Цитоплазма — це увесь внутрішній вміст клітини, за винятком ядра.
Основою цитоплазми є неоднорідний колоїдний розчин органічних і неорганічних речовин — цитозоль або гіалоплазма.
До складу цитозолю (гіалоплазми) входять як органічні (білки, амінокислоти, вуглеводи, ліпіди, різні типи РНК), так і неорганічні (катіони металів (наприклад, катіони Кальцію та Калію), йони Гідрогену, аніони карбонатної та ортофосфатної кислот, розчинений кисень, тощо) речовини.
Цитоплазма перебуває у постійному русі, пересуваючи із собою різні речовини, включення та органоїди. Цей рух називається циклозом.
Основні функції цитоплазми:
Органелами клітин називають структури, які мають характерну будову і виконують певні функції.
Включення — це непостійні утвори у цитоплазмі, представлені у вигляді гранул, крапельок чи кристаликів, які служать для забезпечення життєдіяльності клітини, або з'являються в результаті її функціонування.
Види клітинних включень:
ДжерелаДжерелаЕндоплазматична сітка (ЕПС) міститься в усіх еукаріотичних клітинах. Це система мембранних трубочок, канальці та їх потовщень, сполучених із зовнішньою цитоплазматичною мембраною та зовнішньою ядерною оболонкою. Ендоплазматична сітка бере участь у синтезі білків клітини і транспортуванні речовин всередині клітини.
Відомі два види ендоплазматичної сітки — шорстка (гранулярна), яка укрита рибосомами, що розташовуються зі сторони цитоплазми мембрани, і гладенька (негранулярна) — частина мембрани, на якій не містяться рибосоми.
Значна частина синтезованих клітиною речовин (білків, жирів, вуглеводів) не витрачається відразу, а по каналам ЕПС надходить для зберігання в особливі порожнини, укладені своєрідними колонами, «цистернами», і відмежовані від цитоплазми мембраною.
Ці порожнини отримали назву апарат (комплекс) Гольджі. Найчастіше цистерни апарату Гольджі розташовані біля ядра клітини.
У комплексі Гольджі накопичуються речовини, які клітина синтезує для потреб усього організму і які виводяться з клітини назовні. Комплекс Гольджі складається з пучків мембранних мішечків, пов'язаних з ними трубочок, які містять пухирці на кінцях.
Апарат Гольджі бере участь у перетворенні білків клітини і синтезує лізосоми — травні органели клітини.
Лізосоми є травними ферментами, які «упаковуються» у мембранні пухирці, відокремлюються і розносяться по цитоплазмі, і виконують функцію внутрішньоклітинного розщеплення макромолекул. Лізосоми містяться лише у клітинах грибів і тварин.
Вакуолі — резервуари води і розчинених у ній речовин. У рослинних клітинах є великі вакуолі, що заповнені клітинним соком, і займають значну частину об'єму клітини (до 90 %). У тваринних клітинах немає великих вакуолей. Проте присутні тимчасові травні, видільні та скоротливі вакуолі, які становлять до 5 % об'єму клітини.
Двомембранні органели
Мітохондрії — енергетичні органели клітин. Вони перетворюють поживні речовини в енергію (АТФ), беруть участь у диханні клітини, у них здійснюються процеси кисневого етапу енергетичного обміну.
Мітохондрії покриті двома мембранами: зовнішня мембрана гладенька, а внутрішня має численні складки і виступи — крісти.
У мембрану крист вбудовані ферменти, які синтезують за рахунок енергії поживних речовин, поглинених клітиною, молекули аденозинтриортофосфату (АТФ).
АТФ — це універсальне джерело енергії для усіх процесів, що відбуваються у клітині.
Кількість мітохондрій у клітинах різних живих істот і тканин є неоднаковим.
Наприклад, у сперматозоїдах може бути всього одна мітохондрія. Проте у клітинах тканин, де є великі енергетичні витрати (у клітинах літальних м'язів у птахів, у клітинах печінки), цих органоїдів буває до декількох тисяч.
Мітохондрії мають власну ДНК і можуть самостійно розмножуватися (перед поділом клітини число мітохондрій у ній зростає так, щоб їх вистачило на дві клітини).
Мітохондрії містяться у всіх еукаріотичних клітинах, проте у прокариотичних клітинах їх немає. Цей факт, а також наявність у мітохондріях ДНК дозволило вченим висунути гіпотезу про те, що предками мітохондрій колись були вільноживучі істоти, що нагадують бактерії. Згодом вони оселилися у клітинах інших організмів, можливо, паразитуючи в них. А потім за багато мільйонів років перетворилися у найважливіші органели, без яких жодна еукаріотична клітина не може існувати.
Пластиди — органели, характерні лише для рослинних клітин та деяких одноклітинних тварин. У клітинах вищих рослин міститься від 10 до 200 пластид, розміром 3 — 10 мкм.
Пластиди містять дві мембрани: зовнішню і внутрішню. Внутрішня мембрана утворює вирости — ламели. Ламели можуть утворювати окремі замкнені мішечки — тилакоїди, що об'єднуються у групи — грани.
Різновиди пластид:
Пластиди одного типу можуть перетворюватися на пластиди іншого типу:
Немембранні органели
До немембранних органел належать:
Клітинне ядро — обов'язковий компонент будь-якої еукаріотичної клітини і є її найважливішою частиною.
Від цитоплазми ядро відокремлене оболонкою, що складається з двох мембран. В оболонці ядра є численні пори, які потрібні для того, щоб різні речовини могли потрапляти з цитоплазми в ядро і навпаки.
Ядро містить генетичну інформацію і управляє життєдіяльністю клітини. Існує два типи ядер:
Внутрішній вміст ядра отримало назву каріоплазми, або ядерного соку. У ньому розташовані хроматин і ядерце.
Хроматин являє собою нитки ДНК. Якщо клітина починає ділитися, то нитки хроматину щільно накручуються спіраллю на особливі білки, як нитки на котушку. Такі щільні утворення добре видно у мікроскоп і називаються хромосомами.
Ядерце являє собою щільне округле тіло всередині ядра. Зазвичай, у ядрі клітини буває від одного до семи ядерець. Їх добре видно між поділами клітини, а під час поділу ядерця руйнуються.
Будова і функцій компонентів ядра: