Володимир Підпалий. Ідея гуманізму, людяності,бережливого ставлення до природи у творах «…Бачиш: між трав зелених…», «Зимовий етюд»

Про матеріал
Володимир Підпалий. Ідея гуманізму, людяності,бережливого ставлення до природи у творах «…Бачиш: між трав зелених…», «Зимовий етюд»
Перегляд файлу

Тема . Володимир Підпалий. Ідея гуманізму, людяності,бережливого ставлення до природи у творах «…Бачиш: між трав зелених…», «Зимовий етюд».

Мета: ознайомити учнів з видатним митцем поетичного слова та його твором;

           розвивати навички виразного і усвідомленого читання віршів, вміння аналізувати їх, висловлювати  власні роздуми, навіяні прочитаним та почутим;

            виховувати  в дітей бережливе ставлення до природи,людей; патріотичні почуття.

Цілі.

 Учні знатимуть: відомості про автора, зміст поезій, ідеї та мотиви творів.

Учні вмітимуть: виразно, вдумливо читати  твори; робити ідейно-художній аналіз поезій; висловлювати власні думки з приводу прочитаного та почутого; визначати своє ставлення шляхом дискусії.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, аудіозапис,  презентація

Методи, прийоми, форми роботи: «Передбачення», «Випереджувальне завдання», «Гронування»,« Сенкан», «Проблемне питання», робота з текстом, словникова робота,  диспут, коментування епіграфа, взаємооцінювання

Оформлення дошки: портрет митця, тема уроку, мета уроку, цілі уроку «Передбачення», епіграф

Епіграф:   Природа – книга, кожна сторінка якої повна змісту

Хід уроку

Забезпечення емоційної готовності до уроку за допомогою обміну побажаннями

- Доброго дня! Сідайте.

За вікном холод, мороз дошкуляє. А у класі у нас світло, тепло, затишно, спокійно. У мене чудовий настрій, мені приємно знову бачити всіх вас і я сподіваюся, що ми всі разом плідно попрацюємо. А з яким настроєм ви прийшли на урок?

 Побажайте один одному вдалого уроку та  подаруйте свою щиру посмішку . /Обмін побажаннями./

Актуалізація опорних знань

Ми продовжуємо говорити про найголовніше, про те, без чого не можливе існування людини, про те, що надавало і надає натхнення для створення шедеврів як літературних, так і художніх, музичних. Ми говоримо про світ, який нас оточує, світ природи. Зверніть увагу на природу за вікном. Гарно, чи неправда? А хіба така краса може не надихати? Як ми називаємо лірику, в якій зображено красу рідної землі, природи? (пейзажна) Назвіть зразки пейзажної лірики, з якими вже знайомилися.

Повідомлення теми, мети уроку

Записуємо тему уроку: «Володимир Підпалий. Ідея гуманізму, людяності,бережливого ставлення до природи у творах «…Бачиш: між трав зелених…», «Зимовий етюд».

Цілевизначення уроку.

Подумайте, сформулюйте свої цілі на урок і запишіть їх до зошитів.

Цілі:

Знати:

-                                                   відомості з біографії письменника;

-                                                   зміст твору.

Вміти:

-                                                   вдумливо виразно читати поезію;

-                                                   аналізувати твір;

-                                                   висловлювати власні думки.

Робота з епіграфом

Записуємо епіграф до уроку: «Природа – книга, кожна сторінка якої повна змісту». (Гете)

Як ви розумієте ці слова?

Опрацювання навчального матеріалу.

Перевірка домашнього завдання

 Випереджувальні завдання 

Заслуховування учнівських повідомлень про В.Підпалого

Сенкан до характеристики творчої особистості  Підпалого.

 Володимир Підпалий

Чесний, світлий, мудрий

Любить,пише,радіє ,

Художник лицарських чеснот

  Світлоносець

Слово вчителя.

-Твори письменника – це частинка його душі, щоб глибше зрозуміти митця, треба ознайомитися з його творінням      

Ідейно – художній аналіз поезії «…Бачиш: між трав зелених…»

Читання поезії «Бачиш: між трав зелених…»

-Які думки виникли після прочитання вірша?

Повторне читання поезії учнем.

Бесіда за змістом. «Учитель-учень-текст».

-Як ви вважаєте, до кого звертається автор у творі?

-Чому пташат, на думку поета, необхідно захищати й берегти?

-Чому він використовує в тексті  слова «станьмо ось тут навшпиньки»?

-Ким він намагався стати для малечі? Як це характеризує митця?

-Чи маємо право проявляти сумніви і боязкість?

-Чому руки і серце є тими засобами, за допомогою яких можна протистояти невпевненості?

-Що у творі є уособленням зла?

-У чому митець бачить людський гріх?

-Чому совість, на думку В.Підпалого, є виявом людяності?

-Про що свідчить звернення поета до кожного з нас любити гаряче і багато?

-Якими словами закінчується поезія?

-Про що свідчать слова «невміло ворушаться і живуть!» Чи можна цей факт вважати досягненням митця?

-А які ми є? Якими, в ідеалі, повинні бути?

Ідейно-тематичне спрямування вірша. То про що поезія? Визначаємо тему твору.

Тема: висловлення любові до рідного краю, бережливого ставлення до всього живого.

Яка ідея твору? Що автор утверджує?

Ідея: утвердження відповідальності людини за все те, що її оточує в природному середовищі.

Жанр: громадянська лірика з елементами пейзажної.

Римування: верлібр.

Художні засоби: порівняння: «як грудочки, пташата»; тавтологія: «бачиш», «як грудочки, пташата»; метафора: «ляже на нашу совість за байдужість гріх»; риторичні оклики і питання: «Що ти?!», «А руки?!», «Серце?!», «Куди заховати їх?!».

3.Гронування. На основі змісту поезії складемо гроно щодо характеристики ліричного героя. Яким він перед нами постає?

Ліричний герой – спостережливий

                               Уважний

                               Небайдужий

                               Захисник

4.Сенкан. Спробуємо скласти сенкан до образу ліричного героя.

Ліричний герой.

Допитливий, активний.

Спостерігає, повчає, закликає.

Патріот рідної землі.

Життєлюб.

Ідейно – художній аналіз поезії «Зимовий етюд».

Виразне читання вірша учителем

Словникова робота

Етюд – невеликий літературний твір, присвячений окремому аспекту.

Евристична бесіда

-Про що ця поезія?

  -Як ви розумієте слова; «неба льодинку холодну — на шлях…»?

-Від чого « синьо  в очах»ліричному герою?

  -З чим  порівнюється вечір і чому?

-Поясніть значення фрази: «де місто тікає на ніч в степи»

-Чому Україна не спить?

-Яка основна думка твору?

-Які художні засоби ви побачили?

Диспут

Чи щирий автор  поезій у висловлені своїх почуттів? Доведіть.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Рефлексія

  Що нового я дізнався?

 Як я працював?

 Що найбільше зацікавило мене, здивувало?

Які форми роботи, на мою думку, були найефективнішими?

Які хотілося б застосувати на наступних уроках?

 Взаємооцінювання

Учні виставляють оцінки своїм товаришам, а учитель вносить корективи

V. Домашнє завдання

Обов'язкове : 1.  Опрацювати матеріал за підручником

 2. Виразне читання та аналіз поезій 

За бажанням: Створити асоціативний малюнок «Внутрішній світ мій і      автора» («кольоровий портрет» характеру).

 

 

 

 

docx
Додано
10 грудня 2023
Переглядів
749
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку