Презентація розроблена за новою програмою до теми "Конфлікти". В матеріалі подаються поняття: війна, збройний конфлікт, агресія, шляхи розв'язання конфліктів
Війна як найжорстокіший прояв збройного конфлікту. Громадянська освіта 10 клас
Номер слайду 2
Грецький бог битви Полем був останнім холостяком серед богів. Аби вибрати дружину, йому довелося кинути жереб. Вибір впав на Гібрис – богиню безрозсудності, гордині. Полем шалено закохався. Всюди, де йшла вона, він йшов за нею. Мораль цієї байки: якщо ви помічаєте безрозсудну гординю в спільноті, знайте: війна – близько. Те, що Езоп назвав зв’язком Полема та Гібрис, в юридичній літературі називають агресією, вторгненням, нападом.
Номер слайду 3
Війна — це великомасштабний конфлікт між державами, що прагнуть досягти своїх політичних цілей за допомогою організованої збройної боротьби. Світова війна виникає, коли у військовий конфлікт утягуються групи держав, що переслідують глобальні цілі, вона призводить до чималих людських і матеріальних втрат.
Номер слайду 4
Війна чи конфлікт? Формулювання «війна», «збройний конфлікт», «воєнні дії» часто переплітаються:у разі будь-якого збройного конфлікту право сторін, що перебувають у конфлікті, обирати методи або засоби ведення війни, не є необмеженим;крім положень, які виконуються в мирний час, ця Конвенція застосовується в усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний однією з них;особи, які входять до складу збройних сил сторони, що перебуває в конфлікті (крім медичного і духовного персоналу...), є комбатантами, тобто вони мають право брати безпосередню участь у воєнних діях.
Номер слайду 5
Збро́йний конфлі́кт (від лат. conflictus — зіткнення) — збройне зіткнення між державами або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні один з видів воєнного конфлікту украй гостра форма вирішення протиріч між державами, що характеризується двостороннім застосуванням збройних сил. У широкому значенні під збройним конфліктом розуміється будь-яке збройне зіткнення між ворогуючими сторонами із застосуванням військової сили. У більш вузькому значенні збройний конфлікт являє собою відкрите озброєне зіткнення, найчастіше на державному кордоні, пов'язане з порушенням кордону спеціальними або регулярними військовими підрозділами іншої держави.
Номер слайду 6
Агресивна війна1974 року Генеральна Асамблея ООН засудила застосування державою збройної сили проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. Такі дії назвали агресією. У Резолюції «Визначення агресії» сказано:1. Жодні міркування будь-якого характеру – політичного, економічного, військового чи іншого, – не можуть виправдати агресію.2. Агресивна війна є злочином проти міжнародного миру. Агресія тягне за собою міжнародну відповідальність.3. Жодне територіальне надбання чи особлива вигода, здобуті внаслідок агресії, не є і не можуть бути визнані законними.
Номер слайду 7
Агресія здійснюється в таких формах:вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави, будь-яка військова окупація;бомбардування збройними силами держави території іншої держави;блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави...
Номер слайду 8
Злочини агресії – це один з чотирьох видів злочину, за які наступає відповідальність згідно з Римським статутом. Є ще три:1) злочини геноциду:2) злочини проти людяності;3) воєнні злочини: порушення Женевських і Гаазьких конвенцій. Серед воєнних злочинів особливо засуджується віроломство («віроломне вбивство чи поранення осіб, що належать до ворожої нації чи армії») та напад на цивільних людей і цивільні об’єкти.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Шляхи вирішення конфліктів Для розв'язання проблеми потрібні:визнання сторонами взаємної відповідальності в конфлікті, включаючи відповідальність за його початок та форми. Відповідальність передбачає готовність до подолання негативних наслідків конфлікту та виправлення здійснених в його ході помилок. Для їх встановлення часто необхідні спеціальні процедури, як-то суди, трибунали, допомога посередників та ін.;зміни в сферах, що породили конфлікт – знаходження нових форм взаємодії та розподілу цінностей, що стосуються інтересів всіх сторін конфлікту; перебудова старих та, якщо необхідно, запровадження нових інститутів підтримки відносин між сторонами.
Номер слайду 11
Основні шляхи попередження та подолання міжнародних конфліктівінтеграційні процеси в економіці (країни мають об'єднуватись в економічні та політичні союзи для подолання конфліктних ситуацій, такі як ЄС);посилення миротворчої ролі міжнародних організацій (ООН, ОБСЄ, ОАД, ОАЕ (Організація Африканської Єдності) та ін;зниження рівня військового протистояння під взаємним контролем;