Нестандартний урок – сюрприз з математики у 2 класі з
елементами інтерактивних та інформаційних технологій.
Тема уроку.
Вправи на закріплення таблиці множення числа 5. Застосування таблиці множення для знаходження значень виразів та розв’язування задач.
Мета уроку.
Закріплювати знання табличного множення числа 5; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі на збільшення та зменшення числа в кілька разів; розвивати логічне мислення; формувати вміння давати оцінку своїм знанням; виховувати турботливе ставлення до птахів. Методично – дидактичне забезпечення. Сигнальні картки, конверти з геометричним матеріалом для роботи в парах, картки з прикладами, диск зі слайдами, комп’ютер.
Хід уроку. 1.Організація здобувачів освіти до уроку. Я всміхаюсь сонечку! Здрастуй золоте! Я всміхаюсь квіточці! Хай собі росте! Я всміхаюсь дощику! Лийся, мов з відра! Друзям усміхаюся! Зичу їм добра! 2.Мотивація навчально- пізнавальної діяльності учнів. – Налаштування на урок. Тож налаштуємося на урок і промовимо із заплющеними очима вислови: Я- учень. Я ходжу до школи. Мене вчать вчитися. Я все розумію. Я хочу все знати. – Ознайомлення з девізом. А тепер девіз згадаймо І урок наш починаймо! Міркуємо- швидко! Відповідаємо – правильно! Слухаємо – уважно! Пишемо – гарно! 3.Повідомлення теми і завдань уроку. Прийом інтриги. – Сьогодні я подарую вам урок, на якому будемо закріплювати знання таблиці множення. Вам доведеться розв’язати багато цікавих завдань. Якщо ви з ними справитесь, то на вас чекає сюрприз…Та про це дізнаємось в кінці уроку. 4. Актуалізація опорних знань. Логічна вправа «Знайди зайве». Знайди зайве слово. Горобець, сорока, синичка, лелека. Так, це лелека. Доведіть, що зайвим є лелека. Правильно, лелека – один з найперших птахів, які приносять на своїх крилах весну. Отже, ви впоралися з першим завданням. І для вас з’являється буква (Р). – Гра «Допоможи лелеці долетіти до гнізда». Усний рахунок. 4× 5, 10:2, 3×8, 24: 4, 2× 9, 12 : 4, 7× 3, 27: 3, 5× 5, (25).Кінцевий результат число 25.
– Каліграфічна хвилинка. Вправа «Гронування».Отже, презентація числа 25. Що ви знаєте про це число?. Що спільного у написанні цих цифр? Напишіть каліграфічно це число. З’являється буква (О). – Математичний диктант. Щоб дізнатися, який ще птах прилітає найпершим навесні, треба швидко думати. Записуйте тільки відповіді. Знайти третину числа 15. Ділене 20, дільник 2.Знайти частку. Множники 3 і 5.Знайти добуток. Птахи звели 4 гніздечка, в кожному по 5 яєчок. Скільки всього яєчок в гніздечках? Знайдіть половину числа 50. Перше число 10, а друге у 3 рази більше. Знайдіть друге число. Знайдіть суму чисел 20 і 15. Зменшуване 47, від’ємник 7. Знайдіть різницю. Множники 5 і 9.Знайдіть добуток. Запишіть результат останнього прикладу таблиці множення 5. Перевірка за записом на слайді. Ви швидко міркували, тому прочитайте назву птаха. Так, це пташка очеретянка. Весною прилітає в кінці квітня. Гніздяться ці птахи в заростях очерету або осоки по берегах водойм. Перевірте правильність виконання диктанту за записом на слайді. 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 О ч е р е т я н к а Подивіться уважно на результати диктанту і скажіть, яку закономірність має цей ряд чисел? (Результати таблиці множення 5). З’являється буква (З). Вправа «Мікрофон». Завдання по командах. Які особливості таблиці множення числа 5 ви запам’ятали? Усі добутки закінчуються на 0 або 5. Якщо 5 помножити на парне число, добуток закінчується на 0. Якщо 5 помножити на непарне число, то добуток закінчується на 5. Як читали таблицю множення вдома? Зліва направо і навпаки. Як солдат, який крокує. Стрибаючи і читаючи. Співаючи. Запитуючи. Які приклади зафарбували червоним кольором, а які зеленим? Чому? 5 1, 5 2, 5 10, 5 3, 5 4
5. Розвиток математичних знань. Гра « Дятел видзьобав число». Вставте число, яке видзьобав дятел. 1, 2 стовпчики фронтально, 3 стовпчик самостійно. …×4= 16 4× … =32 36: …=9 (4) 3×5 =… 5× … =45 5 × … =25 (5) 24 : … = 8 3× … =30 … : 3 =3 (9) … : 4 = 7 … ×8 = 40 5× 7 =…. ( 35) З’являється буква ( У ). Робота в парах. Завдання на картках. Важко було птахам взимку, холодно, голодно. Але деякі птахи раділи зимі – у них в цей час з’являлися пташенята. Розв’яжіть самостійно ланцюжок прикладів, і ви дізнаєтесь назву цього птаха. 8 : 2 = … + 4 = …× 5 = … : 4 = … ×5 = … - 2 = Яку відповідь отримали ? ( 48 ). Правильно. Ланцюжок ви розв’язали, а тепер за результатом прикладу прочитайте назву цього птаха. Таблиця самоперевірки. Слайд. Дятел – 42. Шишкар – 48. Синичка – 27. Правильно. Це незвичайна пташка – шишкар. Інші птахи дивуються: «Як у такий мороз з’являються пташенята! Вони живими залишаються?». Шишкар їм відповідає: «Ще й як будуть жити! Я їм ялинове насіннячко приношу, а мати гріє їх, наче пічечка. І тепло їм, і ситно, і від моєї пісеньки весело». З’являється буква ( М ). Робота з підручником. Книги – морська глибина: Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і праці мав досить, Дивнії перли виносить. Так сказав про книги Іван Франко. Тож і ми з вами вирушаємо за перлами і відкриваємо підручники. Самостійна робота. Завдання 3,4 с.129. Самоперевірка на слайді. З’являється буква (Н). Виконавши самостійну роботу діти слухають цікаві відомості про життя птахів. Найбільший птах в Україні – дрохва – важить близько 16 кг. Протягом дня лелека приносить їжу своїм пташенятам щонайменше 9 разів. Бережіть усіх птахів, діти! Кожен з них повинен жити! Фізкультхвилинка. Розвиток математичних знань. Гра «Веселий дзьобик». Порівняння виразів. 5× 6….5 × 5 на….. 5 ×7….5 ×6 на…. 5× 8….5 ×9 на…. 5× 5….5× 4 на Самоперевірка за записом на слайді. З’являється буква (И). Робота з геометричним матеріалом. Складіть із геометричних фігур пташку.(Геометричний матеріал в конвертах). Виміряйте сторону квадрата і знайдіть його периметр. Які геометричні фігури ви використали, щоб скласти пташку? Чому дорівнює периметр квадрата? Як ви його знайшли? З’являється буква (К). Цікавинки від сороки. Продовжити логічний ряд. Допоможіть зібрати намисто, яке розсипала сорока. 10 20 30 ….. 5 15 25…… 2 5 8…… З’являється буква (И). 6. Рефлексія навчально – пізнавальної діяльності учнів. Що важливе для себе ви робили сьогодні на уроці? Що запам’яталося? Хто з вас вважає, що працював на уроці дуже гарно? Якими цифрами можуть закінчуватися результати з таблиці множення числа 5? Що за сюрприз чекав на вас? (Діти складають із букв слово розумники). Ви і справді розумники – впоралися з усіма завданнями, працювали дружно і старанно. Збіг урок наш, як коротка мить. Дуже швидко час біжить. Та попереду у нас багато кроків, Веселих, цікавих уроків…