Загальні прийоми розв'язування задач. Творча робота над задачею.

Про матеріал

Ознайомлення учнів з розв'язуванням задач на дві дії й їх письмовим поясненням, формувати вміння і навички усного пояснення,розвивати логічне мислення.

Перегляд файлу

Урок  математики

2 клас

 

ТЕМА: Загальні прийоми розв’язування задач .Творча робота над задачею . Повторення вивченого .

МЕТА: ознайомити учнів з розв’язуванням задач на дві дії й їх письмовим поясненням , формувати вміння і навички усного пояснення, розв’язання  задач на дві дії. Розвивати логічне мислення. Виховувати працелюбність дружні стосунки.

Обладнання: мультимедійна дошка, карта України, букет.

Девіз уроку: Молодець! Старайся! Ти досягнеш успіху!

                                                               (В. О. Сухомлинський)

 

                                         ХІД  УРОКУ

1.Організаційний момент:

      Пролунав уже  дзвінок,

      починається урок.

      Щоб урок минув цікаво,

      Всі беремося до справи.

     Працюватимем  старанно,

    щоб почути у кінці ,

     що у нашім першім класі

      діти – просто молодці.

2. Повторення вивченого матеріалу: 

         а. Повідомлення вчителя :

- Діти,  сьогодні ми з вами мандруємо всією територією нашої держави – України. Розв’язуючи математичні завдання, будемо збирати чарівний незвичайний букет, краса та пишність якого символізують дружбу всіх дітей та наші успіхи в кінці уроку.(на мультимедійній дошці – карта України,  де  стрілками показано напрямки руху, а на зображеннях рослин – короткий план діяльності, а саме:

Дніпропетровськ – колосок – усне обчислення;

Запоріжжя – маки – теоретичні знання з теми уроку;

Київ – осіннє листя каштанів – творча робота над задачею;

Донбас – квіти соняшника – узагальнюючі вправи – робота в парах;

Просяна – ягода шипшини – підсумки роботи.)

Чи погоджуєтесь ви з таким планом роботи?

    б. Гра «Істина – брехня»: якщо твердження вірне, діти піднімають великий палець руки, якщо хибне – вниз і виправляють помилку:

   * сума чисел 50 і 9 дорівнює 49;

   *різниця чисел 27 і  7 дорівнює 20;

   *63 зменшити на 7 буде 47;

   *від 45 відняти 5 буде 20;

   *60 збільшити на 7 буде 47;

   *при відніманні числа 30 від 39 буде 0;

   *кут – це геометрична фігура.

       в. Гра «Хто швидше?»

Визначити і вкласти цифри у таблиці на дошці, які позначають кількість десятків та одиниць у таких числах:99,9,19,20,38,3,13,30,8,83.

 

 

                                          Таблиця розрядів і класів

                                        1 клас – клас одиниць

                                                      розряди

                    1                                          2                                                 3

                сотні

         десятки

 одиниці

 

 

 

 

 

 

 

Як ви вважаєте , чи можемо ми поставити перший колосок до нашого букету?(визначення результату , відтворення букету)

г. Повторення знань про  побудову та види задач . Проблемна ситуація.

- Щоб продовжити екскурсію по рідній країні цим потягом, потрібно правильно позначити назви частин задачі. На дошці:

-вставити картки:                                                                                                                                                     

 

 

 

 

-Для того, щоб їхати далі, треба придбати квитки. Візьміть картки і прочитайте задачі .Позначте на картах: якщо задача -  проста – кружок, якщо складна – квадрат.

д. Робота в парах.

    Задача1.

На одній гілочці -5 горобчиків а на другій7. Скільки всього горобців?

    Задача2.

Було 20 цукерок. З’їли спочатку 6 , а потім ще 5. Скільки залишилось?

    Задача3.

На полиці було 24 книги. Хлопчик узяв 5 книг . Скільки залишилось книг?

Перевірка на мультимедійній дошці:

 

-Хто помилився? Допоможемо їм.

-Ставимо до букету маки і рушаємо далі.

           ФІЗХВИЛИНКА

    У далекий шлях ми з вами ,діти.

    Їдемо на потязі.

     Ви навшпиньки підніміться,

       Руки – вгору, руки – вниз.

       Раз, два ,три, чотири,  п’ять

       Шість ,сім, вісім, дев’ять, десять.

       Машиніст готовий їхати,

       А ми з вами – рахувати.

 

3.Творча робота над задачею:

 

а. Складання задачі за таблицею:

  Було                        Взяли                    Залишилось

12 олівців                7 олівців                  ?  олівців

  • Чи можемо ми відповісти на запитання задачі?
  • Яка дія?
  • Відповідь
  • Як називаються числа при відніманні?
  • Який це вид задачі?
  • Київ дарує нам листя каштанів до букету.

б. Складання обернених задач.

  Діти працюють у двох групах.

  1 група – складає задачу:

Було                          Роздали                        Залишилось

12 олівців                    ? олівців                    5 олівців

2 група – складає задачу:

Було                           Взяли                             Залишилось

? олівців                   7 олівців                           5  олівців

  • Чи можемо зразу відповісти на запитання цих задач ?
  • Значить, які це задачі?
  • Навіщо ми складали обернені задачі?
  • А зараз ускладнимо задачу.

в. Складання складної задачі.

Було                                                 Взяли                               Залишилось

12 олівців і 8 олівців               7 олівців                                ? олівців

  • Чим схожа ця задача на попередню?
  • А чим відрізняється?
  • Яка умова цієї задачі?
  • Чи зможемо ми зразу відповісти на запитання задачі?
  • Що треба узнати спочатку , якою дією?
  • А тепер зможемо розв’язати задачу?

г. Запис розв’язку по диференційованих групах .

 1. Група – запитання і розв’язок.

   1)Скільки всього олівців було?

           12 + 8 = 20 (ол.)

    2)Скільки олівців залишилось?

           20 - 7 = 13 (ол.)

2. Група – з поясненням

        1)   12 + 8 = 20 (ол.) – було всього.

        2)    20 – 7 = 13 (ол.) – залишилось.

3. Група  - виразом

       ( 12 + 8 ) – 7 = 13 (ол.)

4. Група – другий спосіб.

       1) 12 – 7 = 5 (ол.)

       2) 5 + 8 = 13 (ол.)

       -  Гілочками калини з Карпат  прикрасимо наш букет.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

         -  Наближаємося до вугільного регіону України – Донбасу, щоб зібрати на його полях квіти соняшника для нашого букету. Для цього треба виконати складне завдання.

1. Робота в парах : учні отримують картки з однаковими завданнями , але розв’язання різне.

                  Задача 1

У кошику було 15 яблук. Максим узяв 4 яблука, а Ігор – 3.Скільки яблук залишилось у кошику?

         Схема до  задачі.

  • --    (             +            ) 

 

                  Задача 2

У кошику було 15 яблук . Максим узяв  4 яблука , а Ігор – 3. Скільки яблук залишилось у кошику?

         Схема до задачі.

  • --                --         

 

Завдання на мультимедійній дошці.

       1. Прочитайте задачу та розв’яжіть її.

       2. Поспілкуйтесь і з’ясуйте,  що спільного і відмінного у вашій роботі.

       3. Зробіть висновок.

       4.Виясніть, хто представлятиме пару і висловить думку за « допомогою »                       мікрофона.

       5. Самостійна робота учнів та пояснення своєї думки.

Прикрашаємо букет соняшниками.

                                   ФІЗХВИЛИНКА

Раз! Два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідайте,

Швидко втому проганяйте.

П’ять! Шість! Засміялись,
кілька разів понахилялись.

Сім! Вісім! Час настав,

Повернутися до справ.

3.  Час повертатися до рідного селища і розв’язати ще кілька цікавих задач щоб прикрасити букет ягодами шипшини, які дуже корисні для здоров’я.

           Задача1.

Я – день тижня. Я не йду вслід за понеділком, не стою перед четвергом , а  завтра не неділя, а післязавтра буде не субота і позавчора була не середа. Що це за день?  (неділя)

          Задача2.

На парті 5 зошитів і 3 олівці. Таня поклала у портфель всі олівці   і стільки ж зошитів. Скільки зошитів залишилось на парті?(2)

          Задача3.

У вазі лежало 5 льодяників і 8 ірисок. Після того як Оля взяла тих і інших цукерок порівну, у вазі залишилося цукерок тільки одного сорту. Якого сорту ці цукерки і скільки їх залишилось?(3 іриски)

           Задача4.

Росло дві верби. На кожній вербі – по 2 гілки, на кожній гілці -  по 2 груші.  Скільки  груш?

            Задача5.

На яблуні було 10 яблук, а на березі – на 2 менше.  Скільки всього яблук?(10)

5. Підсумок уроку.

     - Чи сподобалась вам мандрівка?

     - Що нового дізналися?

     - Чи гарний у нас вийшов букет?

Ми побували уявно у різних куточках нашої держави. Скрізь живуть і працюють українці.

                   Ми – одна сім’я: він , вона, ти і я.

                   Посміхнись тому , хто зліва .

                   Посміхнись, тому хто справа.

                   МИ – одна сім’я:

                   Він, вона, ти і я.

Поважайте один одного, любіть один одного, живіть дружно, у злагоді, тому що, від нас залежить майбутнє Українт.

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 2 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
12 квітня 2018
Переглядів
3233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку