ВИВЧЕННЯ БУДОВИ ТЕРЕЗІВ. ТЕХНІКА ЗВАЖУВАННЯ

Про матеріал

Опис проведення лабораторної роботи з фізики

Тема ВИВЧЕННЯ БУДОВИ ТЕРЕЗІВ ТА ТЕХНІКИ ЗВАЖУВАННЯ

дозволяє закріпити поняття маса вага

навички з визначення похибок вимірювань фізичних величин прямим та непрямим методом.

Перегляд файлу

ВИВЧЕННЯ БУДОВИ ТЕРЕЗІВ ТА ТЕХНІКИ ЗВАЖУВАННЯ

Мета роботи: отримати навички точного зважування.

Обладнання: терези, набір тягарців, пінцет, тіло, що зважується.

 

Вступ

Зважуванням називають порівняння маси даного тіла з відомою масою тягарців, величини яких виражено у певних одиницях (мг, г, кг та ін.). Терези – це один із важливих приладів у фізичній та хімічній лабораторіях. Залежно від точності, з якою проводять зважування, терези поділяють на наступні групи:

1.  Для грубого зважування (точність до грамів).

2.  Для точного зважування (точність від 1 до 10 мг).

3.  Аналітичні:

       звичайні (точність до 0,1-0,2 мг);

       напівмікрохімічні (точність від 0,01-0,02 мг);

       мікрохімічні (точність до 0,001 мг);

       ультрамікрохімічні (точність до 106-109 мг).

4.  Спеціальні (пробірні, торсіонні та ін.).

Кожна з цих груп поділяється на підгрупи залежно від конструктивних особливостей. Кожні терези мають свій набір тягарців. На кожному тягарці позначено його масу, при цьому ця маса має назву номінальної. Істинна маса звичайно не дорівнює номінальній. Для тягарця аналітичних терезів це відхилення виражається в десятих, а іноді в сотих долях міліграма і не відбивається на точності зважування. Але чим менший тягарець, тим більша відносна неточність визначення його маси. Величина відмінності номінальної маси від істинної характеризує точність тягарця. Тягарці періодично перевіряють та ставлять відповідне клеймо. Найчастіше у фізичних лабораторіях використовують аналітичні терези. Терези для аналітичних робіт поділяються на перший та другий класи точності; за власною конструкцією вони поділяються на терези з періодичним коливанням та аперіодичні, або демпферні терези. За системою навантаження дрібних тягарців аналітичні терези, окрім звичайних, бувають з використанням ланцюжків, напівавтоматичні та автоматичні.

Аналітичні терези з періодичним коливанням стрілки мають той недолік, що загасання коливань коромисла відбувається дуже повільно. Тому зважування на них звичайно займає багато часу і є дуже марудною та копіткою справою. 

Значно досконалішими є терези з демпферним коливанням. Демпфер складається з двох тонкостінних металевих стаканів, що вставлено один в один. Зовнішній стакан прикріплено до колонки терезів, а внутрішній підвішено до коромисла, при цьому вони не торкаються один одного. При коливаннях коромисла повітря, що знаходиться між стінками стаканів, починає рухатися. Виникаюча при цьому сила тертя уповільнює коливання терезів. Оскільки сила тертя спокою в газах дорівнює нулю, то демпфер фактично не впливає на точність роботи терезів.

Перед початком зважування визначається положення нульової точки терезів (тобто положення

рівноваги при вільних терезах).

