Навчити розв'язати вирази з дужками , встановлювати порядок виконання дій у виразах, що містять дужки; формувати навички розв'язування складених задач
2 клас
Математика
Автор: Шевченко Лариса Станіславівна
учитель початкових класів вищої категорії
КУ Сумської загальноосвітньої
щколи І-ІІІ ступенів №23, м.Суми, Сумської області
Тема: Вирази з дужками. Порядок виконання дій у виразах, що містять дужки. Задачі на дві дії.
Мета: повторити і закріпити вміння учнів користуватися різними способами додавання і віднімання одноцифрових і двоцифрових чисел із переходом через десяток в межах 20, 100; навчити розв’язати вирази з дужками , встановлювати порядок виконання дій у виразах, що містять дужки; формувати навички розв’язування складених задач. Розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичну мову, виховувати навички самоконтролю, доброзичливість.
Обладнання: мультимедійна дошка , презентація , експрес-контроль (картки для опитування), підручник математики Ф.М. Рівкінд, Л.В. Оляницька
Хід уроку
І.Організаційний момент
І сувора, й солов’їна
Математики країна.
Праця тут іде завзята
Вмій лиш спритно працювати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Вирушаємо у путь –
Нас цікаві речі ждуть!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Учитель: - Сьогодні я запрошую вас у подорож, щоб знайти скарби. А що таке « скарби»?
Учні: - Скарби – це золото, дорогоцінні каміння, гроші.
Учитель: - А що треба, щоб знайти скарби?
Учні: - Карта.
Учитель: - Щоб знайти карту люди багато днів і ночей шукають її. Тому я вам пропоную пограти в гру « День і ніч», щоб знайти карту. Коли я скажу
«ніч» ви заплющуєте очі і слухаєте приклад, коли «день» відкриваєте очі і називаєте відповідь приклада.
1) Повторити компоненти чисел на додавання та віднімання.
Гра «День і ніч»
Ніч До 8 додати 2 і відняти 1 день (9)
Ніч від суми чисел 7 і 5 відняти 4 день (8)
Ніч до різниці чисел 13 і 8 додати 2 день (7)
Ніч число 14 зменшити на 7 і збільшити на 5 день (12)
Учитель: - Молодці! Ось наша карта.
айсберги, зайти в бухту, в порт та виконати різні завдання.
2) Каліграфічна хвилинка
Учитель: А що нам треба, щоб пройти по морю, і знайти скарби?
Учні: Для того, щоб подолати перешкоди на морі нам треба корабель.
Учитель: Скільки букв в слові «корабель»?
Учні: в слові «корабель» 8 букв
Учитель:показує зразок написання цифри 8, діти прописують каліграфічно це число. Під час подорожі нам слід бути уважними й розумними, щоб нічого поганого не трапилося, тому встановити закономірність і продовжити числовий ряд:
2 4 6 8 10 12 … … … … … ( продовження каліграфічної хвилинки)
3) Робота з картками ( с. 23, Математичний тренажер. 2 клас).
Учитель: - Ось наш корабель, щоб не штормило море треба 4 учням виконати завдання на картках.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. 1)Учитель: - А поки діти налаштовують штиль на морі, ми з вами оберемо команду.
Складіть слово, розподіляючи числа в порядку зростання.
1 ряд
т |
к |
п |
а |
і |
а |
н |
25 |
21 |
23 |
22 |
24 |
27 |
28 |
Капітан
2 ряд
м |
р |
а |
т |
с |
о |
и |
10 |
40 |
20 |
30 |
60 |
50 |
70 |
Матроси
3 ряд
м |
б |
о |
ц |
а |
н |
12 |
1 |
5 |
7 |
34 |
99 |
Боцман
2) Учитель: - Команду зібрали, море чекає на нас, тому спускаємо корабель на хвилі.
1 хвиля
Робота за підручником. виконуємо усно завдання № 425, с.73
16, 24, 36, 41, 59, 88, 65, 76, 97. - Молодці!
