Взаємодія води з оксидами. Поняття про основи та кислоти

Про матеріал
Мета: поглибити знання учнів про оксиди, ознайомити учнів з хімічними властивостями води, а саме із взаємодією з оксидами; дати поняття про кислоти, основи та індикатори; розвивати вміння писати рівняння реакцій, аналізувати хімічні процеси; виховувати допитливість, екологічну культуру.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Взаємодія води з оксидами. Поняття про основи та кислоти

Номер слайду 2

Усміхніться та подумки побажайте один одному успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі: Організація класу не просто слухати, а чутине просто дивитися, а бачити.не просто відповідати, а міркуватидружно і плідно працювати

Номер слайду 3

Повідомлення мети уроку. Ви зможете:- ознайомитися з хімічними властивостями води, а саме із взаємодією з оксидами;- наводити приклади формул кислот і основ.

Номер слайду 4

Актуалізація опорних знань. Оксиди сховалися між іншими речовинами. Допоможи їх знайти і назвати. З’ясуй, чого більше: оксидів металічних чи неметалічних елементів: HCl, KOH, Ca. O, SO2 , Na2 O, HCl. O4, H2 S, O2, Ca(ОН)2, Mg. O, P2 O5, CO2, HNO3, Li2 O, N2 O5. Оксиди неметалічних елементів: SO2 , P2 O5, N2 O5, CO2. Оксиди металічних елементів: Ca. O, Na2 O, Mg. O, Li2 O.

Номер слайду 5

Мотивація навчальної діяльностіМи з вами знаємо, що вода є універсальним розчинником. І в залежності від того, з якою речовиною вона вступає в реакцію, утворюються різні за властивостями сполуки. А які ж сполуки утворяться при взаємодії води з цими двома оксидами? Яким чином ми можемо їх розпізнати?22 березня - Всесвітній день охорони водних ресурсів (англ. World Water Day) — міжнародний день ООН, запроваджений Генеральною Асамблеєю в 1993 році.

Номер слайду 6

Класифікація оксидів. Оксиди поділяються на:- основні (оксиди металічних елементів), метали І і ІІ групи головної підгрупи.- кислотні (оксиди неметалічних елементів), неметали ІV - VІІ групи головної підгрупи.

Номер слайду 7

Взаємодія оксидів з водою. Поняття про гідрати. Основні і кислотні оксиди, взаємодіючи з водою, утворюють гідрати оксидів, які називають відповідно основами (гідроксидами) і кислотами. Гідрати (від дав.-гр. «гідро» -вода) — продукти приєднання води до речовин.

Номер слайду 8

Майже всі оксиди неметалічних елементів реагують з водою. У результаті реакції утворюються оксигеновмісні кислоти. Формули неорганічних кислот прийтято записувати, починаючи з Гідрогену. Кислотний оксид + вода = кислота. СО2 + Н2 О = Н2 СО3 Н2 СО3 Взаємодія кислотних оксидів з водою. Атом Гідрогену. Кислотний залишокЇхня формула : Hn КЗ

Номер слайду 9

Якщо під час складання формули кислоти всі індекси в ній діляться на два N2 O5 + H2 O= H2 N2 O6 ,то необхідно зменшити їх удвічі, а перед формулою продукту записати коефіцієнт два. Отримаємо: N2 O5 + H2 O= 2 HNO3 Взаємодія кислотних оксидів з водою. Не всі оксиди неметалічних елементів взаємодіють з водою. Пісок і мінерал кварц мають формулу Si. O2. Ці речовини з водою не реагують.

Номер слайду 10

Кислоти – це складні сполуки, що складаються з одного чи кількох атомів Гідрогену, зв’язаних з кислотним залишком. Робота з термінами

Номер слайду 11

Перегляд відео. Джерело: youtu.be/SReei. N0wu. Ds

Номер слайду 12

Що таке індикатори?Індикатори – це речовини, що змінюють своє забарвлення в присутності кислоти чи лугу.

Номер слайду 13

Поняття про індикатори. Найважливіші індикатори-універсальний, лакмус, фенолфталеїн, метилоранж.Індикатор у розчині кислоти набуває іншого забарвлення, ніж у розчині лугу.

Номер слайду 14

Взаємодія основних оксидів з водою. Гідроксиди металічних елементів називають основами , а розчинні основи – лугами. Зверніть увагу ! Більшість оксидів металічних елементів з водою не реагують. Основний оксид+Н2 О =Основа. Na. OHметалгідроксогрупа. Na2 О + Н2 О = 2 Na. OH n ІMe(OH)n Основи складаються з металів і гідроксогрупи (ОН)-І валентна.

Номер слайду 15

Робота з термінами. Основи(гідроксиди) – це складні сполуки, утворені атомами металічних елементів та гідроксильною групою – ОН (валентність І).

Номер слайду 16

Перегляд відео. Джерело: youtu.be/kjt. Gcve. Oos. Y

Номер слайду 17

Техніка безпеки при роботі з кислотами та лугами. При попаданні на шкіру або в очі кислот і лугів змити їх струменем води протягом 10 хвилин, а потім нейтралізувати відповідними розчинами: при попаданні кислоти на тіло — 5% розчином питної соди. При попаданні кислоти в очі — 3% розчином питної соди, при попаданні лугу в очі 2-3% розчином борної кислоти. При проливанні кислоти або лугу на стіл або підлогу, слід засипати піском, а потім нейтралізувати. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ виливати відпрацьовані кислоти і луги в каналізацію !

Номер слайду 18

Закріплення матеріалу. Інтерактивна гра. Перейдіть за посиланням та встановіть відповідність між формулами оксидів та відповідних гідратів (кислот чи гідроксидів)Джерело: https://learningapps.org/10523974

Номер слайду 19

Узагальнення і систематизація знань. Кислоти є гідратами основних оксидів. Основи складаються з атомів Гідрогену та кислотних залишків. Силіцій оксид бурхливо взаємодіє з водою. Основні оксиди утворюють переважно неметалічні елементи. Карбон утворює кислотний оксид. Кислотні оксиди при взаємодії з водою утворюють кислоти. К2 О – кислотний оксид. Розчин кислоти можна відрізнити від розчину основи за допомогою індикаторів. Атоми Гідрогену містяться і в кислотах, і в основах. Н2 SО4 – формула кислоти. Кислотні залишки містяться і в кислотах, і в основах.12. Кальцій утворює кислотний оксид. Дидактична гра «Так чи Ні»

Номер слайду 20

1. Кислоти є гідратами основних оксидів (НІ).2. Основи складаються з атомів Гідрогену та кислотних залишків (НІ).3. Силіцій оксид бурхливо взаємодіє з водою (НІ).4. Основні оксиди утворюють переважно неметалічні елементи (НІ).5. Карбон утворює кислотний оксид (ТАК).6. Кислотні оксиди при взаємодії з водою утворюють кислоти (ТАК).7. К2 О – кислотний оксид (НІ).8. Розчин кислоти можна відрізнити від розчину основи за допомогою індикаторів (ТАК) .9. Атоми Гідрогену містяться і в кислотах, і в основах (ТАК).10. Н2 SО4 – формула кислоти (ТАК).11. Кислотні залишки містяться і в кислотах, і в основах (НІ).12. Кальцій утворює кислотний оксид (НІ). Дидактична гра «Так чи Ні» (відповіді)

Номер слайду 21

Підсумок уроку. Формулюємо висновки. Вода вступає в реакції сполучення з деякими оксидами металічних елементів і майже всіма оксидами неметалічних елементів. Сполуки металічних елементів із загальною формулою Ме(OH)n називають гідроксидами. Більшість цих сполук належить до основ. Розчинні і малорозчинні у воді основи називають лугами. Під час реакцій води з оксидами неметалічних елементів утворюються кислоти. Речовини, які змінюють забарвлення в розчинах лугів і кислот, називають індикаторами.

Номер слайду 22

Рефлексія. Вправа «Веселка»Я не міг, не хотів це робити. Я це робив, але не вдалося. Я це робив із допомогою. Я це робив, хоча були помилки. Я це робив, але не відразу. Я це зробив. Це було дуже просто!

Номер слайду 23

Домашнє завдання1. Опрацюйте параграф №30 (авт. Попель) або № 24 (авт. Григорович).2. Виконайте завдання № 224 та № 227 (авт. Попель) або № 3 та № 7 (авт. Григорович) (письмово).3. * Творче завдання . Підготуйте рекламу води, спираючись на фізичні і хімічні властивості води.

pptx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Презентації
Додано
13 червня
Переглядів
216
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку