола. (Голка)
-
У стіну вжене гвіздок, не цеглина -... (Молоток)
-
Їла, їла дуб-дуб, поламала зуб-зуб. (Пилка)
-
Молоток стук-стук - забиває у стіні металевий сук. (Цвях)
-
Молодці! Усі загадки відгадали. Пропоную з'ясувати, чи можуть бути небезпечним ці предмети удома?
-
Чи можна продовжити цей перелік?
-
Зараз ми виробимо правила, яких потрібно дотримуватися, щоб ці предмети залишалися безпечними.
(СЛАЙД 4)
-
Вивчення правил безпеки
-
Чи можна брати ріжучі та колючі предмети без дозволу дорослих?
Правило 1:
-
Намагайтеся працювати у присутності дорослих або порадьтеся із ними перед роботою.
-
Чи можна користуватися незнайомими предметами?
Правило 2:
-
Ніколи не користуйтеся незнайомими предметами.
-
Де повинні зберігатися предмети, про які ми зараз говоримо?
Правило 3:
-
Усі гострі предмети та ті, що колють і ріжуть, потрібно обов’язково класти на свої місця.
Пам’ятайте! Порядок у будинку потрібен не лише для краси, але й для безпеки.
З. Аналіз казкових ситуацій
(СЛАЙД 5)
-
Сьогодні вранці я отримала телеграми, які надійшли на нашу адресу. Давайте прочитаємо їх і довідаємося, що ж трапилося.
Ситуація 1
«Діти, допоможіть! Котик - братик мене не чує, забрала мене Лиса за кленові ліса, за круті гори, за бистрі води. Допоможіть!»
-
Діти від кого ця телеграма? ( Від Півника)
- З якої він казки? ( « Котик і Півник»)
-
А що з ним трапилось і чому? ( Півник був неслухняний, відкрив вікно для лисиці, от вона його і забрала).
Ситуація 2
-
А ось ще одна телеграма: « Любі друзі, допоможіть. Нас семеро, ми дуже маленькі і потрапили у біду. Сірий Вовк хоче нас з'їсти».
-
А ця телеграма від кого? ( Від маленьких козенят )
-
З якої вони казки? (Вовк та семеро козенят)
-
А як ви думаєте, чому маленькі Козенята потрапили у біду? (Тому що вони не послухалися своєї мами і відкрили двері Вовку)
-
Діти, що спільного між героями цих двох казок? (Впустили до будинку незнайомих)
-
Отже, запам’ятайте правило:
Якщо ви самі вдома,
То запам’ятайте:
Людину незнайому В дім свій не пускайте!
Ситуація З
(СЛАЙД 6)
-
Діти, чи знаєте ви цього казкового героя? (Карлсон)
-
Що він полюбляє їсти? (Варення)
-
Одного разу, залишившись один, він зателефонував до свого друга Малюка і поскаржився на головний біль та біль у животі, а ще його нудило. На питання про те, що з ним трапилося, Карлсон відповів: «У мене закінчилося варення і з’їв ось ці цукерки, після чого мені стало зле».
-
Діти, які ж цукерки з’їв Карлсон? (Пігулки)
-
Що ж робити Малюкові? (Викликати 103, назвавши своє прізвище та адресу)
-
А ще потрібно обов’язково надати першу допомогу - промити шлунок.
-
То яке ж правило слід пам’ятати?
-
Не куштуй ніяких ліків. Неправильно прийняті ліки можуть виявитися отрутою. Ліки без призначення лікаря приймати небезпечно
-
Робота з картками (СЛАЙД 7)
-
Розгляньте малюнки. Обведіть червоним кольором предмети, які допомагають нам у домашньому господарстві.
-
Чи можуть вони зашкодити здоров’ю?
-
Розповідь учителя про побутову хімію
-
Небезпечні також предмети побутової хімії: лаки, фарби, розчинники, а також пральні порошки, засоби для миття посуду, засоби від тарганів. Вони отруйні і вибухонебезпечні, тому повинні зберігатися окремо. На етикетках пляшок має бути напис « Небезпечно».
Висновок. Важливе правило для дітвори: незнайомі предмети до рук не бери!
Правило. Не відкривай жодних упаковок із побутовою хімією!
-
Музична фізкультхвилинка «Ялинка»
(СЛАЙД 8)
-
Яку небезпеку приховують у собі сірники?
-
Що потрібно робити у разі виникнення пожежі?
Правило.
-
Гратися із сірниками - заборонено!
-
Демонстрація виробів із сірників
-
Закріплення вивченого матеріалу
-
Гра «Лото»
(СЛАЙД 9)
-
Перегляд мультиплікаційного фільму «Уроки обережності від тітоньки Сови» (Завдання: Про які правила безпеки вдома йдеться у мультфільмі)
-
Підсумок заняття
Гра « Так чи ні?»
-
Будь-який електроприлад не можна залишати без догляду. (Так)
-
Телефон швидкої допомоги -104. (Ні)
-
Якщо захворів, візьми ліки в аптечці. (Ні)
-
Якщо у будинку з'явились таргани, не чекай батьків, а сміливо знищуй їх засобами від тарганів. (Ні)
-
Усі гострі предмети та ті, що колють і ріжуть можеш сміливо брати до рук. (Ні)
-
Якщо незнайома людина дзвонить у двері - відчини: будь гостинним. (Ні)
-
Найкраще місце для ігор - горище. (Ні)
-
Як правильно слід повідомити про небезпеку або нещасний випадок? (Назвати своє прізвище, вказати адресу)
-
Пам’ятайте! Порядок в оселі потрібний не лише для краси, але й для безпеки.