Майстер – клас
Тема: Використання інтерактивних вправ на уроках зарубіжної літератури за
« формулою щастя»
Мета: Поширити та передати педагогічний досвід шляхом показу інноваційних методів та прийомів роботи власної системи викладання; спільно опрацювати запропоновану тему та в процесі співпраці знайти творче вирішення проблеми, поставленої перед учасниками.
Форма проведення: заняття – подорож у формі тренінгу.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, дидактичний матеріал.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Установчо -мотиваційна частина.
Вступне слово вчителя - майстра:
Доброго дня, шановні колеги! Я, Горобець Алла Миколаївна, вчитель зарубіжної літератури, української мови та літератури загальноосвітньої школи
І – ІІ ступенів с. Кукули.
У 2002 році закінчила факультет української філології Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, де й отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова та література» та здобула кваліфікацію вчителя української мови і літератури та зарубіжної літератури.
У загальноосвітній школі І – ІІ ступенів с. Кукули я працюю вже сьомий рік, викладаю зарубіжну літературу .
Моє педагогічне кредо: «Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом». Робота вчителя мені дуже подобається, адже найбільша насолода у житті – це спілкування з дітьми, а діти – наше майбутнє. Саме від нас, учителів, залежить яким воно буде, тому що уроки словесності формують та розвивають у дитячій свідомості цінності гуманізму, вказують на життєві істини, потрібні для кожної людини.
Сьогодні до вашої уваги пропоную майстер–клас: «Використання інтерактивних вправ на уроках зарубіжної літератури за « формулою щастя»».
У нашому суспільстві виникла потреба у творчих, діяльних і обдарованих, інтелектуально й духовно розвинених громадянах. Тому я хочу і вас, шановні колеги, залучити до співпраці з метою обміном досвіду та пошуку шляхів реалізації даної методичної проблеми.
ІІ. Організація діяльності учасників майстер – класу.
( Ця вправа розвиває креативність, сприяє самоусвідомленню і підвищенню самооцінки. )
Я з вами бажаю познайомитися, дізнатися про ваші найкращі риси характеру, дізнатися про ваші захоплення, тому проведу вправу «Мій портрет у промінні сонця». Запишіть свої імена у середині сонця, у промінчиках напишіть слова, які будуть починатися з кожної літери вашого імені і будуть характеризувати вас з кращого боку.
Наприклад:
Алла:
А – артистична
Л - лагідна
Л - любляча
А— активна
Давайте з вами ближче познайомимося. Я – Алла, артистична, лагідна, любляча, активна. Люблю подорожувати
Шановні колеги, сьогодні ми будемо подорожувати країною Щастя. Вільям Шекспір казав « Щоб людині впіймати щастя, треба навчитись добре бігати». Я пропоную Вам бути активними та прихопити із собою у дорогу гарний настрій, креативність, формулу успіху. Зараз розпочнеться наша подорож. Людська душа нагадує небо, а сонцем цієї душі є щастя, тож бажаю Вам, щоб Ви завжди були сонячними від справжнього людського щастя. Дуже сподіваюсь, що завдяки такій подорожі Ви переймете мій власний педагогічний досвід викладання уроків зарубіжної літератури шляхом використання цікавих інтерактивних вправ та станете трішки щасливішими. Сьогодні, щоб впіймати щастя, нам треба стежкою Щастя впевнено крокувати до зірок.
Дуже актуальною є вправа « Пошук».
Шановні колеги, оберіть пелюстки з такими прикметниками, які можуть описати ваше щастя. За кольором листків поділимось на дві групи. ( Поділ учасників майстер – класу на групи).
ІІІ. Проведення імітаційної гри з коментарями вчителя – майстра.
Ось перший наш крок « Асоціації».
Асоціативний кущ до поняття « Щастя»
Шановні колеги, пропоную вам скласти асоціативний кущ до поняття «Щастя». Ви поміркуйте і свої пропозиції озвучте, а я буду формувати кущ на дошці. ( Створення асоціативного куща учасниками майстер-класу.)
Всі запропоновані варіанти справді відтворюють поняття « щастя».
Учитель повинен створити психологічну атмосферу на отримання нової інформації, зацікавити учнів, розбудити почуття, спонукати використовувати отриману інформацію, тому наступний наш крок має назву «Мудрий».
Для актуалізації застосовую вправи. Досить цікавою є вправа «Амфора мудрості».
Дуже часто ми розпочинаємо урок з мудрих висловів, притч. Дітям пропонуємо висловити враження, думки від почутого, а в кінці уроку узагальнюємо з позиції отриманого досвіду на уроці.
Можна розпочати урок з притчі «Образи й радості».
Образи й радості
Двоє друзів багато днів ішли пустелею. Раз вони посперечалися, і одних з них зопалу дав іншому ляпаса. Друг біль відчув, але промовчав. Лише написав на піску: « Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».
Друзі продовжили подорож, і через багато днів знайшли оазис із озером, у якому вирішили викупатися. Постраждалий від ляпаса мало не втонув, але друг його врятував. Коли ж той отямився, то висік на камені: « Сьогодні мій найкращий друг урятував мені життя».
Перший поцікавився:
І друг відповів:
Навчіться писати образи на піску та висікати радощі на камені. Залишіть дещицю часу для життя! І нехай вам буде легко й світло…
Ми з вами є вчителями нових поглядів та ідей, працюємо із задоволенням, використовуючи інноваційні педагогічні технології, намагаємося, щоб навчання приносило не тільки користь , але і радість нашим учням.
Колеги, Ви щойно прослухали притчу « Образи й радості». Які враження на Вас справила ця притча? Запишіть свої почуття на пелюстках та склейте « Ромашку вражень». (Учасники майстер-класу записують свої враження від прослуханої притчі на пелюстках, озвучують відповіді та склеюють квітку).
Наступний крок - це« Випробовування»
На окремих папірцях є слова, складіть із них афоризми.
Дай кожному дню шанс стати найпрекраснішим у твоєму житті!
Посміхайся життю і життя посміхнеться тобі.
Щастя - на боці того, хто задоволений.
Щастя чи нещастя людини в основному є справою її власних рук.
Те, що ми бачимо, залежить від того, куди ми дивимось.
Сміливість – половина щастя.
Якщо не можеш мати те, що хочеш, навчися хотіти те, що маєш…
Найщасливіша людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей
2. Метод «Проблемне питання».
У своїй роботі надаю велику увагу принципу проблемності навчання .
На мою думку, проблемне питання можна розв’язати саме завдяки свідомому засвоєнню матеріалу. Як приклад я ставлю учням такі проблемні питання:
Зараз я також пропоную Вам дати відповідь на проблемне запитання:
Заслухавши відповіді учнів, робимо висновок, що життя є найвищою цінністю на Землі.
При цьому в дітей формуються такі цінності:
3.Вправа « Снігова куля»
Досить ефективною вважаю вправу « Снігова куля». Для виконання цієї вправи я даю Вам слова ( щастя, радість, любов). Ваше завдання: зі словами скласти речення, одразу до них поставити питання.
Нехай кожна людина усіма куточками своєї душі буде на сьомому небі від щастя!
Чи може одна людина подарувати щастя цілому народу?
Радість Полліанни надихнула весь світ на добрі справи.
Чи зіграли ви хоча б раз гру у радість?
Любов – це ще один шанс творити дива.
Чи вистачить вам келиха любові, щоб затьмарити всі свої недоліки?
Подібні вправи сприяють використанню учнями накопиченого практичного досвіду, формуванню життєвого досвіду.
«Острів Казковий» - це наступний крок нашої подорожі.
Завдяки вправі « Навчання на протилежностях» на уроках зарубіжної літератури можна визначити:
Шановні вчителі, порівняйте, будь ласка, образи рідної доньки та падчерки із казки «Пані Метелиця».
(Вчителі на основі матеріалу казки порівнюють образи рідної доньки та падчерки із казки «Пані Метелиця», роблять висновки.)
2.Прийом «Обери позицію».
На багатьох уроках використовую прийом «Обери позицію». Оберіть, будь ласка, і ви одну з позицій:
1. Хлопчик-Зірка заслуговує на співчуття через свою самозакоханість.
2. Хлопчик-Зірка заслуговує на осуд через свою самозакоханість .
Такі форми роботи допомагають самореалізуватися учням, висловити свою позицію.
5.Крок 5 « Фініш»
Для підведення підсумків на заняттях використовую різні інтерактивні прийоми. Отже, крок « Фініш»про це засвідчить.
За допомогою прийому «Сенкан» часто підсумовую на своїх уроках вивчений матеріал.
Пригадаємо його формулу:
1. Тема (іменник).
2. Опис (два прикметника).
3. Дія (три слова).
4. Ставлення (фраза – чотири слова).
5. Перефразування сутності( одне слово).
Зразок:
1. Щастя.
2. Справжнє, безмежне.
3. Окрилює,лікує,змінює.
4. Щастя – це внутрішня сила.
5. Спокій.
Будь ласка, попробуйте і Ви скласти «Сенкан» до слова « щастя»
«Сенкан» допомагає учням висловити складні ідеї, уявлення в кількох словах.
Дуже вам вдячна, шановні колеги, за змістовні «Сенкани» до сьогоднішнього заняття.
2.Вправа « Незакінчення речення».
« Людина буде щасливою тоді, ……»
3.« Вільне письмо». Оцінка роботи вчителя - майстра.
Шановні колеги! Я прошу вас оцінити мою роботу, тому запишіть на листочках побажання, зауваження, що найбільше сподобалось під час уявної подорожі. ( Вчителі озвучують та передають вчителю – майстру.)
IV.Заключне слово вчителя – майстра.
А на завершення нашого заняття хочу запропонувати вам прослухати притчу « Щастя».
Притча про « Щастя»
Якось троє братів побачили Щастя, яке сиділо у ямі.
Перший брат підійшов до ями і попросив у Щастя грошей. Щастя подарувало йому багато грошей і той побіг щасливий.
Другий брат попросив красиву жінку. В ту саму мить одержав бажане і побіг щасливий.
Третій брат нахилився над ямою:
Брат подав йому руку,витягнув Щастя із ями, повернувся і пішов геть. А Щастя помандрувало за ним.
Колеги, щиро вдячна Вам за активну роботу. Бажаю, щоб за Вами завжди мандрувало Щастя!