Водойми рідного краю. Охорона водойм.
Мета: ознайомити з різноманітністю водойм рідного краю, формувати в учнів поняття «водойми», з'ясувати значення водойм рідного краю у житті людини;
Урок 3
Тема: Водойми рідного краю. Охорона водойм.
Мета: ознайомити з різноманітністю водойм рідного краю, формувати в учнів поняття «водойми», з’ясувати значення водойм рідного краю у житті людини;
виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм;
розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки.
Матеріали та обладнання: демонстраційний матеріал «Водойми рідного краю»; ребуси,ілюстрації
до загадок, індивідуальні картки;
підручник І. В. Грущинська «Природознавство» 1 клас ( с. 96 – 97),
І. В. Грущинська «Зошит друга природи» 1 клас ( с. 35 – 36).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи: словесний, ілюстративний, інтерактивні.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Доброго ранку, доброго дня!
Хай посміхаються діти щодня!
Кожному дому щастя бажаєм,
Маку — цвітіння, житу — врожаю,
Небові — миру, голубу — неба.
Кожній дитині — усього, що треба.
Барометр настрою.
-Сядьте зручніше, розслабте щоки, губи, плечі.
Дихання рівне й спокійне.
Очками подивилися вгору,
вниз, вправо, вліво, закрили очі.
-А тепер уявіть, що ви –
квітка- водяна лілія,
а ваші долоньки – бутони.
Наша квіточка повільно
розкривається... і стає такою гарною квіткою.
Який настрій викликає у вас ця квітка?
— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.
-За однією такою квіточкою сховався
сьогоднішній гість - наш давній друг,
кмітливий мешканець водойм Карасик Золотенко.
Саме з ним ми будемо подорожувати водоймами рідного краю.
II.Фенологічні спостереження.
(Але перед подорожжю Карасик задасть вам декілька запитань )
Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба? .
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
Молодці! І Карасик запрошує вас у подорож .
III.Актуалізація опорних знань.
1.Розповідь
Діти, наш Карасик живе у воді. А ви знаєте, що звичайна вода – справжній дар природи. – У чому ж чари води? З давніх - давен люди мріяли про безсмертя. А мандрівники шукали еліксир життя.Та вони не здогадувались, що ним виявиться звичайна вода.Адже без води життя на Землі - неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає птиця. Усе живе потребує води. Кожна її краплина є дорогоцінним скарбом природи.
І Карасик допоможе нам побачити всі ці скарби (багатства).
-Чи хочете ви дізнатися, де переховуються ці скарби скарби?
2. Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, море, озеро, струмок, ставок, океан.
- Доведіть свою думку. ( Всі слова пов’язані з водою, крім, слова – гора)
- Річка, море, озеро, струмок, ставок, океан.Ось це все – скарби!
- Як можна одним словом об’єднати всі ці слова? (водойми)
IV. Мотивація навчальної діяльності
3.Прийом»Мікрофон». Вправа «Очікування»
-Що б ви хотіли дізнатися про водойми?
V. Повідомлення теми і мети уроку.
-Саме такою є тема нашого уроку:
«Водойми рідного краю. Охорона водойм»
-Що ми називаємо рідним краєм,як ви думаєте? (Відповіді учнів)
Учениця читає вірш.
Рідний край, рідний край -
України квітуча перлина -
І черешня в саду,і калина в гаю,
Серед стиглого жита стежина!
Тут цілюща роса, тут колиска моя,
Тут маленьким я вчився ходити,
Тут казки на Різдво заглядають в вікно.
Хіба можна цей край не любити?!
-Що для вас значить – «рідний край»?
- Місце, де ми народилися.
- Місце, де ми проживаємо.
- Місце, де живуть батьки.
- Місце, де живуть друзі.
(Карта України, де виділено Вінницьку область.)
Учень читає вірш.
Для мене моє місто – справжній рай,
Хоч інколи його так і не назвеш
Могилів - Подільський – чарівний край,
Ріднішого, напевно, не знайдеш.
VІ .Вивчення нового матеріалу.
Діти, наш Карасик загадає вам загадки про скарби рідного краю.
1) З – під землі біжить водичка,
Але це не озерце,
Не струмочок і не річка,
А ці люще … джерельце.
Джерело – місце, де виходить підземна вода на поверхню називають джерелом.
- Чи доводилось вам пити джерельну воду?
Найчистіша і найсмачніша вода – джерельна.
2) Не скляний він,не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить,
Риє землю він розталу
І до річечки біжить.
(струмочок)
Струмок — неширокий потік води, що має, як правило, звивисте русло.
Струмок утворюється (підживлюється) зі снігових, дощових або підземних вод, що вийшли на поверхню.
3) Синя стрічечка блищить
Щось тихенько гомонить,
І біжить собі, біжить
Не зупиниться й на мить.
( річка )
Річки – народне багатство. Люди завжди селилися поблизу річок. Брали воду, ловили рибу, возили вантажі. Біля річки чисте свіже повітря.
-Яка річка протікає в нашій місцевості? (Дністер)
-Яка найбільша річка України? (Дніпро)
Дністер Дніпро
4)Посеред поля лежить дзеркало:
Рама зелена, поле блакитне.
(озеро)
Озеро — природна водойма повільного водообміну, розташована в заглибинах суходолу і не пов'язана протоками з морями та океанами
-Чим відрізняється озеро від ставка?
5) Стоїть корито,повне води налито.
(ставок)
Став, ставок — штучна водойма для зберігання води з метою водопостачання, зрошення, розведення риби (ставкове рибне господарство) і водоплавної птиці, а також для санітарних і спортивних потреб.
3.Фізхвилинка.
Рибка плаває в водиці,
Рибці весело гулять .
Рибко. Рибко – витівнице ,
Хочем ми тебе впіймать !
Рибка воду сколихнула ,
Хліба крихту взяла ,
Рибка хвостиком махнула ,рибка хутко поплила.
4.Запитання від Карасика.
- Які ж водойми є в нашому краї?
- Як назикається річка, що протікає в нашому місті?
- Де бачили ставок? Джерельце?
- Чи є озера в нашому місті?
- Які ще водойми вам відомі?
(Відповіді учнів)
5.Продовження розповіді.
-Окрасою нашого міста – є річка Дністер.
-У класі працює «Довідкове бюро».
1 – й учень.
Дністе́р — річка на південному заході України та в Молдові (частково на кордоні обох країн). При впадінні до Чорного моря утворює Дністровський лиман. Третя за довжиною в межах України (після Дніпра й Південного Бугу) та 9-та — в Європі.
2 – й учень.
Походження назви остаточно не з'ясовано. Існує вона з давніх давен.
Існує легенда, за якою на місці ріки був невеликий струмок, уздовж якого жили люди. Вони вели свій календар, позначаючи дні на прибережному піску.
Але одного разу струмок розлився й затопив береги. Коли зранку вода зійшла, вийшли люди на берег, а їхніх позначок на піску нема.
— Хто дні стер? — бідкались люди, і самі відповідали:
— Та хто?! Струмок дні стер.
З того часу так і стали називати струмок, який дні стер — Дністер.
- Чому люди люблять відпочивати біля водойми?
VІІ .Закріплення нового матеріалу
-Що ви бачите на малюнках?Розкажіть
а) Самостійна робота.
- Які водойми є у твоєму краї? Підкресли.
б) Перевірка самостійної роботи.
Де вода, там і життя.
Водойми - це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. Найбільш відомі, звичайно, риби.
- Чи любите ви порибалити?
Ми з Карасиком відправляємось на риболовлю.
6.Гра від Карасика« Спіймай рибку»
(на дошці малюнки риб)
Учні мають відгадати загадки про риб, які живуть у водоймах рідного краю - «спіймати рибку», спіймана рибка знімається з дошки.
Стась закинув вудку в річку,
піймав рибку невеличку.
Та пустив її з руки,
бо кусались плавники. (йорж)
Упіймав Івасик рибку,
Але витягнути - мука!
Бо сердита і велика
На гачок зловилась ... (щука)
Вудки лиш позакидали,
щось одразу упіймали.
Рибонька нівроку,
ну а зветься … (окунь)
Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається -
В мулі заховається... (карась)
Щоб рибину цю піймати,
Слід її нагодувати.
Наварити бараболі
І гороху, що у полі.
Кого ж спіймав Сергійко наш?
Це, напевно, риба ... (лящ)
Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо – все він знає! (сом)
7. Робота в групах . Гра «Склади пазл та впізнай».
Кожна група одержує частинки -картки із зображенням риби. Потрібно скласти пазл і правильно назвати її.
окунь щука
карась сом
йорж
VIІІ. Підсумок уроку
1.Прийом « Мозговий штурм»
- Яке значення водойм у житті людини?
-Складіть речення – висновки.
2.Деформовані речення.
сховища, це, води , Водойми.
Водойми – це сховища води.
людей, для, відпочинку, Місце.
Місце для відпочинку людей.
вантажів, для, перевезення,Служать.
Служать перевезення вантажів.
на, Використовують, та, побуті, виробництві, в.
Використовують в побуті та на виробництві.
і, тварин, Домівки, рослин, для.
Домівки для рослин і тварин.
3.Запитпння від Карасика
- Яких правил треба дотримуватися, перебуваючи біля водойми?
- Водойми треба охороняти і берегти тому, що….
Охороняти природу – значить охороняти свою Батьківщину!
-Карасик дякує вам за подорож і повертається до своєї домівки .
Чого хоче річка
Ой, мене рятуйте, люди!
Витягайте з мене сміття,
Що кидають в мене люди,
Не дають мені життя.
Мотлохом та склом побитим
Вкрились русло, береги.
Не хотять вже воду пити
З мене коні і воли.
Задихаюсь від бензину,
Масла, бруду,хоч умри
Як почнуть свої машини
Мити в річці водії.
Я прошу вас,добрі люди,
Не засмічуйте ви нас.
Збережіть для покоління.
Що прийде вже після вас.