Презентація до уроку географії у 8 класі. На тему "Води суходолу. Річки" Мета : удосконалити знання учнів про річку, будову . Познайомити з наслідками роботи річки . Навчити визначати похил, падіння річки.
ВОДИ СУХОДОЛУ поверхневі підземні природні штучні річки водосховища озера ставки болота канали льодовики
Номер слайду 3
Річка- природний водний потік, що тече в заглибленні , створеному її рухом. Витік – місце , де річка бере початок. Гирло – місце, де річка закінчує свій шлях. Часто гирло є у вигляді дельти, коли тут накопичується велика кількість нанесеного осадового матеріалу і річка розчленовується на численні рукави. Річки, що безпосередньо впадають в океани, моря чи озера або зникають у пісках і болотах, називають головними; ті, що впадають у головні річки, — притоками.
Номер слайду 4
Головна річка з усіма її притоками утворює річкову систему.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
КЛАСИФІКАЦІЯ РІЧОК: Залежно від рельєфу місцевості, в межах якої течуть річки, їх поділяють на гірські та рівнинні. На багатьох річках чергуються ділянки гірського і рівнинного характеру. Гірські річки зазвичай вирізняються великими ухилами, бурхливою течією, вузькими долинами. Для рівнинних річок характерна наявність звивин русла або меандрів.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Рельєф визначає падіння та похил річок. Різницю висот між витоком і гирлом річки називають падінням річки.відношення падіння річки (або окремих її ділянок) до їхньої довжини називають похилом річки. Річка Сула має довжину 363км, витік розташований на висоті 155м, а гирло(місце впадіння в Дніпро) – 80м.155-80=75 м – падіння річки Сула75: 363 =21 м/км
Номер слайду 9
За розміром басейну річки поділяються на:великі річки — понад 50 тис. км²;середні річки — 2-50 тис. км²;малі річки — менше 2 тис. км². За способом живлення річки поділяють на снігові, дощові, річки підземного живлення, льодовикові, змішаного типу;За льодовим режимом — замерзаючі, незамерзаючі.
Номер слайду 10
Режим річки — це зміна величини витрати води . Межень — найнижчий рівень води в річці. Повінь — високий і тривалий підйом рівня води в річці, який супроводжується затопленням заплави. Спостерігається кожного року в один і той же сезон. Паводок — швидке, але короткочасне підняття рівня води в річці. На відміну від повені паводки виникають нерегулярно. Виникає зазвичай через інтенсивні дощі.
Номер слайду 11
Живлення і режим річок впливають на їх стік –це об’єм води, що протікає через поперечний переріз річки за певний проміжок часу. Задача ст.140 Q=Sv Q-витрата води, м3/с S- площа поперечного перерізу,м2; v- швидкість течії річки ,м/с S = (а+в):2*h –площа трапеції
Номер слайду 12
Самостійна робота . Опрацювати матеріал підручника ст.138-138, записати визначення слів. Робота річок (руйнівна, транспортна, творча)Річкова ерозія –Меандри – Пляжі - Стариці –Каньони –Дельта -
Номер слайду 13
Закріплення: Дати визначення : річка, витік, гирла, притока, головна річка, межень, повінь, паводок, річкова система, басейн річки. Як визначити : падіння річки, похил річки?
Номер слайду 14
Домашнє завдання : Читати параграф 28, запитання (усно) Вивчити конспект. Виконати самостійну роботу (слайд 12)