Встановити відповідність. Встановити відповідність між назвою органічних сполук та функцією, яку вони виконують: Органічні сполуки. Функції органічних сполук1. Глюкоза. А. Знищує віруси2. Казеїн. Б. Входить до складу клітинних стінок рослин3. Фосфоліпід. В. Входить до складу біомембран4. Целюлоза. Г. Входить до складу молока5. Інтерферон. Д. Входить до складу клітинних стінок грибів. Е. Забезпечує клітини енергією
Цілі освітні. Навчитись визначати деякі органічні речовини та їхні властивостіЗавдання заняття: Хімічним способом визначити органічні речовини (крохмаль, білки, жири). Довести наявність крохмалю, жирів, білків у складі живих організмів та продуктах харчування. Дослідити деякі властивості досліджуваних речовин.
Вимоги безпеки під час проведення лабораторної роботи1. У приміщенні підтримуйте чистоту і порядок.2. Звільніть робоче місце від усіх непотрібних для роботи предметів.3. Перевірте наявність і надійність посуду, приладів необхідних для виконання лабораторної роботи. 4. Починайте виконувати завдання тільки з дозволу викладача.5. Під час роботи дотримуйтесь тиші, працюйте сидячи, швидко, але без зайвої квапливості.6. Забороняється під час виконання лабораторної роботи вставати з робочого місця і ходити по кабінету без дозволу викладача.7. Під час роботи використовуйте скляні приладами, що мають оплавлені краї.8. При нагріванні речовин в пробірці або колбі слід їх закріплювати в тримачі для пробірок або в лапці штатива.9. Отвір пробірки або шийку колби при нагріванні направляти вбік від себе та від оточуючих.10. При нагріванні рідин не допускається нахилятися над посудиною і заглядати в неї.11. Не допускається кип'ятити легкозаймисті рідини на відкритому полум'ї. Нагрівайте горючі рідини тільки на водяній бані.12. У разі використання спиртівки гасіть полум’я, накриваючи спеціальним ковпаком; ніколи не виймайте зі спиртівки пальник із ґнотом після її запалювання, не запалюйте одну спиртівку від іншої. Працюючи зі спиртівкою, бережіть одяг і волосся від спалахування.13. При роботі з хімічними реактивами слід наливати рідкі реактиви за допомогою піпеток з різними пастками або гумовою грушею, тверді реактиви із склянок набирати спеціальними ложечками, шпателями.14. Слід обережно користуватися гострими і ріжучими інструментами (скальпелі, ножиці, тощо). Не спрямовуйте різальні або загострені частини цих інструментів на себе і на тих, хто сидить поруч. 15. Використовуючи кислоти або луги, наливайте їх тільки у скляний посуд. Не доливайте воду в кислоту, а навпаки, вливайте кислоту у воду. 16. Обережно поводьтеся зі скляним посудом. Якщо він розбився, не збирайте уламки руками, а змітайте їх щіткою у призначений для цього совок. 17. Забороняється визначати речовину на смак, відсипати та відливати хімічні реактиви для власних потреб, пустувати з хімічними реактивами, з відкритим вогнем під час виконання лабораторної роботи.18. По закінченні роботи приберіть робоче місце, здайте викладачу обладнання, матеріали, якими ви користувалися під час роботи.19. Після закінчення заняття ретельно помийте руки з милом. У разі нещасного випадку негайно звертайтесь до викладача!В разі необхідності викличте швидку допомогу за телефоном 03 З правилами техніки безпеки ознайомлений (а) та зобов’язуюсь їх виконуватипідпис_______________________
Обладнання і матеріали мультимедійний проектор, комп’ютер, презентація, інструктивні картки, штатив з пробірками, градуйовані піпетки, скляні палички, спиртівки, фільтрувальний папір, дистильована вода, розчин Люголя, етиловий спирт, бензен, концентрована нітратна кислота, водяний 10% - вий розчин натрій гідроксиду, 1% - вий розчин купрум (ІІ) сульфату, крохмаль, розчин курячого білка, соняшникова олія, бульби картоплі, насіння рослин (соняшника, гарбуза, льону), продукти харчування, що містять крохмаль (бульба картоплі, хліб тощо), молоко, підшкарлупова оболонка курячого яйця, пір ’я.
Завдання 1. Дослідити якісну реакцію на визначення крохмалю. Хід роботи:1. У пробірку внесіть трішки крохмалю, долийте 1-2 мл води і додайте 1-2 краплини розчину Люголя. Вміст пробірки перемішайте скляною паличкою. Якого забарвлення набув вміст пробірки? Про що це свідчить? 2. Пробірку нагрійте, а потім знову охолодіть. Як змінюється забарвлення вмісту пробірки? Чому відбуваються зміни?
Завдання 3. Дослідити властивості крохмалю Хід роботи:1. У пробірку насипте трішки крохмалю, улийте води об’ємом 5 мл і перемішайте скляною паличкою. Дайте суміші постояти. Які зміни відбуваються в пробірці? Про що це свідчить? 2. Перемішайте скляною паличкою вміст пробірки (суміш крохмалю з водою) і обережно нагрійте її. Що відбувається з крохмалем у гарячій воді?
Завдання 4. Дослідити наявність жиру в насінні рослин Хід роботи:1. На фільтрувальний папір або аркуш паперу нанесіть кілька крапель соняшникової олії. Що спостерігаєте?2. На окремі фільтрувальні папірці або аркуші покладіть насіння соняшника, гарбуза, льону та розітріть його. Що спостерігаєте? Про що це свідчить?
Завдання 5. Дослідити розчинність жирів у різних розчинниках. Хід роботи:1. Пронумеруйте три пробірки і додайте в них по 0,5 мл соняшникової олії. 2. У пробірку № 1 долийте 5 мл дистильованої води, у пробірку № 2 – 5 мл етилового спирту, у пробірку № 3 – бензену (Обережно! Не вдихайте пари!). Вміст усіх пробірок енергійно перемішайте. Що відбувається з жиром у кожній з пробірок? Про що це свідчить?
Завдання 6. Дослідити якісні реакції на визначення білку. Хід роботи:1. Біуретова реакція. У пробірку налийте розчин білка курячого яйця об’ємом 1–2 мл і добавте таку саму кількість лугу та 2–3 краплі розчину купрум (ІІ) сульфату. Суміш енергійно збовтайте. Якого забарвлення набув вміст пробірки? 2. Ксантопротеїнова реакція. У пробірку налийте розчин білка курячого яйця об’ємом 1–2 мл і добавте концентровану нітратну кислоту об’ємом 0,5–1 мл. Суміш обережно нагрійте. Що відбулося з білком? Якого забарвлення набув вміст пробірки?
Завдання 7. Дослідити наявність білків у продуктах харчування та живих організмах. Хід роботи:1. У пробірку налийте молоко 2 мл, добавте таку саму кількість лугу та 2–3 краплі розчину купрум (ІІ) сульфату. Суміш енергійно збовтайте. Якого забарвлення набув вміст пробірки? Про що це свідчить? 2. На підшкарлупову оболонку курячого яйця, біле пір'я капніть концентрованою нітратною кислотою. Чи змінилось забарвлення? Про що це свідчить?
Домашнє завдання1. Дати відповіді на запитання- Чому жири не розчиняються у воді, а розчиняються в органічних розчинниках? - Що спільного у будові білків і полісахаридів? - Що спільного у властивостях полісахаридів і жирів? У якому випадку денатурація оборотна?2. Повторити § 7 – 10 підручника Біологія: 10 кл. : Підруч. для загальноосвіт. навч. закл. : рівень стандарту, академічний рівень / П. Г. Балан, Ю. Г. Вервес, В. П. Поліщук. – К. : Генеза, 2010. – 288 с. :іл.