Виступ на педагогічній раді на тему: «Стан роботи в школі з профілактики інфекційних захворювань учасників навчально – виховного процесу»

Про матеріал

Виступ на педагогічній раді на тему:

«Стан роботи в школі з профілактики інфекційних захворювань

учасників навчально – виховного процесу»

Перегляд файлу

Виступ на педагогічній раді на тему:

«Стан роботи в школі з профілактики інфекційних захворювань

учасників навчально – виховного процесу»

 

Інфекційні хвороби є невід’ємною частиною нашого життя, протягом всієї історії існування людства вони формувалися, змінювалися і мінялися разом з ним. Одні захворювання і збудники інфекцій змінювалися іншими, поряд з чим виникали нові проблеми їх профілактики. На даний момент ризик зараження різними інфекційними захворювання залишається досить високим, а поширення хвороби деколи приймає глобальні масштаби, тому на сьогоднішній день проблема проведення профілактичних заходів захворювань, як і раніше актуальна.

Профілактика інфекційних захворювань в цілому являє собою ряд заходів, спрямованих на зниження факторів ризику або запобігання захворювання населення на різні хвороби та підтримання високого рівня здоров’я населення.

Найбільш чутливим і відкритим для різних вірусів та інфекцій є дитячий організмв силу ще не достатньо розвиненого імунітету і низької опірності організму вірусно-мікробних атакам. Найчастіше піддаються впливу інфекцій дихальна і травна системи дитини. При цьому чим молодша дитина, тим більше ризик зараження або розвитку різних ускладнень хвороби.

Профілактика інфекційних захворювань у дітей ділиться на два види: специфічну і неспецифічну.

Специфічна профілактика, що передбачає проведення спеціальних медичних заходів, буває двох видів:
— Пасивна, тобто профілактика захворювань шляхом введення в організм вже готових імунних сироваток, глобулінів та інших спеціальних компонентів, що підвищують захисні сили організму;
— Активна, тобто профілактика захворювань шляхом стимуляції вироблення в організмі імунних тіл шляхом введення вакцини.

В даний час профілактичні щеплення чи імунопрофілактика є основним способом запобігання різних інфекційних захворювань у дітей. Але в той же час щеплення є предметом безперервних суперечок, як серед медиків, так і серед батьків. Головною причиною суперечок є можливі ускладнення після проведення вакцинації у дітей.

Імунопрофілактика в нашій країні регулюється законом «Про імунопрофілактику інфекційних захворювань». Закон передбачає проведення безкоштовної вакцинації дітей відповідно до затвердженого календаря щеплень на добровільній основі. За своє здоров’я і здоров’я своїх дітей несуть відповідальність батьки, які вправі відмовитися від проведення профілактичних вакцинацій.

Природно, не існує абсолютно безпечних вакцин. Будь-яке втручання в наш організм несе певні наслідки або відповідні реакції. Проте ці реакції вважаються нормальними, якщо вони спостерігаються у більшості щеплених і з певною сталістю після проведення тієї чи іншої вакцини. Такі реакція можуть бути місцевими, що проявляються у вигляді почервоніння, ущільнення або хворобливості місця введення вакцини, чи загальними, які характеризуються загальним погіршенням самопочуття, поява головного болю, нездужання, підвищення температури тіла. Такі реакції проходять протягом 1-4 днів.

Однак в окремих випадках реакція на щеплення може відрізнятися від інших і тоді мова заходить про поствакцинальних ускладнень у щепленого дитини. Причиною може послужити як особливості окремого організму, так і порушення техніки проведення щеплення. Тому, щоб уникнути ускладнень після проведення вакцинації, необхідно звернути увагу на ряд умов:

  Перед проведенням щеплення дитину повинен оглянути лікар, щоб виключити наявність нежиті, висипу, температури та інших ознак хвороб;
— Якщо у дитини є схильність до алергічних реакцій необхідно за 1-2 дні до та після щеплення приймати антигістамінні препарати, проте призначити їх повинен лікуючий лікар;
— Необхідно дотримуватися графіку проведення щеплень і інтервали між вакцинами.

Дуже важливим також є дотримання правил транспортування вакцин і температурного режиму їх зберігання, а також дотримання правильної техніки проведення щеплень.

Ставлення до щеплень і імунопрофілактики в цілому є справою індивідуальним, і кожна окрема сім’я має право вирішувати, чи робити щеплення своїм дітям чи ні. Однак слід знати, що від деяких хвороб, таких як, наприклад, кір, краснуха, поліомієліт такий же дієвого захисту ще не придумано.

Незалежно від ставлення до вакцинації існують деякі правила проведення неспецифічної профілактики інфекційних захворювань у дітей.

Головним правилом профілактики різних захворювань є дотримання особистої гігієни. З самого дитинства потрібно привчати дитину мити руки перед їжею і після туалету, мати особисте рушник і зубну щітку. Необхідно проводити загартовування дитини, частіше бувати з ним на свіжому повітрі, правильно харчуватися і стежити за фізичним розвитком дитини. Всі ці заходи значно підвищують шанси дитячого організму при боротьбі з вірусами і мікробами.

Необхідно ретельно стежити за чистотою в приміщеннях, де перебувають діти, контролювати температуру, як можна частіше провітрюючи приміщення. Найоптимальнішою температурою для дітей є 18-20 ° C, а духота і сухе повітря лише сприяють розмноженню вірусів.

Для профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту не рекомендується використовувати сиру воду з під крану, краще подбати про наявність у будинку кип’яченої або покупної води, яка буде зберігатися в надійно закритому посуді. Овочі та фрукти перед вживанням необхідно ретельно мити, а краще навіть облити окропом.

Запорукою дитячого здоров’я в дитячому віці є грудне вигодовування, тому необхідно як можна довше підтримувати лактацію. Крім того, доведено, що діти на природному вигодовуванні і надалі мають сильнішу опірність інфекціям, ніж діти-искусственники, тому що разом з материнським молоком вони отримали і антитіла, що перешкоджають розвитку багатьох інфекційних захворювань.

 

В школі в 1-9 класах введено предмет «Основи здоро­в’я», на якому учні отримують початкову валеологічну освіту та освіту з основ безпеки життєдіяльності й деяких питань долікарської допомо­ги. На цих уроках учні готують ПРОЕКТИ на різні теми, зокрема щодо профілактики інфекційних захворювань учнів. В старшій школі є предмет «Медико-санітарна підготовка». А крім цього, проводиться позакласна й позашкільна санітарно-освітня робота як важливе доповнення до навчальної роботи з гігієнічного виховання дітей. До змісту позакласної санітарно-освітньої роботи входять тур­бота про здоров’я людей, дотримання особистої гігієни, режиму дня, гігієни харчування, гігієни дівчини і юнака, підтримання чистоти в на­вчальних приміщеннях, удома та ін.

Класоводи та класні керівники проводять бесіди за єдиною тематикою з питань безпеки життєдіяльності з відповідними записами в класних журналах та в журналі з техніки безпеки. Напередодні осінніх, зимових, весняних, літніх канікул проводяться комплексні бесіди з усіх видів дитячого травматизму. І ось я роздрукувала всім учням і вклеїла в щоденники ПАМ’ЯТКИ для учнів і батьків на канікули.  Також оформлено в кабінеті куточок з безпеки життєдіяльності.

Важливим аспектом збереження здоров’я учнів є створення умов для раціонального харчування дітей протягом перебування в навчальному  закладі. Для вихованців організовано безкоштовне гаряче харчування.  Здійснюється постійний нагляд за якістю їжі, сировини та продуктів. Для підвищення імунітету проводиться  С-вітамінізація їжі. Для профілактики йододефіциту до їжі систематично додається йодована сіль.                 

         На класних батьківських зборах обговорюємо питання щодо попередження видів дитячого травматизму під час навчально-виховного процесу, у вихідні дні та  під час канікул. Особлива увага приділяється фізичному розвитку особистості, усвідомленню цінності власного життя і збереженню здоров’я,  формуванню навичок ведення здорового способу життя.

Профілактика дитячих хвороб

Для профілактики всіх інфекційних захворювань необхідно перш за все дотримуватися правил дитячої гігієни. Потрібно правильно, з достатнім терміном нагрівання, готувати їжу, водопровідну воду вживати тільки кип’яченою. Для профілактики важливо загартовування, правильне харчування, свіже повітря, оскільки хороше фізичний розвиток дитини підвищує опірність різним захворюванням, у т.ч. та інфекційним. Найчастіше джерелом інфекції буває хвора людина, тому при зараженні одного з дітей-близнюків його, природно, потрібно «розділити» з сестричкою або братом, помістивши в іншу кімнату (якщо дитина лікується не в лікарні). Слідкуйте, щоб діти не користувалися спільними іграшками, засобами гігієни. Для профілактики краще за все, не чекаючи хвороби, привчити їх до особистого рушникові, мила, зубної пасти. Адже близнюки особливо часто не вміють ділити речі одне одного на «свої» і «чужі».

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГВРІ) складна, так як дитину необхідно, перш за все, ізолювати від контакту з хворими дітьми, а якщо він вже відвідує дитячий сад або інші установи, то це зробити непросто. Тут особливо важливо загартовування. У приміщеннях, де перебувають діти, необхідні регулярне провітрювання, опромінювання ртутно-кварцовою лампою, вологе прибирання. Кімнату, де проживає хворий чоловік, потрібно також провітрювати, при збиранні іноді додають 2%-й розчин хлорного вапна. Як при будь-яких інфекціях, хворий повинен користуватися індивідуальним посудом, рушником, милом і т.д.

 

Шановні колеги, будьте уважні, дотримуйтесь гігієнічних умов, спрямованих на попередження інфікування ентеровірусами. Для пиття використовуйте тільки кип’ячену або бутильовану воду, ретельно мийте перед вживанням овочі та фрукти, дотримуйтесь правил особистої гігієни. При перших ознаках захворюваності необхідно звертатись за медичною допомогою, не займатись самолікуванням.

 

Будьте здорові!!!

 

 

 

 

docx
Додано
29 квітня 2018
Переглядів
1687
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку