1
Тема. Вивчені випадки множення і ділення. Узагальнення і систематизація знань учнів.
Мета : повторити вивчені випадки множення і ділення, удосконалювати вміння розв'язувати рівняння, складені задачі, вміння визначати периметр трикутника; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичні здібності; виховувати чуйність, доброзичливість, бережливе ставлення до птахів.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Створення емоційно-позитивного настрою .
1. Читання вірша. Слайд 1, 2
Вже закінчилась перерва
І дзвенить для нас дзвінок.
Тож пора нам поспішати
Починаємо урок!
А щоб він минув не марно –
Працювати будем гарно!
2. Вправа «Очікування».
Вправа «Мікрофон»
– Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? На що надієтесь?
(Учні висловлюють свої очікування. Починають так: «Я очікую...»)
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені випадки множення і ділення в межах 1000, будемо розв'язувати задачі, рівняння, вирази, попрацюємо з геометричним матеріалом. Вам же потрібно за урок навчитися якомога краще виконувати обчислювальні операції, розв'язувати задачі, та звичайно:
Думати – швидко!
Відповідати – чітко!
Обчислювати – точно!
– Що ж нам необхідно зробити для досягнення мети сьогоднішнього
уроку?
(Скласти план роботи, план уроку.)
Слайд 3
2. Каліграфічна хвилинка.
– Спробуйте дізнатися, яку цифру писатимете на каліграфічній хвилинці. Збільште число 2 у 6 разів, додайте 20, зменште у 4 рази, відніміть 1. (2•6+20):4 -1=7
- Де зустрічається цифра 7?
1. Тиждень складався з 7 днів.
3. Веселка має 7 кольорів.
4. Нотний стан має 7 нот.
5. Коли людина щаслива, вона говорить « на сьомому небі».
6. Із числом 7 тісно пов'язані всім відомі казки: «Вовк і семеро козенят»; «Білосніжка і сім гномів».
8. Число 7 збереглось у нашій мові у вигляді приказок і прислів'їв: «Семеро одного не чекають», «Сім раз відмір, один раз відріж», «У семи няньок дитина без ока», «Сім п'ятниць на тиждень» тощо.
9. Згідно з стародавнім повір'ям місто Київ розташоване на 7 горбах.
Слайд 4
– Закрийте очі. Зробіть глибокий вдих, повільний видих. Вам спокійно, затишно, ви впевнені, все знаєте, поряд з вами друзі. Спробуйте вдихнути чисте повітря весняного лісу, запах сосни і ялини. Сонечко торкається вашого обличчя. На носики сідають зелені листочки, які здув легенький вітерець. Їх все більше й більше , вони танцюють навколо. Вам весело, легко, Ви задоволені.
– Прислухайтесь! Нас помітила сорока. Ще раз зробіть глибокий вдих, повільний видих. Відкрийте очі. Ми в лісі!
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
– Давайте пограємось! Що важливо для гри? (Увага, кмітливість, швидкість.)
Перевіримо! Увага!
1. Питання «блискавки». Відповідайте: «Так» чи «Ні»
- Числа, які діляться на два, називають парними? (Так.)
- Добуток нуля на будь-яке число дорівнює нулю! (Так.)
- На нуль ділити можна? (Ні)
- Остача менша за дільник? (Так.)
- Одна друга – це половина? (Так.)
- Якщо зменшити один з доданків – сума збільшиться? (Ні.)
- Щоб знайти невідоме зменшуване, треба відняти?(Ні.)
- Щоб знайти невідомий множник, треба помножити? (Ні.)
- Задача, що розв'язується більше ніж однією дією, називається складеною? (Так.)
- Заєць біг 2 години зі швидкістю 32 км/год. Яку відстань подолав заєць?
– Молодці! Ви справді уважні, кмітливі і швидко думаєте.
