Вулкани і землетруси.Їх наслідки

Про матеріал
Тема: Вулкани і землетруси.Їх наслідки Мета. Формувати в учнів уявлення про вулкани і землетруси; ознайомити школярів з правилами поведінки під час землетрусу; дослідити реальні випадки землетрусів та вулканічних вивержень;розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати прагнення досліджувати навколишній світ. Формувати ключові компетентності: компетентності у природничих науках і технологіях; інформаційно-цифрова компетентність; уміння вчитися впродовж життя; математичну компетентність, екологічну грамотність та здорове життя, ініціативність, вміння спілкуватись державною мовою.
Перегляд файлу

Предмет: Я досліджую світ

Тема: Вулкани і землетруси.Їх наслідки

Мета. Формувати в учнів уявлення про вулкани і землетруси; ознайомити школярів з правилами поведінки під час землетрусу; дослідити реальні випадки землетрусів та вулканічних вивержень;розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.

Формувати ключові компетентності: компетентності у природничих науках і технологіях; інформаційно-цифрова компетентність;  уміння вчитися впродовж життя; математичну компетентність, екологічну грамотність та здорове життя, ініціативність, вміння спілкуватись державною мовою.

Обладнання. Мультимедійний комплект,  ілюстрації вулкану, картки із завданнями,Q-коди, набір для досліду, підручник.

Хід уроку:

І. Вступна частина

1. Організаційний момент

2. Психологічна настанова на урок

Діти, стаємо в коло.

Хто сьогодні зробив зарядку?(Посміхніться)

Хто прийшов здобувати знання? (Поплескайте в долоньки)

Підніміть праву руку, хто спішив побачити друзів.

Підніміть ліву руку, хто допомагав мамі. Посміхніться і привітайте один одного.

  ΙΙ.  Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

З якими стихійним лихом ми з вами познайомилися на минулому уроці? (Буря)

Сідайте на наш коврик. Візьміть свій телефон. Перевіримо,як ви засвоїли матеріал. У наш чат я скинула посилання на тестування. Переходимо за посиланням і виконуємо завдання. Посилання: https://naurok.com.ua/test/burya-2808596.html

III .Оголошення теми,мети,завдань уроку.

Давайте переглянемо світлини, щоб дізнатися тему нашого уроку.

Перегляд світлин

Як ви думаєте , про що ми будемо говорити сьогодні?

 ( Відповіді учнів)

Отже, сьогодні ми дізнаємось , де знаходяться вулкани світу та як виникають землетруси; побачимо виверження вулкану та навчимось правилам поведінки під час землетрусу        

ΙV. Вивчення нової теми.

1. Вправа «Асоціативний кущ».

Займіть свої місця ,візьміть стікери і напишіть з чим у вас асоціюється слово вулкан

2.Розповідь вчителя.

Вулкан англійською мовою «volcano». Це височина, найчастіше гора ,що виникає в земній корі. З неї вивергається лава, попіл, гарячі гази та уламки гірських порід. Як саме відбувається виверження вулкану ?

Розгляньмо схему. Піднімаючись на гору магма втрачає гази та пари води і перетворюється на лаву. Гази ,що виділяються під час виверження вулкану горючі. Вони спалахують та вибухають у жерлі вулкану та вириваються через кратер і утворюють хмари пилу і газу.Люди, які займаються вивченням вулканів називаються вулканологи.

3. Закріплення. Робота з картками.

Зараз перевіримо, як ви уважно слухали розповідь. У кожного з вас на парті лежить картка з будовою вулкану і набір слів. Вам потрібно розмістити їх у правильній послідовності відповідно до схеми.

 

4.Вправа «Кьюар-код»

А чи знаєте ви які є вулкани у світі?Сьогодні ми з вами ознайомимося з вулканами світу.

Перед вами є аркуш з математичним виразом. Візьміть його  і розв’яжіть.

Тепер виберіть конверт,який відповідає вашій відповіді.

Дістаньте з конверта аркуш з кьюар-кодом.

Проскануйте його та опрацюйте інформацію.

Назвіть назву вулкану , його висоту та розташування.

5.5+20=45(Везувій)

C:\Users\user\Downloads\qr-code.png

            100.0+25=25(Етна)

C:\Users\user\Downloads\qr-code (1).png

         200-180+20=40 ( Кракатау)

C:\Users\user\Downloads\qr-code (2).png

7893-893= 6893(Охос-дель-Саладо)

C:\Users\user\Downloads\охос.png

5695+200=5895(Кіліманджаро)

C:\Users\user\Downloads\кі.png

6000-390=5610 (Демавенд)

C:\Users\user\Downloads\qr-code (3).png

4000+181=4181(Сідлей)

C:\Users\user\Downloads\qr-code (4).png

 

5.Практична робота. Дослід.

Пропоную на хвилинку уявити себе вулканологами. Праця вулканолога передбачає роботу з самим вулканом. Звичайно, я могла б вас запросити у Івано-Франківську область, де знаходиться унікальний вулкан під назвою Старуня ,але це не зручно. А хто зможе показати на карті Івано-Франківськ?

Так, це далеко , тому ми з вами створимо « вулкан» у нашому  класі. Використаємо для цього найпростіші речовини та матеріали. Нам знадобиться оцет, харчова сода, змішана з барвником, макет вулкану. У кратер вулкану висипаємо соду. Це буде основа нашої лави. Обережно наливаємо оцет. Відчуваю коливання ґрунту. Оце так виверження. Коли ви будете вивчати хімію, ви дізнаєтеся, як і чому відбувається ця реакція. І , можливо, спробуєте зробити це самостійно.

 

6. Розповідь учителя.

-Давайте подумаємо, якої  шкоди може завдати вулкан? (Руйнування,евакуація,отруєння,знищення).

-А чи приносить вулкан користь?

(Добриво,матеріали для будівництва).

     Наслідки виверження вулкану:

1.Лава застигає та утворюються конусоподібні гори і нові острови.

2.Знищує навколо все живе,руйнує споруди.

3.Охолоджує внурішню частину  Землі.

7.Фізкультхвилинка. ( Відео)

8. Розповідь учителя.

Виверження також може спричинити землетруси та руйнування або призвести до них.

                   (Відео про землетрус)

9. Супроводжуюча розповідь учителя.

Землетруси - це різкі, раптові струси земної кори, які проявляються на поверхні у вигляді поштовхів. Землетруси виникають через зсув гірських порід у глибоких надрах Землі. Переважно тривають кілька секунд, інколи - кілька хвилин. Під час сильного землетрусу земна поверхня вигинається в різні боки й розламується,  утворюючи велетенські тріщини, глибокі провалля. При цьому руйнуються будинки: обвалюються стелі, тріскаються стіни, виникають пожежі.

Землетруси бувають: тектонічні, вулканічні,  обвальні.

Тектонічні землетруси-це підземні удари певної сили, які тривають кілька секунд.. Техногенні землетруси можуть бути викликані підземними ядерними випробуваннями, заповненням водоймищ, видобутком нафти й газу. Вулканічні землетруси виникають унаслідок виверження вулкану.

Причинами землетрусів є: зміна земної кори та зміна рівня ґрунтових вод у свердловинах

10.Робота з підручником

Відкриваємо підручники  ст. 90. У 2 завданні є табличка, яка допоможе визначити силу землетрусу ,що зображений на світлині.

Беремо до уваги ,що сила землетрусу оцінюється за 12-бальною шкалою.

Переляк у кішки: поради, якщо сильний переляк у кішки, що робити Еxomania

Ударна хвиля і заклеєні вікна скотчем: пояснення науковця про природу  ракетних ударів і як вберегтися українцям (ФОТО) — Радіо ТРЕКс

Історичні будинки Києва: як забудовники використовують війну для знищення  пам'яток | Економічна правда

 

Ракетний удар по Львову: кількість загиблих зросла до десяти

Очікується ще один потужний землетрус: дослідники припустили час та місце |  Голос Карпат

11. Бесіда з класом.

-Давайте подумаємо, до яких наслідків призводять землетруси?

Наслідки:

1.Руйнування будівель, мостів, доріг, насипів.

2.Зміни русел річок, появанових озер, повені.

3.Знищення життя на певних територіях.

4.Зникнення цілих міст.

5.Сильне екологічне забруднення території виникнення землетрусу.

6.Руйнування нафтових, газових труб, цілих ТЕС і ГЕС.

7.Виникнення цунамі.

( Цунамі - хвилі, що виникають в океані внаслідок підводного землетрусу чи зсуву. На відміну від звичайних хвиль цунамі переносять дуже багато енергії та мають велику швидкість.)

  •                       Діти, а ви знали, що 1 березня 2024 року в Полтавській області було зафіксовано землетрус магнітудою ( тобто силою) 3,6 бала. Епіцентр був в Решетилівському районі на глибині 10 кілометрів.

Прилад який фіксує коливання земної поверхні – Сейсмограф. Його винайшли у Китаї. За найменших коливань кулька із пащі дракана падала у пащу однієї з жаб, вказуючи таким чином напрямок землетрусу.

Передбачити землетрус можна спостерігаючи за поведінкою тварин. Наперпедодні ви отримали завдання знайти інформацію про те, як змінюється реакція тварин при наближенні землетрусу.

( Орієнтовні відповіді учнів:

1.Собаки починають вити і тікати з приміщень.

2.Змії вилазять із своїх нір навіть незалежно від пори року.

3.Риби можуть массово викидатися на берег.

4.Щури і миші біжать зі своїх нір.

5.Коти, свині, коні, корови ведуть себе нервово.

12.Колективна робота:складання правил поведінки під час землетрусу.

-Давайте складемо правила поводження під час землетрусу за малюнками.

Ліфт-«убивця»: що і як призвело до загибелі немовляти в Сумах | УНІАН

13.Інтерактивна вправа «Фішбоун»

  - Чому виникають землетруси?

Інтерактивний прийом «Фішбоун»

14. Підсумок уроку.

1.Інтерактивна вправа «Сенкан»

Землетруси, 6 клас, НУШ

      1 група

Землетрус

(Який?) Небезпечний, смертоносний

(що робить?)Руйнує, вбиває, знищує.

(речення з 4 слів) Землетрус є небезпечнимявищем.

(висновок) Тремтіння

      2 група

Вулкан

(Який?) Небезпечний, шкідливий

(щоробить?)Вивергається, руйнує, шкодить

(речення з 4 слів) Вулкан є небезпечнимявищем.

(висновок) Біда

15. Самооцінювання.

Самооцінювання. Форми та методи НУШ. | Інші методичні матеріали.  Інноваційні технології навчання

16. Домашнє завдання.

Читати та переказувати ст.90-91

 

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
20 лютого 2025
Переглядів
468
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку