Вікторина «Чи знаємо ми болота?»
Запитання
1. Ця непримітна рослина впливає на кліматичні умови великих територій. А весь її секрет міститься в особливих водоносних клітинах,що запасають воду на «чорний день»,і це дає можливість підживлювати вологою болото, з якого беруть початок великі і малі річки. (Мох сфагнум.)
2. Російський письменник М. Пришвин написав у своій книзі: «Гаряче сонце було матір'ю кожної травинки, кожної квтки, кожного болотного кущика та ягідки. Всім їм сонце віддавало своє тепло, а вони, вмираючи, передавали його в спадщину іншим рослинам. Тисячі років це добро під «водою зберігається, болото стає коморою сонця». Про що розповідає автор? (Утворення торфу.)
3. Близько 3000 років до н.е. серед найважливіших завдань правителів Давнього Єгипту булла меліорація мулових боліт долини р. Ніл. Як ви думаєте, для чого вона проводилась? Які наслідки має меліорація для людини, для природи? (Для людини — нові сільськогосподарські угіддя, для природи—зміна видового складу рослин і тварин.)
4. У тих місцях, де великі річки впадають у море, знаходяться дельти. Це численні дрібні острови, розділені протоками, улюблені місця гніздування сотень тисяч птахів. Можливо, це здається дивним, але ці острови існували не завжди. Їхня кількість і зараз постійно зростає. Що є причиною утворення дельти? (Наноси мулу, які складають на деяких великих річках світу до 1 млн куб. м щорічно.)
Рештки рослин — торф — буре вуплля — ??? — графіт (Ком 'яне вугілля.)
10. У двох водоймах, розташованих у різних умовах — перша на сонці, друга в затінку, — ловили личинок та лялечок комаров. Виявилося, що в одному випадку переважають личинки, в іншому — лялечки. Де і чому? (Яйце, личинка, лялечка, доросла комаха — такі стадії розвитку комара, а оскільки в першій водоймі більш сприятливі умови, процес перетворення проходить швидше.)
13. Цю рослину американці прозвали «котячим хвостом»,а росіяни—«попівським клобуком».И пухом набивають подушки, з неї виготовляють капелюхи, а крім того вона є прекрасним очищувачем водойми. Її легко впізнати за плюшевим темно-коричневим початком. Що це за рослина? (Рогіз.)
16. Водну поверхню ставківчасто вкривають суцільні зарості рослини, яку в народі називають«жаб'ячою ряднинкою». Її охоче по'їдають гуски та качки, а смаком вона нагадує зелений листовий салат. (Ряска.)
17. Цю лікарську рослину, що росте на заплавних луках та низинних болотах, називають «нявуном».I не дарма: якщо для людини — це заспокійливий засіб, то для котів- збуджуючий. (Валеріана.)
18. Далеко у височині чується перше «кру-кру-кру», і в прозорому небі з'являються силуети журавлів. Найглухіших місць, лісових боліт, вологих лук тримаються ці красиві, горді птахи. Пройде ліго, вони залишать свй дім і полетять у теплі краї. Ватажок поведе журавлиний ключ. У тяжку дорогу завдовжки в тисячі кілометрів, щоб навесні знову повернутися туди, де вони зівють свої гнізда, виведуть пташенят, туди, де росте їх улюблена ягода, яку так і назвали їх ім'ям... (Журавлина.)