2 хвиля
Завдання № 426, с.73
Троє другокласників розв’ язували один і той самий приклад різними способами. Поясни способи розв’ язання кожного учня. Який спосіб найзручніший?
І спосіб
40-27= (30+10)-(20+7)= (30-20)+(10-7)= 10+3=13
ІІ спосіб
40-27= 40-(20+7)= (40-20)-7=13
ІІІ спосіб
40-27= 40-30+3=13
3 хвиля
50-24 70-36 80-55 100-78
3) Фізкультхвилинка
Ми учились, ми трудились І, напевно, вже стомились.
Тож, давайте, для розрядки Зробим кілька вправ зарядки.
Раз! — підняли руки вгору.
Два! — нагнулися додолу.
Три! — повернулись вправо, вліво. На «чотири» — раз присіли. Похитали головою Ще й притупнули ногою. Пальчиками повертіли І за парти тихо сіли.
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Учитель: - Ось і острів «Новий», тут ми ознайомимось з розв’язуванням виразів з дужками, порядком виконання дій у виразах, що містять дужки.
Тому слухайте уважно пояснення.
1. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення
10 - ( 5 + 2 ) =
Учитель: - Щоб розв’язати цей приклад спочатку виконуємо дію в дужках.
До 5 додати 2 дорівнює 7. Потім від 10 відняти 7 дорівнює 3.
правильно читати. Використовуйте такі слова:
Зменшити Збільшити
Відняти Додати
(різниця) (сума)
V. Осмислення нових знань.
1) Розв’язування виразів учнями біля дошки.
Завдання №428
53 зменшити на суму чисел 20 і 23.
53 – (20+23)
До суми чисел 25 і 8 додати 5.
25+8+12
Від числа 97 відняти суму чисел 48 і 40.
97 – (48+40)
2) Диференціація завдань (Приклади № 432; самостійна робота для учнів, які справились з попереднім завданням ).
Учитель: - Усі добре справились з новим матеріалом на острові «Новий», тому рушаємо далі. Наступна зупинка це – острів « Плутанка».
3) Розв’язування задач.
Задача № 429
У двох вагонах тролейбуса було 50 пасажирів. У першому вагоні було 35 пасажирів. Скільки пасажирів було у другому вагоні? Розв’ яжи задачу рівнянням.
Учитель:
50-35=x
x= 50-35
x=15
Відповідь: у другому вагоні 15 пасажирів.
Задача № 430.
Скласти задачі за коротким записом.
На І п. – 16 кн.
На ІІ п. – 13 кн. ?
На ІІІ п. – ?, на 9 кн. більше, ніж на ІІ п.
Діти складають й розв’ язують задачу.
Учитель: - Записуємо розв’язання задачі в зошит.
Відповідь: всього було 51 книжка.
Учитель пропонує скласти вираз (використовуючи дужки) до цієї задачі.
16+13+ (13+9)=51 (кн.)
Обираємо раціональний спосіб розв’ язування цієї задачі.
VІ. Закріплення матеріалу.
Учитель: - Подолали ми всі труднощі на острів «Плутанки». Піднімаємо паруса й рухаємо далі. Але, що я бачу…це територія бермудського трикутника
.
Р = 8см +7см + 4см =19 см
знайшли грошей, золота, дорогоцінних камінь, а здобули найголовніший скарб людини це - знання та розум.
VІІ. Учитель: - Щоб знання закріпити ви повинні попрацювати вдома.
Інструктаж домашнього завдання за підручником с.74 №432,433.
VІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Якщо в виразах є дужки, то яку дію виконуємо першою?
— Якими різними словами користуємося під час читання або розв’ язування прикладів?
- Ми подолали весь шлях, виконали всі завдання та входимо в
порт « Перемога».
Учитель: - То який скарб ми знайшли?
Учні: Скарбом є математика і знання, які ми отримуємо на уроках.
Працювали всі старанно,
Учні просто молодці!
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Відпочити час настав.