УРОК 100. ВИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВНИХ СЛІВ У РЕЧЕННІ.
ВСТАНОВЛЕННЯ ЗВ’ЯЗКУ МІЖ ГОЛОВНИМИ СЛОВАМИ В РЕЧЕННІ ЗА ПИТАННЯМИ. СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ ЗА МАЛЮНКОМ І ОПОРНИМИ СЛОВАМИ
Мета: формувати вміння визначати головні слова у реченні, встановлювати зв’язок між ними за питаннями; роз- вивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, усне й писемне мовлення; формувати компе- тентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності, компетентність у природни- чих науках; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до неї.
Обладнання: аркуші для складання «асоціативного куща», картки з розділовими знаками, картки до гри «Прига- дай».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, природнича.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
-
Організація класу.
-
Робота в групах. Складання «асоціативного куща» за темою «Речення»
1) Об’єднання в 4 групи.
-
Виконання завдання.
-
Протягом декількох уроків ми вивчаємо тему «Речення».
-
Що ви уявляєте, чуючи це слово? Запишіть на аркуші.
Орієнтовні відповіді: виражає закінчену думку, складається зі слів, перше слово пишеться з ве- ликої букви, бувають окличні та неокличні, а також питальні, спонукальні, розповідні, у кінці — роз- ділові знаки (. ? !).
3) Презентація діяльності груп.
-
Гра «Впізнай речення»
Учитель читає речення, а учні за інтонацією визначають, окличне воно чи неокличне. Якщо окличне — стукають долонею по парті, якщо неокличне — плещуть у долоні.
Орієнтовні речення:
Посадіть калину в чистім полі! Кущі калини ростуть у лісі. Ягоди калини — соковиті та червоні.
Трава як пахне! Якби в моєму серці були дверці!
4. Гра «Знаки»
-
На ваших партах — картки. Які знаки на них зображено?
-
У кінці яких речень ми їх ставимо?
-
Вони нам знадобляться під час гри: я читатиму речення, а ви демонструйте той знак, який стоїть у кінці.
-
Півнику, мій півнику, що ти наробив?
-
Півнику меншому голову розбив.
-
Як тобі не соромно меншого бить? Я не буду, півнику, більш тебе любить!
-
До чого закликає вірш? (Дружити, не битися.)
5. Каліграфічна хвилинка
Дд дд др дружба дружити
-
Поділіть слова на склади та для переносу.
-
Складіть зі словами дружба, дружити речення.
І пшонця не дам тобі, не наллю води. Помирися з меншим, зараз підійди! Помирились півники і пішли в садок. І обом сипнула я жменьку крихіток.
6. Повідомлення теми і мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати речення, будемо вчитися визначати у ньому го- ловні слова.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
-
Робота за підручником (с. 120)
1) Виконання вправ 1–2.
-
Читання тексту.
-
Прочитайте, де провів вихідний день Ґаджик?
-
Бесіда.
-
Де був Ґаджик?
-
Що його зацікавило?
-
Хто здивував Ґаджика своєю поведінкою?
-
Чи злякався він акули?
-
Виконання завдань. Гра «Малий дослідник».
-
Спишіть виділене речення у зошиті.
-
Визначте, про кого говориться у записаному реченні. (Про черепаху.)
-
Підкресліть це слово однією рискою.
-
Що зробила черепаха? (Здивувала.)
-
Підкресліть це слово двома рисками.
-
Прочитайте підкреслені слова. Чи буде зрозумілим речення без цих слів?
-
Слова, які ви підкреслили, називаються головними в реченні.
-
Як ви вважаєте, чому?
-
Робота за правилом.
2) Виконання вправ 4–5.
-
Випишіть з речення про черепаху підкреслені слова за зразком: (хто?) діти (що зробили?) відвідали
-
Знайдіть головні слова в інших реченнях. Запишіть їх за тим самим зразком.
Фізкультхвилинка
2. Продовження роботи за підручником
1) Виконання вправ 6–7. Робота в парах.
-
Читання тексту вправи 6.
-
Прочитайте текст, вставляючи пропущені слова. Скористайся словами з довідки.
-
Бесіда.
-
Де побувала Родзинка?
-
Кого вона побачила?
-
Виконання завдання.
-
Запишіть повідомлення Родзинки у зошиті без питань.
-
Підкресліть головні слова в кожному реченні.
2) Виконання вправи 8.
-
Робота за малюнком.
-
Розгляньте малюнок. Як ви гадаєте, де побувала Читалочка?
-
Кого вона побачила? З ким сфотографувалася?
-
Як ви вважаєте, чи сподобалося Читалочці в живому куточку?
-
Складання тексту.
-
Складіть текст про те, як Читалочка відвідала живий куточок.
-
Запишіть утворений текст у зошиті.
3) Виконання вправи 9.
-
Читання тексту.
-
Наші герої продовжують нас дивувати. Прочитайте повідомлення Щебетунчика.
-
Словникова робота.
-
Чи здогадався ти, що таке океанаріум?
Океанаріум, або океанарій — науково-освітня установа; музей живої морської природи.
Акваріум — це тип приміщення призначеного для утримання та розмноження водних організмів. У побуті акваріумом називають скляну посудину, призначену для утримання в домашніх умовах тро- пічних рослин, безхребетних та риб.
-
Бесіда.
-
Що стоїть у Щебетунчика вдома?
-
Що в ньому росте?
-
А хто плаває?
4) Гра «Пригадай». Робота в парах.
-
Пригадайте, що ми відвідали разом із нашими друзями протягом уроку.
-
З’єднайте стрілочками малюнки та визначення.
|
Океанаріум Тераріум Акваріум Живий куточок
|
|
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
-
Бесіда
-
Пригадайте, що утворює основу речення?
-
Про що повідомляють головні слова в реченні?
2. Рефлексія. Вправа «ПОПС»
Учні висловлюються відповідно до позицій, кожна з якої це відповідне речення: П — «Я вважаю, що...»,
О — «Тому що...»,
П — «Я можу довести це на прикладі...»,
С — «Зважаючи на це, я роблю висновок про те, що...».
3. Домашнє завдання
С. 121, впр. 11; повторити правила.
Ось і пролунав дзвінок — закінчився наш урок. За роботу по заслузі! Щиро дякую вам, друзі!