 

Визначення нульової точки й смуги застою терезів

Положення коромисла, при якому терези знаходяться в рівновазі, реєструється за допомогою шкали. Це положення звичайно не співпадає з нульовою поділкою на шкалі. Важливою причиною, що впливає на положення стрілки відносно шкали, є тертя в опорних призмах. Тертя призводить до того, що при незмінному навантаженні терезів показання терезів може бути різним: з’являється так звана смуга застою. Смуга застою визначається по розкиду декількох значень на шкалі, які отримано при врівноважених терезах для нульової позначки у низці послідовних експериментів (з однаковим навантаженням). Для цього перед визначенням смуги застою терези декілька разів встановлюються на аретир та знімаються з нього, в кожному з експериментів результат визначення локалізації нульової позначки записується. Середнє значення з отриманих показів відліку приймається за положення нульової точки, а найбільша відмінність показів стрілки відносно нульової точки, відповідно праворуч та ліворуч від неї, яку було знайдено у цих дослідах, і визначає величину смуги застою терезів. Величина смуги застою збільшується через зношуваність призм, їхнє забруднення та при збільшенні навантаження на шальках терезів (у справних терезах смуга застою є малою, тому вона слабко впливає на точність зважування). 

Процедура зважування суттєво залежить від наявності або відсутності демпфера. При роботі без повітряного демпфера терези коливаються занадто довго і немає сенсу чекати їхнього припинення. Положення точки рівноваги визначається з низки послідовних відхилень стрілки відносно шкали. Задача про визначення нульової точки була б зовсім простою, аби коливання не загасали б зовсім. Для визначення цього положення достатньо було б узяти півсуму відхилень стрілки у різні боки, вважаючи відхилення праворуч додатними, а ліворуч від’ємними.

За умов загасання суттєвим є те, щоб відхилення ліворуч та праворуч фіксувалися для одного моменту часу. Нехай при першому коливанні праворуч покази шкали були n1, при першому коливанні ліворуч стрілка вказала на поділку n2, при другому коливанні праворуч n3, при другому коливанні ліворуч n4 і т.д. (непарні індекси у n відповідають відхиленню праворуч, а парні – ліворуч). Зрозуміло, що значення поділки, яке відповідає точці рівноваги для трьох відхилень визначається за формулою:

 

                                                                          n0 = ((n1 + n3 )/ 2+ n2)/ 2,                          (2.71)

 для 5 відхилень слід застосовувати таку формулу: n0 = [(n1 + n3 + n5 )/ 3+(n2 + n4 )/ 2] / 2, і так далі.

Що більше доданків взято у формулі (2.71), то точніше може бути знайдено положення точки рівноваги. Визначати смугу застою у цьому випадку немає сенсу, бо терези при зважуванні практично не зупиняються, виконуючи коливання.

Відзначимо, що при достатньо високій чутливості терезів коливання можуть практично не загасати, бо вони безперервно виводяться зі стану спокою конвекційними повітряними потоками, тряскою підлоги тощо. У цьому випадку величина чисел максимального відхилення n1, n2, n3 не зменшується поступово, однак, усе сказане відносно визначення нульової точки з формули (2.71) залишається правильним.

 

Теорія терезів

Однією з найважливіших характеристик терезів є їхня чутливість δ. Чутливістю терезів можна назвати відношення кута відхилення стрілки Δα до величини перевантаження на шальках терезів ΔP: =/P

(при цьому відхилення та перевантаження вважаються малими). Чутливість правильно сконструйованих терезів не залежить ні від загального навантаження на шальках терезів, ні від їхнього початкового кута відхилення і є сталою величиною для даних терезів. Для обчислення δ звернемося до рис. 2.17. На ньому АОВ схематично зображає початкове положення коромисла терезів (їх положення при тягарцях P на чашках), а лінія А1ОВ1 положення, яке займає коромисло під дією перевантаження ΔР на лівій шальці терезів. Нехай центр тяжіння коромисла знаходиться у точці С

image 

Рис. 2.17. Схематичне зображення механічних терезів

Введемо наступні позначення: АО=L це довжина плеча коромисла, ОС=l (О – точка опори коромисла, Q – вага коромисла.

