«Вода чарівна і потрібна всім вона»
(інтегроване заняття для дітей
середнього дошкільного віку)
Програмовий зміст:
Дати дітям доступні знання про воду, допомогти дітям за допомогою
дослідів зрозуміти різницю між рідким, твердим та газоподібним станом
води.
Прищеплювати дітям найпростіші правила поведінки навколишньому
природному середовищі, закріпити прикмети осені, задовольнити
допитливість дітей, інтерес до довкілля. Сприяти розвитку зв’язного
мовлення, продовжувати вчити відповідати повними реченнями,
збагачувати словник дітей, викликати інтерес до ігрового сюжету,
виховувати доброзичливість, бажання допомагати іншим.
Попередня робота:
Бесіди вивчення прислів’їв про воду, проведення різноманітних дослідів,
розгляд картин, вивчення віршів бесіди про бережливе ставлення до
води та користь води в житті, слухання звуків дощу, грому, відгадування
загадок.
Обладнання:
Музичне оснащення, відео проектор, картинки правила поводження у
лісі, шапочка краплинки, склянки по 2шт на кожну дитину, заморожена
вода, харчові трубочки, рушнички.
Хід заняття:
Вихователь: Читає лист від Капітошки
Велика чорна хмара
Забрала всіх моїх друзів краплинок
Я вже і пісні співав,
І просив, і сварився
Нічого не допомагає
Я прошу Вас, допоможіть знайти моїх друзів
(З повагою Капітошка)
Вихователь: Діти може краплинки заховалися в лісі?
Вирушаємо до лісу
(на відео зображенні показується осінній ліс)
Вихователь: Діти ми з вами потрапили до осіннього лісу.
- Назвіть мені осінні місяці (вересень, жовтень, листопад)
- А яка осінь? (яскрава, барвиста,різнокольорова,....)
Діти мені здається, що ліс засумував
- Чому осінній ліс сумує? (сумує за літом, за гарним вбранням, за
співом пташок)\
- А коли ліс буває тихий, мовчазний? (після дощу, вранці, коли стихає
вітер)
(фіз.. хвилинка)
Вихователь: А тепер давайте заплющимо очі і уявимо, що ми йдемо по
лісу( звучить лірична музика)
Психогімнастика:
Ідемо по лісовій стежині, глибоко вдихніть та відчуйте запах осені,
різнокольорові дерева привітно зустрічають нас, подивіться праворуч
пахучі ягоди ліворуч різноманітні гриби, зграя перелітних птахів –
шле нам останнє прощавай, чуємо лісове джерельце – добре в нього
серце, всім дає водиці і звірятам й птиці. Вийшли на лісову галявину,
привітайтесь з сонечком здраствуй золоте!
Вихователь: - Чим пахне осінній ліс?(дощем, грибами,
ялинками,мокрими листочками)
- Які дерева ви зустріли в лісі? (Ялинки, дуб, берізки,клени,...)
- А яких птахів бачили, які відлітають?(шпак, соловей,ластівка,
журавель,лелека)
Чуємо хтось плаче – виходить осіння краплинка і каже :
-Я осіння краплинка
По лісочку гуляю
Та вас поливаю
Допоможіть врятувати ліс
Він горить!!!
(Вихователь звертає увагу дітей на картинку)
Вихователь: - А чи можна розпалювати вогонь та залишати без
догляду (Ні).
- А що не можна ще робити в лісі ? (топтати гриби, їсти не знайомі
ягоди, руйнувати гніздечка, ламати гілки,...)
- А чим можна загасити пожежу? (піском,водою,землею)
- А кому пожежа може зашкодити? (пташкам, тваринам, рослинам)
(Вихователь підводить дітей до ємкості з водою, проводиться гра з
поролоном – сильний дощ, слабенький дощ)
Вихователь: Давайте покличемо дощ за кличкою
Іди, іди дощику
Наварю тобі борщику
Мені каша, тобі борщ
Хай густішим іде дощ.
- А який осінній дощик? (жвавий, сильний,холодний)
- А що таке дощ?(це природне явище)
Вихователь: дощ це вода в природі.
Ми зараз проведемо досліди з водою.
У склянці вода – переливаємо з однієї в іншу – в якому стані вода?
(в рідкому)
Опускаємо в склянку трубочку
- Яка вода (прозора)
- Чи має колір, запах і смак?
(Ні вода не має запаху, смаку, та кольору, але може змінити)
Вихователь: Можна сказати, що вода є розчинником і пропускає
повітря (Дмухаємо у трубочку)
Вихователь: А в яких станах ще буває вода? ( У газоподібному – коли
нагріваємо, і у твердому – коли замерзає)
Розглядаємо різнокольорові грудочки води, та кладемо їх у воду.
Вихователь: - В яких випадках ми користуємось водою?
(миємось, стираємо, готуємо, поливаємо рослини,...)
- Що приносить нам вода? ( радість, бадьорість, чистоту, свіжість)
- А які прислів’я та приказки ви знаєте?
(Не знаючи броду не сунься вводу; Земля найбагатша, а вода
найситніша; Де водиця тече, там травиця росте.)
- А що про воду говорить народ? (Вода це диво, це здоров’я, це
життя; Будь здоровим, як вода – бажають міцного здоров’я;Вода
мати – хліб батько. )
- А які ви знаєте водойми більші за річки? (океан, море)
- А менші річки? (озеро, струмочок.)
- Для кого вода є домівкою? ( риби, раки,дельфіни, акули,...)
- Як треба берегти воду? (вчасно закривати кран, використовувати
воду за потребою, не забруднювати водойми.)
Вихователь: Отже ми тепер з вами знаємо, що воду треба берегти як
великий скарб.
Вірш: Якби води не стало
Якби на всьому світі
Не стало вмить води
То не було би більшої
Для всіх людей біди
Щоб чиста та цілюща
Вода була завжди
Як скарб безцінний
Ми її повинні берегти.
Заходить Капітошка і ми йому даруємо колективну аплікацію
«Хмаринки та краплинки» (До намальованих краплинок діти клеять
краплинки)
Капітошка нам дякує, та дарує смачний чай та печиво.