Тема: «Веселий сніговик»
Мета: продовжувати знайомити дітей з особливостями зимової пори року;
поповнити активний словник малят образними виразами (зимонька, сніг-
сніжок, мороз-морозець); закріплювати поняття «гарячий», «теплий»,
«холодний»; у ході досліду познайомити дітей з однією з властивостей снігу
(танення у теплій кімнаті), продовжувати навчати дітей уважно слухати вірші,
та розуміти їх зміст, повторювати твори та виконувати рухи відповідно
віршованих рядків; виховувати інтерес до природи, естетичні почуття,
доброзичливість, моральність, бажання допомогти один одному, привчати до
дослідницької діяльності.
Корекційна робота: розвивати мовлення дітей, дрібну моторику,
спостережливість, пізнавальну активність дітей.
Хід заняття
Організаційний момент:
Вихователь: Добрий день, мої малята, не забудьмо і гостей
привітати. Діти, давайте розпочнемо наше заняття словами –
привітання!
Ось зібралися ми в круг,
Я твій друг, і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемось,
І один одному посміхнемось!
(Діти сідають на місця)
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось не шуміти,
На занятті не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Щоб почули ми в кінці,
Що у нашій дружній групі,
Діти просто молодці!
Діти, сядьте зручно, спинки рівно і будьте уважні.
Вихователь. Віршик розповідають діти з вихователем разом
Ой, летить сніжок, летить,
Заміта дороги!
Ходять діти по снігу
- загрузають ноги.
Вихователь: Дітки, скажіть, яка пора року зараз? (Зима).
Правильно зима. На вулиці холодно, морозно, люди тепло
вдягаються. Річки й озера покрилися кригою. Дерева заснули,
навкруги лежить сніг. На зиму кажуть, що вона біла, а чому вона
біла?
Що йде взимку і ніби ковдрою вкриває усю землю? (Сніжок)
Він пухнастий і сріблястий,
Білий-білий, чистий-чистий,
Ватою на землю ліг,
Називають його ...(сніг).
Якого кольору сніг? (Білий). Який він? (Холодний) Вихователь кладе на
долоньку кожній дитині трохи снігу і всі спостерігають, що відбувається.
Куди пропав сніг з ваших рук? Чому він розтанув? (Долоня тепла)
Діти , а ви знаєте, що Зима-чарівниця полюбляє змінювати
картини довкілля. Вона махає своїми чарівними крилами і на
Землю приходить то Сніг, то Мороз, то з’являється Завірюха, а то
навіть і дощ, а бо й зовсім снігом не сипле, ось так як зараз на
дворі. А Земля все спить та спить. Їй затишно і добре. І от коли
Зима махне крилом, тоді Земля почне пробуджуватись, бо вже
почнеться весна. Давайте дітки пригадаємо яка справжня зима, із
снігом та морозом.
(перегляд презентації – «Зима»)
Зима приходить і приносить багато снігу. Як падає сніжок?
Давайте й ми уявімо, що кожен з нас білі, пухнасті сніжинки.
Фізкультхвилинка
Пада, пада, пада сніг
І лягає біля ніг
Вітерець легкий літає
І сніжинки підіймає
Ось вони усі гуртом
Закружляли за вікном
Ми також часу не гаєм
Разом з ними закружляєм
Підіймемось вгору всі
І присядем до землі.
Вихователь.
Ох і багато снігу натрусило! Ось і в нас з’явилися замети.
Вихователь вказує на «замет у групі».
— Ой, чути чийсь голос. Давайте подивимось. Мені здається, що там
хтось є... А щоб вам було легше відгадати хто там, послухайте
загадку....
Хто приходить із зимою
З величезною мітлою?
В кого носик із морквинки,
Оченята – дві вуглинки. (сніговик)
— Та це ж Сніговичок! Він катався на санчатах, і його засипало
снігом.
Вихователь.
Діти, а ви знаєте, чого сніговик найбільше боїться? (Відповіді дітей.)
Вихователь.
Сніговик боїться тепла
Дослід «Чого боїться Сніговик»
Хід досліду
Вихователь показує дітям миску зі снігом. Потім набирає в ложку
снігу і кидає в темлу водичку. Діти спостерігають, як тане сніг.
Вихователь повторює дослід кілька разів.
Вихователь.
Тепер зрозуміли, чого боїться сніговик? (тепла) Він перетворюється
на... (Діти продовжують речення.)
Пальчикова гімнастика «Сніжки»
Один, два, три, чотири,
Діти сніжку вже зліпили.
Сніжка кругла і гладенька
Тільки зовсім не смачненька.
Раз – підкинули у гору
Два спіймали сніжку знову.
Вихователь пропопує покидатися сніжками, зробленими з вати. Усі
кидаються (обережно) сніжками.
Вихователь. Ми так весело грали, що сніговику стало спекотно і він
захотів пити. Йому можна пити тільки холодну воду.
Дослід «Водичка для Сніговичка»
Хід досліду
Вихователь ставить три пляшки з холодною, теплою та гарячою
водою (кришечки пляшок різного кольору: білого — з холодною водою,
синього — з теплою водою і червоного — з гарячою водою) і просить
дітей доторкнутися до них та знайти, де холодна вода.
Вихователь: Діти, сніговикові можна пити воду з цієї пляшки
(показує на пляшку з гарячою водою)?
Діти. Ні, це гаряча вода.
Вихователь: А з цієї?
Діти. Ні, тут тепла вода.
Вихователь: З цієї можна пити?
Діти. Так. Це холодна вода.
Вихователь: Молодці, допомогли Сніговикові . Діти, скажіть, а нам
можна пити холодну воду? Їсти сніг?
Сніг нам здається дуже чистим.
Давайте розглянемо його уважно.
Вихователь ставить перед дітьми посудину зі снігом.
Розгляньте воду, в яку перетворився сніг в чашці. Чиста вона?
Тепер поясніть, чому не можна їсти сніг? (Сніг брудний, холодний,
його не можна брати до рота) Так , дітки, коли падає сніг, він
очищає повітря від пилу та шкідливих речовин.
Вихователь пропонує дітям підійти до столу, на якому лежить
пакетик з крохмалем. Вихователь просить дітей закрити очі і
натискає рукою на пакет.
Що нагадує вам цей звук? (Скрип снігу) Правильно. Сніг скрипить,
коли на вулиці сильний мороз. При сильному морозі сніг «не
ліпиться».
Пропонує дітям натиснути на пакет.
Коли на вулиці погода не дуже холодна, то сніг липкий. Чим тоді
люблять займатися діти? (Відповідь дітей)
Давайте зробимо сюрприз для нашого сніговика , щоб йому не було
сумно , ми з вами зліпимо йому братика - сніговика. (діти по черзі
підходять до столу, складають сніговика)
Ось закінчилася гра.
На прогулянку пора!
Працювали ми завзято,
Дуже гарні ви, малята.
Ви скажіть тепер мені:
Що сподобалось, що ні?
Чи цікаво вам у грі?