Урок "Риби. Зовнішня будова, біологічні особливості, середовища існування."

Про матеріал
Риби. Зовнішня будова, біологічні особливості, середовища існування. Мета: розвивати компетентності: інформаційно-комунікаційна: сформувати уявлення про ознаки риб як тварин, пристосованих до водного середовища життя. Розглянути особливості їхньої зовнішньої будови; компетентність у галузі природничих наук, техніки і технологій - розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, спостережливість, здатність до оціночних дій; екологічна - виховувати любов до живої природи, формувати науковий підхід до пізнання. Виховувати любов до живих організмів.
Перегляд файлу

1

 

Тема: Риби. Зовнішня будова, біологічні особливості, середовища існування.

Мета: розвивати компетентності:

інформаційно-комунікаційна: сформувати уявлення про ознаки риб як тварин, пристосованих до водного середовища життя. Розглянути особливості їхньої зовнішньої будови;

компетентність у галузі природничих наук, техніки і технологій - розвивати   пізнавальний інтерес, логічне мислення, спостережливість, здатність до оціночних дій;

 екологічна - виховувати любов до  живої природи, формувати науковий  підхід до пізнання. Виховувати любов до живих організмів.

Основні поняття: плавці, луска, зябра, бічна лінія, нерест, обтічна форма тіла, зяброві  

           кришки, плавальний міхур.                      

Обладнання і матеріали: таблиці «Риби», малюнки риб, схеми, картки оцінювання.

Методи: інформативно-рецептивні, репродуктивні, навчально - пошукові, навчально-

              дослідницькі.

Девіз уроку:                                                                  Не просто слухати, а чути

                                                                              Не просто дивитись, а бачити

Не просто відповідати, а міркувати,

                                                                         Дружно і плідно працювати.

Хід уроку

І.Організаційний момент

 1.Створення позитивної психологічної атмосфери

Доброго дня, діти! Щиро рада вітати вас на уроці. У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти й листя. А чи можуть ці органи існувати окремо? Ні! Так і вчитель без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

У вас на столах лежать картки менеджменту (Manage Mat). На ній вказано № учасника. Давайте подивимося чи всі знайшли себе №1, №2, №3, №4.Потисніть руку партнеру по плечу. Посміхніться партнеру по обличчю.

Вправа на вироблення зворотного зв’язку (плескання в долоньки)

 Результати вашої роботи я побачу з оціночної картки, яка лежить у вас на партах.

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

А тепер зверніть увагу на цю чорну скриню і спробуйте за моїми підказками відгадати що в ній?

-         Ці тварини виведені уперше в Китаї і надійно приховувалися за стінам замків китайських імператорів.

-         В Європі уперше з’явилися тільки в 17ст. У Росію потрапили з Китаю як подарунок царю Олексію Михайловичу. Цар звелів посадити їх у кришталеві чаші.

-         У гарних умовах утримання вони можуть жити до 50 років.

-         Телескоп, жемчужинка, вуалехвіст, оранда.

-         Казковий персонаж, який виконує різні бажання.

                                                                             Відповідь: золота рибка.

За результатами  генетичних, цитологічних, морфологічних дослідів з'ясувалося, що прототипом золотої рибки є срібний карась.

Як ви вважаєте, про що буде йти мова на нашому уроці? Учні висловлюють свої пропозиції щодо завдань уроку. Учитель оголошує тему уроку.

Постановка проблемного питання: Як риби пристосовані до життя у водному середовищі?

Завдання уроку:

-         Дати загальну характеристику класу Кісткові та Хрящові риби;

-         Ознайомитися з особливостями зовнішньої будови кісткових та хрящових риб;

-         Виділити ознаки пристосування риб до  існування в водному середовищі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Повідомляю, що кожна лабораторія відкриває сьогодні банк знань, куди буде поміщати всі зароблені на уроці бали. Наприкінці уроку кожен порахує свої бали, покладені в банк, і отримає оцінку.

Але спочатку давайте перевіримо, як ви виконали домашнє завдання.

 

1.Гра « Біологічне лото»

На дошці прикріплені картки із назвами таксономічних одиниць, але в неправильній послідовності.

Завдання № 1 (мах - 7 б.)

Визначте місце риб у системі органічного світу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Висновок: визначили місце риб у системі органічного світу

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(у вас на столах є картки, де вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

(перевірка виконаної вправи через інтерактивну вправу)

Відповіді на екрані : хорда, опорою, хребет, череп, Хребетні (Черепні), Безчерепні, трубки, хордою, зяброві, двобічна.

Оцінювання:

5б.- всі вірні

4б.- 1-2 помилки

3б.- 3 помилки

2б.- 4 помилки і більше.

 

   Підрахуйте, скільки ж ви поклали в банк. Якщо не так багато, не розчаровуйтесь. У вас ще буде така можливість. Для цього беріть активну участь  на уроці.

Запрошую усіх працювати разом зі мною. Найактивніші отримають у свій банк 5 балів, інші – по мірі своєї активності. Поповнюйте свій банк.

І V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя

                                      Класифікація надкласу Риби

 

Тип Хордові. Клас Хрящові риби

      І хрящові й кісткові риби входять до складу надкласу Риби. Надклас Риби — найбільша за чисельністю видів і найдавніша група первинноводних хордових тварин. Риби заселили усі види морських, прісних і солонуватих водоймищ. Уся їхня організація несе на собі відбиток пристосування до життя в щільному водному середовищі. 

    Клас Хрящові риби представлений групою нечисленних морських видів риб, що мають хрящовий кістяк протягом усього життя. Зяброві кришки відсутні, з боків голови назовні відкривається 5—7 зябрових щілин. Плавальний міхур не розвинений, тому, щоб не «потонути», риби активно плавають. Парні плавці розташовані горизонтально. Хвостовий плавець нерівнолопатевий, з великим верхнім й малим нижнім лопатями.

Тип Хордові. Клас Кісткові риби.

 

Кількість видів 21 тис. видів      Середовище існування водне

Кісткові риби – добре відомі вам тварини, до цього класу належать близько 21 тис. видів, у водоймах України мешкає 181 вид.  Спробуємо дати їм загальну характеристику. Спираючись на власні знання та досвід, ви будете давати відповіді на мої питання. Одночасно розглядаємо малюнки із зображенням риб.

     Сьогодні на уроці ви побудете справжніми дослідниками. У нас відкрито 3 дослідницькі лабораторії . Кожна лабораторія отримує своє завдання. Час виконання 5 хвилин. Час доповіді – 2 хвилини.

  1. Завдання для Лабораторії №1

1.Опрацюйте матеріал підручника ст.105 «Особливості зовнішньої будови риб»

-Чим вкрите тіло риб?

-         Знайдіть відділи тіла.

-          Які органи знаходяться на голові? 

-         Що за лінію можна побачити на тілі риб, яка її роль?

2. Завдання для Лабораторії № 2

1. Опрацюйте матеріал підручника ст.105  «Органи руху риб»

- Назвіть парні та непарні плавці.

- Яку роль вони відіграють у житті риб?

- Що розташовано з боків голови риб?, Яка їх функція?

3.  Завдання для Лабораторії № 3

1.Опрацюйте матеріал підручника ст.106 «Багато видів пристосовані…»

- Що таке нерест?

- Чим характерне це явище?

    Ви молодці, дуже гарно попрацювали, а зараз структуруємо свої знання заповнюючи схему.

 

Зовнішня будова Кісткових риб

 

 

         

 

 

 

 

 

                                     Зяброві кришки (зябра)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Виконання інтерактивної вправи «Зовнішня будова риб».
  • Навчання в русі (Робота з термінами)

По класу розвішані основні поняття по темі. Учні повинні знайти відповідь на поставлене запитання, ставши біля цього терміну.

  1. На які відділи поділене тіло риб?
  2. Тіло риб вкрите…
  3. Що міститься на голові?
  4. Зябра кісткових риб прикриті….
  5. Органами руху риб є…
  6. Плавці поділяються на …. та …
  7. Парні плавці – це…
  8. Непарні плавці – це…
  9. Орган дотику у риб – це…
  10.  Він захищає шкіру від проникнення хвороботворних організмів і полегшує плавання, зменшуючи тертя у воді – це…
  11.  Сезонне явище характерне для риб….

 

V. Узагальнення і систематизація знань.

1. Вправа «Сигнальна картка:Так - Ні»: прослухайте твердження, укажіть, чи правдиве воно, обґрунтуйте свою думку: (якщо так піднімаємо зелену картку, якщо ні - рожеву)

1. Тіло риб має обтічну форму, буває овальним, округлим, плоским (+).

2. Тіло риби поділене на голову, шию тулуб і плавці (-).

3. Риби можуть жити як у воді, так і на суходолі (-).

4. Риби живляться, фільтруючи воду, вони не мають щелеп (-).

5. Шкіра риб вкрита лускою та слизом, що зменшує тертя риби у воді (+).

6. Очі риб розташовані на голові, вони вкриті складками шкіри - повіками (-).

7. Риби дихають зябрами, які в більшості прикриті зябровими кришками (+).

8. Акули мають зяброві кришки (-)

8. Органами руху риби є плавці (+).

9. На хвостовій частині тіла риби розміщений хвостовий плавець, що є кермом (+).

10. Риби розмножуються, виповзаючи на суходіл (-).

11. Парними плавцями риби є грудні та черевні (+).

12. Риби - теплокровні тварини, температура їхнього тіла не залежить від навколишнього середовища (-)

13. Хрящові риби мають плавальний міхур (-)

  • Вправа «Кроссенс».

На столах конверти «Кроссенс». Дістаньте їх.

Завдання: встановити взаємозв’язки між картинками і скласти розповідь. Час 5 хвилин.

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\imgpreview (1).jpgD:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\image112.pngD:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\carp-20577_cr.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\Луска.jpgC:\Users\МАХ\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\image001.jpgD:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\1271272162_plankton.jpg

 

 

 

 

Картинки по запросу икра рыб в водеКартинки по запросу икра рыб в водеКартинки по запросу икра рыб в воде

 

 

D:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\нерест 2.jpgКартинки по запросу икра рыб в водеКартинки по запросу икра рыб в воде

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ОСТАПЕЦЬ І.П\Учитель року 1\урок\кроссенс\zovnshnya-budova-ribi-zovnshnye-vnutrshnye-budova-rib-osoblivost-zovnshnoyi-budovi-rib_614 (1).jpeghttp://fotohomka.ru/images/Nov/22/08d54f4f6a6a0f1b267db3c78a67e5e4/mini_7.jpgКартинки по запросу весна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З’ясування проблемного запитання

Учні називають риси пристосування риб до життя у водному середовищі.

V І.  Рефлексія (1 хв)

Зараз я прошу вас взяти рибок та опустити їх в акваріум, а їх у вас три кольори.

-  Жовтий – якщо урок був дуже цікавий, знання знадобляться в майбутньому, це було те, що ви очікували.

-  Голубий – хотів би ще більше поглибити свої знання, можливо колись знання і знадобляться в житті.

-  Помаранчевий – урок був нецікавий, матеріал був непотрібний, час потрачений марно.

V І. Підсумок уроку.

Учні обговорюють, про що нове дізналися при вивченні теми, чи виконали поставленні завдання уроку.

-         Що вразило на уроці?

-         Що нового дізналися про риб?

-         Оціночний момент

VІ І.Домашнє завдання

  1. Опрацювати параграф 16.
  2. Знайти цікаві факти з життя риб.
  3. Творче завдання: - Як довести експериментально, що риби відчувають

                                 запахи?

                              - Чому риби, що мешкають серед коралових рифів або

                                           в тропічних прісноводних, багатих на рослинність

                                           водоймах,мають яскраве забарвлення?

 

 

 

 

 

 

Картинки по запросу икра рыб в воде

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата __________ р.                Прізвище, ім’я __________________________

Картка оцінювання

Тема: Риби. Визначальні ознаки будови, біологічні особливості, середовища існування.

  • Завдання № 1.Визначте місце риб у системі органічного світу ( мах.– 7б.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Набрані бали __________

 

 

  • Завдання № 2. Виберіть із переліку загальні ознаки  хордових тварин (мах. - 5б.)

 

                                                                                         Набрані бали __________

 

  • Завдання № 3 Робота в лабораторії (мах. – 5б.)                                                                                                         

                                                                                         Набрані бали __________

 

  • За активність на уроці    (мах. – 6б.)

- складання схем «Зовнішня будова риб»        Набрані бали __________  

- робота з термінами                                           Набрані бали __________

- вправа «Кроссенс»                                            Набрані бали __________

 

Кількість набраних балів

   Оцінка

Кількість набраних балів

Оцінка

23

12

10-11

6

20

11

8-9

5

18-19

10

6-7

4

16-17

9

4-5

3

14-15

8

2-3

2

12-13

7

1

1

                                                                                           _____________(оцінка)

 

 


Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас

Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас

 


Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас

Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас

 

Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас

Еукаріоти

Тварини

Багатоклітинні

Хордові

Черепні або Хребетні

Риби

Клітинні організми

Імперія

Царство

Надцарство

Підцарство

Тип

Підтип

Надклас


2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

 

 

 

2.Біологічний експрес-диктант  (мах – 5б.)

(вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях).

1)Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________.

2) Вона слугує ____________ для внутрішніх органів.

3)У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________.

4)У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.

5)За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________.

6)Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________.

7)У зародків закладаються у глотці __________ щілини.

8)Симетрія тіла у хордових _____________.

 

 

 

3. Завдання для Лабораторії №1

1.Опрацюйте матеріал підручника ст.105  «Особливості зовнішньої будови риб»

-Чим вкрите тіло риб?

-         Знайдіть відділи тіла.

-          Які органи знаходяться на голові? 

-         Що за лінію можна побачити на тілі риб, яка її роль?

 

 

3. Завдання для Лабораторії № 2

1. Опрацюйте матеріал підручника ст.105 «Органи руху риб»

- Назвіть парні та непарні плавці.

- Яку роль вони відіграють у житті риб?

- Що розташовано з боків голови риб?, Яка їх функція?

 

 

 

 3.  Завдання для Лабораторії № 3

1.Опрацюйте матеріал підручника ст. «Багато видів пристосовані…»

- Що таке нерест?

- Чим характерне це явище?

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
22 листопада 2023
Переглядів
453
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку