Вуглеводи
Мета: поглибити знання учнів про будову, властивості й функції органічних молекул:
моно-, оліго- й полісахаридів.
Обладнання й матеріали: моделі моно-, полісахаридів, таблиці із зображенням структурних
формул вуглеводів, підручники з хімії для 9 класу на кожний стіл, довідники;
речовини: глюкоза, фруктоза, сахароза, картопляний крохмаль, целюлоза, вода,
хімічний посуд.
Базові поняття й терміни: моносахариди, полісахариди, мономери.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
структура уроку
Хід уроку
I. Організаційний момент
Створення психологічного мікроклімату ;
Учитель пропонує без слів показати головну особливість Карбону,
завдяки якій утворюється безліч різноманітних органічних сполук.
— Уявіть, що кожний з вас — атом Карбону.
Учні беруться за руки (подібно до того, як атоми Карбону утво-рюють зв’язки між собою).
Запитання до учнів :
— Як ви вважаєте, чому фраза: «Приналежність до життя гідроген-карбонового типу — це щастя земних істот» — є ключовою для розу-міння однієї з особливостей життя? (Тільки Карбон може утворювати
безліч сполук завдяки своїй здатності утворювати стабільний скелет:
прямий, замкнутий у кільце, розгалужений.)
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація
навчальної діяльності
Девіз етапу: «Надихніть, зацікавте, заохотьте, спрово-куйте учнів згадати те, що вони знають».
Запитання й завдання учням:
— Відомо, що Карбон може утворювати безліч сполук. Про які
сполуки йде мова?
— Один з класів органічних сполук — це вуглеводи. Згадайте,
що ви знаєте про вуглеводи.
Метод «Гроно» ;
Учитель пише посередині дошки слово «Вуглеводи», довкола ньо -го у вигляді схеми записує те, що згадують учні: цукерки, складаються
із C, H, O, цукор, солодощі, глюкоза (розчинна), енергія, крохмаль
(нерозчинний) тощо.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Методика критичного мислення ;
При поясненні нового матеріалу вчитель використовує методику
критичного мислення.
Методична довідка
Згідно з методикою критичного мислення, на цьому етапі вчитель
має найменший вплив на учня. Учень самостійно отримує й аналізує
інформацію, перевіряє своє особисте розуміння цієї інформації.
1. в изначення вуглеводів
Учитель пропонує учням за допомогою моделей, структурних
формул і плакатів самостійно дати визначення вуглеводів, вислуховує
кілька відповідей. Після цього вчитель пропонує перевірити сформульо-вані учнями визначення за допомогою підручників з хімії для 9 класу,
довідників і записати одне з них у зошит.
Учні зачитують записані в зошиті визначення.
Вуглеводи — це органічні сполуки, хімічна структура яких від-повідає загальній формулі С
m
(H
2
O)
n
(вуглець + вода).
2. Класифікація вуглеводів
Учитель за допомогою таблиць, моделей, малюнків пропонує
класифікувати вуглеводи, вислуховує кілька відповідей. Після цього
вчитель пропонує перевірити припущення за допомогою підручників
і довідників.
Складання схеми ;
Учитель пропонує скласти схему класифікації вуглеводів.
вуглеводи
моносахариди
глюкоза, фруктоза,
галактоза, рибоза
дисахариди
сахароза, мальтоза, лактоза,
хітин
Полісахариди
крохмаль, целюлоза, глікоген
При заповненні схеми вчитель пропонує перевірити її й допо-внити прикладами.
3. м алі органічні молекули — моносахариди
Розповідь учителя з елементами бесіди ;
Моносахариди — це тверді безбарвні кристалічні речовини, що
добре розчиняються у воді та мають солодкий смак.
Запитання до учнів:
— За яким принципом можна класифікувати моносахариди?
(Принцип класифікації — кількість атомів Карбону.)
Складання схеми ;
Учитель пропонує скласти схему класифікації моносахаридів.
моносахариди (прості цукри)
Тріози Тетрози Пентози Гексози
Запитання до учнів :
— Згадайте, де в природі ми зустрічаємося з моносахаридами.
— Які функції виконують моносахариди?
Розповідь учителя ;
Сік багатьох рослин містить моносахариди. Живі організми ви-користовують моносахариди (фруктозу, глюкозу) як запасні речовини.
Наприклад, ці речовини містить бджолиний мед.
4. м алі органічні молекули — дисахариди
Розповідь учителя з елементами бесіди ;
Дисахариди — це тверді безбарвні кристалічні речовини, що
складаються із двох або більше залишків моносахаридів, добре роз-чиняються у воді, мають солодкий смак.
Запитання до учнів:
— Де в природі ми зустрічаємося з дисахаридами?
— Які функції виконують дисахариди?
— Чи любите ви солодощі? Чому необхідно стежити за нормою
вживання цукру?
Дисахариди — це запасні речовини, що є джерелом енергії в жит -тєдіяльності організмів. Наприклад, галактоза — молочний цукор —
чудове джерело енергії для дитинчат ссавців.
Цукор є необхідним складником обміну речовин людини, але
його надмірне вживання може викликати в деяких людей хворобу —
цукровий діабет.
Учитель проводить дослід, на підставі якого учні роблять висно -вки про фізичні властивості моносахаридів і дисахаридів.
Демонстрація досліду ;
1. У пробірку № 1 додати 5 мл глюкози, у пробірку № 2 — таку
саму кількість фруктози, у пробірку № 3 — таку саму кількість
сахарози — дисахариду.
2. У кожну пробірку додати по 5 мл води, потім вміст пробірок
перемішати.
3. Учитель пропонує учням прокоментувати побачене. Учні роб-лять висновок, що моносахариди й дисахариди добре розчи -няються у воді.
5. м акромолекули — біополімери, полісахариди
Розповідь учителя з елементами бесіди ;
Полісахариди — це макромолекули, полімери, що складаються
з великої кількості структурних одиниць. Наприклад, крохмаль — це
полімер, мономером якого є глюкоза.
Крохмаль — це білий аморфний порошок, за звичайних умов
нерозчинний у воді. Не має солодкого смаку. У гарячій воді утворює
колоїдний розчин. Характерною реакцією на крохмаль є розчин йоду.
При взаємодії крохмалю з йодом утворюються комплексні сполуки,
зафарбовані в темно-синій колір.
Запитання до учнів:
— Чим відрізняються полісахариди від дисахаридів?
Учитель проводить демонстрацію досліду, на підставі якого учні
роблять висновки про фізичні властивості полісахаридів.
Демонстрація досліду ;
1. Підготувати суспензію білого аморфного порошку крохмалю
у воді.
2. Закип’ятити воду в хімічному стаканчику.
3. Вилити суспензію в киплячу воду, розмішати. Отримати коло-їдний розчин крохмалю.
4. Додати в колоїдний розчин 1–2 краплі розчину Люголя.
З’являється темно-синє забарвлення.
Запитання до учнів:
— Де в природі ми зустрічаємося з полісахаридами?
— Які функції виконують полісахариди?
6. Значення й функції вуглеводів
Розповідь учителя ;
Вуглеводи — це первинні продукти фотосинтезу й основні по- y
хідні речовини біосинтезу інших речовин у рослин.
Вуглеводи становлять значну частину раціону людини й ба- y
гатьох тварин.
У результаті окиснення вони забезпечують усі живі клітини y
енергією.
Вуглеводи містяться в клітинних оболонках та інших структу - y
рах, беруть участь у захисних реакціях організму.
Глюкозу, сахарозу, крохмаль, фруктозу, пектинові речовини y
використовують у харчовій промисловості.
Целюлоза — це сировина для текстильно-паперової промис- y
ловості.
Вуглеводи є сировиною для мікробіологічної промисловості y
(отримання спиртів, кислот та інших речовин шляхом бро -діння).
Вуглеводи використовують у медицині (серцеві глікозиди, ге - y
парин тощо).
У рослинному організмі вуглеводи — переважаючі речовини, тому
основне джерело вуглеводів для тварин — поживні речовини рослинного
походження. Вуглеводи у тваринний організм можуть надходити не
тільки з рослинною їжею, але й утворюватися з амінокислот. З харчових
продуктів найбільшу кількість вуглеводів містять цукор, мед, крупи
й вироби з борошна тонкого помелу. Овочі, фрукти, хліб значною мірою
містять клітковину. Потреба людини у вуглеводах залежить від харак -теру праці, інтенсивності м’язової роботи. Наприклад, добова потреба
у вуглеводах для людей, які не займаються важкою фізичною працею,
становить у середньому 450 г. Тим часом для людей, які виконують
важку фізичну роботу — 600–630 г.
Вуглеводи надходять у кров у вигляді глюкози, фруктози та інших
моносахаридів. Уміст глюкози в крові відносно сталий, він може колива-тися в межах 0,1–0,12 %. У процесі перетравлювання складних вугле -водів глюкоза поступово накопичується у вигляді глікогену в печінці та
м’язах. М’язи під час роботи використовують глікоген, але його запаси
повсякчас поповнюються завдяки надходженню глюкози з крові. Вміст
глюкози в крові поповнюється завдяки мобілізації глюкози з печінки при
розщепленні глікогену. Зниження рівня глюкози в крові впливає на стан
усього організму, особливо на стан центральної нервової системи. При
цьому спостерігається зниження працездатності, тремтіння кінцівок,
порушення психічної діяльності. Так, одним з факторів стомлення при
тривалих фізичних навантаженнях є зниження вмісту глюкози в крові.
При значних фізичних навантаженнях важливе значення мають
дисахариди, наприклад під час спортивних змагань їх використову-ють для компенсації витраченої енергії. Лактоза — основний вугле -вод у складі молока, дуже важливий для дитини. Лактоза, надходячи
в кишечник дитини у великій кількості в нерозщепленій формі, сприяє
утворенню необхідного середовища для мікрофлори.
Полісахариди, до яких належать целюлоза, пектин, лігнін тощо,
відіграють значну роль у нормалізації діяльності шлунково-кишкового
тракту, впливають на моторику кишечника, регулюють діяльність
мікрофлори.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань
і вмінь учнів Робота із зошитом ;
Заповнити таблицю «Класифікація вуглеводів та їхня характе -ристика».
Клас вуглеводів Характеристика
Моносахариди
Дисахариди
Полісахариди
V. Самостійна робота учнів
Робота із зошитом. Робота з підручником ;
Заповнити таблицю «Значення полісахаридів».
Полісахарид
Значення
у природі в житті людини
Целюлоза
Хітин
Крохмаль
Цукор
Глюкоза
Гепарин
Робота із зошитом ;
Сформулювати й записати висновки до уроку.
VI. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон» ;
Учитель запитує учнів, що їм сподобалося, а що не сподобалося
під час уроку.
Рефлексія ;
Учитель пропонує в куточку аркуша в зошиті намалювати смай-лик, що відповідає настрою учня: веселий, байдужий, засмучений.
VII. Домашнє завдання