Без сокири і без рук, а дім будує. (Пташка)
Слайд 5
Птахи – окраса природи. Вони прикрашають і оживляють її. У світі налічується майже 10000 видів пташок. У лісі, на луках, у полі, в парку, саду, біля житла – скрізь вони привертають нашу увагу. Ми спостерігаємо за ними, як у пошуках їжі стрибають по землі, милуємося польотом, захоплюємося їхнім співом
Слайд 6
20 : 8 21 . 7
22 : 5 48 : 5
20 : 6 130 . 2
24 : 9
4. Математичний диктант.
Робота над загадкою.
Перший я приніс весну,
Пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Звуть усі мене ... (шпаком) .
Слайд 7
Шпак – перший вісник весни. Ці птахи можуть переймати голос інших птахів. Навіть вимовляти окремі слова.
100 + 6 = 106 – видів шпаків
450 – 200 = 250 – кількість разів, що прилітає до гнізда
600 – 250 = 350 – гусені знищує за літо сім*я шпаків
Запишіть числа в яких :
3 сот. , 6 дес. В Україні стільки видів пташок.
1 од. III розряду, 6 од. II розряду. Стільки видів пташок зникло за 800 років.
4 сотні. Стільки видів стали рідкісними.
6 од. III розряду, 5 од. I розряду. Стільки видів під загрозою знищення.
Слайд 8,9
Перевірка математичного диктанту. 106, 250,350,360, 160, 400, 605.
Слайд 10
Лелека приніс нам гру «Дістань до хмарки»
Він рано навесні прилатає в Україну і тому, разом з ластівками, є вісником весни. Вірять, що бусол приносить щастя. Звідси й сувора заборона руйнувати гнізда бузька.
50•2= 50•4
46•2= 37•2=
2•35= 2•45=
26•3= 24•3=
160•10: 100= 170•10:100=
60•2= 40•4=
36•2= 37•2=
2•25= 2•55=
16•3= 34•3=
230•10: 100= 190•10:100=
Фізкультхвилинка.
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги
Як торкаєтесь підлоги,
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
IV. Розвиток знань, умінь, навичок.
Слайд 11
Задача 1.(усно)
За час будування гнізда пара ластівок приносить у дзьобі 350 грамів глини.
*Скільки грамів глини принесуть дві пари ластівок ? (для учнів середнього рівня)
96:6, 45:15
Слайд 12
Самостій на робота.
Завдання 944. Самостійне виконання завдання з наступною самоперевіркою з дошки
27-3-60: 15=77 14 + 28:7 = 18 500: 100-5 = 25
27 : (39 - ЗО) - 6 = 18 (14 + 28): 7 = 6 24 - 3 - 24 : 3 = 64
(49 - 24) : 5 • 8 = 40 100 : 100 • 0 = 0 230 • 4 - 300 = 620
Слайд 13
Задача 3.
Шпак приносить своїм пташенятам комах 250 разів на добу, а велика синиця – на 150 разів більше, ніж шпак. Дятел – на 100 разів менше, ніж велика синиця.
-Які запитання можна поставити до задачі?
Слайд 14
- Скільки разів приносить комах дятел ? 1) 250+150=400(р.)
2) 400-100=300(р.)
- Скільки разів приносять комах шпак і синиця ? (для учнів високого рівня) – червоні
1)250+150=400(р.)
2)250+400=650(р.)
- Скільки разів приносять комах всі пташки?
1) 250 + 150 = 400(р.)
2) 400 – 100 = 300 (р.)
3) 250 + 400 + 300 = 950 (р.)
Перевірка роботи в групах.
Слайд 15
4. Розв’язати рівняння
Х : 3 =240 96 : Х =16
5. Геометричний матеріал.
Слайд 16
Знайти периметр трикутника.
33 +18 +20=71(мм)
IV. Підсумок уроку.
Слайд 17, 18
– Прогулянка закінчилася.
Гра «Продовж речення».
- Сьогодні на уроці ми…
- Найцікавіше завдання…
- Найважче було…
Вже закінчився урок.
І дзвенить для нас дзвінок.
Працювали добре друзі.
Відпочиньте по заслузі.
V. Домашнє завдання. Повторити таблицю множення і ділення.