Віртуальна подорож англійською мовою 5-6 класи
Підтема: Навколо світу
Цілі:
Навчальна: Ввести нову лексику, практикувати її вживання.
Тренувати в аудіюванні.
Формувати навички читання.
Продовжувати формувати навички усного мовлення.
Тренувати учнів в усних висловлюваннях з опорою на текст та малюнки.
Практикування у письмі.
Розвивальна: Розвивати комунікативні здібності учнів.
Розвивати вміння працювати в групі.
Поглиблювати і розширювати знання учнів за темою уроку.
Виховна: Виховувати почуття взаємодомоги.
Обладнання: тематичні картки «Transport»,
На комп'ютері слайди, закодоване слово, кросворд, бланки для заповнення , плакат «Через Середземне море» ; запис вірша «Повітряна куля», пісні «Сонечко»; лексика на дошці, роздатковий матеріал НО1, «Щоденник подорожі», позначки до країн, карта світу.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T: Good morning, children! How are you getting on? How is life?
Ps: No complaints. Thank you.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Dear children, today we are going to travel.
Т: За кожну правильну відповідь загін отримує зображення визначного місця нашої країни. Журі підрахує кількість і визначить переможця.
P: Dear teacher, where are we going to travel?
T: To answer this questions you’ll do a task.
T: So, we are going to travel around the world. But children, when people want to go somewhere they need a lot of information. The weather forecast is one of the information. So, what is the weather like today?
(Учні розповідають про погоду)
T: Do you like such weather?
P: I like such weather because it is good for travelling.
T: Well, the weather is good. Are you ready to begin our travelling around the world?
Ps: Yes, we are.
T: But we should know what means of transport we’ll go by.
(На аркушах зашифроване різнокольорове слово вид транспорту, і окремо кольорові букви. Учні повинні скласти слово за допомогою кольорів. (balloon))
I’m a balloon, big and bright
I take people on a flight
Buy your tickets, climb inside
Let us go for a ride!
Завдання: командою вивчити вірш (3 хв)
T: Yes, it is Japan. So we are in Japan. Let’ find this country on the map and mark it.
Name the pictures I’ll show you.
Well, write down the names of the transport into crossword. You can see colored letters. Write down this letters into the line and you guess the other transport we are going to travel by to America.
P: Helicopter.
(кросворд)
Listen to the dialogue “At the Travel agency” and fill in the blanks.
“At the Travel agency”
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Ps: In the sea we travel by ship.
In the air we travel by plane.
T: There extra words: bus, lorry, train.
Finish the sentence.
On the land we travel by…
You’ll find means of transport. But one word is a country we are going to.
Ps: England
T: We are tired a little. Let’s sing a song and do the actions.
It’s winter now but we all like when the sun is shining brightly. Let’ sing a song “Mr. Sun”.
12. Підведення підсумків, оцінювання учнів.
1) T: Let’s sum up what we have done today.
Read the diary. Доповнити словами. Хто швидше.
2) T: Thank you for your work. You were active and bright. Your marks are…
Додатки
Аудіювання
“At the Travel agency”
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Blank:
Country to travel to: _______
Means of transport: ________
The date to travel: _____
Travel Diary
January. We start our travel. We go to Japan by . From there we fly to the Pacific Ocean Islands by . To Australia we get by . Then we go to the USA. From America to Egypt we travel by . After that we go to London. From England to Italy we travel by . And we come back home by . I’m happy to be at home!