Урок №1
Тема: Вступ. Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки
Мета: формування літературних компетентностей: розшири знання учнів про культуру і літературу, навчити розрізняти дані поняття; дати визначення понять рід літератури, епос, лірика, драма, вказавши їх характерні ознаки; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: активізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формування навички спілкування в колективі; загальнокультурної: виховувати бажання бути культурно освіченою людиною
Теорія літератури: рід літератури, епос, лірика, драма
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: презентація
Хід уроку
I. Організаційний момент
Емоційний заряд. Покажіть за допомогою смайлика свій настрій.
II. Актуалізація опорних знань
Назвати літературний твір, вивчений в минулому році, і його автора.
Вправа «Пазли» (ілюстрація до твору, розрізана на пазли, які пронумеровані). Вгадати за описом літературний твір
1 група («Айвенго»)
№1 Історичний роман
№2 В творі діють не тільки вигадані персонажі, а й реальні: Річард І, принц Джон
№3 Головний герой роману – син англосаксонського феодала.
№4 Один із героїв належав до ордену лицарів Храму.
№5 У романі є надзвичайно привабливі образи двох жінок
2 група («Останній дюйм»)
№ 1. Оповідання англійського письменника
№2 В творі порушується проблема батьків і дітей
№3 Спогади про Червоне море, Акулячу бухту знайшли відображення в оповіданні
№4 Бен відправився на зйомки акул
№5. Десятирічному хлопчику довелося самостійно вести літак над пустелею та морем.
3 група («Пістрява стрічка»)
3 група
№ 1 Детективне оповідання
№2 Злочин був скоєний у маєтку Грімсбі Ройлотта
№3 «Дедуктивний метод» допоміг встановити вбивцю.
№4 Детектив розкрив таємницю і врятував дівчину від смерті.
Мотивація навчальної діяльності
№5 Злочинець був покараний його ж «засобом» убивства.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Вправа «Дешифрувальник»
ратурате Лі і ратульку. диРо ритурателі
арутьлук і арутаретіЛ . ирутаретіл идоР
ІV. Робота над темою уроку
1 група - підібрати асоціації до слова література
2 група – до слова культура
Знайти визначення понять
1 група - література
3) Бесіда
(спільне: духовний досвід); відмінне: культура ширше поняття, що містить не лише духовні надбання, а й матеріальні; має різноманітні засоби творення; література послуговується словом.
Літературний рід – це поняття, яке охоплює подібні за способом художньої організації твори різних жанрів. Діти, пригадайте, які жанри вам відомі. Назвіть жанри творів «Айвенго» (роман) , Останній листок» (новела) , «Різдвяна пісня в прозі» (повість), «Пані Метелиця» (казка)
Робота в групах
Знайдіть подібність художньої організації вивчених у 5-7 класах творах:
1 група - творів «Айвенго» , Останній листок», «Різдвяна пісня в прозі», «Пані Метелиця».
(в основі творів – події, випадок із життя герої, відсутні рима і ритм, прозова форма...)
2 група – творів « Моя любов - рожевий квіт», «Якщо..», «Моє серце в верховині…»
(в творах є рима, ритм, віршова форма, малий обсяг, в основі – емоційне переживання якоїсь події (кохання, любов до Батьківщини)…).
Розповідь про драму та її жанри
Заповнити таблицю
Роди літератури |
Жанри літератури |
Характерні ознаки |
Літературні твори |
Епос |
Міф, казка, легенда, оповідання, повість, роман… |
|
|
Лірика |
Вірш, сонет, ода.. |
|
|
Драма |
Трагедія, комедія, власне драма |
|
|
V . Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Знайди зайве»
Епос: оповідання, вірш, повість, роман, нарис
Лірика: вірш, сонет, ода, казка
Драма: трагедія,міф, комедія, водевіль
2. Вправа «Мікрофон»
- Як ви вважаєте, чи потрібно в сучасному світі бути культурною людиною?
Висновок: першооснова культурного рівня людини міститься в унікальному мистецтві слова – в літературі, й літературна освіта може стати наріжним каменем для формування особистості, її світогляду, її культурно-естетичних смаків взагалі.
3. Рефлексія
«Продовж речення»
Сьогодні на уроці я дізнався…
Я зможу …
Мені треба ще попрацювати над…
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (с.6,7), вивчити літературознавчі терміни. Індивідуальне завдання: підготувати коротеньке повідомлення або презентацію про літературні напрями за темами: «Стародавня література», «Середньовічна література», «Література епохи Відродження», «Література епохи Просвітництва», «Література XIX ст.», «Література модернізму», «Література постмодернізму»
Використана література:
1.Зарубіжна література: підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч.закл./О.М.Ніколенко, Т.М. Конєва, О.В.Орлова та ін.. – К.: Грамота, 2016. – с.71,72
2.https://vseosvita.ua План-конспект уроку на тему: "Література і культура. Роди .
3. https://tvir.biographiya.comЛітература і культура. Роди літератури (епос, лірика ... - Літій