У цих позначеннях початкова умова рівноваги коромисла в положенні А1ОВ1 (фізично це умова рівності моментів сил, що діють на коромисло) має вигляд:

 

(P+P)Lcos(+)= PLcos()+Ql sin. (2.72)

             

Після алгебраїчних перетворень отримуємо:

 

                                                                         tg= imagePLcos         .                   (2.73)

L(2P +P)sin+Ql

При малих кутах tg, тому поділивши (2.73) на ΔР, знайдемо:

 

Lcos

                                                                          = image .                        (2.74)

L(2P +P)sin+Ql

 

З формули (2.74) випливає, що чутливість залежить від навантаження Р. Формула (2.74) сильно спрощується, якщо α = 0, бо тоді можна записати:

 

= L /(Ql ).                                 (2.75) 

 

Ця умова (стосовно кута відхилення стрілки терезів) виконується у стані, що є гранично близьким до стану рівноваги. Таким чином, з формули (2.75) можна зробити висновок про те, що чутливість правильно сконструйованих терезів не залежить від навантаження Р та від значення перевантаження ΔР. Але оскільки коромисла терезів є за своєю суттю фізичним маятником, то зменшувати l 0 немає сенсу як із фізичних, так і з технічних міркувань.

 

Методи точного зважування

Зважування неможливо провести абсолютно точно, обов’язково будуть похибки. Відзначимо наступні систематичні похибки:

1.    Похибка, яка виникає через неточну установку терезів.

2.    Похибка внаслідок неточності зразкових тягарців.

3.    Похибка внаслідок зміни температури.

4.    Похибка, яка виникає внаслідок неоднакової втрати ваги тіла та тягарців при зважуванні у повітрі.

5.    Похибка через нерівність плечей у коромисла терезів.

Дві перші похибки усуваються утворенням певних умов при роботі. Третя та четверта похибки можуть бути усунені введенням поправок. Для усунення впливу нерівноплічності коромисла служать методи точного зважування.

 

І. Метод подвійного зважування (Метод Гауса)

Тіло зважують двічі: спочатку на одній, а потім на другій шальці терезів. Нехай L1 та L2 – довжини плечей коромисла, Р – вага тіла, яке зважується, Р1 та Р2 – вага тягарців, які врівноважують тіло у першому та у другому випадках. Тоді умова рівноваги набуває вигляду:

 

P1L1 = PL2, P2L2 = PL1.                         (2.76)

 

imageЗвідси P= P1P2 . Зважаючи на те, що P1 P2 , знаходимо:

 

P (P1 + P2 )/ 2.                             (2.77)

 

Похибка, яка виникає при такому способі знаходження ваги тіла є тим меншою, чим краще виконується нерівність   (P2 P1) P1.           Метод подвійного      зважування      усуває похибки,          пов’язані  з нерівноплічністю терезів, тому його необхідно застосовувати при перевірці.

 

ІІ. Метод тарування (Метод Борда)

Тіло, вага якого визначається, кладуть на одну шальку терезів і врівноважують тягарцями або вантажем, який кладуть на іншу шальку. Якщо тепер зняти тіло, а на його місце покласти інші високоточні тягарці до відновлення рівноваги терезів, то очевидно, що їхня вага буде дорівнювати вазі тіла.

При цьому методі зважування вплив нерівності плечей коромисла на результат зважування буде

усунено, а точність зважування буде в межах чутливості терезів.

 

ІІІ. Метод сталого навантаження (Метод Менделєєва)

На одну шальку терезів кладуть певну стандартну, вибрану раз і назавжди гирю, вага якої є більшою за вагу тіла, яке зважується. На іншу шальку кладуть тягарці, намагаючись встановити найточнішу рівновагу терезів. Після цього на ту шальку, де знаходяться тягарці, кладуть тіло, яке слід зважити,  а тягарці знімають до тих пір, доки рівновагу терезів не буде відновлено. Вага знятих тягарців, очевидно, дорівнює вазі тіла. Останній метод дозволяє не тільки виключити помилки, пов’язані з неоднаковістю плечей, але й вплив навантаження на чутливість терезів (вимірювання завжди виконується при однаковому навантаженні). Окрім цього, скорочується час зважування та зменшується похибка, що виникає через багаторазове зважування.

Увага! Перед початком роботи слід ознайомитися, а при роботі дотримуватися наступних вимог. 

Дверці терезів треба залишити відкритими не менш ніж на 30 хвилин перед початком роботи. Але при зважуванні скляні дверцята терезів мають бути обов’язково зачинено. Під час роботи навантаження на шальки терезів не повинно перебільшувати максимально допустиму величину. Тіло, яке зважують, та тягарці дозволяється розміщувати на шальках та знімати з них тільки при закритому аретирі (не можна навіть торкатися шальок). Відкривати і закривати аретир треба обережно, шляхом плавного обертання маховичка. В неробочому стані коромисло терезів повинно бути ізольовано, без навантаження на шальках. Зважування тіл треба виконувати тільки тоді, коли їхня температура дорівнює температурі зовнішнього середовища. Тягарці ставити на шальки слід так, щоб загальний центр тяжіння тягарців припадав на центр шальок.

Зважування тягарців на терезах можна здійснювати як прямими, звичайними методами, так і точними методами. Звичайним абсолютним методом зважування є такий, коли в результат зважування не вводяться поправки. Цей метод слід застосовувати тоді, коли точність визначення маси тіла не повинна перебільшувати 5 мг. У всіх інших випадках, коли точність зважування визначається долями міліграма, треба застосовувати методи точного зважування. Особа, яка працює з терезами, має знати, що похибка через нерівноплічності не є стабільною в часі, тому похибку слід визначати кожного разу перед зважуванням залежно від діючих навантажень. Для виключення похибки, що обумовлена нерівноплічністю, слід використовувати методи точного зважування.

Категорично забороняється брати тягарці пальцями. Для цього служить пінцет. Знімаючи тягарці з терезів, слід їх класти неодмінно до скриньки, кожен на призначене йому місце. Не слід звільняти повністю коромисло, доки шальки ще недостатньо врівноважені, звільнення виконувати лише настільки, щоб можна було бачити, яка з шальок є легшою, помічаючи, куди відхиляється стрілка; після цього зараз же аретують коромисло та, відповідно, або збільшують кількість тягарців, або зменшують його. Якщо терези розхитуються, то аретирувати їх треба дуже обережно, у той час, коли стрілка проходить через положення рівноваги; інакше коромисло отримує небажані поштовхи. Якщо шальки коливаються подібно до маятника, то їх слід спочатку заспокоїти торканням аркуша паперу до їхнього краю і тільки після цього звільняти коромисло. Не слід залишати надовго тягарці на шальках, особливо, коли терези не аретовано. Коли зважування завершено, терези слід поставити на аретир, тягарці зняти та зачинити дверцята терезів.

У випадку виявлення несправності терезів слід негайно попередити викладача. Категорично забороняється самостійно виправляти несправність.

 

Порядок виконання роботи

1.       Провести перевірку терезів.

2.       Провести зважування трьох тіл, які видає викладач або його асистент, усіма методами точного зважування.

 

Контрольні питання

 

1.    Подивіться на коромисла терезів. Чому їм надано таку складну форму?

2.    Як видно з формули (2.75), чутливість терезів можна необмежено збільшувати, зменшуючи величину l.

Доки має сенс зменшувати l? Які фактори перешкоджають необмеженому збільшенню чутливості (при l

0)?

3.    Що таке смуга застою терезів, з чим пов’язана її поява? Чи можна необмежено збільшувати точність терезів, необмежено збільшуючи довжину вказівної стрілки?

4.    Чи залежить точність зважування від положення тягарців на шальках терезів?

5.    Назвіть переваги та недоліки кожного точного метода зважування?

6.    Чи вносить повітряний демпфер похибку при зважуванні?

7.    Які можуть існувати систематичні похибки зважування та які є способи їхнього усунення?

 

pdf
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
29 липня 2022
Переглядів
3243
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку